Mobilní datové připojení v roli serveru

Kotelník

Mobilní datové připojení v roli serveru
« kdy: 16. 01. 2019, 22:29:39 »
Ahojte, jak je reálné, že mobilní datové připojení bude funkční jako server? Myslím od českých operátorů, i virtuálních.
 Liší se třeba nějak šance že to půjde podle typu služby (semtam někdo odlišuje "Ineternet do  mobilu", "Internet do tabletu", "Internet na cesty")  - třeba to není jen marketinkový žvást.

Chápu, že tam většinou bude dynamická IP. Je možnost si připlatit za statickou nebo to nejde?
A bude vůbec tato adresa veřejná? Nechce se mi to řešit, že někam budu psát na podporu nebo volat na infolinku, zda mi forwardují porty (a zda to vůbec je možné nebo zda to přežije novou dyn. adresu)
« Poslední změna: 16. 01. 2019, 23:41:41 od Petr Krčmář »


Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #1 kdy: 16. 01. 2019, 22:37:17 »
Touto variantou bych se ani nezabyval

- bude verejna IPv4 adresa?
- bude verejna IPv6 adresa?
- budou otevrene porty pro sluzby?
- jak velky bude upload?

Pri cenach VPS od 100Kc/mesic nebo serveru za 1.000Kc/mesic nema podle mne smysl se timto resenim vubec zabyvat

Jenda

Re:mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #2 kdy: 16. 01. 2019, 22:47:27 »
IP(v4) veřejná téměř určitě nebude, a i na IPv6 (má to vůbec nějaký operátor?) bych se bál blokování příchozího provozu (T-Mobile to IIRC dělal když ještě veřejné IPv4 dával). Já to řeším OpenVPN.

phpmistr

Re:mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #3 kdy: 16. 01. 2019, 22:50:27 »
Ahojte, jak je reálné, že mobilní datové připojení bude funkční jako server? ...
Ne. Datové připojení rozhodně nebude fungovat jako server. Ta slova znamenají něco úplně jiného.

A jestli se ptáš zda jde LTE modem použít jako konektivita k serveru tak je odpověď možná. Záleží na providerovi zda ti přidělí stálou veřejnou adresu (pokud potřebuješ) a jaké má LTE připojení kvalitu v tvé lokalitě.

Já běžně používám LTE modemy jsou záložní připojení k WiFi v místech, kde nejde ADSL. Ale stačí mi vpn tunel který naváže ta LTE strana ... veřejnou jsem neřešil.

phpmistr

Re:mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #4 kdy: 16. 01. 2019, 22:53:01 »
Touto variantou bych se ani nezabyval

...

Pri cenach VPS od 100Kc/mesic nebo serveru za 1.000Kc/mesic nema podle mne smysl se timto resenim vubec zabyvat
Jo jo, vps za 1000kč je fakt dobrá rada a vůbec neni důležité co má tazatel za servery a co na nich dělá. VPS za 1k to vyřeší ... fakt dobrá rada.


Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #5 kdy: 16. 01. 2019, 23:06:30 »
Touto variantou bych se ani nezabyval

...

Pri cenach VPS od 100Kc/mesic nebo serveru za 1.000Kc/mesic nema podle mne smysl se timto resenim vubec zabyvat
Jo jo, vps za 1000kč je fakt dobrá rada a vůbec neni důležité co má tazatel za servery a co na nich dělá. VPS za 1k to vyřeší ... fakt dobrá rada.

  • VPS od ~100Kc/mes
  • od ~1.000Kc/mes uz muzes mit pronajaty plnohodnotny fyzicky server

Peter

Re:Mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #6 kdy: 17. 01. 2019, 05:45:48 »
IPv4 se dá přikoupit mám nyní už 1 rok LTE pevný internet od Vodafone ten nabízí 30/5 Mbits 449,- Kč  a IPv4 za 150,- kč bez DPH. Jen je limitující modem k službě (nejde přepnout do síťového mostu) aby za ním vše dělal vše třeba mikrotik.
Jinak pokud chceš lepší výkon připojení cenově ti vyjde levněji VPS nebo dedikovaný server. Ale pokud to chce jako já na VPN (OpenVPN) a sdílet do ní NAS a mít přístup souboru i mimo domov (dokumenty obrázky tak ta rychlost stačí) ale odezva ping bude vyšší.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #7 kdy: 17. 01. 2019, 07:58:59 »
Touto variantou bych se ani nezabyval

...

