Instalace Mint - na koho se obrátit v Brně?

Instalace Mint - na koho se obrátit v Brně?
« kdy: 23. 05. 2019, 08:34:18 »
Zdravím všechny, chchi si nainstalovat Linux Mint na nový ntb HP a prosím o radu na koho se obrátit v Brně, normálně za úhradu. Dělá to někdo? Zkoušel jsem různě obvolávat menší firmy, ale odezva byla vlažná, tak jsem to zkoušel nainstalovat sám a ztroskotal jsem. Potíže byly s wifi, po opakovaných instalacích i se zavaděčem grub.
Ptal jsem se i na fóru Linux Mint Czech, zatím bez úspěchu, ale napsali, ať se zkusím zeptat i tady.
Díky za každou radu. Můj mail:  unabomber zav atlas cz


Re:Instalace Mint - na koho se obrátit v Brně?
« Odpověď #1 kdy: 23. 05. 2019, 10:00:16 »
A nebylo by snazší říct, o který model se jedná, příp. jaké problémy s Wifi byly?

Re:Instalace Mint - na koho se obrátit v Brně?
« Odpověď #2 kdy: 23. 05. 2019, 10:34:32 »
Omlouvám se, už to sem dávám - kopie textu z fóra Mintu. Jen chci říct, že spíš hledám odborníka na Linux v Brně (samozřejmě zaplatím), než že bych chtěl poradit s instalací, protože jeden prolomený problém vede k dalšímu, a ztratil jsem víru, že to sám dokážu zvládnout. Tedy:

Mám ntb HP 17-bs025nc (1UJ00EA), linux Mint 19 na flešce, zkoušel jsem pak ale i jiná distra z flešky. Nejdřív jsem zkoušel vytvořit dualboot, pro jistotu kvůli případným potížím s linuxem. Už jsem měl na předchozím kompu dualboot s Ubuntu a nemohl jsem rozchodit multifunkční tiskárnu, tak jsem chtěl být opatrný. Přečetl jsem tedy spoustu návodů, jak mám postupovat, ale nedařilo se mi. Rozhodl jsem se tedy v jisté chvíli na dualboot rezignovat a udělat čistou instalaci Mint. Ta proběhla, ale nešla wifi, při restartech byly potíže s grubem, jen příkazový řádek, musel jsem v biosu jít přes F9 a zvolit ručně boot z flešky. Už nemám v hlavě celou historii mých pokusů, ale postupně jsem to zkoušel nainstalovat znovu, automaticky i ručně se smazáním a vytvořením oddílů dle návodů, ale pak už mi instalace vždy selhala v momentě zavádění grub2. V biosu jsem různě měnil Secure boot a Legacy, i zákaz TPM, ale bezúspěšně. Totéž při zkoušce openSuse distribuce z flešky a její instalace. Jsem z toho samozřejmě otrávený a mám chuť komp vyhodit z okna a sám sobě nafackovat za to, že jsem se do toho pouštěl. Momentálně tedy doma jedu jen nouzově přes Mint na flešce, ale nejde tam ani změnit jazyk či cokoliv.
Tomuto všemu jsem chtěl předejít tím, že dám ntb odborníkovi a zaplatím mu za to, ti co jsem vygooglil a dovolal se jim, slíbili, že se ozvou a nic, tak jsem se nechtěl doprošovat a zkusil to sám. Chybama se člověk učí, že.

btw: díky Byku za reakci do mailu, zkusím to Ubuntu místo Mintu, a ještě zkusím i obnovení zaváděče grub, dle jiné rady, vše až dnes večer.

creatura

Re:Instalace Mint - na koho se obrátit v Brně?
« Odpověď #3 kdy: 25. 05. 2019, 09:02:10 »
...
btw: díky Byku za reakci do mailu, zkusím to Ubuntu místo Mintu, a ještě zkusím i obnovení zaváděče grub, dle jiné rady, vše až dnes večer.
Jo jo, neni nad to se zeptat ve foru na instalaci Mintu a pak dostat do sz tajnou zpravu ze zkusit Ubuntu ... tak nam dej alspon vedet jak to dopadlo ::)

Re:Instalace Mint - na koho se obrátit v Brně?
« Odpověď #4 kdy: 27. 05. 2019, 12:12:56 »
Na fóru Mintu mi jeden maník napsal takovým odlehčeným tónem, ať vytáhnu kabel lan, ale myslel jsem, že si dělá srandu. Tak jsem to ještě jednou zkusil nainstalovat a opravdu se to podařilo včetně následných aktualizací, ty už samozřejmě s kabelem zapojeným. Sice nejde wifi, ale tu doufám ještě doladím, snad mi s tím pomůžou. Takže díky všem tady za snahu pomoct. Bombík.


