Přechod na jiné distro s lepší podporou DVB-S2

Přechod na jiné distro s lepší podporou DVB-S2
« kdy: 28. 04. 2019, 16:05:50 »
Momentalne fungujem (desktop) na linux mint 17 - kernel 3.13.0-141-generic. Vsetko mi funguje perfektne a som spokojny. Podpora pre mint 17 konci v aprily 2019 (co je uz onedlho).
Nebol by problem prejst na hocijake ine zaujmave distro, ale mam jeden problem.
V PC mam DVB-S2 kartu (+ grafika)
Kód: [Vybrat]
lspci
05:01.0 Multimedia controller: Twinhan Technology Co. Ltd Mantis DTV PCI Bridge Controller [Ver 1.0] (rev 01)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GT218 [GeForce 210] (rev a2)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation High Definition Audio Controller (rev a1)
Vyuzivam ju miesto DVB boxa - vecer si zapnem spravy, prip. pozrem nejake domkumenty, ale som na nu dost naviazany :-D
Mam to spravene takto: ako backend pouzivam skompilovany tvheadend a frontend xbmc (ak som chcel prejst na kodi, tak to nikdy nefungovalo, stale to mrzlo sekalo atd ... tak som musel ostat pri xbmc cca 13.x)

Vcera som nainstaloval debian 9.8.0, skompiloval som tvheadend, ale ked chcem sledovat nejaky kanal, tak strasne to seka, je to nepozeratelne.
Kedze v mint 17 vsetko funguje OK, tak HW problem mozem vylucit.
Teraz vobec neviem, ci je problem v tvheadend, kodeku, alebo nastal nejaky problem s ovladacom v jadre.
Ako sa da zistit kedy boli upravovane ovladace, resp kedy spravca pridal do jadra ovladace (inak ovladace v jadre su uz dlho, ale neviem kedy boli pridane a ci boli od vtedy menene) .
Ked som testoval tv kanal, tak som zistil, ze je vytazene CPU (vsetky 4 jadra cca na 50-70%) takze ani HW akceleracia nefungovala, mozno je to sekanie sposobene aj tym. Ale pravdepodobne nie, lebo ked som skusal prehravat po sieti, tak to blblo tak isto.
Mam pocit, ze problem bude niekde v ovladaci.
« Poslední změna: 30. 04. 2019, 08:20:00 od Petr Krčmář »


Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:prechod na ine distro a veci s tym suvisiace
« Odpověď #1 kdy: 28. 04. 2019, 16:09:34 »
Debian je cisty svobodny system.
Pokud chces nejake nesvobodne veci, musis si je tam sam aktivne doplnit nebo pouzit distro, ktere je v sobe by default implementuje

Re:prechod na ine distro a veci s tym suvisiace
« Odpověď #2 kdy: 28. 04. 2019, 17:18:00 »
Co tak aktualni Mint?

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:prechod na ine distro a veci s tym suvisiace
« Odpověď #3 kdy: 28. 04. 2019, 17:34:23 »
MX Linux

Re:prechod na ine distro a veci s tym suvisiace
« Odpověď #4 kdy: 28. 04. 2019, 21:40:44 »
MX som skusal, podobne to blbne ako na debiane, neviem ci este aj nie horsie (pripada mi ako keby bol problem v ovladaci).
Mint 19 som zatial neskusal (ale teraz som testoval deb 9.9.0  tiez bez uspechu).


Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:prechod na ine distro a veci s tym suvisiace
« Odpověď #5 kdy: 29. 04. 2019, 07:58:18 »
Balicky nvidia z non-free jsi zkousel?
Nebo https://www.nvidia.com/object/unix.html ?

k3dAR

  • *****
  • 2 834
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:prechod na ine distro a veci s tym suvisiace
« Odpověď #6 kdy: 29. 04. 2019, 21:44:30 »
MX som skusal, podobne to blbne ako na debiane, neviem ci este aj nie horsie (pripada mi ako keby bol problem v ovladaci).
Mint 19 som zatial neskusal (ale teraz som testoval deb 9.9.0  tiez bez uspechu).
nechapu proc kdyz pouzivas ted Mint, jako prvni nezkusis posledni Mint ;-) samozrejme ze mainline zmeny (ktere mohou zpusobovat tvuj problem prolezou vsude, ale i tak jsou tu specificke distro veci), takze bych zkusil posledn Mint, pokud pujde tak posledni Mint LMDE (edice zalozena na Debianu), pokud pujde tak pak muzes kdyz budes trvat na Debianu laborovat co je tam jinak, zkusit pouzit stejne jadro atd...

btw: rozdil mezi aktualizovanym(apt upgrade && apt full-upgrade) Debian 9.0.0, 9.8.0 i 9.9.0 je nulovej, to vydani totiz neni NIC jineho nez ze obsahuje do te doby vydane aktualizace, ktere se ti do jakekoliv Debian 9.x instalace dostavaji beznejma aktualizacema...

