Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?

Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« kdy: 06. 11. 2019, 22:57:05 »
Ahoj,

Nevím, zda toto řešení je vhodné jako set-top-box. Zda je zde možno pohodlného přepínání mezi programi  (na jeden click na ovladači), jaká doba přepínání mezi programi, prohlížení TV programu a případně jiné.

Potřebuji doma vyřešit přechod na DVB-T2 a jako nejrozumnější řešení mi vychází si ponechat stávající televizi jako zobrazovadlo a k ní připojit Raspberry pi4 s televizní kartou TV HAT a softwarevou nadstavbou KODI (takový home made set-top box). Hlavní výhoda tohoto řešení je, že RP bude mimojiné fungovat jako NAS, SSH server, přehráváč hudby a radia (MPD server)  a dále KODI má spousta pluginů pro přehrávání videí, ovládání mobilem, ... Prostě takové vše v jednom, nepřetržitý provoz. Dnes mi takto běží Alix 1.D, ale video nezvládne ani náhodou.
Z HW pohledu by to mělo fungovat, ale je to i uživatelsky přívětivé?

Děkuji za informace

Vojta


f

Re:Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« Odpověď #1 kdy: 06. 11. 2019, 23:58:19 »
Daleko lepsi a levnejsi mi prijde pouzit CoreElec na nejakem Amlogicu s DVB tunerem na USB. Neco s S905W se da sehnat kolem $20 (napr. x96 mini), s S912 kolem $40 (napr. Tanix TX9). K tomu tuner za cca $15.

Re:Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« Odpověď #2 kdy: 07. 11. 2019, 04:17:19 »
Neřešilo se tu už někde, že RPi a TV hat nelze použít na přehrávání TV, ale pouze na streamování po síti?

Pokud chcete řešit pouze DVB-T2, nelepte k tomu zbytečně NAS a přehrávač, to řešte samostatně.

Z vlastní zkušenosti bych místo RPi na vše doporučil:
  • DVB-T2 vyřešit certifikovaným DVB-T2 set-top-boxem (nebo satelitem),
  • pořídit samostatný NAS třeba QNAP nebo Synology,
  • na samotné přehrávání použít třeba to RPi4 s Kodi a doplňky nebo něco mnohem výkonnějšího ale dražšího, třeba Nvidia Shield TV, OSMC Vero+, NUC.

Re:Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« Odpověď #3 kdy: 07. 11. 2019, 09:34:46 »
Rpi u TV využívám několik let ale pouze jako přehrávač (data beru z nasu) s TV nemám zkušenosti. K tomu aby ti šlo ovládat jedním ovladačem od TV porřebuješ aby TV podoprovala CEC. Přikláním se k názoru ponechat pi pouze jako přehrávač a nic jiného k němu nedělat.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« Odpověď #4 kdy: 07. 11. 2019, 10:07:56 »
Případně obráceně. Raspberry Pi nechat, ať přijímá DVB-T a streamuje do sítě. (jsou i jiné alternativy, třeba v-box). u televize pak může sedět malé media centrum. Může to být také raspberry Pi, ale spíš bych se přikláněl k amlogic S912 nebo podobné krabičce s Androidem. Na něj nainstalovat z google obchodu KODI. Výhoda je, že tam poběží i nativní klienti - youtube, stream, ivysilani, kuki, lepsitv, hbogo, horizon, a mraky dalších. Některé z nich mají alternativu plugin do KODI a některé ne.


Re:Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« Odpověď #5 kdy: 07. 11. 2019, 10:31:57 »
Používám RPi 4 + DVBSky T330 DVB-T2/T/C USB Stick. SW mám https://libreelec.tv/raspberry-pi-4/ a vše funguje. Kombinace TV (DVB-T2), NASu, her i streamu z webu.

Takže ano, jde to.

Re:Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« Odpověď #6 kdy: 07. 11. 2019, 10:41:19 »
...i - youtube, stream, ivysilani, kuki, lepsitv, hbogo, horizon, a mraky dalších. Některé z nich mají alternativu plugin do KODI a některé ne.
Pozor, nepoběží  :-[ Na většině těhle "čínských krabiček" neběží HBOgo a nebo třeba Netflix, protože nemají certifikaci od Googlu. Osobně jsem si takhle naběhnul, mám sice super krabičku, výkonná, leze z ní 4k, ale bez Netflix a HBOgo, protože výrobce nechce (či nemůže) žádat DRM Google Widevine Level 1 certifikaci.

Ston3

Re:Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« Odpověď #7 kdy: 07. 11. 2019, 10:51:16 »
Používám RPi 4 + DVBSky T330 DVB-T2/T/C USB Stick. SW mám https://libreelec.tv/raspberry-pi-4/ a vše funguje. Kombinace TV (DVB-T2), NASu, her i streamu z webu.

Takže ano, jde to.

