Ubuntu 18.04 LTS nastaveni barev GUI

Lubos

Ubuntu 18.04 LTS nastaveni barev GUI
« kdy: 18. 01. 2019, 11:41:39 »
Zdravim,
mam problem. Kdyz jdu v Ubuntu MATE 18.04 LTS do System > Ovladaci centrum > polozka Vzhled > v okne co se otevre karta Motiv > tlacitko Upravit motiv > tak okno co se otevre ma uz jen 4 karty: Ovladaci prvky, Okraj okna, Ikony, Kurzor. Pritom do nedavna melo toto okno jeste o 1 kartu navic, tj. kartu Barvy, kde sly nastavit vsemozne barvy ruznych prvku GUI a barvy jejich textu - barvy oken, textovych poli, vybranych polozek a vyskakovacich bublin napovedy. Proc v Ubuntu 18.04 zmizelo nastavovani barev kdyz v Ubuntu 16.04 jeste bylo (jde snad Ubuntu, Gnome i MATE taky cestou Windowsu??? - tj. od zacatku k 1 nejlepsi verzi a pak uz jen cim dal vetsi zhorsovani, snizovani kvality, rychlosti, konfigurovatelnosti, prizpusobitelnosti, pouzitelnosti a ergonomie?) a jak v Ubuntu 18.04 nastavim vsechny barvy GUI tak jak to bezproblemove slo v Ubuntu 16.04?

Dekuji.


zpra-voda-j


Chuck

Re:Ubuntu 18.04 LTS nastaveni barev GUI
« Odpověď #2 kdy: 18. 01. 2019, 12:10:44 »
Keby len nastavenie farby chýbalo, tak to by som si ani nevšimol. Oveľa zásadnejšie veci sú tam rozbité. Nastavenie touchpadu vyhodili, rýchlosť kurzora je úplne iná a neviem čo všetko ešte. Proste používam zatiaľ staré Mate a zvažujem, čo ďalej.

Lubos

Re:Ubuntu 18.04 LTS nastaveni barev GUI
« Odpověď #3 kdy: 18. 01. 2019, 23:09:24 »
Chuck, OK, taky hledam neco jako bylo stare dobre skvele rychle nenarocne konzistenzni prizpusobitelne nastavitelne krasne lehke funkcemi nabite ergonomicke vykonne funkcni stabilni GNOME2 a myslel jsem si prave, ze MATE bude jeho dustojne a plnohodnotne pokracovani se vsemi plusy GNOME2 a v duchu GNOME2, jenomze MATE se taky zacalo mrsit v obrovskou obtezkanou HW narocnou nekonfigurovatelnou neprizpusobitelnou nicneumejici neergonomickou graficky hnusnou potvoru ala Windows 8 a 10, v duchu GNOME3, Unity, KDE Plasma 5, ... . Az najdes neco jako bylo stare skvele prizpusobitelne funkcemi nabite pritom rychle nenarocne GNOME2, dej mi prosim vedet. Xfce a LXDE jsem zjistil, ze nejsou spatne a jsou celkem lehke, rychle a nenarocne, prizpusobitelne jen v uzkych mezich stejne jako hezke v uzkych mezich, ale da se to pouzivat a koukat na to, ale neni tolik prizpusobitelne jak bych chtel ani nema tolik lepsich vychytavek ani neni tak hezke, jak bylo GNOME2. Kdybys nasel neco jako bylo GNOME2, dej mi urcite vedet. Nebo je mozne pouzivat aktualni kernel se starym GNOME2?

Chuck

Re:Ubuntu 18.04 LTS nastaveni barev GUI
« Odpověď #4 kdy: 18. 01. 2019, 23:41:24 »
Mal si si prečítať čo linkoval kolega. A tam hlavne tento článok. To sa týka Mate rovnako ako Gnome. GUI nie je stavané na upravovanie vzhľadu (theming). A s tým by som problém nemal. Ale neviem, či aj to nastavenie touchpadu vyhodili z toho istého dôvodu. Nezdá sa mi, že nastavenie touchpadu je theming.


