Nesprávné fonty v PDF souboru

jfeg

Nesprávné fonty v PDF souboru
« kdy: 07. 02. 2019, 17:43:14 »
Prosím o pomoc s fonty v PDF souboru.

Zaslaný soubor PDF nemohu správně přečíst, chybí mu spousta textu. Domnívám se, že důvodem je nějaký problém s fonty.
Přikládám ukázku špatného zobrazení (evince-err.jpg) a správného zobrazení z Windows (windows.jpg). Příkládám i náhled z programu Evince  na vlastnosti fontů v dokumentu (evince-fonts.jpg).

Používám aktualizovaný Mint 18, prohlížení jsem zkoušel v Evince, Okularu a různými cmd přikazy ala pdf2xxx.
V LibreOffice není s Arialem žádný problém.

Přikládám výpis fontu typu Arial:
'fc-list | grep -i arial | cut -d ":" -f1 | sort'

/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/arialbd.ttf
/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/arialbi.ttf
/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/Arial_Black.ttf
/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/Arial_Bold_Italic.ttf
/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/Arial_Bold.ttf
/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/Arial_Italic.ttf
/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/ariali.ttf
/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/Arial.ttf
/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/ariblk.ttf


Nejsem moc zkušený a uvítám radu jak to řešit.
Děkuji Jef


Re:Nesprávné fonty v PDF souboru
« Odpověď #1 kdy: 07. 02. 2019, 18:44:35 »
A zkoušel jsi Adobe Reader?
Jinak já už fonty neřeším instalací msttcorefonts, ale z Win zkopíruju ttf fonty do složky /home/ja/.fonts - licenci Win vlastním. A mám k dispozici přesně stejné fonty jako ve Win.
Kupodivu jsem zjistil, že např. Arial narrow je jiný ve Win 98 a jiný v Win10...

x14

  • ***
  • 182
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesprávné fonty v PDF souboru
« Odpověď #2 kdy: 08. 02. 2019, 15:45:40 »
Správně vygenerované PDF v sobě má všechny použité fonty - pak musí fungovat všude.
Tohle v sobě ty fonty evidentně nemá  :(
Máš ty zmíněné msttcorefonts?

Re:Nesprávné fonty v PDF souboru
« Odpověď #3 kdy: 08. 02. 2019, 18:00:22 »
Správně vygenerované PDF v sobě má všechny použité fonty - pak musí fungovat všude.
Tohle v sobě ty fonty evidentně nemá  :(
Máš ty zmíněné msttcorefonts?
Nemá, ale na to správně bych byl asi opatrný.
Něco podobného jsem viděl loni u jednoho zákazníka. Faktura s PDF bez fontů měla cca 360kB, ale někomu se rozbíjela. 360kB je na můj vkus i tak moc, ale byla v tom i nějaká grafika typu logo a podobně. Dejme tomu.

Problém byl, že když do toho narvali i použité fonty, tak to mělo 7MB, což dost tak balancuje na hranici slušnosti posílat mailem. I sken té faktury by byl menší.

x14

  • ***
  • 182
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesprávné fonty v PDF souboru
« Odpověď #4 kdy: 08. 02. 2019, 18:29:08 »
Pokud chce mít autor jistotu, že vzhled bude identický, tak je prostě vložit musí.
Je možné vložit pouze použitá písmenka a celé se to pakuje zipem.
Pokud tam nebyly obrázky, jen text, tak 7MB už je docela onanie :) Nicméně já bych si toho v mailu určitě nevšiml.


STATNA_PROGRAMATORKA

  • *
  • 12
  • Když nemůžeš, tak (si) přidej!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesprávné fonty v PDF souboru
« Odpověď #5 kdy: 09. 02. 2019, 23:05:18 »
Správně vygenerované PDF v sobě má všechny použité fonty - pak musí fungovat všude.
Tohle v sobě ty fonty evidentně nemá  :(
Máš ty zmíněné msttcorefonts?
Nemá, ale na to správně bych byl asi opatrný.


Má, fc-list mu je přeci vrací!

