Levný váhový senzor - komunikace

Levný váhový senzor - komunikace
« kdy: 20. 11. 2019, 11:20:38 »
Hledam levny, ne prilis presny vahovy sensor do 5kg pripojitelny do bezneho PC (i s widows) bez instalace (tedy pravdepodobne pouze UART ci USB HID) a fungujici idealne tak, ze po zapnuti bez jakekoliv konfigurace plive cislo ktere lze v PC bez problemu zachytavat.

Na aliexpresu je vetsina tech levnych s cipem HX711, coz zrejme pouziva synchronni seriovou komunikaci (domenka s ohledem na pritomnost pinu DT a SCK, z datasheetu to nedokazu vycist). Pak jsem nasel modul HX750.

ktery (zda se) poskytuje asynchronni komunikaci (nepouziva chip HX711), ale je radove drazsi.

Do HW prilis nedelam, mate nekdo zkusenosti zda vyse uvedene muze fungovat tak, jak jsem popsal zpocatku ci poradit neco jineho?
« Poslední změna: 20. 11. 2019, 11:22:40 od Petr Krčmář »


Re:Levný váhový senzor - komunikace
« Odpověď #1 kdy: 20. 11. 2019, 11:47:32 »
Samozrejme sa to da.
Na internete je kopec prikladov. Alebo jednoducho napis vyrobcovy a poziadaj ho o example.

Inak je ti jasne ze to co si postol je len konvertor resp. bridge? Ze k tomu este potrebujes ten samotny snimac, teda to co realne meria vahu.

A ak by si chcel poradit nieco ineho, budu potrebne dalsie parametre.
Vaha (snimac) bude indoor/outdoor. Co tepelny rozsah? Bude pri vazeny vzdy konstantna teplota? POtrebuje to nieake to IP? Ako budes kalibrovat vahu? A never tomu ze raz a navzdy to bude ok. Staci male poskodenie mechaniky a vysledok merania je zle. Dalej ma tak narychlo napada este detail ak to chces pouzivat komercne = vazit tovar na predaj potrebujes aj statnu atestaciu ci ako sa to vola a ktomu samozrejme reviziu alebo aspon CE atd atd atd... a to si este nevazil jedlo :)
Nechces si radsej kupit "kit" kde to mas vahu + konvertor ja neviem 0-10V a usmev na tvar?

Re:Levný váhový senzor - komunikace
« Odpověď #2 kdy: 20. 11. 2019, 12:07:06 »
A ak by si chcel poradit nieco ineho, budu potrebne dalsie parametre.
Vaha (snimac) bude indoor/outdoor. Co tepelny rozsah? Bude pri vazeny vzdy konstantna teplota? POtrebuje to nieake to IP? Ako budes kalibrovat vahu? A never tomu ze raz a navzdy to bude ok. Staci male poskodenie mechaniky a vysledok merania je zle.

Myslím, že na většinu vašich otázek odpověděl autor hned v první větě. "Hledám levný, nepříliš přesný..."
Zato vy jste mu moc nepomohl.

Re:Levný váhový senzor - komunikace
« Odpověď #3 kdy: 20. 11. 2019, 12:33:31 »
Na aliexpresu je vetsina tech levnych s cipem HX711, coz zrejme pouziva synchronni seriovou komunikaci (domenka s ohledem na pritomnost pinu DT a SCK, z datasheetu to nedokazu vycist).

https://cdn.sparkfun.com/datasheets/Sensors/ForceFlex/hx711_english.pdf strana 4, serial interface. Ano je to velice primitivní synchronní komunikace. Čip oznámí přítomnost dat přepnutím DOUT na L, a pak musíte tikat PD_SCK pinem pro vyčtení dat.

Každopádně připojení k počítači bez nějakého převodníku nevyřešíte (napětí i protokol) a dneska nemáte prakticky jinou možnost než použít USB. No a ten USB převodník Vám z toho klidně může udělat klávesnici nebo sériovou linku. Takže ten čip samotný moc neřešte.

