IPv6 na Root.cz a Lupa.cz

Lol Phirae

IPv6 na Root.cz a Lupa.cz
« kdy: 15. 03. 2010, 15:12:38 »
Tak nevim - jsem sam, komu prestalo fungovat ipv6.root.cz a ipv6.lupa.cz? Uz tak pred tyden mi to nejde. :-\
« Poslední změna: 15. 03. 2010, 17:09:10 od Petr Krčmář »


_r3450n_

Re: IPv6
« Odpověď #1 kdy: 15. 03. 2010, 15:22:24 »
Jedinej komu to nefunguje asi ne, ale jedinej co je "up to date" ohledne IPv6 asi jo :D

Re: IPv6 na Root.cz a Lupa.cz
« Odpověď #2 kdy: 15. 03. 2010, 17:11:39 »
To jsou jen testovací servery, já sám jsem o jejich provozu donedávna nevěděl. Takže v rámci neoficiálních hrátek to mohlo vypadnout. Ale zjistím to a napíšu sem.

Lol Phirae

Re: IPv6
« Odpověď #3 kdy: 15. 03. 2010, 17:14:25 »
Jedinej komu to nefunguje asi ne, ale jedinej co je "up to date" ohledne IPv6 asi jo :D

Njn, nekdo musi delat toho prukopnika...   ;D

To jsou jen testovací servery, já sám jsem o jejich provozu donedávna nevěděl.

Aha, tolik o stavu IPv6 na ceskych tocich.  ;D  I tak diky.

ludvik

Re: IPv6 na Root.cz a Lupa.cz
« Odpověď #4 kdy: 16. 03. 2010, 09:33:12 »
Mě to funguje ... Ale za sebe musím říct, že toto řešení nemám rád. IPv6 má být transparentní pro uživatele. Jinak se to nikdy pořádně používat nezačne. Maximálně co jsem schopen překousnout je naopak varianta ipv4.root.cz apod.


Lol Phirae

Re: IPv6 na Root.cz a Lupa.cz
« Odpověď #5 kdy: 16. 03. 2010, 10:01:54 »
Mě to funguje ... Ale za sebe musím říct, že toto řešení nemám rád. IPv6 má být transparentní pro uživatele. Jinak se to nikdy pořádně používat nezačne. Maximálně co jsem schopen překousnout je naopak varianta ipv4.root.cz apod.

No me to nefunguje, proste jaksi neni naroutovano. Tak patram po tom, jestli je zavada u tunnel brokera nebo jinde. Ano, ja to taky nemam rad, ale lepsi nez dratem do voka, ze?  :P A propos, jsou i horsi weby, tohle ma aspon AAAA zaznam, jsou chytraci, co maji ipv6 jako CNAME k www.  >:(
« Poslední změna: 16. 03. 2010, 22:35:30 od Petr Krčmář »

Re: IPv6 na Root.cz a Lupa.cz
« Odpověď #6 kdy: 22. 03. 2010, 10:32:50 »
Funguje mi to.

Ad transparentnost: Tu si dnes bohužel mohou dovolit jen nekomerční weby. Weby, jejich sledovanost je zároveň jejich obživou (jako například II, s.r.o.) nemohou akceptovat 30ti sekundovou prodlevu, nebo úplné nenačtení stránek u lidí/providerů se špatně zkonfigurovaným IPv6 připojením, například když:
  • Někdo na počítači někdy zapnul Teredo a jelikož správně nezafungovalo preferování určitých IP adres, běží všechen IPv6 provoz přes Teredo s pomalou/nefunkční bránou do nativní IPv6 sítě.
  • Kdosi na lokální síti nastavil na Windows (tm) Sdílení připojení k Internetu, čímž se z počítače stal IPv6 router, který zpátky do lokální sítě ohlašuje 6to4 prefix. Ten jednak někdy nefunguje, ale i kdyby fungoval, je to z hlediska bezpečnosti (MitM) a výkonnosti problém.
  • Provider není schopen vyhradit každému zákazníkovi samostaný segment a/nebo není schopen akceptovat „soukromí“ zákazníků na segmentu navzájem. Proto zavede restriktivní opatření, např. že jsou povoleny pouze IPv6 adresy odvozené z MAC adres, přičemž takováto opatření je nutno (nejen) na stanicích s Windows (tm) vynucovat ručně. Použití DHCPv6 také povětšinou nepřipadá v úvahu, neboť pro identifikaci nepoužívá MAC adresy, ale DUID, který není možné a priori z počítače zjistit a navíc bude různý v každé instalaci OS na stejný PC.

Z těchto důvodů vidím jako nejlepší cestu pro komerční weby k IPv6 tak, jak to dělá Google – registrovaným DNS resolverům, jejichž správci prohlásí, že mají funkční IPv6, poskytnou AAAA záznamy, ostatním pouze A záznamy. Připadá mi to asi tak nejlepší, čeho se dá za současného stavu IPv6 dosáhnout.

Radek Zajíc

Re: IPv6 na Root.cz a Lupa.cz
« Odpověď #7 kdy: 24. 03. 2010, 10:57:03 »
Podle http://www.sixxs.net/tools/grh/dfp/all/?country=cz je /48 prefix iinfa vidět jen v 96% IPv6 sítí. I to možná bude důvod, proč původnímu tazateli weby nejdou. Chtělo by to podrobnější informace, např. jakého brokera (vč. PoPu) používá, výpis traceroute...

Z nativní v6 sítě (Dial Telecom) jde jak ipv6.lupa.cz, tak i ipv6.root.cz.

Mimochodem, myslím si, že zrovna u Rootu by AAAA záznam pro www.root.cz nevadil, přece jen, místní osazenstvo je na technicky vyšší úrovni, než průměrný uživatel Windows :)

Re: IPv6 na Root.cz a Lupa.cz
« Odpověď #8 kdy: 20. 10. 2010, 12:25:07 »
Zdá se mi to, nebo root nikde ani neupozornil na tak přelomovou událost, jakou je přidání AAAA záznamů pro ostré domény Roota a Lupy?

Co takhle ještě přidat někam na stránky barevného panáčka?

pavel

Re: IPv6 na Root.cz a Lupa.cz
« Odpověď #9 kdy: 24. 11. 2010, 13:29:03 »
zdrojak.root.cz nemá aaaa záznam