Architektura procesoru RISC - je to budoucnost?

Architektura procesoru RISC - je to budoucnost?
« kdy: 17. 06. 2019, 15:58:35 »
V cem tkvi zakladni rozdil mezi Intel procesory a RISC? Vim jen o tom, ze RISC ma znacne osekanejsi instrukcni sadu, ale to je tak vsechno. Co tedy zpusobuje tu vec, ze procesory ktere dela Intel (nebo AMD) jsou na stejne freknenvi a poctu jader znacne vykonejsi nez RISC?

A co pohled do budoucna? Vseobcne vyvoj technologii ma tendenci smerovat k tem jednodussim. Da se s vyhlidkou nekolika dekad ocekavat rozvoj RISC procesoru s tim, ze to nahradi Intelovskou architekturu?


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Architektura procesoru RISC - je to budoucnost?
« Odpověď #1 kdy: 17. 06. 2019, 16:13:08 »
Zpusobovalo to to, ze jsou slozitejsi. Zatimco RISC potreboval X instrukci a X taktu, CISC procesor si vystaci s 1 instrukci a Y takty, kde Y < X. V dnesni dobe superskalarnich procesoru, kdy se provadi vice instrukci pak jiz rozdil neni. Prakticke rozdily pak taky setreli obe architektury skrze vektorove / SIMD rozsireni.

Vyvoj nesmeruje k technicky jednodussim, ale k jednoduseji zpenezitelnym resenim.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Architektura procesoru RISC - je to budoucnost?
« Odpověď #2 kdy: 17. 06. 2019, 16:35:27 »
Intel (amd64) je vnitřně taky de facto RISC a je-li oproti některým jiným řešením, třeba starší ARM, na stejném taktu rychlejší, je to za cenu značně vyšší spotřeby. A třeba procesory od Applu už za intelím portfoliem nijak nekulhají, spíše naopak, stačí porovnat Surface Go a tři roky starý (výkonnější) iPad Pro. (Loňský iPad Pro ho překonává o řád při nižší spotřebě.)

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Architektura procesoru RISC - je to budoucnost?
« Odpověď #3 kdy: 17. 06. 2019, 19:00:26 »
RISC procesor má omezenou instrukční sadu - tedy jeho instrukce jsou jednoduché. Proto se u nich daleko snáž implementují takové věci jako superskalární provádění instrukcí (více instrukcí za takt), reordering (když jedna instrukce čeká např. na paměť, tak se dělají nějaké další, které na ni nezávisí) a pipelining (rozdělení zpracování instrukce na více kroků, kdy když se od první instrukce zpracovává druhý krok, od druhé se už zpracovává první). Daní za to je to, že program ve zdrojovém kódu je podstatně větší, než u CISC instrukční sady.

U CISC instrukční sady jsou tyto techniky podstatně složitější až skoro nemožné implementovat: instrukční sada je příliš složitá a navíc narozdíl od RISC sady má zpravidla instrukce pracující nejen s registry, ale s pamětí (a to i s nepřímou adresací), což defakto znemožňuje detekci nezávislých instrukcí a navíc dělá provádění některých instrukcí tak dlouhých, že nejde rozumně navrhnout pipeline.
 Proto moderní CISC procesory dělají vnitřní překlad na tzn. mikroinstrukce - defakto na RISC instrukční sadu. Tím kombinují výhody CISC procesorů  (menší paměťová náročnost programů - což vede k rychlejšímu provádění programů, protože se daleko lépe využívají cache paměti) a RISC procesorů (snadná paralelizace).

RISC procesory tedy měli svůj boom spíše v minulosti, kdy ten překlad CISC-RISC byl příliš složitý. (V době, kdy pentia běhala kolem 100Mhz, měla Alfa tuším snad 600Mhz). Dnes jsou CISC procesory výkonnější. Platí za to větší spotřebou, protože mají navíc jednotky na překlad mikroinstrukcí, proto se v malých jádrech zaměřených na spotřebu (mobily etc...) uchytila RISC architektura.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Architektura procesoru RISC - je to budoucnost?
« Odpověď #4 kdy: 17. 06. 2019, 19:18:46 »
Vseobcne vyvoj technologii ma tendenci smerovat k tem jednodussim. Da se s vyhlidkou nekolika dekad ocekavat rozvoj RISC procesoru s tim, ze to nahradi Intelovskou architekturu?

těžko říci, jestli risc. Ale budeš-li považovat GPU za array jednodušších procesorů, tak vývoj tímto směrem se již děje.