Jak mám programovat v Node.js?

Re:Jak mam programovat v Node.js?
« Odpověď #15 kdy: 25. 05. 2019, 08:31:28 »
javascript má typy hodnot.

Přesně. V Javascriptu není typ atributem proměnné, ale hodnoty, která je v ní uložena.
Jistě. Říkal jsem si, zda tam mám pro některé doplňovat poznámku pod čarou, nebo zda mám odpověď formulovat pro původního tazatele a nekomplikovat ji pro něj zavádějícími odbočkami. Zvolil jsem druhou variantu.

Napadlo me toto, co kdybych udelal design tak, ze nebudu definovat domenovy model v aplikaci, ale budu ho mit definovan jen v databazi a v aplikaci budu mit jen DAO vrstvu?
To je rozumné řešení pro všechny jednoduché CRUD aplikaci – i pro ty psané v Javě. Akorát je potřeba si dávat pozor na to, že někdy přeci jen alespoň torzo doménového modelu potřebujete – aplikace by přeci jen neměla zapisovat do databáze cokoli, co si uživatel vymyslí, ale měla by dělat doménově specifické validace.

Me se TypeScript vubec nelibi, ja radeji budu delat v tom JS.
To moc nechápu, TypeScript je prakticky JavaScript rozšířený o typy. S doplňováním typů do JavaScriptu pomocí JSDoc nemám moc dobré zkušenosti, podle mne se to hodí jen pro velmi jednoduché typy.


Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak mam programovat v Node.js?
« Odpověď #16 kdy: 25. 05. 2019, 11:10:06 »
Napadlo me toto, co kdybych udelal design tak, ze nebudu definovat domenovy model v aplikaci, ale budu ho mit definovan jen v databazi a v aplikaci budu mit jen DAO vrstvu?

Někde potřebuješ zformulovat SQL dotazy pro tu databázi a nabindovat hodnoty. Doména s tabulkou také vždy není 1:1, protože jedna doména může pracovat s více tabulkami a naopak více domén může pracovat s jednou tabulkou. Proto je dobré ten doménový model rozdělit do dvou vrstev - jednu dáš do aplikace a druhou do databáze.

gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak mam programovat v Node.js?
« Odpověď #17 kdy: 25. 05. 2019, 12:01:11 »
Nebylo by lepší použít nějaký jazyk nad jvm? Mě js svět k srdci nepřirostl - nejde jen o jazyky ale i o ten ekosystém a kulturu.

co vám vadí na js ekosystému v roce 2019? Podle mě se ten ekosystém už dávno stabilizoval. Je stejně stabilní, ale mnohem modernější než java ekosystém. npm už také funguje bez problémů.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak mam programovat v Node.js?
« Odpověď #18 kdy: 25. 05. 2019, 13:03:56 »
Nebylo by lepší použít nějaký jazyk nad jvm? Mě js svět k srdci nepřirostl - nejde jen o jazyky ale i o ten ekosystém a kulturu.

jazyk nad jvm, ako napríklad Scala?

Re:Jak mam programovat v Node.js?
« Odpověď #19 kdy: 25. 05. 2019, 13:20:56 »
Doteraz nikde som nevidel navrhovať Node aplikáciu spôsobom "a ako prvé si zadefinujeme doménový model". Ani definovaním data access objects. O čom točíte?


gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak mam programovat v Node.js?
« Odpověď #20 kdy: 25. 05. 2019, 13:28:30 »
Doteraz nikde som nevidel navrhovať Node aplikáciu spôsobom "a ako prvé si zadefinujeme doménový model". Ani definovaním data access objects. O čom točíte?

tak se programovalo před rokem 2000, v dobách nedokonalých verzovacích systémů dávalo smysl x vrstev abstrakce. Někteří tak programují dosud.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak mam programovat v Node.js?
« Odpověď #21 kdy: 25. 05. 2019, 13:43:16 »
Doteraz nikde som nevidel navrhovať Node aplikáciu spôsobom "a ako prvé si zadefinujeme doménový model". Ani definovaním data access objects. O čom točíte?
tak se programovalo před rokem 2000, v dobách nedokonalých verzovacích systémů dávalo smysl x vrstev abstrakce. Někteří tak programují dosud.

Ano, ostatní to prasí, jak jen to jde a spoléhají se na to, že verzovací systém jejich mizerný návrh spasí.

Re:Jak mam programovat v Node.js?
« Odpověď #22 kdy: 25. 05. 2019, 13:45:53 »
Doteraz nikde som nevidel navrhovať Node aplikáciu spôsobom "a ako prvé si zadefinujeme doménový model". Ani definovaním data access objects. O čom točíte?

tak se programovalo před rokem 2000, v dobách nedokonalých verzovacích systémů dávalo smysl x vrstev abstrakce. Někteří tak programují dosud.

Jak to souvisi s verzovacim systemem? Ja mam za to, ze domenovy model je zaklad dobreho OOP designu.

Nevim jak mam udelat spravny OOP desigm kdyz si jako jednu z prvnich veci neujasnim domenovy model. Me to tak vyhovuje.
« Poslední změna: 25. 05. 2019, 13:48:53 od PetrK »

gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak mam programovat v Node.js?
« Odpověď #23 kdy: 25. 05. 2019, 14:09:52 »
Jak to souvisi s verzovacim systemem? Ja mam za to, ze domenovy model je zaklad dobreho OOP designu.

