ISO z na inštalovaného servera použitá na kvm

ISO z na inštalovaného servera použitá na kvm
« kdy: 14. 02. 2019, 19:04:05 »
Mam fyzicky server s debianom. Chcel by som  z neho spraviť ISO (so všetkým ako je) a spustiť ho v kvm (samozrejme na inom železe).
Je to možné a ako by sa to dalo najjednoduchšie.
Vdaka


Re:ISO z na inštalovaného servera použitá na kvm
« Odpověď #1 kdy: 14. 02. 2019, 21:25:06 »
ISO?! A jak by to mělo fungovat?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ISO z na inštalovaného servera použitá na kvm
« Odpověď #2 kdy: 14. 02. 2019, 21:46:57 »
ISO?! A jak by to mělo fungovat?
normalne jako LiveCD ne ;-) to samozrejme jde, ale taky mi unika proc to proste nepretahne disk->image->disk Clonezillou :-)

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:ISO z na inštalovaného servera použitá na kvm
« Odpověď #3 kdy: 14. 02. 2019, 22:28:10 »
A nebo disk->image->a to je všechno, KVM samozřejmě umí spouštět virtuály ze souboru…

Re:ISO z na inštalovaného servera použitá na kvm
« Odpověď #4 kdy: 14. 02. 2019, 22:36:28 »
ISO?! A jak by to mělo fungovat?
Taky mě to ISO zaujalo. Zřejmě hlavní výhodou je instalování na libovolnou virtualizační platformu, stejně jako na železo a jako bonus je běh LIVE - https://www.turnkeylinux.org/blog/convert-vm-iso
V odkazu bude asi i odpověď na tazatelovu otázku. Pokud to má být ještě víc automatizované, tak z toho buď udělat script nebo se mrknout někde na github jestli si s tím už někdo nedal práci.


Re:ISO z na inštalovaného servera použitá na kvm
« Odpověď #5 kdy: 15. 02. 2019, 07:06:32 »
Zaujimave.. Bezne to robim tak, ze si skopirujem cely filesystem na druhy disk, chrootnem sa nan a dam grub-install, grub-mkconfig , upravim fstab a hotovo. Up and running  :D

Re:ISO z na inštalovaného servera použitá na kvm
« Odpověď #6 kdy: 15. 02. 2019, 08:13:21 »
Ide o to, ze mam na fyzickom zeleze, server s nainstalovanymi sluzbami (funguje dobre).
Pokusal som sa nainstalovat novy server ako kvm/qemu (na proxmox), ale vzdy mi nieco nefungovalo.
Takze rozmyslal som nad tym, spravit z toho servera ISO obraz, v proxmoxe vytvorit VM a pri instalacii do virtual mechaniky podsunut ten ISO obraz (cez web if pri vytvarani VM je moznost bootovania ISO, alebo mechanika).


Re:ISO z na inštalovaného servera použitá na kvm
« Odpověď #8 kdy: 15. 02. 2019, 10:51:53 »
Pokusal som sa nainstalovat novy server ako kvm/qemu (na proxmox), ale vzdy mi nieco nefungovalo.
Záleží co přesně ti nefungovalo. Pokud tím myslíš, že se ti třeba nepodařilo rozchodit napojení VM do sítě, tak v tom ti zkopírování disku do .raw, .qcow2 nebo ISO nepomůže, to musíš nastavit v Proxmoxu. Pokud tím "něco nefungovalo" myslíš konfiguraci softwaru uvnitř VM (např. nastavení DB nebo Apache) a nechce se ti to znova všechno nastavovat, tak to kopírování disk->image(iso) chápu, ale pak je pro tebe jedno jestli zkopírováním vytvoříš virtuální disk (raw, qcow2) nebo ISO. Běžnější způsob je virtuální disk a ten připojit k dané VM (v proxmoxu ta varianta je).
« Poslední změna: 15. 02. 2019, 10:53:28 od Larry Lin »

Re:ISO z na inštalovaného servera použitá na kvm
« Odpověď #9 kdy: 15. 02. 2019, 11:45:42 »
VM fungovala, ale ako si spomenul, bol problem s fungovanim webovej aplikacie (vzdy nieco blblo). A kedze system je funkcny na fyz. zeleze, uvazujem ho nejako naklonovat do VM (proxmox)

