Linux Mint 19 - Jak nastavit heslo pro root

Linux Mint 19 - Jak nastavit heslo pro root
« kdy: 06. 02. 2019, 19:04:32 »
Ahoj, v Linuxu Mint spustím na ploše jako uživatel terminál a pomocí 'su' se chci přepnout na uživatele root, ale chce to po mě heslo. Problém je v tom, že jsem nikde při instalaci žádne heslo nezadával. Může někdo poradit? Děkujji


Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Linux Mint 19 - Jak nastavit heslo pro root
« Odpověď #1 kdy: 06. 02. 2019, 19:08:08 »
Linuxu Mint
to je myslím nějaký debian..

Kód: [Vybrat]
sudo bash funguje? Jestli jo, tak se přes to přepni do root shellu, a tam si přes
Kód: [Vybrat]
passwd nastav root heslo.

Re:Linux Mint 19 - Jak nastavit heslo pro root
« Odpověď #2 kdy: 06. 02. 2019, 19:12:13 »
Funguje. moc děkuji.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Mint 19 - Jak nastavit heslo pro root
« Odpověď #3 kdy: 06. 02. 2019, 19:21:26 »
nenastavuje mu stejne heslo jako ma prvni uzivatel?!

Re:Linux Mint 19 - Jak nastavit heslo pro root
« Odpověď #4 kdy: 06. 02. 2019, 19:23:08 »
Ne, nenastavuje, ale někdy jsem se s tím taky setkal, ale už nevím u čeho to bylo...


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux Mint 19 - Jak nastavit heslo pro root
« Odpověď #5 kdy: 07. 02. 2019, 10:53:50 »
@fofan krome specialnich pripady(kdy uzivatel ma zkusenosti k tomu jak nastavit/aktivovat heslo/roota) NENI vhodne/doporucovane v *buntu/Mint pouzivat heslo roota, vychozi chovani je to ze instalovany uzivatel je automaticky pridavan do skupiny sudo a tedy bezne se pouziva pro pusteni s "pravy roota":
sudo prikaz
# nebo pokud chces "root" shell, tak:
sudo -i

@alex6bbc nenastavuje, root uzivatel zustava umyslne bez hesla a timto je deaktivovan, jinak se chova Debian, ten pri instalaci se zepta na nastaveni hesla roota, pokud ho nastavis tak se pak pouziva, pokud ho nenastavis prejde se na model ze nasledne vytvarenej normalni uzivatel se prida do sudo skupiny stejne jako to ma vychozi *buntu/Mint