Mikrotik - přes WIFI značně rychlejší upload než download

Zdravím,

chtěl bych poprosit o radu s natavením wifi u mikrotiku. Ppoužívám doma Mikrotik RB962UiGS-5HacT2HnT hAP ac. Je to moje první zkušenost s touto značkou.

Mám místního poskytovatele připojení, rychlosti jsou docela velké, přes gigový LAN port 300Mb+ download i upload.
Pokud jsem však na 5GHz wifi síti skrze USB 3.0 adaptér TP-Link T4UH AC1200, tak mám upload  klidně 200Mb+, ale download "pouze" okolo 100Mb.



Mikrotik u tohoto spojení nyní ukazuje:  Tx rate 130Mbps-80Mhz-1S/SGI, Rx Rate 351Mbps-80Mhz/2S.
Povolené mám ale "chains" 3 u TX i RX.

Tušil by někdo, kde by mohla být v nastavení chyba?

Díky moc.


Re:Mikrotik - přes WIFI značně rychlejší upload než download
« Odpověď #1 kdy: 12. 02. 2019, 22:25:04 »
Tx rate se teda dost mění, frekvence 20Mhz-80Mhz, 1S i 2S.

Re:Mikrotik - přes WIFI značně rychlejší upload než download
« Odpověď #2 kdy: 13. 02. 2019, 07:10:14 »
Tzn. ty dvě rádia (mikrotik proti klientovi) jsou de facto "peer to peer". Nejsou tam další klienti, kteří taky sosají z toho samého AP.

Řekněme, že za to skutečně můžou navázané modulační rychlosti (bitrates), a nikoli třeba download Windows Update probíhající paralelně s měřením ;-)

V tom případě je otázka, proč se rádia v upload směru (TP-link -> Mikrotik) dohodnou na větší modulační hloubce (bitů na symbol) než ve směru  download (Mikrotik -> TP-link). Jedná se o wifi, takže šířka rádiového kanálu v MHz bude oběma směry shodná. Pokud v tom nebudu hledat jiné záludnosti a implementační rozdíly / bugy, tak bych řekl, že rádio od TP-Linku vnímá na příjmu horší odstup signál/(šum+rušení) než rádio od Mikrotiku - proto si TP-Link řekne o nižší přenosovou rychlost. Chtělo by se říci, že má TP-link prostě horší anténu, ale to není nutně příčinou, protože pasivní rádiová cesta mezi oběma rádii má oběma směry shodný útlum (shodné antény, shodný frekvenční kanál). Žeby TP-link měl na příjmu vyšší úroveň rušení? Protože širší vyzařovací diagram? Nebo má jeho RX horší vrozené šumové číslo (vlastnost "křemíku")? Nebo do něj ruší zblízka hostitelský počítač?

Co se stane, pokud TP-link dongle vzdálíte od počítače pomocí USB prodlužováku?

Ještě bych si troufl od oka navrhnout experiment, "vykašlat se na MIMO a použít jediný chain na každém konci", což by možná zlepšilo stabilitu spoje, ale zřejmě omezilo přenosovou rychlost. Kromě toho že na tom TP-link donglu to zřejmě ani nepůjde konfigurovat.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mikrotik - přes WIFI značně rychlejší upload než download
« Odpověď #3 kdy: 13. 02. 2019, 08:37:46 »
Pridam sa ku kolegovi nado mnou. Aka je vzdialenost a prekazky medzi MKT a Tplinkom ?
Je mozne otestovat pripojenie nakratko, t.j. v ramci jednej miestnosti, zaridenia vedla seba ?

Re:Mikrotik - přes WIFI značně rychlejší upload než download
« Odpověď #4 kdy: 13. 02. 2019, 11:17:21 »
Díky moc za rady.
Nemám doma bohužel jiné zařízení, které by umělo 5Ghz, ale zkusím dnes TPlink nainstalovat do notebooku a jít blíž.
Počítač mám v druhé místnosti v paneláku, signál slušný. Když jsem viděl ty hodnoty odesílání, bral jsem to tak, že signál/šum jsou v pořádku a problém hledal v konfiguraci routeru.

