Technicke info xDSL

Technicke info xDSL
« kdy: 17. 07. 2019, 10:57:26 »
Priznam sa, ze neviem ako to funguje vnutry telekomu.
Cez metalicke linky, ktore vedu od DSLAmu k zakaznikom mozu okrem telekomu poskytovat xDSL internet aj iny poskytovatelia.
Okrem ineho xDSL na slovensku poskytuje aj orange.
Ja ked som prechadzal od orange do telekomu, tak mi zavolal chlapik z miestnej ustredne a povedal, ze ma ide pripojit na NET.
Ja som si zmenil v MK pppoe udaje a cakal som.
Nasledne mi do telefonu povedal, ze ma prepina (fyzicky prehadzuje kabel). Viac som sa o to nestaral. Dostal som novu IP od telekomu a mal som vystarane.

Jeden kamos ma net od orangeu a nejak sa mu to se**e. Chce doniest svoj modem ku mne (aby vylucil chybu modemu) a zapojit ho na moju linku.
Bude mu jeho modem nakonfigurovany orangeom fungovat na mojej linke od telekomu?


Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Technicke info xDSL
« Odpověď #1 kdy: 17. 07. 2019, 13:54:15 »
Co sa tyka technickych parametrov (za predpokladu rovnakej linky ADSL<>VDSL), az na meno/heslo - ano.
(vychadzam z predpokladu, ze ci ADSL, ci VDSl, vzdy sedia parametre od Telekomu s inymi ISP )
(aspon ja som sa s inymi parametrami nestretol).

(pravdepodobne - ale je to len dohad - nemozes pouzit heslo z jednej infry v druhej) (ale mozem sa mylit, a rad sa poucim).

Cize ked ti kamos donesie router, a na chvilu odpojis MKT, a das mu tam svoj account, malo by to fungovat.

Re:Technicke info xDSL
« Odpověď #2 kdy: 27. 07. 2019, 12:15:28 »
Nakoniec som to neskusali. Ale pytal som sa na to aj v telekome a odpovedali mi, ze to nebude fungovat

Re:Technicke info xDSL
« Odpověď #3 kdy: 28. 07. 2019, 14:10:44 »
"Bude mu jeho modem nakonfigurovany orangeom fungovat na mojej linke od telekomu?"

toto samozrejme fungovat nebude

aby mohol tvoj kamos otestovat svoj router na tvojej linke, musite nastavit tvoj username/password inak sa pppoe nevytoci

kazda koncova linka v telekome je priradena do specifickej VLANy, ktora je potom transportovana cez VPLS bud na Telekom BNG (ak si zakaznik Telekomu) alebo na peeringove routere partnerov (orange, swan, slovanet) kde cez L2 linky a dohodnute VLANy Telekom posle cely traffic pre danych zakaznikov, potom je to uz na danom ISP ci ma tieto linky pripojene priamo na BNG kde terminuje PPPoE alebo tak isto ma implementovanu nejaku L2VPN pre transport tejto traffiky na BNG.
Z tohto popisu ti musi byt jasne ze tvoj kamos nemoze pouzit svoje Orange konto na Telekom linke pretoze pri zostavovani spojenia (Radius Auth) Telekom Radius nema zaznam o Orange konte cize zostavenie spojenia vzdy zlyha na tomto kroku.

Re:Technicke info xDSL
« Odpověď #4 kdy: 28. 07. 2019, 19:42:06 »
dik, pekne napisane


Re:Technicke info xDSL
« Odpověď #5 kdy: 29. 07. 2019, 13:07:04 »
Jde se připojit i s náhodným username, password. (zálaží asi dle spolecnosti)