Práce a inženýrské studium zároveň

Re:Práce a inženýrské studium zároveň
« Odpověď #15 kdy: 19. 02. 2019, 16:44:28 »

Jednak pokud chce jít dělat programátora ale programování ho vlastně vůbec nezajímá a chce jen "na manažerskou pozici", dík, toho bych tedy chtěl mít za kolegu.

..neměl bych na konci toho studia nic: ani partnerku, ani zkušenosti, ani praxi.

To prve som nikdy nepovedal. Ale kde je napisane, ze vas bude bavit programovat za 20 rokov? Kde nie je napisane ze za 10 rokov nebudete vyhoreny? Na rozdiel od toho typka  s VS vase moznosti budu obmedzenejsie, pretoze vsetky joby a pozicie kde sa bude pozadovat VS pre vas budu nedostupne. A takisto aj manazerske pozicie.

Nemali partnerku? V dnesnom svete? :D Tak urcite. Pokial ako clovek za nieco stojite tak zeny sa o Vas budu trhat. Staci sa prechadzat po uliciach a vsimnut si kolko zufalcov tam beha. Dnes ma zena problem najst normalneho chlapa a pokial mate ako chlap slusny vyzor,viete sa spravat,nie ste egoista, ste zabezpeceny  a zarabate 2-3 nasobok priemernej mzdy a nemate nejaku vaznu psychologicku vadu (ziarlivost atd.) tak ste pre zenu velmi cenny material a same vam budu skakat do zivota. Skusenosti a prax tak to nie je ani s VS ziadny problem.
« Poslední změna: 19. 02. 2019, 16:46:33 od snuff1987 »


_Jenda

  • *****
  • 1 563
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Práce + Ing.studium
« Odpověď #16 kdy: 19. 02. 2019, 17:08:40 »
To není moc reality check.

Povšimněte si, že to, co odkazujete jsou velmi speciální IT podobory, které VŠ i po stránce znalosti víceméně předpokládají.

Ano, ale v „nespeciálním“ IT tituly nějak moc nechtějí ani tady.

A navíc jak jsem psal výše, diplom po mně nikdy nikdo nechtěl. A přitom všechny pozice, na které o mě měli zájem ho měly v požadavcích uveden. Jenže to zcela pravidelně bylo spíš pro forma. Stejně pak rozhodly zkušenosti, jistá forma odvahy a zahraniční praxe.

Jo, to je pravda. Konkrétní zkušenosti s tím co se dá domluvit nemám. Ale zajímavé je, že u některých inzerátů tam je „degree or equivalent practical experience“ a u některých je degree povinný.

Re:Práce a inženýrské studium zároveň
« Odpověď #17 kdy: 19. 02. 2019, 17:57:20 »
Na rozdiel od toho typka  s VS vase moznosti budu obmedzenejsie, pretoze vsetky joby a pozicie kde sa bude pozadovat VS pre vas budu nedostupne. A takisto aj manazerske pozicie.

Nemali partnerku? V dnesnom svete? :D Tak urcite. Pokial ako clovek za nieco stojite tak zeny sa o Vas budu trhat. Staci sa prechadzat po uliciach a vsimnut si kolko zufalcov tam beha. Dnes ma zena problem najst normalneho chlapa a pokial mate ako chlap slusny vyzor,viete sa spravat,nie ste egoista, ste zabezpeceny  a zarabate 2-3 nasobok priemernej mzdy a nemate nejaku vaznu psychologicku vadu (ziarlivost atd.) tak ste pre zenu velmi cenny material a same vam budu skakat do zivota. Skusenosti a prax tak to nie je ani s VS ziadny problem.

Vzhledem k tomu, že jsem za víc než deset let své praxe nepotkal ve své praxi pozici, kde by byla VŠ skutečně požadována (manažerské pozice nepočítám, ty nepotkávám proto, že se jim vyhýbám, o takovou pohromu opravdu nestojím) není příliš pravděpodobné, že to bude dalších deset let až tolik jiné.

A co se děvčat týká, nejen, že mám partnerku, ale v ní zároveň taky manželku a čtyři děti. Pro mě použitelných nezadaných děvčat jsem od té doby, co jsem potkal na filozofické fakultě ji, potkal právě jedno. Loni. Po osmi letech. A to ještě kdoví jestli. Kde bych ho také potkal, jste-li nepříliš společenský vývojář s poměrně netypickými zájmy. Samozřejmě, možná jsem moc náročný. Takže ano, věřím, že jsem pro ženy cenný materiál. Jenže náklonnost musí být oboustranná. Rodinu tak mám jen díky tomu, že jsem se tehdy na mou původní školu vykašlal a šel studovat někam, kde jsem svou ženu potkat mohl. A jsem i kdyby jenom za tohle opravdu vděčný.

