Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo

Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« kdy: 09. 08. 2019, 13:15:02 »
Zdravím všechny,
možná, že tohle téma je trochu OT, ale rád bych věděl, jestli někdo má podobné zkušenosti nebo zážitky.

Můj bývalý zaměstnavatel, se kterým jsem se nerozešel vůbec v dobrém mi dělá ze života docela dobré peklo. Přes rok u firmy nepracuji a tento subjekt o mé osobě v blízkém i širokém okolí dává samé negativní reference a mnohdy s dovětky, které nejsou pravdivé nebo dokazatelné.

Chápu, že bývalý zaměstnavatel má právo podávat reference o svých zaměstnancích, ale otázkou je, jestli může svévolně informovat různé společnosti a podávat nepravdivé reference dříve. Výsledkem této činnosti je, že mi v oblasti mého bydliště vlastně nikdo nenabídne spolupráci nebo pracovní poměr. Bohužel nikoho nezajímá pravdivost podané reference a vlastně tak jsem odsouzený kvůli jediné firmě být bez práce nebo se přestěhovat do jiné lokality a doufat, že jinde budu mít klid.

Jde se tomuto chování právně bránit? Nikdy jsem takovou věc nemusel řešit a trochu doufám, že mi zde může trochu poradit.

Díky všem!


Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #1 kdy: 09. 08. 2019, 13:37:39 »
Pokud Vás vysloveně poškozuje a uráží, jsou tu zákony, které zaručují ochranu osobnosti.

Většinou se ale nejedná o tak velký zásah do osobnostních práv, aby je soud řešil. Vy máte možnost dávat špatné reference na bývalého zaměstnavatele a on má možnost to samé dělat kolem Vás. Je vždy na zváženou, jestli se rozejít ve zlém nebo v dobrém, někdy hlavou zeď neprorazíte.

Pokud mu okolí naslouchá, pak má asi mezi lidmi dobrý kredit. Jak chcete "bojovat" s někým, kdo má dobrý kredit?

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #2 kdy: 09. 08. 2019, 14:53:21 »
Jde se tomuto chování právně bránit? Nikdy jsem takovou věc nemusel řešit a trochu doufám, že mi zde může trochu poradit.

a) Podat trestní oznámení pro pomluvu. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-40#cast2 paragraf 184.
Ale když do toho půjdeš, chce to mít velmi dobré důkazy. ( maily, nahrávky hovorů v telefonů, lidi co budou ochotni svědčit atd.. ) + důkazy, že ty tvrzení jsou lži a že se nezakládají na pravdě.

b) nebo při hledání práci na to upozornit(říci pravdu proč vznikl problém u zaměstnavatele), nebo neuvádět ho jako referenci danou práci.

Nechce se mi věřit, že bys někomu stál za to aby rok a déle na tebe házel špínu. To je v dnešní době příliš egoistické ale i takový kreténi se najdou. To bych chápal kdyby kvůli tobě přišel o spoustu prachů nebo si mu ojel manželku( nebo dceru).

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #3 kdy: 09. 08. 2019, 15:04:51 »
a) Podat trestní oznámení pro pomluvu. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-40#cast2 paragraf 184.

U tr. činu pomluvy je nesmírně obtížné prokázat, že informace byla prezentována takovou formou, že byla s to opravdu způsobit újmu. Vyjádřit svůj názor na bývalého zaměstnance není pomluva. Ex-zaměstnavatel klidně může další osobě říct, že je to lempl, nehlídá si své povinnosti a je často nemocný. To totiž každý vnímá pouze jako "názor" - tedy ne jako pomluvu. Každý má na subjektivní hodnocení druhého právo.

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #4 kdy: 09. 08. 2019, 22:28:43 »
Je to opravdu zvlastni situace:
a) nechapu ze nekdo dava tolik energie aby cely rok delal to co popisujes
b) nechapu ze nekdo z okoli na tyhle reci reaguje (tym spis tvuj aktualni zamestavatel)
c) jestli je to fakt spatne pak tahaz za kratsi konec, zmen mesto pripadne zemi jako ja. jestli odejdes bude ten co na tebe kyda spinu za vola


Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #5 kdy: 10. 08. 2019, 08:55:19 »
"Bohužel nikoho nezajímá pravdivost podané reference a vlastně tak jsem odsouzený kvůli jediné firmě být bez práce"

Pokud veri nepodlozenym informacim, tak by to stejne nebyli moc dobri zamestanavatele, tak vas to nemusi prilis trapit.......

Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #6 kdy: 10. 08. 2019, 09:31:44 »
Docela by mě zajímalo, jak to víš. To Ti to někdo vždycky reportuje, že za ním byl ten a ten a říkal o Tobě něco?

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #7 kdy: 10. 08. 2019, 19:08:43 »
Každá mince má dvě strany, bral bych to jako příležitost se poučit a posunout. Taky bych zreflektoval, jak jsem v tom příběhu vystupoval já sám a co bych teď už udělal jinak.

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #8 kdy: 12. 08. 2019, 00:09:01 »
Na malem meste naprosto bezne. Otec kdyz mel zamestnance nebo remeslniky , tak mu celkem bezne volali byvali byvali sefove a pomlouvali jeho zamestnance kteri k nemu od nich presli.
Byl to jediny mozny zpusob konkurencniho boje na pracovnim trhu kdyz uz nezbyva na povinne uplatky kraji a magistratu.
Mne taky pomlouvali protoze jsem odeslal nekolik dfensovych pripadu do konecniku.
A  KV je jako vesnice vyjma dvou tydnu kdy se tam koncentruji hipsteri z prahy...


Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #9 kdy: 12. 08. 2019, 05:44:26 »
Otec kdyz mel zamestnance nebo remeslniky , tak mu celkem bezne volali byvali byvali sefove a pomlouvali jeho zamestnance kteri k nemu od nich presli.

Jenže aby to mělo nějaký efekt, musí na jedné straně někdo chtít takovou věc šířit, ale na druhé straně musí být někdo připravený naslouchat. V tomto případě nejde o pomluvu, protože i Váš táta věděl, že se jedná o konkurenční praktiku.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #10 kdy: 12. 08. 2019, 07:31:32 »
a) nechapu ze nekdo dava tolik energie aby cely rok delal to co popisujes

Byste se divil. Pracuji ve firme vlastnenou soukromnikem a je to tak specificky clovek, ze je z nej vsem skoro zle. Vzdycky, kdyz da nekdo (treba v navaznosti na pracovni podminky) vypoved, tak vetsinou treba mesic chodi po kanclech a rika, jak vlastne takovyhle lidi nepotrbujem a ze delali stejne hovno a ze akorat usetrime platy. Je to docela lovely situation. Jednou treba skoncil clovek, vratil sluzebni telefon, ale nekam ho zalozili a ja jsem PUL ROKU v kanclu poslouchal, jakej je bejvalej zamestnanec X hajzl a ze ukradl firemni majetek a podobny sracky.


Lidi jsou ruzne...
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #11 kdy: 12. 08. 2019, 07:44:43 »
je pekna webovka https://clientsfromhell.net/
kde lidi popisuji desive zazitky s ruznymi klienty.
neni to primo o zamestnavatelich, ale vice o klientech.

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #12 kdy: 12. 08. 2019, 13:14:32 »
@Miroslav Šilhavý

" V tomto případě nejde o pomluvu, protože i Váš táta věděl, že se jedná o konkurenční praktiku."

Ha, omyl. jedná se o pomluvy, jenom neměla účinek protože " táta věděl, že se jedná o konkurenční praktiku."

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #13 kdy: 12. 08. 2019, 14:22:56 »
Ha, omyl. jedná se o pomluvy, jenom neměla účinek protože " táta věděl, že se jedná o konkurenční praktiku."

Chyba lávky. Trestný čin pomluvy je definován v § 184 trestního zákoníku:

Citace
§ 184

Pomluva
(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

V tomto případě chybí jak ta způsobilost, tak prokázání "značné míry".

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #14 kdy: 12. 08. 2019, 15:38:53 »
@Miroslav Šilhavý

Tak tím že volá jeho zaměstnavateli a sděluje mu záměrně lež, tím hodlá způsobit újmu prokazatelně a tím že to může vést k diskreditaci a ztrátě pracovního místa, to je dle mne do značné míry. Pokud mu tam nevykládal nějaký blábol jako "napojení na fotilu Aštara Šarana" ale něco reálného, tak to podle mě splňuje.

Podívej se na to z druhé strany. Co je teda víc pomluva než volat zamestnavateli a snažit se ho lží zdiskreditovat?