MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.

MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« kdy: 25. 03. 2019, 17:54:07 »
Caute, chtel bych si zprovoznit nejaky ten mozek pro chytre hracky. Nejspise bych to videl na MQTT broker(docasne na RPI - nemuzu najit misto pro Rack :D), ale chci k tomu i nejake pekne a jednoduche GUI pro ovladani. Osobne se mi libi Mozilla IoT. Je jednoducha a prehledna, ale aktualne nevim jak je na tom s podporou MQTT. Za to openHab zas az tak prehledny neni, za to uz ma obri podporu zarizeni, MQTT apod. Co by jste doporucili? Jake mate zkusenosti?

Mimochodem, vetsinu zarizeni si hodlam delam sam na klasickych deskach jako RPi, ESP8266, atd, ale mam treba i Philips Hue zarovky.


Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« Odpověď #1 kdy: 26. 03. 2019, 08:07:40 »
Já používám několik let k naprosté spokojenosti tenhle stack:

MQTT (mosquitto), Node Red, Influx DB, Grafana. Pro jednoduchou vizualizaci a ovládání Node Red Dashboard, pro věci, kde chci větší volnost, pak vlastní web udělaný pomocí Vue.js a na Node Red napojený přes websocket. Případně se websocket dá napojit i přímo na mqtt broker. Node Red jede nad Node.js, takže není potřeba další web server, vygenerované stránky nahraješ přímo do něj.

Žádná komerční zařízení nemám, všechno je DIY. Ale pro Node Red existují bambiliony modulů pro kde co (pro ty tvoje žárovky: https://flows.nodered.org/node/node-red-contrib-huemagic)

Ještě existuje bambilion různých dashboardů na Android, ale to jsem nikdy nepoužíval, radši si to napíšu sám. Z rychlíku mi přišel celkem slibný třeba https://flows.nodered.org/node/node-red-contrib-remote-xy

Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« Odpověď #2 kdy: 26. 03. 2019, 08:50:39 »
To neni spatne. Diky za tip. Akorat ten dashboard vypada dost podobne jako ten openHab, takovy trochu chaoticky a neprehledy. Nejde o to ze bych se v tom nevyznal, jde o to ze to budou pouzivat i uplni BFU co se v Google Home boji zmacknou jedno obri tlacitko na zapnuti svetel a tohle by je asi polozilo. Druha vec je NodeJS, ktery nemam rad, ale to je osobni preference, kterou bych tady nerad dale resil. I tak mi to zase neco otevrelo o Node Red jsem zatim neslysel, takze diky

Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« Odpověď #3 kdy: 26. 03. 2019, 09:19:01 »
To neni spatne. Diky za tip. Akorat ten dashboard vypada dost podobne jako ten openHab, takovy trochu chaoticky a neprehledy. Nejde o to ze bych se v tom nevyznal, jde o to ze to budou pouzivat i uplni BFU co se v Google Home boji zmacknou jedno obri tlacitko na zapnuti svetel a tohle by je asi polozilo.
To naprosto chápu. Tohle podle mě nemá řešení jiný, než si ten web fakt sám napsat. Není to těžký. Pokud bys chtěl jít touhle cestou, tak ti můžu i dodat nějakej template, co používám, takže by sis to jenom upravil/doplnil podle sebe.

Druha vec je NodeJS, ktery nemam rad, ale to je osobni preference, kterou bych tady nerad dale resil. I tak mi to zase neco otevrelo o Node Red jsem zatim neslysel, takze diky
Jo, s tímhle taky souhlas. Node.js nikdy nepoužívám a považuju ho za cestu úplně špatným směrem. Ale v Node Red se ho fakt nemusíš bát - jak říkám, provozuju to několik let, je to naprosto stabilní, upgrady nejsou problém, s modulama není problém. Vlastně si vůbec nepamatuju, že bych s tím cokoli řešil. Můžu fakt s klidným svědomím doporučit i přesto, že je to Node.js :)

Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« Odpověď #4 kdy: 26. 03. 2019, 12:40:41 »
To naprosto chápu. Tohle podle mě nemá řešení jiný, než si ten web fakt sám napsat. Není to těžký. Pokud bys chtěl jít touhle cestou, tak ti můžu i dodat nějakej template, co používám, takže by sis to jenom upravil/doplnil podle sebe.

