Ing. studium informatiky

Ing. studium informatiky
« kdy: 06. 11. 2019, 15:05:03 »
Dobrý den,
v zimě mě čeká obhajoba práce a bakalářské zkoušky a přemýšlím, zda jít dále. Studium jsem zvládal relativně v pohodě (1,35 celkový průměr), takže jsem to rozhodně pouze "neodchodil". Nicméně musím uznat, že nevím, zda se mi chce jít dále. První problém je, že na naší univerzitě není Ing. studium informatiky, takže bych musel dojíždět někam... zároven mě můj vedoucí práce doporučil do jedné firmy na dost zajímavou pozici, kde by o mě byl evidentně zájem.

1.) Má studium Ing. titulu v informatice nějaký hlubší smysl? Mě docela baví i učit (tak jsem si přivydělával celé VŠ studium... AJ, klavír a tvorba stránek), takže jsem i přemýšlel, že bych si dal přihlášku na učitelství informatiky na Mgr, kdybych za x let vyhořel s programováním a chtěl bych třeba dělat něco jiného... a to učení by mohla být dobrá změna...
 
2.) Doporučili byste mi nějaký Ing. obor související s informatikou, který lze studovat a dálkově a není šíleně náročný? (jinými slovy lze zvládnout dálkově při práci...). Celkem bych uvítal, kdyby ten obor byl víc založen prakticky (pokročilé databáze, programování, bezpečnost atd...) a celkem rád bych se vyhnul znova procházení předmětů jako assembler, teoretická informatika, šílená matika...

3.) Nebo se na to na Ing vykašlat a jít rovnou pracovat na plný úvazek a budovat si praxi?

4.) Co si myslíte o Unicorn College a jejich Ing. studiu?


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ing. studium informatiky
« Odpověď #1 kdy: 06. 11. 2019, 15:16:14 »
Gratuluji, to je hodně slušný průměr. Můj osobní názor je, že na jedné straně by bylo pro někoho tak úspěšného škoda nepokračovat, na druhou stranu ale pro někoho bez akademických ambicí při takto slušnému výsledku není další studium nezbytně nutné.

Pokud není podmínkou ČR, kvalitní distanční studium má The Open University, která je ale poměrně drahá. Levnější kvalitní alternativou je Universitat Oberta de Catalunya (Mgr. programy bývají v angličtině). Obě jsou orientované prakticky a mají velmi dobré hodnocení (akademické i od studentů).

Unicorn College je továrna na lopaty, to bych nedoporučoval.

Re:Ing. studium informatiky
« Odpověď #2 kdy: 06. 11. 2019, 15:34:23 »
1)  Učitelství bych se vyhnul. Teoreticky lze později dodělat učitelské minimum (pokud vůbec bude podle budoucí legislativy nutné). Zajímavá praxe může dát podstatně více než škola. Bc. je solidní základ.
2) https://fav.zcu.cz/pro-uchazece/magisterske-studium/2019-2020/softwarove-inzenyrstvi/ Stále je to programování, zároveň je to na rozumné úrovni. Řekl bych, že je půl na půl. Sice je tam jeden drsný předmět z matematiky, ale zase mi změnil pohled na některé věci
3) Taky možnost. V zásadě BC stačí. Jediné, kde to může vadit jsou extra velké korporáty, kde vedoucího nemůže dělat bakalář a nebo konzervativní zaměstnavatel. Jinak se spíš kouká na praxi.
4) Neznám, ale o Unicornu jsem nikdy neslyšel žádné pěkné pohádky.

Re:Ing. studium informatiky
« Odpověď #3 kdy: 06. 11. 2019, 16:06:38 »
1.) Učitelství může (ale nemusí) být brzy zajímavá alternativa. Manželka učí na ZŠ a já bych to dělat nemohl - dnes učitel bojuje s nezodpovědnými rodiči, administrativou, příliš velkou zodpovědností za všechno (dítě neposlouchá pokyny, ale učitel je zodpovědný za to že se mu nic nestane), inkluzí (profláknutý pojem, ale není to legrace), integrací dětí, kteří jsou "v pořádku" ale reálně patří do speciální školy. Nevidíte zde učení? To je až na posledním místě, ale probrat osnovy se musí.

2.) Cokoliv, dokud jste mladý a funguje hlava a máte dost času. Až začnou přítelkyni odbíjet biologické hodiny, další šanci budete mít, až bude potomek po VŠ.

3.) Praxe není špatná, ale Ing. je dnes, s prominutím, každý jouda. Když se podíváte na program Mgr / Ing "Uživatelský software", chce se mi brečet. Kolega tento Mgr dal a už rok není schopen napsat primitivní skript v Pythonu.

4.) Tato škola mi přijde jako zlatý důl, ale konkrétní info nemám. Na Vašem místě (s tímto průměrem na Bc.) bych uvažoval určitě o Mgr/Ing a možná pak doktorandském studiu. Teď to neoceníte, ale později nebudete litovat a praxi doženete na úplně jiné úrovni než Bc, kteří kolikrát musejí vymýšlet kolo. Jestli chcete být kodér (to není programátor), Bc. stačí. Jinak se vzdělávejte jak to jde, dokud můžete.


Edit: Formátování, doplnění
« Poslední změna: 06. 11. 2019, 16:10:17 od Dushino42 »

Re:Ing. studium informatiky
« Odpověď #4 kdy: 07. 11. 2019, 10:13:05 »
Dnes je potřeba mít titul jen v některých oborech, jako třeba architektura/stavitelství, medicína, právničina jinak to je v podstatě k ničemu.
Mám Bc chtěl jsem si dodělat Ing. při práci ale zjistil jsem že to je naprosto k ničemu, ve firmách, alespoň v takových ve kterých jsem ochoten dělat koukají jen na praxi a co vlastně umíš. Měl jsem kolegu co bez jakékoliv VŠ bral 120k jako php programátor a takových příkladů bych měl více.
Takže pokud chceš být Ing. tak je to spíše pro tvůj pocit než že by ti to k něčemu bylo. Co se týče peněz tak podle toho jak budeš dobrej tak podle toho budeš mít peníze.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ing. studium informatiky
« Odpověď #5 kdy: 07. 11. 2019, 11:29:06 »
Dnes je potřeba mít titul jen v některých oborech, jako třeba architektura/stavitelství, medicína, právničina
K čemu?

Re:Ing. studium informatiky
« Odpověď #6 kdy: 07. 11. 2019, 11:32:46 »
Dnes je potřeba mít titul jen v některých oborech, jako třeba architektura/stavitelství, medicína, právničina
K čemu?

Asi máš rychlejší ruce než mozek :-) Jednoduché. Doktor bez titulu mudr? Projektant taky nemůže dát razítko bez titulu a co soudce/advokát bez právnické školy?

Re:Ing. studium informatiky
« Odpověď #7 kdy: 07. 11. 2019, 18:14:37 »
také si myslím že kolega rychleji píše než myslí
architekt/projektant práci hledá složitěji když nemá VŠ a pak by taky neměl možnost získat razítko.
doktora bez VŠ bys asi taky nechtěl
no u těch právníků to je taky nějak ošetřeno si myslím....