BTW spravil som si v clonezilla zalohu (cvicnu) kde mam na ssd nainstalovany aj win a linux (spravil som zalohu celeho disku).
Zalohu som ukladal na HDD a adresar vyzera nejak takto (vid obr.)
Toto by som asi do VM nevedel nahodit :)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ISO z na inštalovaného servera použitá na kvm
« Odpověď #10 kdy: 15. 02. 2019, 12:22:02 »
[...]BTW spravil som si v clonezilla zalohu [...]Toto by som asi do VM nevedel nahodit :)
Proc nevedel? Normalne udelas Virtual s diskem >=velikost zalohovaneho, pustis ve Virtualu Clobezillu a zalohu(zpristupnenoy treba pres sot.sdileni) obnovis...

Re:ISO z na inštalovaného servera použitá na kvm
« Odpověď #11 kdy: 15. 02. 2019, 12:50:15 »
Toto by som asi do VM nevedel nahodit :)
Aha, už začínám chápat co myslíš tím ISO. Já bych postupoval takto:
1) Vytvoř novou VM
2) V proxmoxu nastav, aby VM měla přístup do toho adresáře co máš na obrázku
3) Stahni si bootovací ISO Clonezilly z netu, připoj ho k VM a nabootuj z něj
4) V nabootované Clonezille proveď Restore

Je to to samé co ti radí k3dAR, jen jsem ti to víc rozepsal.

Tvůj původní záměr zřejmě byl dostat soubory se zálohou přímo na to bootovací ISO Clonezilly, což se mi zdá zbytečné.

Re:ISO z na inštalovaného servera použitá na kvm
« Odpověď #12 kdy: 15. 02. 2019, 14:15:58 »
... kdybys přece jen trval na tom ISO, tak v Clonezille se to jmenuje "recovery-iso-zip" - https://youtu.be/jO6DXmV4X4M?t=398

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:ISO z na inštalovaného servera použitá na kvm
« Odpověď #13 kdy: 15. 02. 2019, 16:39:35 »
Takze rozmyslal som nad tym, spravit z toho servera ISO obraz, v proxmoxe vytvorit VM a pri instalacii do virtual mechaniky podsunut ten ISO obraz

A my ti říkáme že to je blbost a tím mezikrokem s ISO si to jenom zkomplikuješ. Udělej buď image disku (nejjednodušší, ale pokud je potřeba změnit velikosti nebo předělat partitions/LVM, tak to nejde), nebo zkopíruj soubory a uprav fstab a nainstaluj GRUB.

Re:ISO z na inštalovaného servera použitá na kvm
« Odpověď #14 kdy: 18. 02. 2019, 07:49:14 »
Az tak velmi do KVM nevidim, pouzivam na to web proxmoxu a tam sa bootuje z ISO (prip z fyz. mechaniky), preto som si to chcel zjednodusit a chcel som ISO.
Vid vyssie moj prispevok z obrazkom. Tieto subory su vystupom z clonezilla. Dal som si clonovat cely  120GB SSD WD  (mam tam dualboot linux a win7). Chcel som z toho urobit restore tiez na 120GB SSD Kingston, ale clonezilla zahlasila, ze disk na ktory to chcem ulozit je mensi ako povodny (zobrazila aj velkosti a naozaj bol o niekolko KB mensi). Takze potom som mal po ruke uz len 160GB HDD (nie SSD).
Na HDD restoring prebehol v poriadku a vsetko funguje.
To bol ale len taky pokusny test ci sa to podari.
Dnes by som chcel skusit toto
Toto by som asi do VM nevedel nahodit :)
Aha, už začínám chápat co myslíš tím ISO. Já bych postupoval takto:
1) Vytvoř novou VM
2) V proxmoxu nastav, aby VM měla přístup do toho adresáře co máš na obrázku
3) Stahni si bootovací ISO Clonezilly z netu, připoj ho k VM a nabootuj z něj
4) V nabootované Clonezille proveď Restore

Je to to samé co ti radí k3dAR, jen jsem ti to víc rozepsal.

Tvůj původní záměr zřejmě byl dostat soubory se zálohou přímo na to bootovací ISO Clonezilly, což se mi zdá zbytečné.
tak dufam, ze sa to podari