Re:Levný váhový senzor - komunikace
« Odpověď #4 kdy: 20. 11. 2019, 13:38:07 »
 SpaceExit : myslim ze som mu pomohol radovo viac ako vy. A nie neodpovedal na vecsinu otazok odpovedov:
Hledám levný, nepříliš přesný..." lebo castokrat ak je ot prvy raz si osoba nedokaze celkom dobre uvedomit co vsetko to moze ovplivnovat. Dodatocne otazky mozu pomoct lepsie specifikovat co presne potrebuje.


Lebo do 5kg nie prilis presny moze byt +/- 1% a tiez +/- 10% co je uz 500g pri 5kg hmm...


Re:Levný váhový senzor - komunikace
« Odpověď #5 kdy: 20. 11. 2019, 13:45:32 »
Řešil jsem to před pár lety.

* HX711 + můstek z kuchyňských vah do 5kg z ebaye obojí za pár dolarů.

* Arduino Pro micro (to s ATMega32U4) též za pár dolarů

* Na stisk tlačítka pošle přes USB HID rovnou číslo jako stisknuté klávesy na USB klávesnici

* Čísla to posílalo přes numlock klávesy (protože jsou nezávislé na aktuálně vybrané klávesnici v OS, jinak to v češtině píše písmena s diakritikou). Řešil jsem tam nějak zapnutý numlock (když nebyl, tak si jej to samo zapnulo, detaily už si nepamatuji).

Opakovatelnost měření okolo 1 promile, HX711 s můstkem je velice přesný.
« Poslední změna: 20. 11. 2019, 13:48:41 od redustin »

Re:Levný váhový senzor - komunikace
« Odpověď #6 kdy: 20. 11. 2019, 14:00:11 »
redustin : dost dobre. Ako si riesil kalibraciu? Ako si meral odchylku? Nepodjebevam len ma zaujimaju detaily. Priemyselne vahy som robil roky a popravde kazda jedna po cca 16 mesiacoch zacala naberat relativne dost odchylku. Bavime sa o vahach 150kg -> 10T. A pokial nemas kaliber nemozes povedat ze odchylka je 1 promile. To realne moze byt viac lebo sice vazis 1kg ukazuje 1.1kg co moze byt teoreticky ok ale ak uz das 5kg moze to byt 5.8kg. Opakovane bude ukazovat +/- to iste 5.8, 5.79 , 5.81 ale realne si 800G +/-. A bonus castokrat tam nie je linearna kryvka v odchylke aj ked by mala byt. Mam to overene rokmi praxe.

Re:Levný váhový senzor - komunikace
« Odpověď #7 kdy: 20. 11. 2019, 16:23:21 »
Opakovatelnost vs. dlouhodobá stálost absolutní hodnoty. Dlouhodobou stálost jsem neřešil, ten projekt se nakonec nerealizoval. Opakovatelnost (tj. stejné číslo při opakovaném měření po sobě) byla překvapivě výborná. Nevím, jak často by se to muselo kalibrovat.

Nicméně nevěřím, že by to v levných kuchyňských váhách nějak výrobci řešili, snímač byl přímo z vah a pochybuji, že by nějak řešili stárnutí referenčního napětí AD převodníku. Na druhou stranu jednou za půl roku na to postavit kalibr a zmáčknou kalibraci by v projektu, pro který jsem ty váhy řešil, nebyl žádný problém. Hodnotu uložit do I2C epromky za pár korun a je hotovo.

Ještě ohledně HX711 - jsou verze bez a se stíněním. Používal jsem vždy ty se stíněním, údajně bez stínění měly horší přesnost/opakovatelnost. Dává to smysl, měří se tam minimální napěťové rozdíly.


