DLNA a UPnP, rendering

Tasman Samorost Devilsky

  • *
  • 4
  • Každé rozhodnutí je správné, jen čas je vyřeší.
    • Zobrazit profil
    • Horolezecký klub Chřiby
    • E-mail
DLNA a UPnP, rendering
« kdy: 18. 01. 2019, 22:43:29 »
Zdravím, pokoušel jsem se všemožnými způsoby vyhledat jak pracuje DLNA. Wikipedie mi nebyla dostatečným popisem principů, ani ostatní služby, anebo mám zkrátka nižší IQ a nejsem schopen si věci spojit dohromady.
Zajímá mě, ale jak funguje DLNA, a situace s filmem, dejme tomu *.mkv na Win10 (WindowsMediaPlayer10) mi vytváří ono DLNA, já přijímám na (Raspberry Pi) Máme zde Server a klient. Mě zajímá, které zařízení provádí ono procesorové vykreslování. Server, který přímo streamuje samotný obraz a zvuk, nebo film ve formě souboru putuje po částech do klienta a ten provádí samotné zpracování.

Mám takový problém, že při streamování vyšších kvalit filmů např (1080p) a výše, dochází k sekání na (Raspberry Pi) zajímá mě, zda je zařízení typu klient slabé, nebo zda dochází k deformaci díky internetu Win10(ntb)/server>WiFi 2.4Ghz>Switch>Wifi2.4Ghz>(Kodi)Raspberry/klient.


Re:DLNA a UPnP, rendering
« Odpověď #1 kdy: 18. 01. 2019, 22:58:59 »
DLNA je extrémně složitý protokol, který umí skoro všechno :-)
Standardně se posílá původní soubor a dekódování probíhá na konci v zařízení. Nicméně tomu serveru nic nebrání provést reencode (což může provést třeba jen v případě, že koncové zařízení formát nepodporuje).

Navíc mi příjde docela přenosově neefektivní, nezkoumal jsem to úplně do hloubky, ale komunikace je v XML a samotný stream je rozsekán na malé kousky.
V podstatě úžasný koncept, ale jsou s ním extrémní problémy. Mě chodilo třeba jen odesílání z MiniDLNA správně a z jiných serverů se to chová podivně. Je to příliš rozmáchlý standard.

Asi taky mám nízké IQ, protože jsem to taky do detailu nepobral, ale prakticky jsou s tím extrémní problémy.
Mě co potřebuju chodí, ale je to i tak divné...
Zdravím, pokoušel jsem se všemožnými způsoby vyhledat jak pracuje DLNA. Wikipedie mi nebyla dostatečným popisem principů, ani ostatní služby, anebo mám zkrátka nižší IQ a nejsem schopen si věci spojit dohromady.
Zajímá mě, ale jak funguje DLNA, a situace s filmem, dejme tomu *.mkv na Win10 (WindowsMediaPlayer10) mi vytváří ono DLNA, já přijímám na (Raspberry Pi) Máme zde Server a klient. Mě zajímá, které zařízení provádí ono procesorové vykreslování. Server, který přímo streamuje samotný obraz a zvuk, nebo film ve formě souboru putuje po částech do klienta a ten provádí samotné zpracování.

Mám takový problém, že při streamování vyšších kvalit filmů např (1080p) a výše, dochází k sekání na (Raspberry Pi) zajímá mě, zda je zařízení typu klient slabé, nebo zda dochází k deformaci díky internetu Win10(ntb)/server>WiFi 2.4Ghz>Switch>Wifi2.4Ghz>(Kodi)Raspberry/klient.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

Tasman Samorost Devilsky

  • *
  • 4
  • Každé rozhodnutí je správné, jen čas je vyřeší.
    • Zobrazit profil
    • Horolezecký klub Chřiby
    • E-mail
Re:DLNA a UPnP, rendering
« Odpověď #2 kdy: 18. 01. 2019, 23:30:51 »
Děkuji, za rychlou odpověď. Myslím, že se s ní spokojím  :)  ;) . Já mám to štěstí, že mi to funguje bez větších technických zásahů, vyjma 1080p.

BTW. Televize je malá max pro 720p, takže naštěstí tak.

atom pe

Re:DLNA a UPnP, rendering
« Odpověď #3 kdy: 18. 01. 2019, 23:52:23 »
a tohle umite vysvetlit https://en.wikipedia.org/wiki/Carrier-grade_NAT  jako materske skolce

Tasman Samorost Devilsky

  • *
  • 4
  • Každé rozhodnutí je správné, jen čas je vyřeší.
    • Zobrazit profil
    • Horolezecký klub Chřiby
    • E-mail
Re:DLNA a UPnP, rendering
« Odpověď #4 kdy: 19. 01. 2019, 00:08:03 »
a tohle umite vysvetlit https://en.wikipedia.org/wiki/Carrier-grade_NAT  jako materske skolce

Děkuji za bezvýznamný odkaz. Přečetl jsem si jej jak v EN tak i v CZ, pro případ, že bych mohl něco opomenout. Můj dotaz byl směřován na převod a zpracování obrazu/videa v protokolu DLNA. O této službě, či funkci není v článku ani písmeno. Mateřskou školku jsem absolvoval, ale proč entita vašeho druhu dýchá drahocenný kyslík mi je záhadou. Hezký zbytek večera. Snad budete užitečnější v reálném světě.

Omlouvám se, trpím alergií na trolly.  :)


Milan

Re:DLNA a UPnP, rendering
« Odpověď #5 kdy: 19. 01. 2019, 02:00:28 »
No, pokud jde o to sekání při přehrávání, může to být také tím, že se pokoušíte přehrát HEVC video. To je na Raspberry problém. A ta 2,4 GHz WiFi může určitě být také špatně, ale nemusí.
Takže koukněte podrobně na soubor, který chcete přehrát a zkuste propojení kabelem.

Tasman Samorost Devilsky

  • *
  • 4
  • Každé rozhodnutí je správné, jen čas je vyřeší.
    • Zobrazit profil
    • Horolezecký klub Chřiby
    • E-mail
Re:DLNA a UPnP, rendering
« Odpověď #6 kdy: 19. 01. 2019, 10:24:00 »
Dobrá, mrknu na to. Díky