DVBT2 ČT HD na raspi4 jede v pohodě?
Mám tento tuner, ale pouze raspi3b+, tak jestli to stojí za upgrade a můžu to použít i jako přehrávač.
Díky

Re:Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« Odpověď #8 kdy: 07. 11. 2019, 10:52:06 »
Musíš, ale počítat s tím, že ti nějaký doplněk občas přestane fungovat. Někdy to tvůrce opraví za pár dnů a někdy nikdy :)

Příklad za všechny: doplněk Abradio je stále v oficiálních repozitářích Kodi https://kodi.wiki/view/Add-on:Abradio.cz přitom už mnoho let tento doplněk nefunguje.

Další problém co jsem s Kodi měl:
- pokud první zapneš zařízení s Kodi a nebudeš mít zaplou TV, tak se v Kodi načte výchozí rozlišení a po zapnutí TV se již neopraví. Musel jsem si udělat script, který před spuštěním Kodi čeká na zapnutí TV, protože jsem nevěděl jak změnit rozlišení Kodi za běhu.
- problém se skinem Titan. Nefungovaly tam nějaké tlačítka. Tvůrce to za pár dní po nahlášení opravil.
- Kodi se občas resetuje když je TVheadent server na stejném zařízení jako Kodi.

Nemám RPi, ale x86 NUC s LibreElec, ale výše uvedené problémy budeš mít i na RPi (možná kromě toho posledního).

Tím tě nechci od Kodi odradit, je to většinou lepší varianta než obyčejným set-top-box, ale musíš počítat s tím, že doplňky v Kodi ti nebudou fungovat vždy na 100%.

Ještě jsem si vzpomněl, že jsem měl problémy s Chromiem v Kodi na LibreElecu. Pokud bys chtěl Chrome/Chromium na RPi, tak musíš nainstalovat Raspbian a do něj Kodi+Chromium, protože v ostatních OS ( např. Libreelec) Chromium vůbec není, pokud se tedy něco nezměnilo.

K tomu tuner za cca $15.
Mám osobní zkušenost s porovnáním signálu z Avermedia Volar HD Pro vs. DVBSky T330 a tam kde Avermedia jel trhaně, tak DVBSky mělo obraz naprosto plynulý. Mám dojem, že o nízké citlivosti jsem četl i u XBOX TV Tuner, který byl opravdu za pár korun. Takže pokud někdo bydlí v místě se slabším signálem, tak vzít ten nejlevnější USB TV tuner nemusí být nejlepší volba.

Re:Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« Odpověď #9 kdy: 07. 11. 2019, 12:04:33 »
Pane boze tu ma niekto predstavu ze ked je to RPi tak na tom automaticky pojde vsetko na lusknutie prsta.
RPi je skvely streamer a prehravac o tom ziadna ale pouzivat to na dekodovanie DVb-T2 kde settop box stoji cca 20Eur?
Preco? Preco? Preco?
Aky je na to dovod zainvestovat cca 3 az 4x viac + kopec casu do niecoho co sice pojde ale musis ratat ze to obcas vypadne a este k tomu skatulku aby to vyzeralo a pravdepodobne aj aktivne chladenie?
Ved si mozes kupit riesenie za 20 Eur zapojit a nikdy viac neriesit tak preco RPI a hat a co je viem co este?

Dam dobru radu. Pred rokom sa sa snazil spravit si nieco podoben ako ty. Ak zijes sam je to super ale vysvetlovat polovicke pripadne obcasnej viac dnovej navsteve ako si zapnut TV a co vsetko si nainstalovat a potom kliknut atd atd.... Cele zle. Nehovoriac ked si v praci a zenska vola ze to nejde.
A ako som to poriesil?

NAS + TV je jedna skatulka od dodavatela internetu. Ma to 2T disk takze pohoda a popravde nahravanie som pouzil asi 3x inak ide vsetko streamom alebo live tv. Ak ma niekto zaujem prehravat nieco s mobilu tak som tam pichol google chrome a mam uz rok pokoj. Lacne rychle bez nakladov na udrzbu. Inak do kody pohode streamujes prakticky hocico s hocikade takze velmi vela toho odpada.



« Poslední změna: 07. 11. 2019, 12:10:17 od Wangarad »

Re:Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« Odpověď #10 kdy: 07. 11. 2019, 13:07:30 »
Testoval jsem LibreELEC na RPi4 v alpha verzi těsně po vydání HW. Tehdy se poměrně často Kodi zaseklo. Teď testuju rozdělený systém – na starém RPi2 mám TV HAT a USB disk a nainstalovaný Raspbian a TVheadend. Na RPi4 mám jen LibreELEC, který se k TVH připojuje. Ten se mi ještě nezasekl. Na můj vkus to funguje velmi dobře, pohodlné je také webové rozhraní pro nahrávání pořadů a pohyb v nahrávkách v rámci Kodi. Ještě jsem to ale netestoval na běžných uživatelích.

Ten problém jen v tom, že snad všechny set-top-boxy, co jsem viděl, jsou neskutečné softwarové nedodělky, které mají nelogické ovládání, podivná umělá omezení a žádný výhled na zlepšení situace. Z toho pohledu mi vlastní řešení přijde lepší.