Lubos

Re:Ubuntu 18.04 LTS nastaveni barev GUI
« Odpověď #5 kdy: 19. 01. 2019, 02:59:07 »
Chuck: Ano, vsak tomjsem taky cetl, a prave to me tolik znepokojuje, ze se z nekolika Linuxovych komponentjako treba z desktop. prostredi vytraci vse co delalo Linux Linuxem - extremni konfigurovatelnost, prizpusobitelnost, rychlost, nabitost vylepsenymi funkcemi, vykon, moznost jednoducheho kompletniho prestylovani pomoci jednoduchych vykon nebrzdicich ale kompletnich temat a graficka krasa a ergonomie a to vse pri jen minimalni spotrebe system. zdroju. Kam to jakp cele speje ze se toto ztraci a to co bylo driv super se meni v takove nekonfigurovatelne tezkopadne nevykonne neergonomocke hnusy co nic neumi ani ze zakladu, natoz tak z pokrocilych funkci? Kdyz budu chtit nekonfigurovatelny tezkopadny neprizpuspbivy nenazrany osklivy hnus co nic neumi a pulka veci co zatim obsahuje v nem nejde a druha pulka se rozdrbe pri prvni aktualizaci, tak si snad nainstaluji Windows 10 a ne Linux, Linux by mel zustat superkvalitni jako vzdycky byl.

Lubos

Re:Ubuntu 18.04 LTS nastaveni barev GUI
« Odpověď #6 kdy: 19. 01. 2019, 03:02:40 »
Kdy Windows 10 mi navrch jako bonus prida jeste smirovani. Kvuli tomu nebylo treba tak prasacky mrsit GNOME3, KDE Plasma 5, zavadet Unity   pak uz prasacky mrsit i MATE, jen aby se to podobalo Windows 10, aby linuxovi uzivatele nahodou nebyli o nic ochuzeni z velepriserneho sveta podradneho nekvalitniho softwaru MS.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 18.04 LTS nastaveni barev GUI
« Odpověď #7 kdy: 19. 01. 2019, 03:14:30 »
@Lubos
v prvni rade myslim nebyl dobrej napad vysadit leky ;-)

pokud ti nesedi smer KDE5/Gnome3 (me take ne, ale respektuju tvurce i jeho uzivatele), a nezda se ti ani smer Mate (ja nevim, nepouzivam), tak je tu to zminene Xfce (to pouzivem vsude arm/x86, atom/cd/i3/i5/i7)... "srovanvat" jeho moznosti s LXDE chapu je jen take dusledek tech vysazenych leku, faktem je ze Xfce je v "zakladu" stale to stare dobre Xfce z minuleho stoleni, zaroven ma ale spoustu novejch moznosti/nastaveni/chovani/ovladani... co konkretne ti tedy v Xfce (pokud si ho opravdu zkousel (dele nez par minut)) schazi k nastaveni? kde jsou ty meze o kterych si psal? pokud mas v distru stable 4.12, zkousel si devel 4.13/4.14 ?

Chuck

Re:Ubuntu 18.04 LTS nastaveni barev GUI
« Odpověď #8 kdy: 19. 01. 2019, 10:11:11 »
Tak ešte tretíkrát si to prečítaj. Tie grafické prostredia nikdy neboli nastaviteľné. A nielen tie založené na GTK, platí to aj pre Qt. To, že to takmer fungovalo, neznamená, že to bolo dobre. Jediná originálna šablóna pre Gnome (a tým pádom aj Mate) je Adwaita a tie ostatné sú vyrobené nesprávnym postupom.

Lubos

Re:Ubuntu 18.04 LTS nastaveni barev GUI
« Odpověď #9 kdy: 19. 01. 2019, 10:31:37 »
k3dAR: Bav se laskave k tematu, neni to vtipne ani chytre, fetak co do sebe sype leky budes nejspis ty :-) . Pokud se ti libi hnusny vyblity bily infantilne stupidni vzhled KDE5 co vytahne spotrebu CPU a RAM ba 100% pri poskytnuti tak hnusneho a spatne konfigurovatelneho look and feel, nebo pokud se ti libi hnusne GNOME3 s ovladacimi prvky velkymi jako 3 kravy aby to zakryvalo co nejvic prostoru pro vlastni aplkkace, co taky taha spotrebu CPU a RAM ke stovce % a pseudotematy ktera jsou bud vyblite bila nebo cerna ale vsechna stejna jedno jako druhe bez krasne rozmanitosti, ruznorodosti a jinakosti jako v GNOME2, tak o tve nadmerne spotrebe predepsanych i nepredepsanych leku   jejich nespravnem michani nesmi byt ani pochyb - clovek by se musel fakt tezce a casto zfetovavat aby se mu takovy hnus mohl libit.

