Domácí síť - nedostatek GbE portů v routeru

Re:Domácí síť - nedostatek GbE portů v routeru
« Odpověď #15 kdy: 06. 06. 2019, 14:22:56 »
Ještě v příloze fotka aktuálního D-linku a ořízlý screenshot, co všecko má v menu (jenom první a druhé patro).
Ten switch je namontovaný "svisle stranou" na noze stolu v labu, za použití originálních 19" rackmount uší otočených o 90*. Takto namontovaný switch má skrz pasivní větrací otvory optimální přirozenou samotížnou konvekci (nemá ventilátor) a pokud by měl nepřipojené porty, tak mu nebude sedat prach na dno RJ45 zásuvek. Pokud mohu soudit, tak se tahle generace hardwaru už prakticky nehřeje. Tzn. je to tiché. A funkcí to má jak Kabrhelová blahé paměti.
Instalujeme přes to image operačních systémů = nemáme na to nijak drastické nároky.

Rodina DGS-1210-xx má za sebou už několik generací. Průběžně se mění osazení a sada fičur. První varianty třeba uměly zobrazit tabulku MAC adres jenom per port, takže bylo žůžo, hledat konkrétní MAC adresu na 24portovém switchi. Dneska už se zobrazuje jediná veliká tabule napříč všemi porty. Původně byly switche značené DGS-1210-24 s tím, že 2 nebo 4 porty byly "kombo" gigabit RJ45+SFP slot. Pak došlo ke změně, vizuelně tentýž switch se přejmenoval na DGS-1210-28 s tím, že ty 4 SFP sloty byly nezávislé (žádné combo). Dneska pokud mohu soudit existují na trhu jak DGS-1210-24 tak DGS-1210-28 (analogicky -16 a -20) s tím, že každopádně všechny porty jsou nezávislé, ale varianta s "vyšším číslem na konci" má ve firmwaru pár pokročilejších fičur navíc (tuším textovou konzolu a možné nějaké obskurnější L3 schopnosti). A na hloubku mají ty dnešní kastle asi půlku toho co před pár lety, a mnohem míň topí. Do starých jsem si po repasi kondíků přidával ventilátor, u dnešních už není důvod.

Pokud se týče hlučnosti, tak nejvíc žere a topí diskový box. Čím větší storage, tím míň si výrobci lámou hlavu s hlukem. Každopádně NAS a switch na 10Gb budou pravděpodobně hlučnější než hardware na 1Gb. Gigové síťovky už dávno nemají chladiče, ale 10Gb síťovky bych možná bez nuceného průvanu ve skříni dodnes radši netrápil. A souhlasím s kolegou CzechSysem že 10Gb hezky na SFP+ a optice, jak ho pámbůh původně stvořil, je ta správná cesta - nejmenší riziko ohavných překvapení, zejm. pokud si dáte záležet aby transceivery měly v pořádku obsah SPD EEPROM.


5nik

  • ***
  • 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí síť - nedostatek GbE portů v routeru
« Odpověď #16 kdy: 06. 06. 2019, 14:40:55 »
Pokud používáte Windows 10 a rozumnou NAS (na obrázku Synology), může zkusit využít funkci Multichannel v rámci protokolu SMB, více info např. zde.

10GbE na propoj by byla hezká věc, ale sehnat HW s podporou 10GBASE-T je problém, řešit to optikou je v domácím prostředí přehnané, DAC kabel do SPF+ zase omezuje délkou, kompatibilitou a instalací (hotový kabel). Switche s podporou 10GbE jsou často s aktivním chlazením.

Oddělit funkci routeru a switche mohu jenom doporučit.

Navrhuji vyzkoušet novinku posledních let - 2.5GbE a 5GbE standard, myslím, že v tomto případě by to mohlo dávat smysl. Našel jsem např. NETGEAR GS110EMX, který papírově na doma nevypadá vůbec zle. A je fanless.

