reklama

Náhrada SD karty v Raspberry pi?

xdub

Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« kdy: 14. 05. 2019, 18:30:51 »
Řeším systémové úložiště v Raspberry pi. Mám v plánu na něm provozovat OpenMediaVault a jako úložiště mám 4 flashky v softwarovém Raidu. Slabý článek je SD karta a přemýšlím, jak ji nahradit... Ale všechny 4 USB Sloty mám zabrané a USB se mi tam úplně dávat nechce.
Napadlo mě nějak použít eMMC, ale nevím jestli si pomůžu a jestli to vůbec půjde.
Takže k mému hlavnímu dotazu:
1) Je opravdu eMMC spolehlivější než microSD karta?
2) Je nějaká možnost jak jednoduše připojit eMMC do microSD slotu?
3) Má případně někdo nějaké jiné elegantní řešení?

A čtvrtá otázka je řečnická:
Proč vlastně Raspbarry pi nemá konektor pro eMMC modul, jako ho má třeba ODROID?

reklama

Re:Náhrada SD karty v Raspberry pi?
« Odpověď #1 kdy: 14. 05. 2019, 18:44:36 »
Raspberry verze 3 umí bootovat z USB mass storage.

xdub

« Odpověď #2 kdy: 14. 05. 2019, 18:57:41 »
Raspberry verze 3 umí bootovat z USB mass storage.
No mám verzi 2. :-D Ale když mám v USB ty 4 flashky na RAID (takže bez použití USB hubu plně obsazeno), tak mi tohle stejně moc nepomůže...
« Poslední změna: 14. 05. 2019, 19:00:47 od xdub »

« Odpověď #3 kdy: 14. 05. 2019, 19:00:51 »

k3dAR

• 827
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 14. 05. 2019, 19:05:50 »
misto zbesileho raidu nad 4x USB-Flash bych pouzil raid nad 2x USB-SSD

1. ano a s mnohem lepsim iops
2. zkusenost s tim nemam ale treba tohle
3. pouzit industrialni microSD kartu (MLC chipy, Wear leveling, ECC korekce, SMART)
4. RPi slot na eMMC nema, protoze ho tam navrhar desky nedal (duvod: cena)

Kit

« Odpověď #5 kdy: 14. 05. 2019, 21:09:24 »
misto zbesileho raidu nad 4x USB-Flash bych pouzil raid nad 2x USB-SSD

1. ano a s mnohem lepsim iops
2. zkusenost s tim nemam ale treba tohle
3. pouzit industrialni microSD kartu (MLC chipy, Wear leveling, ECC korekce, SMART)
4. RPi slot na eMMC nema, protoze ho tam navrhar desky nedal (duvod: cena)

Když použije SSD, tak už ten RAID ani nebude potřebovat, neboť kapacita dnešních SSD je už docela slušná.

k3dAR

• 827
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 14. 05. 2019, 21:35:16 »
Když použije SSD, tak už ten RAID ani nebude potřebovat, neboť kapacita dnešních SSD je už docela slušná.
zalezi proc ten raid ma, pokud ma raid0 na 4x 16GB, tak by stejne tak mohl pouzit 1x256GB USBFlash, mozna slo o to ze male USBFlash uz mel, treba stejne tak bude mt male mSATA SSD co vrazi do mSATA=>USB redukce :-)

« Odpověď #7 kdy: 14. 05. 2019, 23:22:21 »
Ale když mám v USB ty 4 flashky na RAID (takže bez použití USB hubu plně obsazeno), tak mi tohle stejně moc nepomůže...
Tím jsem ti chtěl říct, že máš bootovat z těch flashek. Ale s verzí 2 smůla. Ale co mít na SD kartě kernel a rootfs na tom RAIDu? Když bude na kartě jenom /boot, tak se bude používat málokdy a snad neodejde.

xdub

« Odpověď #8 kdy: 15. 05. 2019, 00:26:44 »
zalezi proc ten raid ma, pokud ma raid0 na 4x 16GB, tak by stejne tak mohl pouzit 1x256GB USBFlash, mozna slo o to ze male USBFlash uz mel, treba stejne tak bude mt male mSATA SSD co vrazi do mSATA=>USB redukce :-)
Mám tam 4x 64GB flashdisk a softwarový RAID 5 - ochrana proti selhání jedné flashky. Nad SSD jsem taky přemýšlel, ale to už by nebylo tak kompaktní...

Ale když mám v USB ty 4 flashky na RAID (takže bez použití USB hubu plně obsazeno), tak mi tohle stejně moc nepomůže...
Tím jsem ti chtěl říct, že máš bootovat z těch flashek. Ale s verzí 2 smůla. Ale co mít na SD kartě kernel a rootfs na tom RAIDu? Když bude na kartě jenom /boot, tak se bude používat málokdy a snad neodejde.

Ten RAID dělá softwarově ten OpenMediaVault. Bohužel neumí běžet v tom RAIDU, který vytvořil. Musí běžet na jiném disku (momentálně na SD kartě).

PS: zkusím tu industriální microSD kartu. Jestli vydrží aspoň 2x déle co normální microSD karta, tak se to vyplatí. :-)

reklama