Bezpečná a odladěná distribuce pro firmu

kle

Bezpečná a odladěná distribuce pro firmu
« kdy: 16. 01. 2019, 19:16:02 »
Keby ste mali malu firmu a v nej 4roch zamestnancov kazdy by mal po jednom desktope (dajme tomu 6 jadrovy core i5) takze s vami 5 pracovnych stanic + nejaky NAS kde by sa zdielali spolocne data. aky OS by ste si/im vybrali?

Tak aby bol:

1. uzivatelsky privetivy - aj pre beznych (neIT) uzivatelov - pri pc by vam sedeli obycajni ludia a nie IT experti. Vy sice pocitacom rozumiete o nieco lepsie ako oni, ale tiez nemozte zabit cely den riesenim technickych problemov vasich zamestnacov.
2. stabilny a odladeny
3. bezpecny
« Poslední změna: 16. 01. 2019, 19:50:37 od Petr Krčmář »


k8o

Re:bezpecna a odladena distribucia pre firmu
« Odpověď #1 kdy: 16. 01. 2019, 19:34:22 »
Debian.
macOS.
Mint.

Něco z toho.

Re:bezpecna a odladena distribucia pre firmu
« Odpověď #2 kdy: 16. 01. 2019, 19:40:45 »
(x/l)Ubuntu LTS
Děkuji za možnost editace příspěvku.

operator

Re:bezpecna a odladena distribucia pre firmu
« Odpověď #3 kdy: 16. 01. 2019, 19:45:11 »
Ubuntu LTS

Uuuu

Re:bezpecna a odladena distribucia pre firmu
« Odpověď #4 kdy: 16. 01. 2019, 19:49:51 »
Suse, red hat


Pax

Re:Bezpečná a odladěná distribuce pro firmu
« Odpověď #5 kdy: 16. 01. 2019, 19:52:34 »
Ještě včera bych ti poradil Mint Máte Edition. Ale dneska se mi to dost sesypalo pod rukama a asi hodinu jsem to dával do pořádku. Laik by asi skončil u reinstalace systému. Když není po ruce IT oddělení tak asi raději ten macOS.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečná a odladěná distribuce pro firmu
« Odpověď #6 kdy: 16. 01. 2019, 20:25:54 »
Primarne zalezi co budou delat, v jakych programech. Nebude je Linux omezovat?
Co preferuje clovek, ktery se o cele reseni bude starat?

Z hlediska Linux GUI  a behu na novem HW mi prijde nejlepsi Mint Mate nebo XFCE, pripadne Ubuntu LTS

Dulezite je, aby data uzivatelu byla na sitovem disku, ne na loklanich discich - pak pri padu pocitace je reinstalace snadna a rychla. Sdilene uloziste usnadni zalohovani

BaldSlattery

Re:Bezpečná a odladěná distribuce pro firmu
« Odpověď #7 kdy: 16. 01. 2019, 20:45:19 »
macOS nebo Ubuntu

Lubuntuzivatel

Re:Bezpečná a odladěná distribuce pro firmu
« Odpověď #8 kdy: 16. 01. 2019, 20:47:44 »
Urcite by som najprv zhodnotil AKY software budete pouzivat a ci na Linuxe pobezi, potom si na par dni/tyzdnov nahral/odkusal napriklad ako bolo spomenute napriklad Ubuntu LTS, az nasledne by som uvazoval o distribucii na 5 PC.
A hej, vsetko zalohovat na NAS, reinstalacia je rychla a data sucenne :)

Mno, nejaky ten rok pouzivam Lubuntu LTS (Pentium G860 a ATi Radeon 5x/4x? , SSD Samsung EVO), a mno... Ubuntu 180.04 bolo na danu graficku kartu asi velke susto, a prakticky nepouzitelne, aj ked som tweakoval snad dva dni, potom ma to omrzelo. Lubuntu (aj ked neni vycackane, tak boot do loginu 2s, a desktop +1s).

ALE napriklad..,
FreeCAD 0.17/0.18 pada ked sa snazi clovek importovat SVG (chyba? inkompatibilna verzia medzi libkou Pythonu a libkou v systeme, konci to Sigfault.., oprava? Snad do roka z komunity :/) (Win7/10 Verzia OK)...