Ještě mě napadá jako front-end použít místo RPi4 TESLA TEH-500. Mělo by to umět v zásadě totéž, ale jako bonus by v tom byl i klasický set-top-box.

Re:Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« Odpověď #11 kdy: 07. 11. 2019, 13:24:50 »
Ved si mozes kupit riesenie za 20 Eur zapojit a nikdy viac neriesit tak preco RPI a hat a co je viem co este?

NAS + TV je jedna skatulka od dodavatela internetu. Ma to 2T disk takze pohoda a popravde nahravanie som pouzil asi 3x inak ide vsetko streamom alebo live tv. Ak ma niekto zaujem prehravat nieco s mobilu tak som tam pichol google chrome a mam uz rok pokoj. Lacne rychle bez nakladov na udrzbu. Inak do kody pohode streamujes prakticky hocico s hocikade takze velmi vela toho odpada.
Nějak jsem to nepochopil. Ty máš obyčejný DVB-T2 set-top-box za 20 € nebo IPTV set-top-box (např. od O2) za 20 €?

Ak ma niekto zaujem prehravat nieco s mobilu tak som tam pichol google chrome a mam uz rok pokoj.
Kam si ten Chrome pichol? Do RPi? Takže máš k TV připojený set-top-box, který slouží i jako NAS a přes druhý HDMI kabel napojené RPi? Takhle jsem to taky uvažoval, ale to přepínání vstupu na TV jsem nechtěl.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« Odpověď #12 kdy: 07. 11. 2019, 17:54:18 »
K původní otázce:

RPi4 a TV HAT jsem koupil hned jak RPi4 vyšlo, objednával jsem hned 24. června. Běží mi na tom LibreELEC (tedy Kodi) a šlape to úplně luxusně! Mám 1GB verzi a na TV stačí bohatě, teploty v děravé krabičce (bez větráku) cca 70-75, s mini větráčkem (3cm na 5V místo 12V - téměř neslyšný, když beží TV, tak zcela neslyšný) to běží do 60 stupnňů. Bez chladiče.

V TVheadend jsem si musel ručně nastavit DVB-T2 (ještě tam nejsou přednastavený český DVB-T2 kanály), od tý doby už jen koukám. Tedy první měsíc to nebylo ono - obraz se zasekával, časteji na SD rozlišení (vše kromě ČT), občas i na FullHD (ČT). Ve druhé alfa verzi LibreELEC pro RPi4 už to bylo podstatně lepší a teď jede už normální verze a ta je u mě bez problémů.

Ovládat to lze přes HDMI normálně ovladačem od TV, takže EPG, back, exit, ok, šipky, ... to všechno funguje a klávesnici/myš k tomu vůbec nepotřebuju připojovat.

EPG vypadá skvěle, je poloprůhledný a pod ním dál běží aktuální program. Kromě klasického EPG si můžu nechat vylistovat i další pořady na aktuálním kanálu nebo co teď běží na všech kanálech (menu, které zakryje levou 1/3 obrazovky). Samozřejmě jde čumět na Youtube pomocí pluginu nebo na videa z PC přes DLNA/Sambu. Až budu dětem pořizovat TV do pokoje, tak i když už TV bude DVB-T2, tak stejně koupím RPi4 a TV HAT - ta pohoda za to stojí.

TV mám Panasonic Viera cca 8 let stará plazma. TV má sama o sobě super EPG a žádný (cenově dostupný) set-top-box podle mě Panasonic EPG nenahradí, proto RPi a s ním také maximální spokojenost!

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« Odpověď #13 kdy: 08. 11. 2019, 13:08:09 »
Pánům Hitterekovi, Caletkovi a Pavoukovi 106 děkuji za po dlouhé době konečně hodnotné příspěvky k věci (na rozdíl od některých místních „znalců“).

K výkonu RPi 4: Známý zkoušel (byl jsem u toho) přehrávání HEVC, při 1080p to bez problémů umlátilo hrubou silou, nezvládlo to až 4K.

Nyní mám doma RPi 2 s jedním tunerem a OSMC. I přes nedostatky bych u tohoto systému rád zůstal (settopboxy znám jen jako odfláknuté, neschopné sra*ky). RPi 4 to aťto softwareově, nebo hardwareově zvládne, TV HAT taky funguje, takže otázky znějí:

1. Dají se na RPi 4 na sebe umístit 2(!) tunery TV HAT? (https://rpishop.cz/phat-uhat/1095-raspberry-pi-tv-uhat.html)
2. Nezkoušeli jste někdo údajně oficiální tuner od OSMC? (https://rpishop.cz/osmc-vero/1199-osmc-dvb-t2-tv.html, https://osmc.tv/store/product/tv-dongle/)

Re:Raspberry pi4 +TV had + KODI = set-top box ?
« Odpověď #14 kdy: 08. 11. 2019, 15:29:53 »
HAT nejdou dát dva na sebe:  https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=141645

takže asi kombinace HAT a USB tuneru? nebo ješte jedna pomalejší malina s druhým HAT?