Active24 - registrator, ktery patri do 60 let.....

Active24 - registrator, ktery patri do 60 let.....
« kdy: 02. 02. 2019, 09:22:22 »
Ahoj,

chtel bych se s Vami podelit o super zazitek s prevodem domeny u Active24 k jinemu spravci, registratorovi.
Pro klienta prevadim domenu, kterou klient vlastni 14let, bohuzel email, ktery zadal pri registraci jiz nevlastni a tak se stave prevod dns zaznamu u Active24 slusnou kovbojkou.
Prevod domeny probehl hladce, na CZ.NIC se zaslal pozadavek datovou schrankou a cca do 20 minut byl zaslan kod k prevodu, na nove zadany email, ktery byl uveden ve formulari.
Bohuzel u Active24 neuznavaji nic jineho nez uredne potvrzeny dokument zasalany postou.
A tak prvni dopis samozrejme pry stratila posta, jelikoz doporucene dopis zaslat na Active24 nemuzete.
Stejne tak jako nemuzete vyplneny formular zaslat:
1, podepsany kvalifikovanym certifikatem
2, datovou schrankou
3, pres prihlaseni ve sprave domeny, ktera je registrovana na stejny subjekt jako domena (to jsem ani necekal, ale preci jen GoDaddy s timto problem treba nema…)
Druhy dopis po tydnu od odeslani take nikdo neeviduje.
Takze majitel spolecnosti jel na postu po treti, vystal si frontu na overeni podpisu a odvezl formular primo na Sokolovskou 394/17 a predal formular.
No po cce 4 dnech zatim stale nejsou registracni udaje u domeny upraveny a pozadavek na prevod dns zaznamu se stale posila na stary email.
Mezitim Active24 vystavilo fakturu ke sprave dns zaznamu, na jejich serverech :D


Je fakt smutny, ze domenovy registrator pripomina elektronickou vyspelost v komunikaci s nim FU v roce 2010...


Re:Active24 - registrator, ktery patri do 60 let.....
« Odpověď #1 kdy: 02. 02. 2019, 09:41:46 »
Ono to má docela jednoduché vysvětlení.

Za prvé, museli by udržovat, ve spolupráci s právním oddělením, procesy, aby dokázali elektronický podpiso ověřit. Tedy, museli by mít pracoviště a vyškolené pracovníky, kteří dokáží rozpoznat el. podpis s kvalifikovaným certifikátem. To obnáší hlídat, jaké certifikační autority jsou státem uznávané v jakém čase. Mimo jiné musíte umět akceptovat certifikační autoritu, která už sice dnes není uznávaná, ale v době podpisu ještě byla. To obnáší poměrně hodně práce jak pro právní oddělení, tak pro IT oddělení, tak i školení lidí (kteří se na operátorských pozicích docela točí).

Za druhé, platnost elektronického podpisu je omezená. Papírový dokument s doložkou od notáře (CzechPointu, advokáta, matriky) je platný neomezeně. Elektronický dokument musíte "zastrčit" do spisové služby, která se bude starat o periodické přerazítkovávání. Spisová služba stojí nemalé peníze, každé přerazítkování taky na pár korun vyjde. Proč bych dalších třeba pět nebo i deset let za peníze přerazítkovával dokument o klientovi, který ode mě odešel?

Druhou možností je, a ta dává skoro větší smysl, pokud nemáte těch elektronických dokumentů moc, zajít na CzechPoint (nebo jestli máte ve firmě advokáta registrovaného v ČAK) zaslaný dokument konvertovat do listinné podoby. Ta konverze stojí čas (desítky minut včetně administrativy) plus poplatek za konverzi.

Takže je poměrně logické, že se firmy do elektronických podpisů neženou, přináší to jen povinnosti navíc.

Já ve své firmě zákazníkům elektronické podpisy umožňuji, ale dělám to jako servis pro jejich pohodlí. Ve skutečnosti s každým takovým dokumentem posílám asistentku na poštu, aby nechala provést konverzi do listiny a já ji mohl, s neomezenou platností, zařadit do šanonu.

PS: Já u svého registrátora mám tolik domén, že mu stačí, když se za zákazníka zaručím, pošlu sken občanky a prohlášení klienta. Vyžadovat notářské ověření není úplně nezbytně nutné, jsou to jen interní pravidla, ale nelze se jim divit. Kdyby v registraci udělali chybu, mohou tím způsobit škodu.
« Poslední změna: 02. 02. 2019, 09:47:38 od Miroslav Šilhavý »

Re:Active24 - registrator, ktery patri do 60 let.....
« Odpověď #2 kdy: 02. 02. 2019, 09:59:11 »
Na fórum nepatří blogové zápisky, ty patří do blogu. Zamykám.