No právě v tom se mi líbí Mozilla IoT. Má moderní a minimalistický design, kterého se teoreticky BFU nemusí leknout(tedy alespoň po tom co jsem ukázal screenshoty). Počkám tedy zda se tu někdo neobjeví s osobními zkušenostmi, protože MQTT se mi celkem hodně líbí a z toho ustoupit moc nechci, takže potřebuji jen nějaké grafické ovládaní. Automatizaci, zatím ve velkém neplanuji, takže by Node Red byl dost možná kánon na komára. Nebo ještě lépe, aktuálně plánuji pouze termostat. DHT22+ESP8266 v každé místnosti, budou posílat po nějakém intervalu aktuální data. Další ESP8266(zvažuji i RPi, ale asi bude zbytečné) nejspíše s e-ink displejem bude teploty zobrazovat + podle nastavení posílat požadavek na spuštění kotle(upravený SonOff).


Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« Odpověď #5 kdy: 26. 03. 2019, 13:15:11 »
No právě v tom se mi líbí Mozilla IoT. Má moderní a minimalistický design, kterého se teoreticky BFU nemusí leknout(tedy alespoň po tom co jsem ukázal screenshoty).
Nevím, nezkoušel jsem. Na první kouknutí mě trochu odrazuje to, že to je vlastně "framework", nějaký datový model, kterému se člověk musí přizpůsobit. Spíš tohle mi přijde jako kanón na vrabce... Přijímat nějakej datovej model jenom kvůli tomu, že chceš jejich gui, by mi to nepřišlo moc moudrý.

takže by Node Red byl dost možná kánon na komára.
Node Red je pěknej v tom, že instalace je jednoduchá, údržba není prakticky žádná a během pár minut si tam rozjeddeš první nástřel automatizace. Zároveň se ale nemusíš bát, že bys ho "přerostl" - dají se v něm dělat i celkem složité věci. Samozřejmě, nějaké limity to má, něco je trochu nešikovné, ale celkově je to - zvlášť pro domácí použití - fakt paráda.

Být tebou, tak bych se toho nebál a šel bych do toho hnedka ze startu. Pokud si totiž řekneš, že je to pro tebe zbytečný a začneš logiku drátovat do těch jednotlivých nodů, tak to stejně časem přestane být udržovatelný a u NR stejně skončíš :) A budeš pak tu logiku složitě předělávat. Takže lepší je imho začít s NR hned.

Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« Odpověď #6 kdy: 26. 03. 2019, 15:02:20 »
Za mě home assistant. To co jsem na openHAP řešil dva dny, jsem na tom zprovoznil za hodinu. Ale moc jsem si s tím nehrál, zajímalo mě mqtt a esp32.

Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« Odpověď #7 kdy: 26. 03. 2019, 15:06:39 »
Být tebou, tak bych se toho nebál a šel bych do toho hnedka ze startu. Pokud si totiž řekneš, že je to pro tebe zbytečný a začneš logiku drátovat do těch jednotlivých nodů, tak to stejně časem přestane být udržovatelný a u NR stejně skončíš :) A budeš pak tu logiku složitě předělávat. Takže lepší je imho začít s NR hned.

OK, diky za podnety. Aktualne stejne asi zacnu s MQTT a pak k tomu budu pribalovat sluzby a automatizaci.

Za mě home assistant. To co jsem na openHAP řešil dva dny, jsem na tom zprovoznil za hodinu. Ale moc jsem si s tím nehrál, zajímalo mě mqtt a esp32.

Na ten jsem take koukal a libil se mi dokonce vic jak openHap, ale neco(uz nevim co) me od nej odradilo :/

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« Odpověď #8 kdy: 26. 03. 2019, 16:32:12 »
Na RPI je home assistant (python) rozhodně lepší než openhab (java = na 1GB RAM se spíš plouží než běží). HA na RPI taky není žádný zázrak a s větší databází je pomalejší. Na PI2-3 je docela použitelný, utáhne to i Zero, ale už to není ono :-)
Jen HA má celkem rychlý vývoj a nové verze nejsou vždycky 100% kompatibilní s předchozí - většinou se rozbije integrace na některou z externích komponent. Ale těch integrací je obrovské množství, takže se to dá čekat. Postupně se rozšiřujou klikací konfigurace, takže už člověk nemusí tak často do konfiguráku (yaml) :-)

Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« Odpověď #9 kdy: 26. 03. 2019, 17:26:30 »
Ono je to hodně i o tom, na co člověk narazil jako první a co mu nejvíc sedlo - u toho pak většinou zůstane dokud nenarazí na nějaký vážnější problém.
Já jedu od r. 2016 Domoticz ( psaný v C ) na RPi2 a zatím bez problémů, jen jednou klasicky umřela karta ( při nějaké vichřici, kdy energetici jako obvykle zkoušeli, jestli tu větev spadlou na dráty nepřepálí i na desátý pokus ), tak se naklonovala původní instalační a obnovila databáze ze zálohy a jelo se dál.
Sice má možná pro někoho staromódní vzhled, ale to se dá upravit stejně jako nahradit obrázky původních ikon.
Programovat se to dá na různých úrovních od sestavování pomocí grafických bloků po psaní LUA skriptů.
Důležitá je i podpora pro širokou škálu zařízení.
Zatím jsem vystačil bez MQTT brokeru - je to další sw navíc.
Ale u některého HW se bez něj asi nejde obejít.

Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« Odpověď #10 kdy: 27. 03. 2019, 05:49:44 »
Za mě home assistant. To co jsem na openHAP řešil dva dny, jsem na tom zprovoznil za hodinu. Ale moc jsem si s tím nehrál, zajímalo mě mqtt a esp32.

Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« Odpověď #11 kdy: 27. 03. 2019, 09:12:42 »
Ale u některého HW se bez něj asi nejde obejít.
O HW to moc není - kamkoliv je možný dát MQTT, tam se vejde jednoduchý HTTP nebo aspoň TCP socket.

Ten důvod je spíš decoupling. Nemusím předem dumat nad tím, která Věc (internet of "things") má komunikovat se kterou. Mám jednotný bus, kam postují všichni a kdo chce něco vědět, ten si to poslechne, aniž by o tom zdroj dat musel vědět. Je to nejjednodušší způsob jak PubSub pattern implementovat. Jinak by každá Věc musela mít de facto broker v sobě a ještě by byla potřeba nějaká name service. MQTT řeší oboje a řeší to centrálně, na jednom místě. Navíc jsou tam zadarmo pěkné a praktické featury jako last will nebo retained messages.

Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« Odpověď #12 kdy: 27. 03. 2019, 10:19:07 »
Ono je to hodně i o tom, na co člověk narazil jako první a co mu nejvíc sedlo

Jo s tim souhlasim, ono je to tak konec koncu i treba s programovacim jazykem :)
Jinak Domoticz mi prijde az moc zamereny na automatizaci. Osobne na moje domaci bastleni, navic vetsinou mi jde jen o remote control a minimum automatizace je na to zamereny podle me az moc. Naopak kdybych resil nejaky system treba pro zakaznika co nechce nic resit asi bych se koukal timto smerem. Co se tyce MQTT, tak to za me popsal uz Mirek.

Za mě home assistant. To co jsem na openHAP řešil dva dny, jsem na tom zprovoznil za hodinu. Ale moc jsem si s tím nehrál, zajímalo mě mqtt a esp32.
Diky

Mám jednotný bus, kam postují všichni a kdo chce něco vědět, ten si to poslechne, aniž by o tom zdroj dat musel vědět.
A tato abstrakce jestli to tak muzu napsat se mi libi. Pokud mi odejde teplotni cidlo ESP8266+DHT22, tak jej muzu nahradit cim chci, bez jakekoliv potreby, resit IP adresy apod. Nebo kdyz mam pohybove cidlo treba v topicu /home/kuchyn/pohyb a zjistim ze nezabira cely prostor, jednoduse dodam druhe, ktere bude posilat do stejneho topicu zpravy pri pohybu. Funkcnost zustava stejna a nakonec alarmu je jedno, ktere cidlo to zaznamenalo, alarm vi ze je v kuchyni pohyb. :)



Jinak diky vsem za nazory a rady. Aktualne to vidim na MQTT bez nejake vetsi automatizace s tim ze asi ty GUI budu ruzne testovat, ale vypada to zatim na Home Assistant nebo Node Red(ten NodeJS, proste ne a ne prekousnout :D)

Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« Odpověď #13 kdy: 27. 03. 2019, 11:59:21 »
Nebo kdyz mam pohybove cidlo treba v topicu /home/kuchyn/pohyb a zjistim ze nezabira cely prostor, jednoduse dodam druhe, ktere bude posilat do stejneho topicu zpravy pri pohybu. Funkcnost zustava stejna a nakonec alarmu je jedno, ktere cidlo to zaznamenalo, alarm vi ze je v kuchyni pohyb. :)
Jj, přesně tak. Je to nesmírně návykové. Člověk si teda trochu musí polámat hlavu s tím, jak chce ty topiky strukturovat, popř. v jakém formátu tam data posílat, ale jak si to rozmyslí, je to pak už paráda.


asi ty GUI budu ruzne testovat
Určitě sem postupně piš zkušenosti, dost mě to zajímá. Dík.

Re:MQTT, openHab, Mozilla IoT atd.
« Odpověď #14 kdy: 27. 03. 2019, 13:34:55 »
Určitě sem postupně piš zkušenosti, dost mě to zajímá. Dík.

Pokud si vzpomenu a bude cas, tak urcite. Bohuzel aktualne jsem rad ze mam vubec cas zprovoznit RPi s TVHeadend :D