Jinak ten mikrotik máme doma už nějakou dobu, není to tedy ovlivněné stahováním, dalším zařízením v síti atd.


Re:Mikrotik - přes WIFI značně rychlejší upload než download
« Odpověď #5 kdy: 13. 02. 2019, 11:45:18 »
Problém vyzerá byť na strane počítača, ale aj nemusí. To môže zahrňovať rušenie cudzími stanicami v dosahu, alebo aj vlastným signálom odrazeným od stien. Vysielací výkon na routri by nemal prekročiť 23dBm. Za touto hodnotou má koncový stupeň už veľmi vysoké skreslenie, čo spôsobuje veľkú chybovosť a znižovanie prenosovej rýchlosti. Oplatí sa laborovať s nastavením vysielacieho výkonu. Pri odrazoch signálu je výhodnejšie nastaviť LGI. V neposlednom rade záleží hodne aj na ovládači. Nie každý ovládač má vyladené nastavenie LNA (anténový zosilovač) natoľko, aby pracoval v optimálnej oblasti pri signáloch v rozmedzí 80dB. Nie som si celkom istý či RB962UiGS-5HacT2HnT nemá náhodou došahanú rýchlostnú automatiku. Tá je závislá na CCQ a sile signálu. Mám taký dojem, že to neukazuje modulačné VHT rýchlosti od počítača. To by mohlo znamenať, že 11ac to ešte nemá dostatočne vyladené.

Re:Mikrotik - přes WIFI značně rychlejší upload než download
« Odpověď #6 kdy: 13. 02. 2019, 19:42:57 »
Tak jsem zkusil s notebookem + TPLink měření přímo u routeru.
D 170Mb (433Mb ukazuje mikrotik), U 299Mb (866Mb)
Na stejném místě jako stolní počítač to ukazuje hodnoty podobné jako jsem psal včera, 100/210.

Takže když jdu blíže, rychlost se zvýší, ale rozdíl mezi stahováním a odesíláním zůstává.
Limituje to tedy router nebo ten adaptér.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mikrotik - přes WIFI značně rychlejší upload než download
« Odpověď #7 kdy: 13. 02. 2019, 20:18:10 »
Kedze rychlost stupla, vylucime nejake obmedzenie v Queue.
Podla toho aku mas verziu ROS, mozes skusit upgrade/downgrade.
(upgrade mas za minutku bezbolestne).
Ked to nepomoze, tak zostava len vylucit Tplink.

Re:Mikrotik - přes WIFI značně rychlejší upload než download
« Odpověď #8 kdy: 13. 02. 2019, 20:27:53 »
Je asi dobré vedieť, že čím väčia vzdialenosť, tým mešia rýchlosť. Je to vcelku normálna vlastnosť wifi.
Linková rýchlosť 433 Mbps je maximálna rýchlosť pri jednom streame (80MHz/1SS/SGI).
(433 Mbps = MCS9) a na to by datová TCP rýchlosť 170 Mbps bola aj normálna. Na rýchlosť MCS9 a 80MHz je potrebných minimálne 37dB SNR. Koľko streamov má wifi karta v počítači pre 5GHz?
Tabuľka SNR/MCS tu: https://supportforums.cisco.com/kxiwq67737/attachments/kxiwq67737/5956-discussions-getting-started-wireles/81189/1/revolution-wi-fi-mcs-to-snr-single-page.pdf

Re:Mikrotik - přes WIFI značně rychlejší upload než download
« Odpověď #9 kdy: 13. 02. 2019, 21:40:57 »
Kedze rychlost stupla, vylucime nejake obmedzenie v Queue.
Podla toho aku mas verziu ROS, mozes skusit upgrade/downgrade.
(upgrade mas za minutku bezbolestne).
Ked to nepomoze, tak zostava len vylucit Tplink.

