Konzervativní distribuce na desktop pro pokročilého uživatele

Ahoj,

Už používám Linux hodně dlouho (od roku 1998), tímto dotazem jenom tak nějak přemýšlím, jestli mi něco neuniklo v současné velmi široké nabídce distribucí. Jde mi o domácí desktop.

Nějakou dobu jsem byl nadchnutý z Archu, ale pak mě přestalo bavit řešit rozbité věci po updatech, tak jsem se rozhodl, že chci něco co nainstaluju a pak mi delší dobu budou "chodit" jen security updaty a já se nebudu muset tím pádem skoro o nic starat. Takže s rolling release mám zkušenosti spíše rozpačité až špatné.

Protože mi nevyhovují ani Gnome ani KDE, skončil jsem nyní u Xubuntu 16.04 LTS (nainstaloval jsem ho v roce 2016, když vyšlo).

Plánuju přejít na další LTS verzi, až doběhne podpora této, se systémem jsem víceméně spokojený, jenom jsem někde tady četl, že tam už bude víc hrát roli snap a nějaké další změny, které mi nemusí vyhovovat... tak přemýšlím, co je ještě v nabídce:

Debian - nebývá tam problém s non-free softwarem a knihovnami?
CentOS - má dostatek balíčků? ten ekosystém se mi zdá menší
OpenSUSE - nemá moc krátkou podporu, že bych za chvíli musel instalovat novou verzi?

Tohle je asi tak suma možností, ke které jsem se propracoval: jsou tam ještě možnosti jiné, resp nějaký jiný nápad? Příkazové řádky ani skriptování se nebojím.
« Poslední změna: 18. 11. 2019, 08:34:58 od Petr Krčmář »


myslim si, ze (*)Ubuntu LTS je i nadale univerzalni rozumna volba.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
pokud se nepletu snap bude hrat roli s GNOME, tedy v Ubuntu(s GNOME), v pripade Xubuntu myslim zadna zmena nebude, nevim jestli treba chromium nebude jen v snap misto v repositari, ale stejne kazdej rozumnej clovek misto chromium pouzije mnohem vhodnejsi Vivaldi kterej sve repositare bude mit jiste i nadale  :-)

ale protoze s prechodem na Xubuntu 20.04 bych pockal az na prazdniny kdy vyjde prvni opravne 20.04.1, tak muzes zatim prejit na Xubuntu 18.04 (+ doporucuju pridat XubuntuDev Staging PPA s Xfce4.14 (ale samozrejme neni nutne a muzes na Xfce4.14 pockat az s 20.04.1)

ohledne CentOS z praxe nevim, ale z principu predopkladam ze to bude mit vse dost konzervativne stare verze a pridanim dalsich repositaru uz padne ta vyhoda CentOS v podoble konservativniho stable...

openSUSE vubec netusim, Debian10+Xfce by asi byla volba, nejake veci bys musel poupravit aby to bylo na urovni Xubuntu ale prisel bys hlavne (pro me vyhodu) v moznosti PPA, sice suplovane Debian testing/unstable repositarema ale, neni to(podle me) uplne ono...
ale aspon je ve vychozi instalaci Debian10 uz konecne WhiskerMenu (i kdyz neni na panel v defaultu pridano), v repositari elementary ikony, Greybird/Adwaita(Dark)/Numix temata atd...

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Debian - nebývá tam problém s non-free softwarem a knihovnami?
Nebývá.

Re:Konzervativní distribuce na desktop pro pokročilého uživatele
« Odpověď #4 kdy: 18. 11. 2019, 10:39:48 »
Používám centos.


Re:Konzervativní distribuce na desktop pro pokročilého uživatele
« Odpověď #5 kdy: 18. 11. 2019, 11:32:59 »
Taky jsem konzerva, taky pouzivam xubuntu, taky jsem hledal alternativy (lubuntu, debian+xfce, mint+xfce, mint+mate) a zatim jsem vzdy zustal u xubuntu.