Re:Přechod na jiné distro s lepší podporou DVB-T2
« Odpověď #7 kdy: 29. 04. 2019, 22:56:20 »
posledny mint som skusil a da sa povedat, ze je to este horsie ako na debiane 9.x. Kedze instalacia linuxu je jednoducha a trva par minut, tak mozem skusat, co zapasuje. Ubuntu 19.04 je k nicomu a mint 19 tak isto.
Na koniec som siahol po mint 18 a tam to ide celkom OK. Zatial som skusil len jeden DVB-S TP preskenovt scanom (neviem ci scan  vie aj DVB-S2) a FTA SD kanal isiel v pohode (dvblast > VLC).
Pokial bude viac casu, tak sa s tym budem viac hrat.
Sorry, ale velmi do jadra a ovladacov nevidim, tak preto idem na to takto  :(

Re:Přechod na jiné distro s lepší podporou DVB-S2
« Odpověď #8 kdy: 30. 04. 2019, 15:42:14 »
Zrovna si hraju s DVB-T2 a hardwarem T230C2... ovladače od CrazyCata fungujou do té míry, že w_scan najde programy i v Debianu, ale user space je oříšek, přičemž část těch problémů je jistě mezi židlí a klávesnicí, protože dokumentace je... útržkovitá a prostě ten ekosystém nemám ještě úplně v krvi.

Debian 9.8 jsem zrovna včera poslal k šípku, jakožto stabilní leč opožděné distro (moje oblíbené). Protože jsem kompiloval jako vzteklej nejnovější verze spousty věcí ze zdrojáků a stejně to nechtělo dohromady fungovat.

I rozhodl jsem se, skočit po hlavě směrem k bleeding edge, kde mezi silnými majoritními distry vidím hodně vepředu Ubuntu = otestováno na relativně velkém počtu živých zvířátek. Takže 19.04. A zdá se, že mám první pozitivní výsledek: distribuční vdr 2.4.0 se chytlo (hint: jako závislost instalovaný lirc chce neprázdný konfigurák, do té doby nedoběhne post-install script) a distribuční Xine jsem skrz plugin dokázal propojit do té míry, že vidím v Xine z vdr jak pohyblivé obrázky, tak OSD. Je tam ještě dost otřepů, které je potřeba srazit... ale touto cestou asi nakonec nepůjdu, je to zbytečně šroubované, spíš si zkusím zkompilovat nějaký plugin pro "přímý výstup" z VDR na obrazovku (a doufám že v disco.dingovi nebudu muset kompilovat ze zdrojáků všechny tlusté závislosti, jako vaapi a ffmpeg - proto jsem Disco zvolil).

Hraju si s tím zatím na starém noťasu (i965, C2D) který Windowsům už nestačí, protože DDR2 je drahá - ale na promiskuitní linuxový distro-turismus je to příjemný hardware. Slabá/zastaralá HW akcelerace videa není ani moc na závadu, na základní test úplně stačí frame rate stylem "slide show". (Hint: i965 potřebuje video=SVIDEO-1:d, jinak drhne page-flipping téměř do bezvědomí.)  Konečný výsledek asi popíšu vedle v tom dlouhém vlákně o DVB-T2. Tady jsem tímto jenom krátce ucintnul svůj názor ohledně distribucí.

Re:Přechod na jiné distro s lepší podporou DVB-S2
« Odpověď #9 kdy: 01. 05. 2019, 08:25:32 »
Ja skor vidim problem nie v distre, ale v ovladacoch. Nemam sice prestudovane ako to presne funguje, ale myslim si, ze ak vyrobca zverejni sdk, tak vyvojar moze napisat ovladace. Vyvojar ovladace napise a ak su otestovane a vsetko funguje ako ma, tak mozu byt pridane do kernelu. Avsak v kernely 3.13.0-141-generic (ktory mam teraz) tieto ovladace funguju dobre. Ked v dobe vidania linux mint 17 som toto distro nainstaloval, tak poziadavka bola aby mi fungovala DVB-S2 karta a ona tam skutocne fungovala dobre (spominam si, ze este pred linux mint 17 som sa trapil s kompilaciou ovladacov v ubuntu, ale to bolo fakt trapenie a vela som toho este o linuxe nevedel).
Ja by som sa na aktualnejsi linux vykaslal, pretoze teraz som s mint 17 velmi spokojny a funguje vsetko, tak ako chcem. Ale podpora skoncila vcera a aktualizacie uz pre mint 17 nebudu.
PS ak som sa ohladom tych ovladacov mylil, tak ma opravte.
Ja nie som vyvojar a nevidim ani do jadra, akurat viem ake mam jadro a viem ci mi nieco funguje, alebo nie  :D

Re:Přechod na jiné distro s lepší podporou DVB-S2
« Odpověď #10 kdy: 01. 05. 2019, 13:13:53 »
Pokud řešíte podporu ve smyslu security updates, tak si sám vyhodnoťte, jak moc Vám na bezpečnostním cirkusu záleží - Vaše věc co všecko na tom noťasu děláte. Osobně vidím jako závažnější zásadu "jestli to funguje, tak to neopravuj".