k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Mint - na koho se obrátit v Brně?
« Odpověď #5 kdy: 27. 05. 2019, 19:27:45 »
Na fóru Mintu mi jeden maník napsal takovým odlehčeným tónem, ať vytáhnu kabel lan, ale myslel jsem, že si dělá srandu. Tak jsem to ještě jednou zkusil nainstalovat a opravdu se to podařilo včetně následných aktualizací, ty už samozřejmě s kabelem zapojeným. Sice nejde wifi, ale tu doufám ještě doladím, snad mi s tím pomůžou. Takže díky všem tady za snahu pomoct. Bombík.
je to sice nelogicke, ale asi ma Mint nejakej specifickej bug :-) ohledne Wifi, kdyz dodas vypis z "lspci -nn" a pro jistotu i z "lsusb", tak se z toho pozna co za Wifi tam je a da se poradit, predpokladam nejakej Broadcomm, ty jsou problematicke protoze (zjednodusene) odmitaji povolit aby distribuce mohla na instaacnim mediu mit FW pro jejich karty, takze je potreba specifickej FW pro kartu dointalovat, je nekolik balicku/postupu co ten FW vytahnu z archivu na webu vyrobce, v (nepatrne)horsim pripade bude potreba upravenej/nedistribucni ovladac... takova klasika je b43xx kdy se pro rozebehnuti staci:
Kód: [Vybrat]
sudo apt update && sudo apt install  firmware-b43-installer ale vice se zjisti z tech vystupu lspci/lsusb...

Re:Instalace Mint - na koho se obrátit v Brně?
« Odpověď #6 kdy: 27. 05. 2019, 23:30:26 »
On ti to odborník rozchodí, ale pak ještě potřebuješ dalšího na plný úvazek, abys to mohl používat. Poslední Mint měl tolik problémů, že jsem odinstaloval asi po pěti letech používání. Ne že by to nešlo řešit, ale já potřebuji počítač používat, ne strávit 40% času údržbou systému.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Mint - na koho se obrátit v Brně?
« Odpověď #7 kdy: 27. 05. 2019, 23:49:28 »
On ti to odborník rozchodí, ale pak ještě potřebuješ dalšího na plný úvazek, abys to mohl používat. Poslední Mint měl tolik problémů, že jsem odinstaloval asi po pěti letech používání. Ne že by to nešlo řešit, ale já potřebuji počítač používat, ne strávit 40% času údržbou systému.
nevim co za posledni verzi Mint si mel, zaroven ho nepouzivam, takze nevim zda ty problemy byly realne a obecne, nebo treba jen v souvislosti s tvojim konkretnim HW, ale kazdopadne za sebe bych tazateli i tak doporucil "Xubuntu 18.04" ktere na vicero strojich pouzivam absolutne bez problemu...

Re:Instalace Mint - na koho se obrátit v Brně?
« Odpověď #8 kdy: 28. 05. 2019, 05:47:22 »
On ti to odborník rozchodí, ale pak ještě potřebuješ dalšího na plný úvazek, abys to mohl používat. Poslední Mint měl tolik problémů, že jsem odinstaloval asi po pěti letech používání. Ne že by to nešlo řešit, ale já potřebuji počítač používat, ne strávit 40% času údržbou systému.
Mal si problem len s tvojim hw, alebo aj s castami kodu, ktore nie su hw zavisle?

Re:Instalace Mint - na koho se obrátit v Brně?
« Odpověď #9 kdy: 28. 05. 2019, 06:58:38 »
Ake mate skusenosti s behom Mint/Ubuntu na desktope? Nie laptope.

Re:Instalace Mint - na koho se obrátit v Brně?
« Odpověď #10 kdy: 28. 05. 2019, 07:28:25 »
To k3dAR: díky za rady, už mi dnes něco radí i na Mintu, dával jsem tam výpis, večer zkusím a napíšu.

Mint se mi zalíbil, zkoušel jsem i jiná distra, ale častěji je na kompu manželka, jen surfuje, a myslím, že Mint jí bude vyhovovat, zdá se mi, že připomíná widle nejvíc, minimálně rozmístěním prvků. Já si kompu užiju v práci a doma se mu spíš vyhnu, ale na běžnou činnost určitě bude vyhovovat, nepařím hry ani nestříhám video, nepotřebuju cad, jen sem tam upravím fotky, to je celé a určitě to zvládnu. To MS šmírování a aktualizace mi lezlo na W10 krkem a nechci už být součástí jejich byznysu.
Jen škoda, že se neprodává víc hw pro linux, sehnat 17" ntb moc nešlo, musel jsem vzít s W10, což potom samozřejmě způsobuje problémy.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Instalace Mint - na koho se obrátit v Brně?
« Odpověď #11 kdy: 28. 05. 2019, 11:34:16 »
mint je fajn, pouzivam ho na domaci laptop uz roky a funguje to vsechno fajn. Nejsem ale z Brna...

Re:Instalace Mint - na koho se obrátit v Brně?
« Odpověď #12 kdy: 28. 05. 2019, 11:57:50 »
Nevím, jek se tady ukončuje vlákno jako vyřešené, v nápovědě jsem to nenašel, tak bych rád požádal admina o jeho uzavření, v podstatě splnilo svůj účel.
Děkuji všem za poskytnuté rady a pár dobrým duším z Brna, že se mi ozvali tady i na mail, a k3dARovi za návod výše. Sice nakonec díky radě na fóru Mint jsem to nainstaloval sám, ale byl jsem krůček od hození flinty do ovsa, a pak bych pomoc potřeboval. No třeba k tomu ještě dojde, ale budu se snažit, aby ne, a aby MS měl natrvalo o jednu ovci míň.
Bombík