Podklady pro studium Windows

Podklady pro studium Windows
« kdy: 03. 09. 2019, 09:46:10 »
Uz viac ako 10 rokov sa nepohybujem v MS win a nedavno som si nainstaloval ESXi a zatial 2 VM s win 10 a win server 2019 (180 denni verzie). Chcel by som sa trocha priucit aj win administracii, ale hladam vhodnu dokumentaciu (nie vsak priamo knihy od MS, lebo tie oficialne knihy ohladom teorie mi pripadaju tak, ze citas, citas, citas a vlastne nevies o com si cital a ked chces nieco nastavit/nakonfigurovat tak tu knihu zahodis a najdes si konkretny navod v nejakom blogu).

Na win skolenie nechcem a nemozem ist, pretoze administracia win serverov nie je moja praca, ale zaujma ma to a mozem to robit len vo volnom case.

Ked som pred 10 rokmi presiel z win xp, neskor 7 na linux, tak sa mi pacilo to, ze ohladom linuxu som nasiel strasne vela navodov na roznych blogoch a strankach podobnych sourceforge, digitalocean, askubuntu, roznych Knowledge base atd ...
Ohladom win nachadzam len same skolenia, kurzy a pod.
« Poslední změna: 03. 09. 2019, 10:59:22 od Petr Krčmář »


Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Podklady pro studium Windows
« Odpověď #1 kdy: 03. 09. 2019, 13:07:34 »
>knihu zahodis a najdes si konkretny navod v nejakom blogu
v podstate je to tak.

Postavil by som filozofiu asi takto:
vypnes windows update na W10 (predlzis dobu).
Obidva OS mozes prevadzkovat v rezime workgroup aj domena.
Zacal by som grupou a nasimuloval si poziadavky, s ktorymi sa mozes (akoze) stretnut vo firme.
Obmedzeny user, s predinstalovanymi app (adobe, nejake demo uctovnictva), teamviewer/vnc, ovpn, useri kludne nech maju moznosti si sami instalovat tlaciarne, appky v ramci moznosti nech sa aktualizuju, az tam nemusis pri kazdom update behat.

vytvor 2 userov.
User A nech ma pristup na server do zlozky A aj C, ale nesmie mat pristup do zlozky B.
USer B analogicky B+C, nie zlozka A. Zlozka C je spolocna.

Pristup na server via Share aj RDP.
OVPN mozes pre jednoduchost simulovat tiez lokalne.

Potom si to cele skomplikujes antivirusom, ktory ti moze a nemusi hadzat na strane stanice polena pod nohy (co dovtedy fungovalo, naraz vdaka hyper-iniciativnemu firewallu uz nejde, a budes klepat vynimky a nadavat).
Tym zistis, ako mat AV nastaveny vo vychodzom stave, aby ti novonainstalovane PC fungovalo v ramci moznosti hned, a nevracal si sa s k tomu ako na hodiny klaviru. (alebo preco nejaky antivirus ide a podnikovy endpoint od toho isteho vyrobcu sa sprava uplne inac).

Na serveri mozes zinstalovat Mysql/MS Sql express, a zistis ako funguju instancie, a ktore porty treba povolit, aby fungovali via LAN ...

Cele to uzatvorime nejakym zalohovanim. (cobian, Veeam agent, ..)
(hovorim stale o windows platforme, zalohovanie ci management vmware je  ina kapitola, o tej nie je rec).

Dalsi level bude toto iste v domene.
Cize povysit server na radic, pc pridelit do domeny, vytvorit domenoveho usera, a skusit aplikovat vyssie uvedene kroky z workgroup.

Vytvor 2 grupy, pridel im prava na priecinky A (B) + C.
vytvor 2 userov, kazdeho daj do jednej grupy, a prihlasenim over, ci sa aplikuju spravne opravnenia na jednotlive precinky.

Prisiel si az sem, a vsetko funguje ? Tak teraz je cas vyupdatovat w10, a sledovat, co prestalo fungovat :-)
(a mozno to aj pofunguje, zalezi, ktory build trafis).

Zvladnutim vyssie uvedeneho sa zaradis k tej lepsej polovici svojich sukmenovcov v tejto oblasti (kde je by default povolene vsetko, alebo pre zmenu, dorabas prava, lebo dotycny admin vo fime netusi, kde a co nastavit).
(typicky aplikacia zdielana zo sietoveho disku, ktora si po lanke vola SQL server).

Doporucil by som nastudovat Quoty pre userov na serveri, az ti user nezabije cely (defaultne) disk C:.
Nerozvadzam tu viac ako jeden server v AD, hlbsi know-how o MSSQL, ....

Na zaciatok aj dost :-)

Re:Podklady pro studium Windows
« Odpověď #2 kdy: 03. 09. 2019, 16:45:46 »
"Ohladom win nachadzam len same skolenia, kurzy a pod."

www.wug.cz

Re:Podklady pro studium Windows
« Odpověď #3 kdy: 03. 09. 2019, 18:33:45 »

Postavil by som filozofiu asi takto:
vypnes windows update na W10 (predlzis dobu).
.....
Doporucil by som nastudovat Quoty pre userov na serveri, az ti user nezabije cely (defaultne) disk C:.
Nerozvadzam tu viac ako jeden server v AD, hlbsi know-how o MSSQL, ....

Na zaciatok aj dost :-)
Urcite sa o to pokusim a potom ti poslem udaje na RDP aby si to skontroloval  ;)

co sa tyka wug.cz
stranka vyzera ok, je tam hodne skoleni zdarma. Nesledoval som konkretnu prednasku, ale asi tam bude hodne teorie.
Ano !!! teoria je super, tak to byva aj na VS, ze najprv ides na prednasku a potom sa na cvikach teoria aplikuje v praxi.

Ked som v minulosti sledoval nejake prezentacie z linux days, install fest a pod ... tak sa tam preberala hlavne teoria a ked chcel prednasajuci nieco prakticke ukazat v konzole, tak takmer vzdy nastal nejaky problem
Citace
asi nejde net
nemozem sa pripojit na server
rano mi to este fungovalo
atd ...

Re:Podklady pro studium Windows
« Odpověď #4 kdy: 03. 09. 2019, 23:29:25 »
Instalace je next-next a základ většinou funguje.
Nastavit název, IP, základní nastavení FW.
Do začátku základy nastavení uživatelů, oprávnění na files.
Potom AD, GPO, DHCP, DNS, atd.
Na WUG je většina prezentací směs teorie a praxe. Že by něco nefungovalo tam nepotkáš.
Dobrej zdroj je MS Technet - třeba Step-By Step na blogu Canitpro.