Dohoda o pracovní činnosti a daně

Dohoda o pracovní činnosti a daně
« kdy: 24. 10. 2019, 11:07:39 »
Chci se zeptat, jestli podepíšu "dohodu o pracovnej činnosti" na slovensku musím tam platit nejaké dane? A musím podávat kvůli tomu daňové přiznání?
« Poslední změna: 24. 10. 2019, 11:25:31 od Petr Krčmář »


wabi

Re:Dohoda o pracovní činnosti a daně
« Odpověď #1 kdy: 24. 10. 2019, 12:10:07 »
Před lety (kolem roku 2011) to bylo tak, že za mě daň odváděl v jiné zemi EU zaměstnavatel, a já si pak v Česku podal daňové přiznání (existují tam nějaká pravidla aby nedošlo ke dvojím zdanění apod.). Ale taky jsem byl tou dobou zároveň v OSVČ a detaily už si nepamatuji.

Nejlépe uděláte, když kontaktujete buď správce daně (tzn. finanční úřad) nebo daňového poradce.

Náhodné rady na fórech nejsou zrovna spolehlivé a mohou Vás stát dost peněz a nervů.

Re:Dohoda o pracovní činnosti a daně
« Odpověď #2 kdy: 24. 10. 2019, 13:09:11 »
Konkrétně musí odpovědět někdo ze Slovenska, ale obecně v EU platí princip, že daň se odvádí v té zemi, ve které je prováděna činnost. Takže ano, daň z DPČ určitě patří Slovenské republice. Je však možné, že v SR může být prováděna rovnou srážkou ze mzdy.

Re:Dohoda o pracovní činnosti a daně
« Odpověď #3 kdy: 26. 10. 2019, 00:10:38 »
popravde neviem ako je to s dohodarmi(ale myslim ze dohodari uz musia riesit aj socialku), ale pri zivnostnikoch/firmach sa PRED dodanim sluzieb/tovaru do kajin EU musi dana entita stat identifikovanou osobou pre dph a na faktury davat dph(ak uz nie je doma platca dph), pokial protistrana nie je platca dph kedy sa da fakutrovat bez. anyhow, treba vsak robit pravidelne vypisy na danovy zo vsetkych cehrnaicnych faktur + registracia do moss na platenie dani pre dodavatelov do ich krajin, ak to clovek nechce riesit priamou registraciou v danej krajine. z hladiska byrokracie je najlepsie robit biznis doma + mimo EU alebo v eu elke na cierno ak nejde o nejaky seriozny biznis :)

creatura

Re:Dohoda o pracovní činnosti a daně
« Odpověď #4 kdy: 26. 10. 2019, 16:30:42 »
Taky by mě to zajímalo, ale když dám do google "daně v zemích třetího světa" tak jsem toho moc nenašel.