Citlivé osobní údaje skopírované do cizího pc?

Miri

Citlivé osobní údaje skopírované do cizího pc?
« kdy: 16. 01. 2019, 12:30:30 »
Dobrý den. Nedovedu pochopit, jak k tomu mohlo dojít, nicméně stalo se. Rozbalila jsem zcela nový notebook (s OS win10), zahájila první kroky k zprovoznění. Jedním z nich bylo stažení prohlížeče Google chrome. První údiv nastal, když jsem se chtěla do prohlížeče přihlásit svým google účtem, a v okénku pro přihlašovací údaje, které jsem předpokládala že bude prostě prázdné, mi v řádku pro mailovou adresu byla nabídnuta (na žlutém podkladu) manželova alternativní (ne tedy hlavní, ale přece)  gmailová adresa, byť bez nabídky hesla. Přesto -  kde se tam vzala? Notebook byl rozbalený sotva půl dne! Ok. Smázla jsem to a přihlásila se svými přihlašovacími údaji. Vše by bylo krásné, až na to, že se mi zazdálo, že na liště mám nějakou  přemíru záložek. Sama jich mám totiž jen pár. Po konzultaci s manželem v nich objevil mezi záložkami svými i záložky své, byly promíchané s mými To ovšem není všechno. Vrcholem bylo zjištění, že v sekci "uložená hesla" byl seznam mých účtů s hesly, ale i seznam účtů manželových, samozřejmě také s hesly. Ač samozřejmě vytečkované,  je pochopitelně vpravo ikonka s okem, která umožňuje zobrazení hesel, čili kdybych jen trochu chtěla, získala bych všechna hesla ke všem manželovým účtům.

Jak k tomu prosím mohlo dojít? Google chrom mám i na předchozím notebooku(s win 8.1), tam žádný z výše uvedených manželových citlivých údajů stažen není. Manžel sám má win 10. V samotném OS pravděpodobně problém nebude. Přesto nás to pochopitelně vyděsilo. Hledala jsem v internetových poradnách, tento problém sice není častý, přesto není ojedinělý. Především to však zatím nikde nikdo nedokázal vysvětlit. Poněvadž jde však o jev velice znepokojivý, ráda bych se pokusila zeptat ještě zde. Děkuji za možné nápady, oč se může jednat a na co si dávat pozor. Děkuji.


brečivé děcko

Re:Citlivé osobní údaje skopírované do cizího pc?
« Odpověď #1 kdy: 16. 01. 2019, 12:32:54 »
Citace
cela nový notebook (s OS win10)
Odkud byl objednán? Kdo ho přivezl? Někdo tam přece musel nainstalovat OS a programy.

lidumil

Re:Citlivé osobní údaje skopírované do cizího pc?
« Odpověď #2 kdy: 16. 01. 2019, 12:48:42 »
Pouzivat google sragory a byt znepokojen tim, ze google o tobe vi vsechno, muze jen naprosto naivni jedinec. Cim se asi ta totalitni firma zivi? Co ji vydelava penize?

Cek

Re:Citlivé osobní údaje skopírované do cizího pc?
« Odpověď #3 kdy: 16. 01. 2019, 12:51:55 »
Dobrý den. Nedovedu pochopit, jak k tomu mohlo dojít, nicméně stalo se. Rozbalila jsem zcela nový notebook (s OS win10), zahájila první kroky k zprovoznění. Jedním z nich bylo stažení prohlížeče Google chrome. První údiv nastal, když jsem se chtěla do prohlížeče přihlásit svým google účtem, a v okénku pro přihlašovací údaje, které jsem předpokládala že bude prostě prázdné, mi v řádku pro mailovou adresu byla nabídnuta (na žlutém podkladu) manželova alternativní (ne tedy hlavní, ale přece)  gmailová adresa, byť bez nabídky hesla. Přesto -  kde se tam vzala? Notebook byl rozbalený sotva půl dne! Ok. Smázla jsem to a přihlásila se svými přihlašovacími údaji. Vše by bylo krásné, až na to, že se mi zazdálo, že na liště mám nějakou  přemíru záložek. Sama jich mám totiž jen pár. Po konzultaci s manželem v nich objevil mezi záložkami svými i záložky své, byly promíchané s mými To ovšem není všechno. Vrcholem bylo zjištění, že v sekci "uložená hesla" byl seznam mých účtů s hesly, ale i seznam účtů manželových, samozřejmě také s hesly. Ač samozřejmě vytečkované,  je pochopitelně vpravo ikonka s okem, která umožňuje zobrazení hesel, čili kdybych jen trochu chtěla, získala bych všechna hesla ke všem manželovým účtům.

