Výměna 24" FHD monitoru za 27" se stejným rozlišením

AOC

Re:Výměna 24" FHD monitoru za 27" se stejným rozlišením
« Odpověď #15 kdy: 12. 12. 2018, 18:15:41 »
Obraz je pěkný, jen se mi zdá malý (24").
No a škálování na úrovni OS/aplikací nefunguje?
1080p je běžné u laptopů (13"-16"), u 24" už mi přijde na hraně. Ale je to o zvyku.

Jak to myslíš s tím škálováním?


jose_D_neprihl

Re:Výměna 24" FHD monitoru za 27" se stejným rozlišením
« Odpověď #16 kdy: 12. 12. 2018, 20:41:25 »
Jak to myslíš s tím škálováním?

No, radši to dám s příkladem ať se pochopíme:

V terminálu (používám defaultní KDE) se dá nastavit velikost fontu v "pt" jednotkách - první věc co dělám s novým laptopem+LCD, že si najdu optimální velikost. Barevné schéma už mám jedno které mi vyhovuje a neměním. Když prezentuju, tak zvětšuju, a použiju ostřejší barvy, které by byly jinak příliš výrazné.

V browseru mi ta standardní 100% většinou vyhovuje, protože weby počítají se zařízeními s vysokým rozlišením (smartphones). Ale pokud máš radši větší prvky, tak se to dá nastavit.

PDFko si nechávám zobrazovat na šířku poloviny LCD - velikost zase neřeším - přepočítá se to v Okularu, nebo jak se defaultní aplikace jmenuje.

Ikonky v KDE jsou velké až až a velikost lišt si nastavuju podle oka při instalaci..

To samé v IDE, atp..

Nebo jsem nepochopil zadání? Nějak nevidím souvislost mezi rozlišením a velikostí obsahu..
..naopak se stejným LCD a windows mi přišlo vyšší rozlišení lepší např. v Lightroomu, kdy ty fotky prostě vypadají líp, a s více fyzickými body vidíš víc..

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Výměna 24" FHD monitoru za 27" se stejným rozlišením
« Odpověď #17 kdy: 13. 12. 2018, 18:47:35 »
..
Na čím menší dálku koukáš, tím víc leniví oční sval.
..
Když koukáš na dálku, tak jsou svaly povolené, a naopak když na blízku, tak aktivované. Takže lenivění to nebude.

Zdroj: http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/vision/accom.html

To určitě nepotvrzuje ani nevyvrací vhodnost blízkého či dalekého LCD. Ale termín "lenivění očních svalů" mi zní dost zavádějícím způsobem. Chtělo by to chytit nějakého očaře.

Re:Výměna 24" FHD monitoru za 27" se stejným rozlišením
« Odpověď #18 kdy: 05. 06. 2019, 00:44:41 »
Čirou náhodou mám stejný problém a rozhoduju se i přímo mezi těmito dvěma modely. Na FullHD 24" mi přijde vše nepříjemně malé a nedokážu to překonat, absolutně nechápu, jak někomu může vyhovovat. Proto bych potřeboval poradit, jaká varianta je lepší:

1) Nativní FullHD 24" a DPI 120-125% - reálná velikost objektů je super, ale některé obrázky a texty jsou rozmazané (některé naopak pěkně ostré, nechápu).

2) Nativní FullHD 27" - získám tím více prostoru, obrázky snad nebudou máznutý, ale je prý nepříjemný rastr textu? Což je pro mě zásadní, budu na něm programovat a číst web. Hlavně monitor nemůžu mít dál než na ruku (neni místo).

Jaká varianta je lepší? Moc se mi nechce objednávat monitor a pak ho měnit a vyzkoušet obojí nemám kde.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výměna 24" FHD monitoru za 27" se stejným rozlišením
« Odpověď #19 kdy: 05. 06. 2019, 08:22:05 »
Vetsi monitor se stejnym poctem pixelu ma vetsi pixely. ..
:o :o :o Tak to by asi nikoho nenapadlo. Fakt dík za tu novinku Alberte Einsteine.

To neni automaticke, vetsi monitor muze mit tlustsi ramecek, muhehehe.


Re:Výměna 24" FHD monitoru za 27" se stejným rozlišením
« Odpověď #20 kdy: 07. 06. 2019, 09:55:21 »
Nikoho z místních štammgastů nepřekvapí, pokud tady utrousím, že podle mého 27" je na full HD 1920x1080 přesně ta správná úhlopříčka.
Vlasů mi ubývá a moje oči už nejsou co bejvaly.

To je pak lepsi koupit rovnou 4K a bezet zoom 2x. Pismenka budou spravne velke a mnohem lepe vykreslene, takze rastr ani nepostrehnes.

Ne, není. Zní to sice logicky, taky jsem si myslel, že celočíselný sudý zoom není problém, ale tak to prostě nefunguje. Vypadá to mnohem hnusněji než nativní FHD.
Používám 27" FHD NEC 2690WUXI hafo let a spokojenost. Jemnost pro mne zcela dostatečná.