Pri cenach VPS od 100Kc/mesic nebo serveru za 1.000Kc/mesic nema podle mne smysl se timto resenim vubec zabyvat
Jo jo, vps za 1000kč je fakt dobrá rada a vůbec neni důležité co má tazatel za servery a co na nich dělá. VPS za 1k to vyřeší ... fakt dobrá rada.
Zato pristup ke stovkam serveru bude resit pres mobilni pripojeni... ano.  ::) ta vps se da pouzit pro pristup k nejake infrastrukture jinde. Ale ocekavat ze budu mit nekde nejaky server pripojeny k mobilni siti a ze to bude funkcni je proste nesmysl. Naprosta vetsina operatoru poskytuje dynamicke IP adresy za nejakym natem a na to ze tam chcete mit pristup na nejaky port sere bily tesak. Je to komercne nezajimavy pripad, kvuli 3 klientum v evrope to nebude implementovat nikdo.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #8 kdy: 17. 01. 2019, 08:01:29 »
IPv4 se dá přikoupit mám nyní už 1 rok LTE pevný internet od Vodafone ten nabízí 30/5 Mbits 449,- Kč  a IPv4 za 150,- kč bez DPH. Jen je limitující modem k službě (nejde přepnout do síťového mostu) aby za ním vše dělal vše třeba mikrotik.
Jinak pokud chceš lepší výkon připojení cenově ti vyjde levněji VPS nebo dedikovaný server. Ale pokud to chce jako já na VPN (OpenVPN) a sdílet do ní NAS a mít přístup souboru i mimo domov (dokumenty obrázky tak ta rychlost stačí) ale odezva ping bude vyšší.
Tzv lte pevny internet sice pouziva lte pro prenos, ale operator vi na ktere zakladne te ma, takze umi vyjit vstric treba pevnou ip a v podstate cimkoliv dalsim. U 2/3/4g mobilniho pripojeni (tj s moznosti menit btsky) na to sere pes.

SB

Re:mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #9 kdy: 17. 01. 2019, 09:12:10 »
Touto variantou bych se ani nezabyval

- bude verejna IPv4 adresa?
- bude verejna IPv6 adresa?
- budou otevrene porty pro sluzby?
- jak velky bude upload?

Pri cenach VPS od 100Kc/mesic nebo serveru za 1.000Kc/mesic nema podle mne smysl se timto resenim vubec zabyvat

Jste si jistý, že lze umístit server na VPS v každé situaci?

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #10 kdy: 17. 01. 2019, 09:16:18 »
Na mnoho pozadavku vyhovuje VPS nebo fyzicky server v hostingu (vlastni ci pronajaty), ale neni to univerzalni reseni

?

Re:Mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #11 kdy: 17. 01. 2019, 09:36:32 »
Pokud provozuje server s jinou než x86 architekturou, jsou možnosti hostovaných řešení dost omezený. Případně pokud na tom někdo něco počítá či zpracovává data, a jen potřebuje získávat nový úkoly a posílat výsledky, taky mu bude VPS k ničemu.

Všichni operátoři dnes nabízejí LTE připojení na doma, minimálně jako alternativu k nedostupnému ADSL. Za nějakých 500kč měsíčně člověk dostane připojení, které je často lepší než VDSL.

Modem můžeš většinou použít jaký chceš.

Atlantis

Re:Mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #12 kdy: 17. 01. 2019, 09:39:27 »
Když tazatel chce server doma, tak asi nechce tam mít webhosting pro 100000 návštěvníků denně. Spíš bych to tipoval na malý domácí serveřík s NASem a kdoví čím, kde chce mít nějaký vzdálený přístup (třeba nějaká domácí automatizace). Taky mám server doma, na VDSL 40/5 lince a funguje to k plné spokojenosti. Ale je to čistě pro mně na vzdálený přístup a podobně. Nic pro veřejnost s velkými nároky.
VPS/dedikovaný server v datacentru by mi bylo k ničemu pro moje použití (a pro jeho třeba taky).

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #13 kdy: 17. 01. 2019, 10:22:27 »
VPSku do 100Kc/mesic a trvaly VPN tunel ze serveru doma na ni.
Tim je splnena podminka otevrenych portu, verejnych IP

Adam

Re:Mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #14 kdy: 17. 01. 2019, 11:40:52 »
IPV4 - veřejná statická může být, díky tomu si pak můžeš nastavit portforwarding jak potřebuješ. - Používáno a funkční.

Mám vyzkoušené od O2 a Vodafone. O2 takto může řešit backup konektivity, s tím, že IP adresy toho backupu jsou pak stejné jako u hlavní připojky.

Pro zajímavost: statickou IPV4 umí operátor nastavit a přiřadit i mobilnímu telefonu, když je to potřeba.

Jako přípojku na server bych to bral jen v případě, že bude dostačující kvalita signálu, třeba u O2 LTE je to někde okolo 50 procent (dvě čárky) a funguje to.