Inkscape 0.92.3 (snap), pada ako hrusky, proste random crash ... verzia 0.48 funguje.. boh tusi preco...
(WIN7/10 OK)

Odporucam najprv vsetko odtestovat, vyskusat distribuciu, hypoteticke programy... inac, uprostred prace zisti ze je to ee, a ... strata casu

kle

Re:Bezpečná a odladěná distribuce pro firmu
« Odpověď #9 kdy: 16. 01. 2019, 21:26:47 »
v prvom rade dakujem za odpovede, aj ked som prekvapeny z toho co ste ako skuseni uzivatelia linuxu vybrali 

ubuntu je podla vas bezpecna a odladena distribucia? sami pisete ze ubuntu ma nestabilny a nedoladeny ekosystem a napriek tomu mi ho odporucate do firmy - pritom nesplna jednu zo zakladnych podmienok.

mac os neni distribucia linuxu. okrem toho ma x nevyhod a cenovo to tiez neni zaujimave. a ak mam uz nakupeny hw tak je to pre mna bezpredmetne.

takze zuzme vyber: nechcem ubuntu, mint, elementary os ani mac os. zaujima ma skutocne co by ste vybrali do svojej firmy skuste sa nad tym seriozne zamysliet.viem ze napr. debian je velmi stabilny. red hat zase poskytuje podporu a nejake zaruky podobne je na tom napriklad aj oracle linux etc.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečná a odladěná distribuce pro firmu
« Odpověď #10 kdy: 16. 01. 2019, 21:39:35 »
Oracle Linux je "to same" jako CentOS nebo RedHat

Pokud trvas na konzervativnim OS, kde muzes mit vetsi "problemy" s rozjezdem noveho HW, tak zvol CentOS - zalezi na HW a aplikacich, co uzivatele budou pouzivat.

CentOS je pro "nemajetne", kteri nechteji/nemohou platit podporu RH, ale je s RH binarne kompatibilni (pouze neobsahuje licencne chranene veci od RH)

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bezpečná a odladěná distribuce pro firmu
« Odpověď #11 kdy: 16. 01. 2019, 21:45:37 »
Je obdivuhodne, ze na rootu se provadi cenzura za spravny nazor.

Doporucoval jsem macOS, protoze firma potrebuje fungovat, jak po strance SW tak HW. Ani jednim slovem jsi nezminil co vasi zamestnanci delaji, takze predpokladam kancelarskou praci a potrebuji hlavne terminal a schopnost pracovat se souborama od cizich.

Jsem podnikatel a odpovedel jsem podle toho, co me prijde jako nejlepsi pro praci. Ano - Linux je dobry i na nektere specialni ucely, takze kdybys rekl ze 4 z 5 lidi u vas jsou programatori backendu, tak budiz. Nebo Linux je vhodny na servery... ale na to co ty chces neexistuje zadna vhodna linuxova distribuce. A ani placena. Linux na desktop Ti proste nikdo nezaruci.

A kdyby ses v tom vyznal, tak se neptas na takove dotazy, ale protlacis tam distro, ktere sam umis spravovat. I kdyz je debian stabilni, nikdy bych ho nikam nedaval, protoze ho neznam, a z Ubuntu silim... jsem proste clovek co pouziva Gentoo a klidne ho ohne i na armovou krabicku kdyz je treba.. ale jenom proto, ze ho umim.

Takze co umis?
Co delaj ti 4 lidi?

kle

Re:Bezpečná a odladěná distribuce pro firmu
« Odpověď #12 kdy: 16. 01. 2019, 23:06:08 »

dakuejm za radu ten centos idem vyskusat uz ho instalujem. ak to bude to iste co RH tak by ani prechod asi nemal byt zlozity? otazka je ci keby som do buducna potreboval vyhody spojene s komercnym unixom ci by sa na RHEL dalo prejst z Cent OSu bez reinstalacie?


lenze ja mac os nechcem. lebo okrem uzivatelskej privetivosti ma uz len same nevyhody. najvacsia je ze musim kupovat hardware od jedneho vyrobcu a tento hardware nemozem prisposobovat svojim potrebam resp potrebam firmy. toto je pre mna velmi dolezite. dalsou nevyhodou je cena, uzavretost, zvlastna licencna politika a tiez fakt ze apple svojim zakaznikom vnucuje svoje predstavy o user xperience... mne sa paci filozofia gnome 3 kde si mozem vsetko prisposobit tak ze si z neho urobim vlastne gui. ale keby som chcel closed source os tak nezakladam forum na roote.

lobo

Re:Bezpečná a odladěná distribuce pro firmu
« Odpověď #13 kdy: 16. 01. 2019, 23:06:22 »
co robia useri na tych pocitacoch?
pisu si vo Worde, pouzivaju Matlab, kreslia CADy, analyzuju tony dat v Pythone alebo im tam bezia realtime data z Bloomberg/Reuters?

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Bezpečná a odladěná distribuce pro firmu
« Odpověď #14 kdy: 16. 01. 2019, 23:09:32 »
CentOS je uplne v pohode - funguji vsechny navody od RH. Cili co se v nem naucis, tak to urcite nebude zbytecna prace

Bohuzel prechod na RH je mozny jen reinstalaci OS (aspon ja to nikdy jinak nedelal)

Nainstaluj a pouzivej, pro pracovni stanici to bude v pohode

https://wiki.centos.org/FAQ/General#head-c4a240cfc25e7fddd009d8c2ba18abfb87042feb
CentOS Linux is built from publicly available source code provided by Red Hat®, Inc for Red Hat® Enterprise Linux in a completely different (CentOS Project maintained) build system.
« Poslední změna: 16. 01. 2019, 23:11:51 od Vilith »