DHCP rezervovaná adresa - chaos s přidělováním

DHCP rezervovaná adresa - chaos s přidělováním
« kdy: 26. 08. 2019, 06:04:22 »
Dobrý den všem. Instaluju domácí server na Debian Buster. Aby se na něj dal udělat port forwarding, mám na routeru nastavenou rezervaci IP adresy. Jenže při startu dostává server IP adresu jinou, jako by tohle nastavení router ignoroval. Když ale ručně spustím dhclient, dostane adresu správnou (ověřeno pomocí ip addr i výpisu přidělených IP v nastavení routeru). Takže jsem si zadal ten dhclient do /etc/network/interfaces jako post-up a vše se zdálo být v pořádku, ovšem jen do nového zapůjčení DHCP adresy, kdy server nafasoval zase zpátky tu původní (opět ověřeno z obou stran). Při nastavení statické adresy se router pomstí tím, že nefunguje NAT, takže tudy cesta nevede. A aby byl chaos naprosto dokonalý, tak při pokusu o přihlášení na tu momentálně nepřidělenou adresu se připojí, jako by měl přidělené IP obě.

Router je Technicolor Smart (víc jsem z něj nevytřískal, je to tenhle: https://www.amazon.it/SMART-MODEM-Wi-Fi-FIBRA-TIM/dp/B01IKKSDNC?tag=duc01-21).
Router přiděluje samovolně IP adresu 192.168.1.5 (např.), nastavení rezervované adresy 192.168.1.251.

Zažili jste někdo něco podobného a našli jste nějaké vysvětlení nebo lépe řešení?


Re:DHCP rezervovaná adresa - chaos s přidělováním
« Odpověď #1 kdy: 26. 08. 2019, 09:40:11 »
Dobrý den všem. Instaluju domácí server na Debian Buster. Aby se na něj dal udělat port forwarding, mám na routeru ...

Zažili jste někdo něco podobného a našli jste nějaké vysvětlení nebo lépe řešení?

Mám to řešené takto v případě IPv4. Kombinace statické a dynamické IP. Routeru a síti je to totiž fuk.
V routeru mám DHCP a definovaným rozsahem 192.168.x.2 až např.  192.168.x.100 (x .. je v tvém případě 1)
A tam kde mám potřebu mít statické ( pro NAS, pro Server, pro VoIP, pro TV atd.. )aby se mi přesměrovávalo z WAN tak tam to mám staticky na daném zařízení mimo definovaný rozsah.  např. 192.168.x.250,192.168.x.249,192.168.x.248,...

PS. hlavně si to někde napiš protože pamatovat si přesná čísla nemá cenu
Všechno funguje už roky bez problémů.

Re:DHCP rezervovaná adresa - chaos s přidělováním
« Odpověď #2 kdy: 26. 08. 2019, 10:35:18 »
Routeru a síti je to totiž fuk.
Jo, to jsem si myslel taky - ale jen do momentu,kdy jsem zjistil, že jakmile něčemu přidělím adresu staticky, router to přestane NATovat. Čili v rámci LAN je vidět, s venkem nekomunikuje (ping na jinou lokální stanici bez potíží, ping do Internetu neprojde)
V routeru mám DHCP a definovaným rozsahem 192.168.x.2 až např.  192.168.x.100 (x .. je v tvém případě 1)
A tam kde mám potřebu mít statické ( pro NAS, pro Server, pro VoIP, pro TV atd.. )aby se mi přesměrovávalo z WAN tak tam to mám staticky na daném zařízení mimo definovaný rozsah.  např. 192.168.x.250,192.168.x.249,192.168.x.248,...
Jasně, taky jsem to tak chtěl udělat. Jenže to nefunguje... Goethe a jeho citát o šedé teorii a zeleném stromu života holt platí.

Re:DHCP rezervovaná adresa - chaos s přidělováním
« Odpověď #3 kdy: 26. 08. 2019, 11:01:49 »
Jo, to jsem si myslel taky - ale jen do momentu,kdy jsem zjistil, že jakmile něčemu přidělím adresu staticky, router to přestane NATovat. Čili v rámci LAN je vidět, s venkem nekomunikuje (ping na jinou lokální stanici bez potíží, ping do Internetu neprojde)
Mě to funguje ale věřím ti. Jsem nemile překvapen popisem funkcionality u tvého routeru. Já sám mám nějaký old z roku 2006( china no name ). Teď je otázka jestli to je bug u mého nebo tvého routeru, že to u každého z nás funguje jinak.