V Xfce mi chybi Compiz a poradne nastaveni temat jako bylo v GNOME2 a nastavitelne zvuky udalosti systemu a prostredi a hezka prihlasovaci obrazovka GDM z GNOME2. Jinak je fajn :-) . Mozna kdybych se v nem trochu vice hrabal, objevil bych par dalsich veci co mi chybi, mozna taky ne, nevim.

Lubos

Re:Ubuntu 18.04 LTS nastaveni barev GUI
« Odpověď #10 kdy: 19. 01. 2019, 10:35:42 »
Chuck: vyrobene nespravnym postupem? Ale pritom 100% funkcni, krasne, konfigurovatelne a aplikovatelne pres oficialni integrovany nastavovaci nastroj toho prostredi a navic primo dodavane s timto prostredim? Neni nekde chyba? Proc tedy "nespravnym postupem"?

Co treba hezka temata jako Clearlooks, Bluecurve, Crux, Glider, Human, Mist, ... ta jsou taky neoficialni a vyrobena nespravnym postupem?

Chuck

Re:Ubuntu 18.04 LTS nastaveni barev GUI
« Odpověď #11 kdy: 19. 01. 2019, 13:11:58 »
Citace
One of the most frustrating things about the current situation is that to users, it looks like it almost works. For the most part, third-party themes look and work okayish, there are just a few small bugs here and there. A button with too little contrast, an underline clashing with a border, a really large loading spinner. Not that big a deal, you’d think.
To bola citácia z predošlého článku. Prečítaj si ešte tento článok.
Po technickej stránke ani pred 9 rokmi, keď bolo Gnome 2 na Ubuntu, tie šablóny neboli vyrobené správnym postupom. Pritom sa to týka aj predvolenej šablóny Ubuntu. Náhodou to mnohým ľuďom fungovalo, ale niektorým nie. A časom, keď rástol počet programov pre Ubuntu, ten problém sa začal zhoršovať.
Jediná originálna šablóna pre Gnome (a Mate) je Adwaita, lebo len ju vytvára tím Gnome, pričom na tom musí spolupracovať s tímom GTK. Canonical a ktorýkoľvek iný tvorca distribúcie vytvára šablóny metódou spätného vývoja bez akejkoľvek spolupráce s tímami Gnome alebo GTK.
Ubuntu Mate bolo ľahké na HW pred 4 rokmi, tu je 2 roky staré meranie.
Ja budem používať starý Debian Mate, na ktorom mi to ešte funguje. A budem aktualizovať len Firefox. Tak môžem počkať ešte nejaký čas a ak ten touchpad nedajú do poriadku, tak prejdem na niečo iné.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 18.04 LTS nastaveni barev GUI
« Odpověď #12 kdy: 19. 01. 2019, 19:33:13 »
k3dAR: Bav se laskave k tematu [...] Pokud se ti libi [...] KDE5 [...] nebo pokud se ti libi [...] GNOME3 [...]
laskave si vem ty leky ;-) viz:
pokud ti nesedi smer KDE5/Gnome3 (me take ne, ale respektuju tvurce i jeho uzivatele)


V Xfce mi chybi Compiz a poradne nastaveni temat jako bylo v GNOME2 a nastavitelne zvuky udalosti systemu a prostredi a hezka prihlasovaci obrazovka GDM z GNOME2. Jinak je fajn :-)
- Compiz do Xfce lze samozrejme doinstalovat (napr. https://www.youtube.com/watch?v=CKYrZJ5XXLQ)
- nastaveni temat, byl nejakej Xfce Theme Manager, asi je uz neudrzovanej, nemam potrebu to pouzivat, vyhovuje mi vychozi (Xubuntu) Greybird
- zvuky udalosti, nepouzivam ale v Nastaveni/Vzhled/Nasaveni vidim "Povolit zvuky udalosti", zapnul sem a nic se nestalo, mozna je potreba relogin
- prihlasovaci obrazovka, pouzivam 1 usera a autologin takze take neresim, ale i lightdm jde castecne upravit pres Nastaveni/NastaveniPrihlasovaciObrazovky