Tzn. ty dvě rádia (mikrotik proti klientovi) jsou de facto "peer to peer". Nejsou tam další klienti, kteří taky sosají z toho samého AP.
Řekněme, že za to skutečně můžou navázané modulační rychlosti (bitrates), a nikoli třeba download Windows Update probíhající paralelně s měřením ;-)
V tom případě je otázka, proč se rádia v upload směru (TP-link -> Mikrotik) dohodnou na větší modulační hloubce (bitů na symbol) než ve směru download (Mikrotik -> TP-link). Jedná se o wifi, takže šířka rádiového kanálu v MHz bude oběma směry shodná. Pokud v tom nebudu hledat jiné záludnosti a implementační rozdíly / bugy, tak bych řekl, že rádio od TP-Linku vnímá na příjmu horší odstup signál/(šum+rušení) než rádio od Mikrotiku - proto si TP-Link řekne o nižší přenosovou rychlost. Chtělo by se říci, že má TP-link prostě horší anténu, ale to není nutně příčinou, protože pasivní rádiová cesta mezi oběma rádii má oběma směry shodný útlum (shodné antény, shodný frekvenční kanál). Žeby TP-link měl na příjmu vyšší úroveň rušení? Protože širší vyzařovací diagram? Nebo má jeho RX horší vrozené šumové číslo (vlastnost "křemíku")? Nebo do něj ruší zblízka hostitelský počítač?
Co se stane, pokud TP-link dongle vzdálíte od počítače pomocí USB prodlužováku?
Ještě bych si troufl od oka navrhnout experiment, "vykašlat se na MIMO a použít jediný chain na každém konci", což by možná zlepšilo stabilitu spoje, ale zřejmě omezilo přenosovou rychlost. Kromě toho že na tom TP-link donglu to zřejmě ani nepůjde konfigurovat.