Jak k tomu prosím mohlo dojít? Google chrom mám i na předchozím notebooku(s win 8.1), tam žádný z výše uvedených manželových citlivých údajů stažen není. Manžel sám má win 10. V samotném OS pravděpodobně problém nebude. Přesto nás to pochopitelně vyděsilo. Hledala jsem v internetových poradnách, tento problém sice není častý, přesto není ojedinělý. Především to však zatím nikde nikdo nedokázal vysvětlit. Poněvadž jde však o jev velice znepokojivý, ráda bych se pokusila zeptat ještě zde. Děkuji za možné nápady, oč se může jednat a na co si dávat pozor. Děkuji.

Muj odhad (nerucim za spravnost):
Google podle IP zjistil, ze se z tehle IP adresy naposledy hlasil manzel, proto ho Chrome nabidnul. Po Vasem prihlaseni se sesynchronizoval Vas ucet, proto tam jsou Vase hesla (nevim co vsechno se da nastavit aby se synchronizovalo).
Jenom nevim proc by tam mely byt manzelovy zalozky - jedine co me napada je, ze manzel instaloval ten Chrome a prihlasil se pritom na Googlu(webu), pripadne ze by to Google pridaval do stahovane instalacky. To by i lepe vysvetlovalo proc se tam objevil pri prihlasovani ten jeho ucet (nez posledni prihlaseni z dane IP)

MasoxCZ

Re:Citlivé osobní údaje skopírované do cizího pc?
« Odpověď #4 kdy: 16. 01. 2019, 13:28:11 »
Dvě otázky:
1) používáte účty?
2) pokud přecházíte mezi víc počítači, přepínáte důsledně přihlášení, tedy každý v rámci windows fungujete důsledně pod svým účtem?
Microsoftí účet je totiž další synchronizační mechanismus, a pokud něco svého dělal na starém počítači na ploše přihlášené vaším účtem, tak po přihlášení do windows se v něm uložené informace synchronizovaly taky.

Pokud microsoftí účet nepoužíváte, je další vysvětlení; pokud si jenom v Chrome přepínáte profily, tak někdo předtím než něco dělal profil nepřepnul, a když se ho weby ptaly na přihlášení, prostě je tam vyplnil.

Chybu v synchronizačních mechanismech bych fakt nehledal, to už by 2/3 světa dávno řvaly jak propíchnuté vidlemi.


MasoxCZ

Re:Citlivé osobní údaje skopírované do cizího pc?
« Odpověď #5 kdy: 16. 01. 2019, 13:30:50 »
P.S. leccos na tohle téma může napovědět Ovládací panely\Uživatelské účty\Správce pověření. Jestli tam jsou uložené údaje které tam být nemají, prošlo to synchronizací microsoftího účtu. Jestli jsou jen v Chrome (který má vlastní úložiště), šlo to mechanismem googlu.

Miri

Re:Citlivé osobní údaje skopírované do cizího pc?
« Odpověď #6 kdy: 16. 01. 2019, 23:21:16 »
Citace
cela nový notebook (s OS win10)
Odkud byl objednán? Kdo ho přivezl? Někdo tam přece musel nainstalovat OS a programy.

Ne, záhada spočívá v tom, že jsem byla úplně první, kdo notebook doslova vybalil z krabice a všech těch igelitových obalů, nikdo jiný ho v ruce neměl. Chrome jsem si instalovala sama. Notebook byl normálně zakoupen v Alze, zabalený dovezen domů, kde mi byl předán a  já s ním začala zacházet jako první uživatel, který ho držel v ruce. OS byl v pc od výrobce, předinstalován byl  jen prohlížeč Edge, ze kterého jsem si Chrome stáhla.

Miri

Re:Citlivé osobní údaje skopírované do cizího pc?
« Odpověď #7 kdy: 16. 01. 2019, 23:30:00 »
Dvě otázky:
1) používáte účty?
2) pokud přecházíte mezi víc počítači, přepínáte důsledně přihlášení, tedy každý v rámci windows fungujete důsledně pod svým účtem?
Microsoftí účet je totiž další synchronizační mechanismus, a pokud něco svého dělal na starém počítači na ploše přihlášené vaším účtem, tak po přihlášení do windows se v něm uložené informace synchronizovaly taky.

