Zavřený Macbook s externím monitorem

Zavřený Macbook s externím monitorem
« kdy: 05. 03. 2019, 10:25:34 »
Na Macbook existuje příkaz Caffeinate, který když spustím, tak se můžu Macbook s připojeným externím monitorem zavřít a on se přesto neuspí.

Jsem však poslední dobou poněkud zmaten z toho, jak to funguje. Když jsem měl ještě High Sierra (teď už mám Maveric) tak pokud si dobře pamatuju, když jsem zavřel Macbook tak se prostě vždycky uspal. Proto jsem začal používat Caffeinate.

Potom co jsem ale přešel na Maveric tak se při zavření Macbooku děje to, že i bez spuštěného Caffeinate mi zůstane Macbook neuspaný pakliže je zapojený v síti a zároveň je připojený externí monitor.

Když nemám Macbook zapojený v elektrické síti, tak je jedno jestli mám Caffeinate puštěný nebo nemám, Macbook se přesto vždycky uspí.

Tzn. přijde mi, že Caffeinate úplně ztratilo vliv.

Přesto však, dneska ráno jsem se probudil, chtěl jsem si zapnout Macbook a ten se přes noc úplně vybil - měl zavřené víko. Měl jsem tam spuštěný Caffeinate.

Takže jsem mírně zmaten. To Caffeinate jednak funguje na Mavericku nějak divně - externí monitor se se zavřeným víkem vypne ale Macbook přesto jede. A zároveň když nemám Caffeinat puštěné vůbec, tak nějak přesto funguje externí monitor když je Macbook v elektrické síti.

A na co se vlastně ptám. Jsem trochu nervézní z toho, zda-li je to nová vlastnost Mavericku, že se Macbook v určité situaci neuspí, nebo mi tam něco permanentně změnilo v systému to Caffeinate. To je vlastně to, čemu se chci dopátrat.


kmarty

  • ***
  • 193
    • Zobrazit profil
Re:Zavřený Macbook s externím monitorem
« Odpověď #1 kdy: 05. 03. 2019, 12:26:57 »
Minimalne od 10.6 "Snow Leopard" (starsi nepotvrdim, SL je nejstarsi OS X co jsem mel) fungovalo to, ze pri uspanem notebooku a pripojenem ext. monitoru a klavesnici dal (klavesnici) probudit a aktivni byl jen externi monitor. Notebook sel pote i otevrit, ale interni displej zustal vyply (bohuzel si nepamatuju jake bylo chovani pri zavreni + pripojenem ext. monitoru).

Od OS X 10.7 "Lion" se zmenilo chovani "zavreny/otevreny viko, pripojeny externi displej" a sice tak, ze pri pripojenem externim monitoru a napajeni se zavrenim vika notebook neuspi, jen se vypne interni displej. Notebook funguje dal bez preruseni. V tomto stavu kdyz otevru viko, tak se k zaplemu externimu monitoru zpet zapne i interni displej (na to jsem nadaval ja, protoze jsem byl zvykly mit notebook otevreny, kvuli vetrani, ale mit aktivni jen externi displej).

Pokud si na tohle potreboval Caffeinate, tak uz od tehle verze OS X nebyl treba (pokud vubec timhle zpusobem ma fungovat - podle mne slouzi spis na zabraneni automatickeho uspani pri "neaktivite").

P.S.: Pod "Maveric" mas na mysli macOS 10.14 "Mojave"? Protoze OS X "Mavericks" byl 10.9, ale i tam uz vyse popsany chovani bylo.

Re:Zavřený Macbook s externím monitorem
« Odpověď #2 kdy: 23. 03. 2019, 09:24:57 »
Je v tom bordel, nelze nikdy předvídat, co se stane a je vždy nutné se přesvědčit, zda je notebook uspaný (ještě že má větrák, jinak to poznat nejde). Jako bonus trvá uspání (do RAM samozřejmě) asi 30 sekund . Do toho poměrně nepřehledné nastavení režimu spánku a timeoutů , kdy to různé volby se vylučují a když je některé nastavená, jiná je ignorována. A v GUI se dá nastavit leda čas v minutách. Prostě nedodělané
Caffeinate - zkoumal jsi parametry (hodí se caffeinate -is). Dělá to, že  znemožní uspat notebook  na základě času neaktivity. Nic víc.
Další nezbytný program:  NoSleep(systray): Ten pro změnu jen dělá to, že brání uspání při zavření víka. Ale pozor: rozlišovat  tyto věci: Brání uspání, když je zavřené víko, nebo brání uspání, v okamžiku zavření víka.  Dělá to jen jedno z toho.