HDMI extendery záleží jaké použijete, u lagujících jsem někde četl pro FHD náročnost na úrovni ~20Mbitů u rychlejších FHD cca 90Mbitů. Pro 4K nemám info. Tady bych se propustnosti nebál.

S Dlink řadou DGS-1510 mám drobnou (jeden stack), ale zatím pozitivní zkušenost, možnosti ohledně DSCP (prioritizace) tam jsou. Nicméně je to stále aktivně chlazený switch do rozvaděče. Řada DGS-1210 nepodporuje 10GbE, DXS-1210 zase stojí jiné peníze. S těmi zkušenosti již mám.

Re:Domácí síť - nedostatek GbE portů v routeru
« Odpověď #17 kdy: 06. 06. 2019, 14:54:22 »
...omlouvám se že budu "opakovat po ostatních", mám tenhle příspěvek rozepsaný už asi půlden a mazat se mi to nechce... :-(

Pane Ryšánku, díky za vyčerpávající, pro mě v podstatě akademický příspěvek! Budu muset nasát ještě hodně informací k topologiím sítí a do budoucna se o vaše zkušenosti rozhodně opřu! Jen ten nešťastný pronájem v malém bytě situovaném západně jde proti všemu co hlučí a hřeje :/


Pokud používáte Windows 10 a rozumnou NAS (na obrázku Synology), může zkusit využít funkci Multichannel v rámci protokolu SMB, více info např. zde.

Vlastním DS718+, což je výkonostně stejný typ, jen dvoušachta. Jakmile pořídím druhý switch, pohraju si s tím.


Navrhuji vyzkoušet novinku posledních let - 2.5GbE a 5GbE standard, myslím, že v tomto případě by to mohlo dávat smysl. Našel jsem např. NETGEAR GS110EMX, který papírově na doma nevypadá vůbec zle. A je fanless.

Díky za tip, mrknu na něj.

HDMI extendery záleží jaké použijete...

Tady budu teprve konkrétní model HDMI extenderu vybírat. Poslední, co jsem zkoušel (zápůjčka) jsou tři roky staré modely. Ale fungovaly spolehlivě.

Re:Domácí síť - nedostatek GbE portů v routeru
« Odpověď #18 kdy: 06. 06. 2019, 17:02:43 »
Pokud by šlo o zrychlení přenosu mezi 1PC a NAS tím kde edituješ video a fakt často jej přehazuješ sem a tam

Podmínky 2 síťové porty v PC 2 síťové porty v NAS

udělal bych to že v pc bych na jedné síťové kartě nastavil
třeba (musí to být adresy z jiného rozsahu než používáš v domácí síti)
IP - 192.168.99.99
MASK - 255.255.255.254
Gateway 192.168.99.98

NAS bych nastavil na jedné síťovce
IP - 192.168.99.98
MASK - 255.255.255.254
Gateway 192.168.99.99
Natáhl mezi nimi kabel a budeš na nejvyšší možné rychlosti mezi těmi dvěma zařízeními.
Samozřejmě si pak zkontroluj, přes příkaz route print, že adresa 0.0.0.0 s maskou 0.0.0.0 jde pouze do tvé hlavní sítě

Re:Domácí síť - nedostatek GbE portů v routeru
« Odpověď #19 kdy: 09. 06. 2019, 11:53:05 »
Zrovna nedávno jsem se zamýšlel nad projektem 10Gb domácí LAN a vypadl na mne tento malý router/switch - MikroTik CRS305-1G-4S+IN za 2800,-.
Pokud se použije switch OS v Mikrotiku, bude to i výkonné. SFPčka jsou paradoxně levnější ty optická, cca 500,-(1ks, metalická bohužel 2000,-/1ks, takže vychází skoro levněji koupit dlouhé optické patchcordy, než-li se babrat s 6A kabeláží a moduly.
Je to špatná myšlenka s tímhle Mikrotikem?