Čtečka dokumentů je z nějakého důvodu nevidí. Ve třetím přiloženém obrázku se čtečka odkazuje na soubor fontconfig, ze kterého si vybrala nahrazující fonty.
❤❤❤ LASKA PROCHAZI ZALUDKEM ❤❤❤

Re:Nesprávné fonty v PDF souboru
« Odpověď #6 kdy: 10. 02. 2019, 10:49:15 »
Nemá, ale na to správně bych byl asi opatrný.
Něco podobného jsem viděl loni u jednoho zákazníka. Faktura s PDF bez fontů měla cca 360kB, ale někomu se rozbíjela. 360kB je na můj vkus i tak moc, ale byla v tom i nějaká grafika typu logo a podobně. Dejme tomu.

PDF je binární pokračovatel PostScriptu. Povinnost zahrnout písma v čistém PS / PDF není.

Nicméně existují určité úrovně standardů, které to vyžadují, a které se dnes považují za samozřejmé. Konkrétně mám na mysli PDF/A, které je definované ISO normou. https://cs.wikipedia.org/wiki/PDF/A a PDF/UA: https://en.wikipedia.org/wiki/PDF/UA.

Seznam PDF norem: https://www.pdfa.org/pdfx-and-the-other-pdf-standards/

Pokud písma nejsou ani embedovaná, ani subsetovaná, považoval bych to při běžné výměně dokumentů také za chybu.
PostScripty (PDF) bez písem, případně i bez hires obrázků se používala v prepresu, kdy obě strany o sobě věděly, že patřičný obsah mají k dispozici a doplní si ho (např. na RIPU). To ale prakticky vymizelo s tím, že dnes není problém ani HiResy přenést skrz internet.

Extrémním případem práce s písmy je jejich vektorizace. To se kdysi také používalo, protože nebyla jistota, že druhá strana umí správně pracovat s metrikou písma. S tím se ale dnes v praxi výměny dokumentů prakticky nesetkáte.

jfeg

Re:Nesprávné fonty v PDF souboru
« Odpověď #7 kdy: 10. 02. 2019, 12:11:51 »
pardon, že reaguji až teď...
Nainstaloval jsem si Master PDF Editor a otevřel v něm ten dokument a výsledek byl bez chyby. Napadlo mě to naimportovat i do LibreOffice (Draw) a rovněž bez chyb. Tak to na mě působí, že jen ty dvě aplikace nevím proč to nezvládnou.

Ad Windows TTF - nakopíroval jsem je do ~/.fonts a provedl 'fc-cache -f -v' , ale bez úspěchu

Re:Nesprávné fonty v PDF souboru
« Odpověď #8 kdy: 10. 02. 2019, 16:02:33 »
A když otevřeš LibreOffice Writter, tak tam ty naimportované fonty vidíš?

Re:Nesprávné fonty v PDF souboru
« Odpověď #9 kdy: 10. 02. 2019, 16:04:06 »
A co tisk? Pravidelně mi chodí faktura z jedné firmy, kterou Adobe Reader ve Windows zobrazí normálně. V Evince v Linuxu je problém s fonty. Zrovna minulý týden jsem to zkusil nechat zobrazit v Google Chrome a bylo to OK. Říkám si super, nechal jsem to vytisknout a výsledek byl stejně rozbitý jako v Evince.

Re:Nesprávné fonty v PDF souboru
« Odpověď #10 kdy: 10. 02. 2019, 16:05:41 »
A co tisk? Pravidelně mi chodí faktura z jedné firmy, kterou Adobe Reader ve Windows zobrazí normálně. V Evince v Linuxu je problém s fonty. Zrovna minulý týden jsem to zkusil nechat zobrazit v Google Chrome a bylo to OK. Říkám si super, nechal jsem to vytisknout a výsledek byl stejně rozbitý jako v Evince.

Toto je v ovladači tisku. Ovladač standardně neposílá některá písma do tiskárny, o kterých "ví" že je má v sobě k dispozici. Urychluje to tisk. Je potřeba nastavit, aby do tiskárny posílal všechna písma.