Pokud microsoftí účet nepoužíváte, je další vysvětlení; pokud si jenom v Chrome přepínáte profily, tak někdo předtím než něco dělal profil nepřepnul, a když se ho weby ptaly na přihlášení, prostě je tam vyplnil.

Chybu v synchronizačních mechanismech bych fakt nehledal, to už by 2/3 světa dávno řvaly jak propíchnuté vidlemi.

Ne, bavím se o různých počítačích. Manžel má svůj, na který mu nelezu, já měla také svůj starý, který on rovněž nikdy nepoužíval. A na zcela a fungl novém, třetím v domácnosti notebooku, který jsem teď dostala, se mi zkrátka v chromu který jsem si také sama stáhla, objevily pohromadě moje i jeho záložky a především moje i jeho uložená hesla.

Miri

Re:Citlivé osobní údaje skopírované do cizího pc?
« Odpověď #8 kdy: 16. 01. 2019, 23:32:29 »
P.S. leccos na tohle téma může napovědět Ovládací panely\Uživatelské účty\Správce pověření. Jestli tam jsou uložené údaje které tam být nemají, prošlo to synchronizací microsoftího účtu. Jestli jsou jen v Chrome (který má vlastní úložiště), šlo to mechanismem googlu.

Děkuji, tohle zní zajímavě, podívám se ještě jak radíte. Díky.

citanus006

Re:Citlivé osobní údaje skopírované do cizího pc?
« Odpověď #9 kdy: 17. 01. 2019, 00:09:19 »
No zni to jako by se vase ucty nejakym zpusobem propojily (google ucty urcite slo nejak mergnout do sebe i delegace to umelo, nevim jak je to ted), nicmene necekal bych ze to udelal google sam od sebe. Spis si jeden z vas spletl notas toho druheho nebo si ho na chvilku pujcil a zapomel ze se tam prihlasil.

Urcite taky nepomohlo ze google v jeden moment zacal pro synchronizaci automaticky pouzival ucet co se prihlasil do gmailu a naopak. Vsimni si ze kdyz nainstalujes chrome, prihlasis se do nej kvuli synchronizaci a az pote pujdes prvne na gmail tak po tobe nebude chtit uzivatele ani heslo. Takze jestli si jeden z vas takhle spletl notas v obdobi kdy to chrome postupne implementoval.... Dokazu si predstavit ze by se to takhle mergnulo...

Nicmene bych to nejdriv potvrdil a identifikoval bych kde je problem, tedy jestli v jednom z nasledujicich nebo treba v kombinaci:
 - sw predinstalovanem na notebooku
 - na strane google
 - nebo mezi zidli a klavesnici

Zacal bych tim, ze bych si zkusil udelat na novem notebooku novej ucet v os ,nainstaloval chrome a zkusil co na me vyskoci. : ) Pak bych zkusil zapnout synchronizaci jestli se problem podari replikovat.

Idelane to udelat uplne na cistem stroji, treba virtualce. Urcite to chce vyzkouset oba uzivatele jak tebe tak manzela, ve vysledku by to melo ukazat kde je potiz.

JS

Re:Citlivé osobní údaje skopírované do cizího pc?
« Odpověď #10 kdy: 17. 01. 2019, 00:37:21 »
No zni to jako by se vase ucty nejakym zpusobem propojily

Co Buh spojil, Google nerozlucuj.  :D

Lama

Re:Citlivé osobní údaje skopírované do cizího pc?
« Odpověď #11 kdy: 17. 01. 2019, 12:04:02 »
No zni to jako by se vase ucty nejakym zpusobem propojily

Co Buh spojil, Google nerozlucuj.  :D
Přesně, SJM už řeší i Google.  ;D

Google už nikdy více (mimo jiné i z výše uvedených důvodů), jedině Duckduckgo.com, Google je pro mě mrtvý.

IdDan

Re:Citlivé osobní údaje skopírované do cizího pc?
« Odpověď #12 kdy: 18. 01. 2019, 12:14:16 »

Cek

Re:Citlivé osobní údaje skopírované do cizího pc?
« Odpověď #13 kdy: 18. 01. 2019, 13:00:14 »

Kit

Re:Citlivé osobní údaje skopírované do cizího pc?
« Odpověď #14 kdy: 18. 01. 2019, 13:31:20 »
Stačí se jen při zapnutí přihlásit ke svému účtu Microsoft a synchronizace může začít.