NVMe ovladač

NVMe ovladač
« kdy: 13. 07. 2019, 17:05:29 »
Mám podezření, že pokud je M.2 disk pod zátěží (třeba při virtualizaci přes VBox), tak mi zkrachují Win10 (SMART je O.K.). Po krachu a restartu se ten disk ztratí a PC vypíše, že z následných HDD nelze nabootovat. Musím PC vypnout, znovu zapnout, vlézt do BIOSu a navolit M.2 disk jako první bootovací, potom systém nastartuje.
Začal jsem se zajímat o ovladač, na kterém ten M.2 disk jede. Momentálně to je ten od Microsoftu a tím že je to deska s Intel chipsetem, tak by byla možnost použít jeho ovladač nebo existuje i nějaký OFA NVMe ovladač, se kterým jsou dobré zkušenosti. Když jsem zkusil stáhnout poslední Intel RST ovladač, tak ten NVMe ovladač nevyměnil.
Mám podezření, že to za provozu vyměnit nepůjde a nechci skončit 'modrou smrtí' bez návratu, jako kdysi u starších Windows, kdy se dělaly kejkle s AHCI apod.
V prohlížeči události nic není a BlueScreen view taky nic nenajde.
Netušíte někdo, jak na to? A jestli to jde vyměnit za provozu systému?


Re:NVMe ovladač
« Odpověď #1 kdy: 13. 07. 2019, 17:35:27 »
Špatně definovaný dotaz.
Je třeba uvést základní desku, SSD disk, je v počítači jeden disk či více atd.
Taky jsem řešil problém s NVMe, ale na takto formulovaný dotaz nebudu reagovat.

Re:NVMe ovladač
« Odpověď #2 kdy: 13. 07. 2019, 18:17:18 »
Otazníky jsou za všeobecnými otázkami. Úplně zbytečná reakce.

Re:NVMe ovladač
« Odpověď #3 kdy: 13. 07. 2019, 18:44:12 »
Tak jsem to riskl a zkusil ty ovladače přehodit. Akorát jsem nastartoval s variantou 'Zakázání vynucení podpisu ovladače' a místo Microsoftího ovladače nainstaloval OFA NVMe ovladač. Budu to testovat a případně napíši výsledek.

k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NVMe ovladač
« Odpověď #4 kdy: 13. 07. 2019, 19:06:11 »
pouzivam NVMe disk s nativnim GNU/Linux ovladacem a s virtualama v kvm-qemu/libvirt nemam problem ani pod zatezi ;-)


Re:NVMe ovladač
« Odpověď #5 kdy: 13. 07. 2019, 23:07:15 »
Citace
A jestli to jde vyměnit za provozu systému?
Ne, pokud z toho disku bootujete. Pak se to zařízení nedá zastavit/restartovat.

Citace
Tak jsem to riskl a zkusil ty ovladače přehodit. Akorát jsem nastartoval s variantou 'Zakázání vynucení podpisu ovladače' a místo Microsoftího ovladače nainstaloval OFA NVMe ovladač. Budu to testovat a případně napíši výsledek.
Ten OFA ovladač není digitálně podepsán?

Re:NVMe ovladač
« Odpověď #6 kdy: 14. 07. 2019, 11:49:00 »
Oni mají dva druhy toho OFA ovladače, jeden bez podpisu a u druhého se před instalací zavádí certifikát ručně.
Nakonec to nevypadá na ten ovladač, ale na kombinaci VBoxu + NVMe disku. Když jsem tu virtuálku přesunul na HDD, tak se nic takového neděje. Také do toho hraje roli verze Win10, nyní 1903, protože u 1809 bych si všiml, kdyby to dělalo. Zkusím ještě nějakou testovací verzi VBoxu.

RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NVMe ovladač
« Odpověď #7 kdy: 15. 07. 2019, 00:29:47 »
Urcite SAMSUNG disky meli bug ve firmware ze po soft-rebootu nebyly detekovane, chtelo to plny power cycle. Neni to vas pripad?