Mobilní datové připojení v roli serveru

Kotelník

Re:mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #15 kdy: 17. 01. 2019, 12:02:15 »
Asi jsem zapomněl napsat, že dotaz je hlavně teoretický, nebudu tam od zítřka provozovat kopii wikipedie nebo dělat video server pro ivysílání. Jde jen o to vyzkoušet, zda to půjde na straně poskytovatele (přidělená veřejná adresa, průchozí komunikace, stálost připojení) a zařízení (buď mobil, pokud do něj seženu web server demon nebo tablet na sim kartu s microsoft iis serverem !například!) a zkusit si, zda se mi vedle ukáže hello world, případně změřit latenci a večer na to zapomenout.

Ta slova znamenají něco úplně jiného.
co?  Myslíš tím, že datové připojení je uplně jiná věc než server? Trochu jsem to zjednodušil- Myslel jsem to takto: Mám nějaké zařízení, pro jednoduchost rootnutý mobil, na kterém beží program(www server), který čeká na portu 80. Dokud ale do mobilu nedám sim nebo se nepřipojím k wifi, nikdo si mé stránky z druhé konce planety nepřečte. Jakmile dám do mobilu sim, co musím udělat? Podle mě musím nejdřív iniciovat něco jako datové spojení (něco jako vytočit modem, platí pro odchozí spojení i pro příchozí) - rozsvítí se tam ikonka aktivního datového připojení (to znají jen starší ročníky, dneska si myslím, že mobily jsou připojené furt neustále a furt jim nějaká data ukapávají, ani když nic aktivně nedělají)

Veřejnou IP potřebuji, bez toho je to něco jako dovolat se do ústředny místo známému. Bez toho se nedá provozovat přeci webserver, aby kdokoli mohl do prohlížeče zadat http://IP nebo http://doména

1000 Kč za měsíc? děláte si prču? Já měl hosting s doménu za 200 Kč za rok. (samozřejmě sdílený php)

Data mám za husičku, dělám naháněče drubeže v agrofertu, takže množství dat mě nezajímá. A cena taky ne, platí to babiš ze svých daní.

O LTE nebyla řeč, ani ho muj mobil neumí. Dynamická IP není zásadní překážka.


Tzv lte pevny internet sice pouziva lte pro prenos, ale operator vi na ktere zakladne te ma, takze umi vyjit vstric treba pevnou ip a v podstate cimkoliv dalsim. U 2/3/4g mobilniho pripojeni (tj s moznosti menit btsky) na to sere pes.
O tom vůbec nevím Jde to nějak rozvést? Sere na to pes i v  běžné datové LTE konektivity v smartphonu ?


Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #16 kdy: 17. 01. 2019, 12:18:33 »
Tak znova

1000 Kč za měsíc? děláte si prču? Já měl hosting s doménu za 200 Kč za rok. (samozřejmě sdílený php)


Jedna se o pronajaty fyzicky server u hostera, Vam staci VPS a VPN do 100Kc/mesic - treba https://www.hukot.net/cs/virtual-servery/

Ja mam hostingy (muzu mit) zdarma u registratora domeny

Kato

Re:Mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #17 kdy: 17. 01. 2019, 12:35:38 »
Pokud je dotaz čistě teoretický, tak odpověď je snadná. Ano, jde to.

Technicky:

- Lze přidělit veřejnou IP adresu a to jak staticky, tak dynamicky. Pro získání veřejné IP adresy je často třeba připojování k jinému APN než je běžné APN "internet".

- Lze zřídit i vlastní APN, čili mobilní připojení "přímo" do vlastní sítě. Zde potřebujete VPN (typicky IPsec) tunel k operátorovi.

Komunikace je průchozí obousměrně snad u všech operátorů. Pokud narazíte na problém, je to většinou chyba, kterou lze vyřešit. Stabilita připojení záleží na místních podmínkách, ale ze zkušenosti vím, že mobilní datová spojení mohou zůstat připojená týdny i měsíce, zvláště pokud se váš modem/telefon nepohybuje.

Termíny "mobilní internet do tabletu" nebo "... do mobilu" jsou jen marketingová označení, technologie je stejná.

"Pevný LTE internet" taktéž používá stejnou přístupovou technologii (pokud vím, tak nikdo dedikovanou LTE síť pro tato zařízení nevybudoval), pouze vás operátor sváže s konkrétním eNodeB. To je pro učely plánování provozu z těchto zařízení.

Tedy, technické možnosti jsou. Větší možnosti pochopitelně mají platící firemní zákazníci (B2B) než běžný zákazník z ulice (B2C), ale i s nejběžnějšími produkty pro B2C lze malý server provozovat.


phpmistr

Re:mobilní datové připojení v roli serveru
« Odpověď #18 kdy: 17. 01. 2019, 14:59:14 »
Touto variantou bych se ani nezabyval

...

Pri cenach VPS od 100Kc/mesic nebo serveru za 1.000Kc/mesic nema podle mne smysl se timto resenim vubec zabyvat
Jo jo, vps za 1000kč je fakt dobrá rada a vůbec neni důležité co má tazatel za servery a co na nich dělá. VPS za 1k to vyřeší ... fakt dobrá rada.

  • VPS od ~100Kc/mes
  • od ~1.000Kc/mes uz muzes mit pronajaty plnohodnotny fyzicky server
No vždyť říkám že je to výborná rada.