Kde je „nejvyšší patro“ internetu

Re:Kde je „nejvyšší patro“ internetu
« Odpověď #15 kdy: 29. 05. 2019, 21:25:58 »
"Promenlive kvalitni DLS"

Nejvice promenlivou kvalitu jsem zazil prave na wifinach sousedskych sitich (obecne nic proti nim)

:-) a tak jistě... Taky jsem měl doma dlouhá léta venkovní wifinu. Ano občas to padalo, ale stálo to asi 400 měsíčně a jelo to několik megabitů, oproti tehdejšímu DSL s pár stovkami kbps a FUPem. A mám tu velikou kliku, že si u nás konkurují dvě kabelovky a v dnešní době VDSL. A kdo chce opravdu šetřit, tak nejlevnější wifinář chce asi stovku měsíčně...

"zkostnatela kabelovka"

Posledni verze DOCSIS dava na jednom sdilenem segmentu tusim 10 Gbps a dalsi verze budou nasledovat, co vam na tom prijde "zkostnateleho"?

No řekněme to, že se to dál snaží ždímat ten koax. Multi-drop technologii. Je to na mé straně asi okrajový akadmický názor.

A pak jsem zahlédl pár vesnických kabelovek, které kdysi postavila napůl svépomocí vesnice, pak je převzal do provozu komerční subjekt, a když se místní po 20 letech ptají na internet, tak to vypadá, že to komerční kabelovka radši zruší, než by ten rozvod rekonstruovala... Jistě, v rovině business plánu se jí asi není co divit.

10 Gbps v kabelovce? :-O Aha... předpokládám že to je úhrnný výstup headendu, který spřáhne/obslouží paralelně několik 8MHz kanálů v CCIR resp. CATV rastru. Moment... to by těch kanálů muselo být asi 200 :-O ? To poteče rozvodem pásmo asi 2-2.5 GHz ? Není to úhrn za několik (mnoho) fyzických portů na headendu?
Určitě to umí běžet větší šířku pásma na "nosnou" než 8 MHz, to už umí tuším dnešní hardware. Nečekám že se klientské modemy budou umět na tak široký tok (10Gb) pověsit, ale že headend si je rozbalancuje mezi více "nosných". To skutečně nezní špatně :-) Pokud je rozvod v dobrém stavu (nejsou tam duchy) tak je koax docela dobré médium - ostatně DOCSIS i DVB prakticky rovnou najely 256QAM, protože na odstup šumu je v koaxu relativní spoleh, zatímco DVB-S začlo opatrně v QPSK a DVB-T pro jistotu OFDM. Když o tom tak přemejšlím, takové 10GBase-T je vlastně taky "modemová" technologie, a dnešní čipy zvládají tu modulaci chroupat s příkonem v nízkých jednotkách wattů. V dnešní litografii "by to opravdu pomalu mohl mít každý doma"...

Jestli máte aktuální informace, smím se zeptat, v jakém frekvenčním pásmu jede dneska v kabelovkovém internetu uplink? (Bývalo to pod 100 MHz, pokud se nepletu. Možná dokonce pod 50 MHz. Protože to pásmo snáz procházelo "vzhůru stromem". Taky to nějak souviselo s potřebou, na zesilovačích oba směry pasivně frekvenčně výhybkovat.) A jak široký je jeden sdílený uplinkový kanál, který si naladí konkrétní CPE modem?

"vzacne frekvecni pasmo"

Uvnitr vlastnich stinenenych kabelu?? WTF ???????
No pokud srovnám koax, který při vší jeho relativní kvalitě sdílí desítky abonentů, s point-to-point vláknem nebo i twistem (posledních pár metrů), tak u mě z hlediska průchodnosti vyhrává point to point Ethernet :-D

Taky to bejvalo tak, že ten odbočkovatý koax potřeboval jednou za čas linkový zesilovač. A kumulace šumu, a vyvážení hierarchie HFC sítě atd.

Jo kdyby předsunutý DOCSIS mini-headend byl na patě baráku, a každá partaj by měla z headendu svůj vlastní point-to-point koax, tzn. hvězdicová topologie na krátkou vzdálenost, to by bylo o něčem jiném...

Už se úplně nechci vsázet, kolik žere DOCSIS modem (čip) v porovnání s SFP transceiverem, možná že to SFPčko je dneska už žravější. A samozřejmě v hvězdicovém rozvodu vlastně jeden klient živí dva transceivery.

Ale jinak jsem pochopil ze je to hejt na vsechny co nestahaji FTTH :-/

Až tolik jsem byl drsnej? To bych se měl mírnit. Navíc jsem už uplaval hodně off topic. Děkuji za zpětnou vazbu.

Mimochodem jsem zjistil, jak je to s tím "neomezeným internetem": místní FTTB operátor má jenom dva tarify: levný s nějakým shapingem, a trochu dražší neomezený. Že jsem škrt, já mám doma ten shapovaný. A ve svých potřebách se necítím omezen... Popravdě ten rate-limit je zřejmě výš, než co dá moje wifina :-D


Re:Kde je „nejvyšší patro“ internetu
« Odpověď #16 kdy: 30. 05. 2019, 21:02:48 »
Na "zdimani" Coaxu nevidim nic spatneho. UPC je proste puvodne "kabelova televize" a ta jela po koaxu by design. Ze se z nich postupem casu stal ISP s IPTVnic nemeni na tom, ze maji natahane obrovske coaxove site, s tou technologii proste umeji pracovat a ona vyhovuje masovy narokum dneska, i narokum v blizke budoucnosti. Nemaji IMHO zadny duvod coax opustet.

"v jakém frekvenčním pásmu jede dneska v kabelovkovém internetu uplink?"

To nevim ale DOCSIS 3.1 umi byt symetricky, nejake info je zde https://www.cablelabs.com/technologies/full-duplex-docsis

Osobne soudim ze COAX v lastmile sve posledni slovo jeste rozhodne nerekl, at se to "akademikum" libi ci nikoliv ;-)