Re:Levný váhový senzor - komunikace
« Odpověď #9 kdy: 20. 11. 2019, 22:27:38 »
Po uvodni resersi jsem si predstavoval dva male (cca 3×4cm) moduly:

"Prevodnik A/D -> UART" a "Prevodnik UART -> USB HID"

idealni by bylo aby AD prevodni plival data v nejakem intervalu via UART a dalsi prevodnik to posilal via USB HID do PC kde bych to chytal scriptem. Napajeni bud externi, nebo z USB. Arduino je prilis rozmerne.

Priklad A/D -> UART:
https://www.aliexpress.com/af/hx750-232.html

Priklad UART -> USB HID:
https://www.aliexpress.com/item/32994072982.html

Ale nevim zda to bude fungovat jak si predstavuju...

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Levný váhový senzor - komunikace
« Odpověď #10 kdy: 21. 11. 2019, 06:21:36 »
Dakedy davno som pouzil ultraship-u2 (https://myweigh.com/product/ultraship-u2/) vahu. Na dany projekt to postacovalo, bolo to lacne a pod windows to malo nejaky "driver", ktory vpisal hmotnost do iexploreru na konkretnej stranke. Ak nebola strana (alebo ie) otvorena, tak to nakopirovalo do schranky. Drobna analyza od chalana z Eset-u a mali sme par riadkovy kod, ktory z pripojeneho serioveho portu (usb to serial je integrovany) ziskaval potrebne. Malo to jeden random bajt, ktorym xoroval vysledok vazenia a vazenie bola kopia dispayu (BCD - binary coded decimal) tusim.

V pripade zaujmu mozem spravit danu kniznicku (java, pre linux i wondows) opensource...

Re:Levný váhový senzor - komunikace
« Odpověď #11 kdy: 21. 11. 2019, 07:09:38 »
Po uvodni resersi jsem si predstavoval dva male (cca 3×4cm) moduly:

"Prevodnik A/D -> UART" a "Prevodnik UART -> USB HID"
...

 Arduino je prilis rozmerne.

?? O kolik je Arduino Pro micro větší než ten modul? A máš v něm cokoliv, co si do něj naprogramuješ - HID, USB serial,... A hlavně hotové knihovny na cokoliv, včetně HX711 i HID. Na ovládání (tára, kalibrace) můžeš dát HW tlačítka, na uložení kalibrace epromku přes I2C. Projekt na pár stovek řádek komplet.

Re:Levný váhový senzor - komunikace
« Odpověď #12 kdy: 21. 11. 2019, 07:59:50 »
Po uvodni resersi jsem si predstavoval dva male (cca 3×4cm) moduly:
"Prevodnik A/D -> UART" a "Prevodnik UART -> USB HID"

Na převod synchronního SPI na HID (obecný, tj ne přímo klávesnice) je třeba MCP2210. Jak jsem psal už výše, ten interní protokol prostě není důležitý.

Re:Levný váhový senzor - komunikace
« Odpověď #13 kdy: 21. 11. 2019, 11:14:44 »
Po uvodni resersi jsem si predstavoval dva male (cca 3×4cm) moduly:

"Prevodnik A/D -> UART" a "Prevodnik UART -> USB HID"
...

 Arduino je prilis rozmerne.

?? O kolik je Arduino Pro micro větší než ten modul? A máš v něm cokoliv, co si do něj naprogramuješ - HID, USB serial,... A hlavně hotové knihovny na cokoliv, včetně HX711 i HID. Na ovládání (tára, kalibrace) můžeš dát HW tlačítka, na uložení kalibrace epromku přes I2C. Projekt na pár stovek řádek komplet.

Je vetsi presne o tolik aby to rozmerove nevyhovovalo. Mam Arduino rad, ale na vsechno se proste nehodi :-/

Re:Levný váhový senzor - komunikace
« Odpověď #14 kdy: 21. 11. 2019, 11:42:11 »
No a to tím vaším skriptem v PC tedy nemůžete rovnou chytat ta seriová data přes UART-USB konvertor?