Jiná věc je, pokud Vám spíš než o bezpečnost jde o užitečné vlastnosti nových verzí softwaru - a nové verze 3rd-party softwaru na starším distru jsou čím dál obtížněji zkompilovatelné. Pokrok je svinstvo :-)

Ohledně media/v4l mám zrovna já ten problém, že CrazyCatovy ovladače se možná v detailech už odchýlily od vanilkového "media ABI", takže je potřeba v lepším případě aspoň rekompilovat aplikace ze zrojáků... (= v lepším případě nechybí podpora DVB-T2 přímo v aplikaci). Zdá se, že DVB-S2 je na tom možná líp.

k3dAR

  • *****
  • 2 834
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na jiné distro s lepší podporou DVB-S2
« Odpověď #11 kdy: 01. 05. 2019, 13:50:15 »
nevim nakolik je ten postup aktualni/potrebnej pro aktualni jadra, ale tady (pokud je to ta karta) je uvedeno nekolik moznosti ovladacu:
https://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Azurewave_AD_SP400_CI_(VP-1041)#Drivers

Re:Přechod na jiné distro s lepší podporou DVB-S2
« Odpověď #12 kdy: 01. 05. 2019, 14:02:55 »
BTW je to na desktope a je to tato PCI karta a je to dost stare, urcite s pred roka 2010. Viem, ze tieto karty boli nepodarky, sam som 2x tuto kartu reklamoval, ale ta posledna je vyborna a do teraz funguje. Poznam ludi, ktorim ju nevyreklamovali, ale im radsej vratili peniaze. Preto asi tato karta nebude mat velku podporu zo strany vyvoja ovladaca. Mne vsak funguje tato karta ako vino (vo win 7 to dost blblo, ale v mint 17 je skutocne super).

Som tiez toho nazoru, ze pokial nieco ide, tak na to nesahaj. A co sa tyka software, tak updaty nejako zvlast nepotrebujem, ale tiez si uvedomujem, ze nemozem bezat na 5 rokov straom distre (aj ked do teraz aktualizovanom).

Uz som aj uvazoval, ze zrusim si aj dvb kartu v PC a siahnem po nejakom linux E2 boxe napr VU+zero pychnem ho za monitor a bude po parade.
Ale ked obcas by som sa aj pohral zo streamom v sieti (tvheadend, dvblast a spol ....)

k3dAR ano mam tuto kartu (podla obrazku) je to ona
lspci -vv
Kód: [Vybrat]
05:01.0 Multimedia controller: Twinhan Technology Co. Ltd Mantis DTV PCI Bridge Controller [Ver 1.0] (rev 01)
Subsystem: Device 1ae4:0003
Control: I/O- Mem+ BusMaster+ SpecCycle- MemWINV- VGASnoop- ParErr- Stepping- SERR- FastB2B- DisINTx-
Status: Cap- 66MHz- UDF- FastB2B- ParErr- DEVSEL=medium >TAbort- <TAbort- <MAbort- >SERR- <PERR- INTx-
Latency: 64 (2000ns min, 63750ns max)
Interrupt: pin A routed to IRQ 19
Region 0: Memory at e9100000 (32-bit, prefetchable) [size=4K]
Kernel driver in use: Mantis
« Poslední změna: 01. 05. 2019, 14:04:45 od darebacik »

k3dAR

  • *****
  • 2 834
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na jiné distro s lepší podporou DVB-S2
« Odpověď #13 kdy: 01. 05. 2019, 15:13:37 »
k3dAR ano mam tuto kartu
tak kdyz mas stejne pokusne instalace, tak zkus ty jednotlive ovladace postupne, jestli nekterej to zlepsi (zda vubec pujde) :-)
zkousel bych to na poslednim Mint19.x, idealne nainstalovat s LVM (nevim zda instalator umi rucne naklikat mensi LV pro rootfs, pokuud ne tak pripravit PV/VG/LV rucne a nechat alespon 10GB v PV volno) a delat LV snapshot pred pokusem, pokud neprojde, vratit snapshot a zkusit jinej...