Teorie jsou to tedy hezké, ale praxe tak skutečně nezafungovala. Třeba mě to bude ještě někdy mrzet. Jenže život je vždy určitý trade-off mezi různými možnostmi. A v tu chvíli do celé věci vstoupí právě to, co od života obecně chcete.

JurajP

  • ****
  • 332
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce a inženýrské studium zároveň
« Odpověď #18 kdy: 19. 02. 2019, 20:37:56 »
Z vlastnej skusenosti: Na FIT VUT som robil bakalara 4 roky, zakoncene titulom. Na konci 3. rocnika som zacal brigadovat, pretoze som vedel, ze bakalarku nebudem robit a budem predlzovat rocnik, pocas ktoreho som tiez pracoval asi 4 mesiace, a potom sa venoval len bakalarke. Pokracovat na VUT som nechcel, nakolko som na bakalarovi dostal podla mna solidny zaklad z informatiky, tak som siel na nieco lahsie, na FI MU odbor SSME (kombinacia IT a manazmentu). Venoval som sa tomu asi 1.5 roka (mal som aj part-time job), ale studium som nedokoncil, ani ma to nebavilo, ale statut studenta som vyuzil, aby som mohol vycestovat do USA. Uz som zo skoly skoro 4 roky a ked tak premyslam, nemal som dalej pokracovat po FITke a mohol sa zamestnat na plny uvazok. Dalo by mi to viacej, ale zas nedostal by som sa na 3 mesiace do USA, co povazujem za jedinu vyhodu :).
Ak mas pocit, ze bakalar ti dal solidny zaklad, tak kludne chod pracovat. Aj keby skoncis magisterske studium, budes pravdepodobne robit to, co by si robil, keby ides uz hned teraz pracovat. Nebude sa to lisit len kvoli tomu, ze mas titul. Jedine, ze by si sa chcel venovat oblastiam, ktore skolu vyzaduju, napr. taka kybernetika/bezpecnost, robotika (od kandidata na taku poziciu by som to vyzadoval, nepotreboval by som niekoho, kto sa to akoze ucil doma na kolene). Ak sa ale zamestnas ako 99% absolventov, tak je podla mna zbytocne pokracovat. Skola dava rozhlad, uci cloveka rozmyslat a otvori to rozne moznosti, ale aj to zavisi od konkretnej skoly. Pre mna bola FIT VUT kvalitna, ale uz som aj vela veci pozabudal :).
Dnes sa nauci kdekto programovat, alebo to aspon o sebe vyhlasuje, ale dnes najst dobreho programatora je naozaj tazke.

Re:Práce a inženýrské studium zároveň
« Odpověď #19 kdy: 19. 02. 2019, 20:50:05 »
Výhoda titulu je kromě zajímavého všeobecného přehledu oboru také ta, že titul představuje jakýsi certifikát, to znamená, že pokud autorita, která certifikát vydala, je pro zaměstnavatele důvěryhodná, tak zaměstnavatel vás nepotřebuje u pohovoru zbytečně moc drtit, aby zjistil, co ve vás je - nějaké info mu dává už ten titul/certifikát.

Samozřejmě, pokud máte certifikát od nedůvěryhodné autority (např. od podobné školy jako Hašek z ČSSD), tak zaměstnavatele ten certifikát zajímat nebude.


JurajP

  • ****
  • 332
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce a inženýrské studium zároveň
« Odpověď #20 kdy: 19. 02. 2019, 21:13:29 »
Ak bude clovek robit v Angulary, tak je myslim jedno, ci ma alebo nema VS titul.

Re:Práce a inženýrské studium zároveň
« Odpověď #21 kdy: 19. 02. 2019, 22:23:20 »
Výhoda titulu je kromě zajímavého všeobecného přehledu oboru také ta, že titul představuje jakýsi certifikát [...] tak zaměstnavatel vás nepotřebuje u pohovoru zbytečně moc drtit,  [...]

Všeobecný přehled ovšem není výhoda titulu nýbrž toho studia jako takového. U pohovoru vás bude drtit stejně, protože rádobyprogramátorů s tituly potkáte plno, ten titul sám o sobě nezaručuje (bohužel) v tomto ohledu víceméně nic. V podstatě to jen znamená, že ten člověk asi snad má právě ten všeobecný přehled což ovšem stejně poznáte po deseti minutách pohovoru tak jako tak, je-li rozumně veden.