Kdysi tak 5 a více let zpátky jsem fungoval podobně ale rozsah u DHCP jsem měl od 192.168.x1 po 192.168.x.255. A ty statické jsem měl od konce. Tato varianta mi fungovala taky. Ještě je varianta mít dvě LAN ( jedna s DHCP a druhá static )

robac

  • ***
  • 198
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DHCP rezervovaná adresa - chaos s přidělováním
« Odpověď #4 kdy: 26. 08. 2019, 12:04:04 »
Jo, to jsem si myslel taky - ale jen do momentu,kdy jsem zjistil, že jakmile něčemu přidělím adresu staticky, router to přestane NATovat. Čili v rámci LAN je vidět, s venkem nekomunikuje (ping na jinou lokální stanici bez potíží, ping do Internetu neprojde)
V routeru mám DHCP a definovaným rozsahem 192.168.x.2 až např.  192.168.x.100 (x .. je v tvém případě 1)
Jasně, taky jsem to tak chtěl udělat. Jenže to nefunguje... Goethe a jeho citát o šedé teorii a zeleném stromu života holt platí.
Buď to máte špatně konfigurované nebo je ten router sr.č (pravděpodobněji). Pořiďte si ten nejlevnější TP-Link za 300,- (a případně na něj hoďte OpenWRT) nebo Mikrotik za 500,- a budete mít klid...


Re:DHCP rezervovaná adresa - chaos s přidělováním
« Odpověď #5 kdy: 26. 08. 2019, 17:01:31 »
Měl jsem podobný problém.
DHCP klient neposílal jako identifikaci MAC ale ClientID. Pak nefungovali statické DHCP rezervace.
Řešení popsáno zde.
https://superuser.com/questions/1338510/wrong-ip-address-from-dhcp-client-on-ubuntu-18-04

robac

  • ***
  • 198
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DHCP rezervovaná adresa - chaos s přidělováním
« Odpověď #6 kdy: 26. 08. 2019, 18:13:52 »
Měl jsem podobný problém.
DHCP klient neposílal jako identifikaci MAC ale ClientID. Pak nefungovali statické DHCP rezervace.
Řešení popsáno zde.
https://superuser.com/questions/1338510/wrong-ip-address-from-dhcp-client-on-ubuntu-18-04
Pokud ten router neNATuje adresy mimo DHCP pool, tak patří do koše a nic jiného není potřeba řešit...

Re:DHCP rezervovaná adresa - chaos s přidělováním
« Odpověď #7 kdy: 26. 08. 2019, 19:21:23 »
Pokud ten router neNATuje adresy mimo DHCP pool, tak patří do koše a nic jiného není potřeba řešit...
Asi tak nějak.
Jen bych nekupoval TP-Link za 300, zvlášť, pokud se používá jeho WiFi, ale raději třeba nějaký dual band Asus kolem 2000. Je zajímavé, jak najednou začne WiFi pěkně fungovat, ethernet je gigabitový a tak.
Levnými routery je dlážděna cesta do sběrného dvora.

Re:DHCP rezervovaná adresa - chaos s přidělováním
« Odpověď #8 kdy: 26. 08. 2019, 20:38:10 »
Děkuju všem za rady. Že ten router je kandidátem balistické křivky, vím už delší dobu, i když pár dobrých věcí má. Za rok se vracím z Itálie domů, brát si ho s sebou fakt nebudu :-)
Nicméně mě nejvíc zaujalo to, že server měl dostat IP 192.168.1.251, ip addr i router hlásil 192.168.1.5 -- ale k serveru jsem se dokázal přes ssh dostat na obou adresách. O sítích něco málo vím (na úrovni "kdo neumí, ten to učí" ;-)), ale nad tímhle mi zůstal rozum stát.
Ještě jednou díky všem za pomoc, cením si toho.