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Konzervativní distribuce na desktop pro pokročilého uživatele
« Odpověď #6 kdy: 18. 11. 2019, 13:37:18 »
Debian stable. Sice používám Gnome, ale Xfce také použitelné. Zatím pořád Stretch. Buster zatím jen na testování povýšení verze a odladění scriptu ve virtualu. Extrémní konzerva 😃😃
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

Re:Konzervativní distribuce na desktop pro pokročilého uživatele
« Odpověď #7 kdy: 19. 11. 2019, 12:22:51 »
Já jsem frčel dloooouhou dobu (skoro 10 let) na Debian testingu. Víceméně žádný problémy jsem s nim neměl. Z jistejch důvodů jsem zdrhnul na Arch, ale Debian je hodně stabilní i na testing verzi (kterou jsem používal kuli aktuálnějšim balíčkům). Jinak jak už tu padlo, s non-free věcma problém neni, defaultně jsou zakázaný, ale povolení je otázka 10 sekund.

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Konzervativní distribuce na desktop pro pokročilého uživatele
« Odpověď #8 kdy: 19. 11. 2019, 12:46:38 »
Já jedu asi 15 let Debian stable + Mate. Dřív nějaké blbnutí s verzema knihoven bylo (ffmpeg, xine..), různě zlobil i hardware (suspend, vypínání disků, usb moduly do jádra), ani jedno teď v podstatě není potřeba a snad vše funguje na první pokus :-) Stačí mi každá druhá verze, tj. jednu nainstaluju, dalších 4-5 let provozuju a pak instaluju novou čistou +2, než trávit čas s upgradem. On se tím systém i vyčistí od dlouho nepoužitých aplikací, spousta se jich za tu dobu hodně změní. A většinou se to potká i s výměnou hw :-)

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Konzervativní distribuce na desktop pro pokročilého uživatele
« Odpověď #9 kdy: 19. 11. 2019, 13:11:13 »
ja som presiel z gentoo na debian. ne ze by gentoo malo neriesitelne problemy ale update jadra a niekedy aj balikov potreboval moju sucinnost a po rokoch sa mi to uz nechcelo.

takze za mna debian + xfce

Re:Konzervativní distribuce na desktop pro pokročilého uživatele
« Odpověď #10 kdy: 19. 11. 2019, 17:21:57 »
Mě nejvíc sedí Opensuse. Major release má podporu minimálně 3 roky.

Paradoxně jsem asi před 2 lety přešel na rolling update (Tumbleweed). Zdá se mi to víc "bezúdržbové" :). Prostě se jen průběžně aktualizuje. Nevzpomínám si, že by se něco podstatného rozbilo.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Konzervativní distribuce na desktop pro pokročilého uživatele
« Odpověď #11 kdy: 19. 11. 2019, 22:10:56 »
skončil jsem nyní u Xubuntu 16.04 LTS (nainstaloval jsem ho v roce 2016, když vyšlo).

Plánuju přejít na další LTS verzi, až doběhne podpora této, se systémem jsem víceméně spokojený, ...

V tuto chvíli bych udělal upgrade na 18.04 LTS a dal tomu zase rok až dva pokoj. Povýšení distribuce je fajn, pár věcí je tam nových a je to ku prospěchu.

Re:Konzervativní distribuce na desktop pro pokročilého uživatele
« Odpověď #12 kdy: 20. 11. 2019, 11:57:31 »
A musí to být Linux? Co třeba FreeBSD, aktuálně ve verzi 12.1-RELEASE... Ale jinak asi Debian 10 a nebo zůstat u toho xubuntu (a počkat na 20.04.1).

gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Konzervativní distribuce na desktop pro pokročilého uživatele
« Odpověď #13 kdy: 20. 11. 2019, 16:34:11 »
Proč vadí snap?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Konzervativní distribuce na desktop pro pokročilého uživatele
« Odpověď #14 kdy: 20. 11. 2019, 21:07:58 »
Proč vadí snap?
sice to ma nejake vyhody, ale muze mit i nevyhody, napr. rozhrani (temata) nemusi (pokud se nepletu) byt totozne jako nativni balicek, zabere to vice mista na disku, mozna vetsi pametova narocnost, na druhou stranu jak sem psal, myslim ze u Xubuntu aplikace v snap nebudou (mozna chromium-browser), pokud vim pres snap maji byt nektere casti gnome