A hřebíček do rakve: když omylem v režimu připojíš USB nebo napájení, notebook se probudí a na základě úvodní věty nevíš zda se uspí zase.

Re:Zavřený Macbook s externím monitorem
« Odpověď #3 kdy: 23. 03. 2019, 09:39:05 »
Je v tom bordel, nelze nikdy předvídat, co se stane a je vždy nutné se přesvědčit, zda je notebook uspaný (ještě že má větrák, jinak to poznat nejde). Jako bonus trvá uspání (do RAM samozřejmě) asi 30 sekund . Do toho poměrně nepřehledné nastavení režimu spánku a timeoutů , kdy to různé volby se vylučují a když je některé nastavená, jiná je ignorována. A v GUI se dá nastavit leda čas v minutách. Prostě nedodělané
Caffeinate - zkoumal jsi parametry (hodí se caffeinate -is). Dělá to, že  znemožní uspat notebook  na základě času neaktivity. Nic víc.
Další nezbytný program:  NoSleep(systray): Ten pro změnu jen dělá to, že brání uspání při zavření víka. Ale pozor: rozlišovat  tyto věci: Brání uspání, když je zavřené víko, nebo brání uspání, v okamžiku zavření víka.  Dělá to jen jedno z toho.


A hřebíček do rakve: když omylem v režimu připojíš USB nebo napájení, notebook se probudí a na základě úvodní věty nevíš zda se uspí zase.

Nevnimam ze je v tomto aspektu neco nedodelane, nejake veci muzou byt dokonce zamerne ve stylu keep it simple. Rozhodne mi pristup typu rozkvedlany svycarsko(indicky) nuz jmenem Windows nechybi, tam sice muzes nastavit hromadu veci, ale stejne to funguje na 3.14cu. Takze tady bych byl opatrny s kritizovanim, ze necemu chybi ta ci ona funkce - muze to byt zamer.

Kazdopadne Caffeinate uz nepouzivam, proste macbook s externim monitorem mam zapojeny v siti. Myslim si ze to Caffeinate proste uz jen nefunguje v Mojave. Nejsem si tim jisty ale ono dokazalo prave vypnout tu potrebu mit Mac zapojeny v siti.

A jeste takova mala poznamka proc to vlastne potrebuju a proc nemuzu mit notebook proste otevreny a pripojeny k externimu monitoru. Je to proto, ze mam 4K monitor ve skalovanem rozliseni a ten Mac 2015 oboji uplne s prehledem nezvlada. Tzn. ten muj usecase neni uplne validni usecase z pohledu Apple, protoze jsem socka :D

Oni proste mozna chteji, ze Mac budto je v siti a tim padem jede se zavrenym vikem, a nebo neni v siti a se zavrenym vikem proste spi a tecka. A to neni spatne, protoze je to jednoduche a clovek tak alespon jasne vi, co od toho ma cekat, a hlavne to funguje jak ma.
« Poslední změna: 23. 03. 2019, 09:42:38 od prihlaseny_uzivatel »

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zavřený Macbook s externím monitorem
« Odpověď #4 kdy: 23. 03. 2019, 09:48:27 »
Na Macbook existuje příkaz Caffeinate, který když spustím, tak se můžu Macbook s připojeným externím monitorem zavřít a on se přesto neuspí.
do Macu sa moc nerozumiem. ale pocul som ze macos je vlastne BSD. nestacilo by nastavit /etc/sysctl.conf premennu hw.acpi.lid_switch_state=NONE? je u vas ten configurak?


kmarty

  • ***
  • 193
    • Zobrazit profil
Re:Zavřený Macbook s externím monitorem
« Odpověď #5 kdy: 23. 03. 2019, 10:04:31 »
do Macu sa moc nerozumiem. ale pocul som ze macos je vlastne BSD...
No zakladni set prikazu/programu, tedy vlastne OS, ano. Ale jadro, ktereho se tykaji sysctl, je XNU a jediny "acpi" jsou:
Kód: [Vybrat]
root@mbp:~# sysctl -a | grep acpi
debug.acpi_flags: 0
debug.acpi_layer: 0
debug.acpi_level: 0