Nevim jak mam udelat spravny OOP desigm kdyz si jako jednu z prvnich veci neujasnim domenovy model. Me to tak vyhovuje.

je to zbytečná vrstva navíc, se kterou se musí seznámit vaši kolegové. Narozdíl od ORM knihoven není API nijak standardizované.

Re:Jak mam programovat v Node.js?
« Odpověď #24 kdy: 25. 05. 2019, 14:43:16 »
Doteraz nikde som nevidel navrhovať Node aplikáciu spôsobom "a ako prvé si zadefinujeme doménový model". Ani definovaním data access objects. O čom točíte?

tak se programovalo před rokem 2000, v dobách nedokonalých verzovacích systémů dávalo smysl x vrstev abstrakce. Někteří tak programují dosud.

Jak to souvisi s verzovacim systemem? Ja mam za to, ze domenovy model je zaklad dobreho OOP designu.

Nevim jak mam udelat spravny OOP desigm kdyz si jako jednu z prvnich veci neujasnim domenovy model. Me to tak vyhovuje.

To je super, že ti to tak vyhovuje v Jave, ale pýtaš sa na JS. Jazyk, ktorý má bližšie ku funkcionálnej, ako OOP paradigme. Takže sa na doménový model vyser. V prípade Node si ako prvé ujasni, či ideš s Node generovať aj obsah stránok, alebo ideš urobiť loose coupled architektúru a ideš použiť Node len ako REST API server a frontend budeš servírovať separátne. Čo si zvolíš?

Re:Jak mam programovat v Node.js?
« Odpověď #25 kdy: 25. 05. 2019, 19:37:26 »
Jak to souvisi s verzovacim systemem? Ja mam za to, ze domenovy model je zaklad dobreho OOP designu.

Nevim jak mam udelat spravny OOP desigm kdyz si jako jednu z prvnich veci neujasnim domenovy model. Me to tak vyhovuje.

je to zbytečná vrstva navíc, se kterou se musí seznámit vaši kolegové. Narozdíl od ORM knihoven není API nijak standardizované.

Co? Jake API neni standardizovane?

Kdyz delam v Jave s Hibernatem, tak samozrejme entitni tridy mi tvori zaroven muj domenovy model. V JS bohuzel nic jako Hibernate nemam.

gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak mam programovat v Node.js?
« Odpověď #26 kdy: 25. 05. 2019, 20:06:48 »
V JS bohuzel nic jako Hibernate nemam.

sebevědomé tvrzení od někoho, kdo JS nezná. ORM knihoven je spousta.

Re:Jak mam programovat v Node.js?
« Odpověď #27 kdy: 25. 05. 2019, 20:49:26 »
Jak to souvisi s verzovacim systemem? Ja mam za to, ze domenovy model je zaklad dobreho OOP designu.

Nevim jak mam udelat spravny OOP desigm kdyz si jako jednu z prvnich veci neujasnim domenovy model. Me to tak vyhovuje.

je to zbytečná vrstva navíc, se kterou se musí seznámit vaši kolegové. Narozdíl od ORM knihoven není API nijak standardizované.

Co? Jake API neni standardizovane?

Kdyz delam v Jave s Hibernatem, tak samozrejme entitni tridy mi tvori zaroven muj domenovy model. V JS bohuzel nic jako Hibernate nemam.

Nerozumiem prečo tu stále dokola vyplakávaš nad tým, že sa ti nedarí JavaScript používať rovnako ako Javu. Utri si slzy a ponor sa do štúdia. Čím skôr pochopíš, že JS nie je Java, že JS nie je ani len objektový jazyk, že Node nie je Tomcat, že Node MÁ niečo ako Hibernate a volá sa to TypeORM, ktoré sa inšpirovalo zrovna Hibernate, tým skôr sa (nielen) tu prestaneš strápňovať.

Re:Jak mam programovat v Node.js?
« Odpověď #28 kdy: 25. 05. 2019, 21:43:33 »
V JS bohuzel nic jako Hibernate nemam.

sebevědomé tvrzení od někoho, kdo JS nezná. ORM knihoven je spousta.

 :D :D :D no prave

https://stackoverflow.com/questions/6007353/which-orm-should-i-use-for-node-js-and-mysql

No longer maintained...
No longer maintained...
No longer maintained...
No longer maintained...

gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak mam programovat v Node.js?
« Odpověď #29 kdy: 25. 05. 2019, 22:20:37 »
V JS bohuzel nic jako Hibernate nemam.

sebevědomé tvrzení od někoho, kdo JS nezná. ORM knihoven je spousta.

 :D :D :D no prave

https://stackoverflow.com/questions/6007353/which-orm-should-i-use-for-node-js-and-mysql

No longer maintained...
No longer maintained...
No longer maintained...
No longer maintained...


Dotaz starý 7 roků. To je ve světě JS věčnost, ale jak jsem psal v předchozím příspěvku, ekosystém už se stabilizoval. Doporučují mu třeba sequelize, které udržované je. Není problém používat neudržovanou stabilní knihovnu, alespoň je jistota, že se nebude měnit.
« Poslední změna: 25. 05. 2019, 22:23:34 od gill »