Mám ten mikrotik již nějakou dobu, čekal jsem právě na nějakou novou verzi, ale je to stále stejné.
Leda bych pořídil nějaký "lepší" USB adaptér, třeba ASUS USB-AC68

Re:Mikrotik - přes WIFI značně rychlejší upload než download
« Odpověď #10 kdy: 13. 02. 2019, 22:45:19 »
Já bych jako úplně první krok zkusil počítač píchnout místo toho mikrotika, aby se vyloučila úzká díra někde na trase. Taková rafinovanější obdoba "zkus odpojit a znova zapojit kabely", abys jako magor nehonil ducha, kterej třeba ani neexistuje.

Re:Mikrotik - přes WIFI značně rychlejší upload než download
« Odpověď #11 kdy: 13. 02. 2019, 22:50:57 »
Ale já musím souhlasit, že tam je rozdíl v modulačních rychlostech, a že prostě ve směru "upload" se modulační bitrate naváže rychlejší :-) Je mi záhadou "proč", ale je to prostě tak.

Re:Mikrotik - přes WIFI značně rychlejší upload než download
« Odpověď #12 kdy: 13. 02. 2019, 23:38:33 »
Marek Staněk:
Tam problém není, na LAN mikrotiku jsou rychlosti 350Mbit+ v obou směrech.

František Ryšánek:
No mě to je právě záhadou také :) Ano, ten TPLink je už starší model, takže je "pouze" 2x2, ale proč je ten upload prostě 2x takový, to bych rád pochopil.

Re:Mikrotik - přes WIFI značně rychlejší upload než download
« Odpověď #13 kdy: 14. 02. 2019, 00:00:13 »
Download ti ide len na jeden stream. Môže to byť Mikrotikom, ale aj TPLinkom (ovládačom).

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Mikrotik - přes WIFI značně rychlejší upload než download
« Odpověď #14 kdy: 19. 02. 2019, 22:12:50 »
...
Pokud jsem však na 5GHz wifi síti skrze USB 3.0 adaptér TP-Link T4UH AC1200, tak mám upload  klidně 200Mb+, ale download "pouze" okolo 100Mb.
...

Ahoj,
mel jsem TP-Link T4UH rev. V2 a Tebou popisovany problem jsem zazil.
Konkretne na techto modelech od MK bez ohledu na verzi ROS:

https://mikrotik.com/product/hap_ac2
https://mikrotik.com/product/RB962UiGS-5HacT2HnT

Je to uz par mesicu, TP-Link uz nemam takze to nemam jak otestovat a popsat presne nastaveni.

Tenkrat jsem to "vyresil" laborovanim v Mikrotiku a to pomoci "Channel Width" a "Frequency".
Zacni s nastavenim frekvence, kde vyber z menu nejnizsi a sirku kanalu nastav na 20/40/80 MHz Ceee
Pokud to nepomuze pak zvedni frekvenci a nastav 20/40/80 MHz eCee, takto postupuj dale.
Po kazde zmene otestuj rychlost. Muze se stat, ze jak budes postupovat se zmenami tak TP-Link prestane AP uplne detekovat. V tom pripade danou frekvenci preskoc a jdi dal.
Mrkni jeste na stranky vyrobce a nainstaluj jejich ovladac vcetne ovladaciho SW byt bude starsi.

Nechci vyvolavat flame ale konkretne WiFi USB adaptery od TP-Link jsou z meho pohledu nocni mura.
Mel jsem i model TL-WN722N ten pro zmenu odmital pripojeni na ASUS AP (Rady Asus RT-NXXX), pokazde vyskocilo 65Mbit. K tomu aby se pripojil a hlasil 150 Mbit bylo potreba v nastaveni ASUS napevno nastavit sirku 40MHz. Puvodni nastaveni bylo 20/40 MHz a zadne zarizeni (mobily,tablety) nemely problem.

Mozna TP-Linku krivdim a chyba je jinde. Kazdopadne USB WiFi adapter od ASUS,integrovana WiFi karta od Intel, mobily a tablety zadne zvlastni zachazeni nepotrebovaly a na stejnem AP kde mel TP-Link problemy behaly bez problemu. Po techto zkusenostech jdu cestou nejmensiho odporu a radeji si priplatim nez travit odpoledne hledanim reseni problemu...