Raspberry Pi 4 B 4GB RAM jako desktop

Re:Raspberry Pi 4 B 4GB RAM jako desktop
« Odpověď #30 kdy: 07. 10. 2019, 11:54:05 »
Stary Tux :
Prepac ale tvoja odpoved je taka ehm.... j*bnut*?
kazdopadne ako plnohodnotny desktop nedoporucujes. Preco?
Lebo nemas rad tento typ PC?
Lebo nemas rad linux?
Lebo mas macku a nie psa?
Lebo na tom nezahras COD?
Lebo vcera vecer  prsalo a dnes je zamracene?
Lebo si chcel byt odmala zena a si muz alebo?

Ja naopak doporucujem a mam na to 10+1 dovodov. Ty nedoporucujes a nic viac. Preco? To nenapises ale budes ako taky dilinky proste nie....

meni sa to na offtopic....


Re:Raspberry Pi 4 B 4GB RAM jako desktop
« Odpověď #31 kdy: 07. 10. 2019, 13:58:33 »
WTF? Neumíš číst? Vždyť jsem napsal, že slabý procák a plná paměť i pro BFU desktop. A mám to osobně odzkoušené i na nejnovějším píčku.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Raspberry Pi 4 B 4GB RAM jako desktop
« Odpověď #32 kdy: 07. 10. 2019, 15:11:58 »
1. RPi ma microHDMI, muj monitor ma VGA, DVI a DisplayPort. Lze ocekavat nejake problemy s redukcemi z microHDMI na HDMI a pote z HDMI na DisplayPort? Rozliseni je 1920x1200.
Tady bych neočekával problém. Alespoň s obrazem ne. Zvuk (vstup) je do monitoru připojen 3.5mm jackem?
2. Ma smysl nejak resit trvanlivost pametove karty s OS? Rad bych koupil rovnou s nahranym Raspbianem, coz by mela byt 32GB SanDisk microSDHC UHS-I U1. Vim, ze existuje prumyslove karty s vetsi vydrzi, otazka je, zda ma cenu zkouset je shanet.
Řeším bootem z SSD v USB boxu (má to USB3, takže už slušná rychlost). Na SD kartě mám jen /boot. Nutno dodat, že zatím nejedu z SSD, ale z klasického 2.5" HDD, SSD přijde ve chvíli, kdy doladím Gentoo.
3. Chlazeni - videl jsem nejake krabicky s ventilatory, coz ovsem degraduje bezhlucnost tohoto pocitace. Topi RPi tak moc, aby melo aktivni chlazeni smysl? Zase ho ho nechci provozovat na vysokych teplotach snizujicich zivotnost nebo frekvenci procesoru. Minimalne vzhledem k nenazranosti dnesnich webovych stranek ocekavam, ze procesor dostane zabrat.
Koupil jsem si tohle a v plné palbě (kompilace na čtyři jádra několik hodin v kuse) když leží RPi na stole dosáhnu na maximálně 73 stupňů (podle vcgencmd). Podle infrateploměru má chladič cca 58 stupňů v plné palbě. Když se systém tak nějak fláká, drží se teplota na 60.

Chci z toho postavit "notebook" (spíš takovou větší cihlu). RAM je už dostatek, SSD zajistí rychlou odezvu (už teď je dobrá), provozuju na tom Gentoo.

Časy kompilace:
rust - cca 4:20 hodin
clang - cca 8:30 hodin

Větší žrouti mě momentálně nenapadají. Kromě Glibc nebo GCC. Nejsem teď ale poblíž toho, takže momentálně nezjistím... Taky se zrovna kompiluje Chromium, což bude další žrout. Firefox jsem několikrát za sebou nezkompiloval. Když už byla RAM potřetí plná a swap měl potřetí 5GB zabráno (i když jsem v tu dobu kompiloval jen na jedno jádro/thread), tak jsem to definitivně vzdal.
« Poslední změna: 07. 10. 2019, 15:15:26 od Pavouk106 »

Re:Raspberry Pi 4 B 4GB RAM jako desktop
« Odpověď #33 kdy: 07. 10. 2019, 15:52:17 »
Pavouk106: Anmo, monitor ma integrovane repro a ty se pripojuji 3,5mm jackem.
Uvidime, zda bych to jako linuxovy laik dokazal nastavit. Pro zacatek asi kartu s tim, ze je to prechodne reseni.
Nevim jak u ARM, ale u x86 by mi 86 stupnu prislo porad hodne. Treba casem nekde vyjde srovnavaci recenze ruznych krabicek a chladicu.
RAM 4GB ma dneska i spousta x86 pocitacu a s bidou se to da, takze tam pri beznem provozu neocekavam problem.

k3dAR

  • *****
  • 2 856
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Raspberry Pi 4 B 4GB RAM jako desktop
« Odpověď #34 kdy: 08. 10. 2019, 07:05:06 »
Již delší dobu sleduji tvoji rádobyodbornost. Ke všemu kecáš a ventiluješ svoji grafománii ale prakticky mluvíš O NIČEM a VÍŠ KULOVÝ. Tak přestaň řešit moji praxi, protože mám jak RPi2 tak RPi4 a v spojení s Raspbianem bych to jako desktop nedal ani nepříteli.

ze mame kazdy jiny nezor/pristup/pozadavky neznamena nic o kulovosti, ale sem rad ze jsi teda muj fanstolker :-)

jinak pouziju tva slova:
WTF? Neumíš číst? [...]

protoze ocividne spadas do te druhe kategorie z tech 2 co sem psal a citoval si prvni:
to je nesmysl, nemas zkusenost z praxe nebo pod "desktop" si predstavujes developerskou/grafickou workstation? ;-)


Re:Raspberry Pi 4 B 4GB RAM jako desktop
« Odpověď #35 kdy: 08. 10. 2019, 08:49:40 »
můžu se přifařit s dotazem? Používáte někdo RPi4 jako NAS? Případně jaké přes to USB3 dosahuje rychlosti?