Synology NAS - zmizení svazku v RAID 1 - záchrana dat a obnovení nastavení

Petr

Dobrý den, požádal bych Vás o radu jak zachránit data a ideálně obnovit také nastavení v NAS.
popíšu v bodech co si myslím, že se stalo:
a) v NAS mám 4hdd, který je rozdělen na dva svazky 1. svazek obsahuje dva hdd v RAID 1, / 2. svazek obsahuje také dva hdd v RAID 1. systém fungoval v pořádku a bez potíží.
b) přišlo mi oznámení:
Error,System,2019/01/09 16:55:00,SYSTEM,"System volume [Swap] was degrade, current disk status [3/4], please repair it."
Error,System,2019/01/09 16:43:14,SYSTEM,Volume [2] was crashed.
Error,System,2019/01/09 16:43:10,SYSTEM,Volume [3] was crashed.
c) po přihlášení do NAS jsem zjistil, že vůbec neexistuje "svazek 1" a "svazek 2", ale pouze "svazek 3" kde mám nyní všechna data z původního RAID "svazku 2", ale kompletní "svazek 1" zmizel, včetně nastavení systému Cloud Station Server, kde jsem měl sdílené složky, spousty uživatelů a další data.
d) nyní se systém tváři tak, že má jeden funkční svazek s dvěma hdd v RAID 1 a následně dva volné disky, které dle SMART jsou normální, a NAS je má ve stavu "Incializováno"

Nyní bych potřeboval navrátit původní svazek - dostat se nějak k datům, které předpokládám na obou discích, které byli ve svazku v RADI 1 stále jsou, jen se nyní oba disky tváři, že nejsou v žádném svazku.
Nevím, jak obnovit celý svazek tak, abych se dostal k datům. A už vůbec ne tak, abych obnovil i nastavení, které jsem měl především v Cloud Station server.
Uživatelé v systému mám, ale tím, že už nejsou žádné sdílené složky, tak se tam toto všechno vytratilo.

Zatím jsem nic v NAS a ani s jedním diskem nedělal, podpora Synalogy neodepisuje.
Pouze jsem vyndal jeden z disků, který byl ve zmizelém svazku a naklonoval jsem jej na úplně nový disk.
Prosím o radu, jak v NAS vytvořím zpět svazek tak, abych zachoval data, které tam byli.
Měl jsem pouze skušenosti s tím, že pokud se zhroutil/byl vadný jeden z disků ve svazku (RAID 1) tak jsem disk vyměnil, svazek se automaticky opravil a vše fungovalo bez problému dál. nyní, ale svazek nemám vůbec a nenabízí mi to žádnou možnost svazek z disků znovu vytvořit se zachovanim dat a obnovou nastavení NAS.

Níže zasálám aktuální stav, kde je pouze jeden svazek a přehled disků:




Předem moc děkuji za rady a pomoc.
Petr


Lol Phirae

To normálně obnovíš ze zálohy, no...  8)

Petr

myslíš nastavení NAS a nebo dat?
Samozřejmě pokud bych měl data mimo NAS, tak bych vytvořil nový čistý svazek a tam data nakopíroval, ale to bohužel nemám. měl jsem je pouze ve svazku v RAID 1, ale to samozřejmé není záloha. to už jsem zjistil :-(
díky

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
R1 je jen ochrana proti fyzicke chybe jednoho z disku - zafunguje, jen pokud se nic dalsiho soucasne nestane

Je to minimum co muzes udelat pro klidnejsi spanek, ale zaloh nikdy neni dost...

Petr

Chápu, bohužel teď opravdu jinou zálohu nemám.
budu rád, pokud mi někdo dokážete poradit, jak obnovit svazek včetně dat.

děkuji za ochotu


Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Jak vypada disk v nejakem Live Linuxu?

Citelny, partitiony, LVN, ... - nedalo by se z nej neco vytahnout?

Lol Phirae

0/ RAID-1 není záloha
1/ Jak vypadaj ty disky v nějakém low-level nástroji? Např.

Kód: [Vybrat]
parted -l


Petr

Pánové moc Vám děkuji za reakce a ochotu, já nejsem žádný Linux master. myslel jsem, že je nějaké řešení v rámci NAS Synology a jejich systému.
Každopádně stahuji iso Ubuntu a zkusím se podívat dle návodu kam se mi podaří dostat a zda uvidím nějaké složky a soubory, které bych pak mohl zálohovat.
škoda, že se nedá přímo v synology něajakým způsobem znovu přinutit NAS systém, aby viděl disk jako svazek, stejně jako tomu bylo před havárií, stačil by mi jeden z těch disků.
diky

Martin

Řešil jsem totožný problém před pár lety - rozpadlý RAID na Synology.
Založil jsem ticket u Synology
Asi za dva dny se ozval jejich technik (odněkud z Hong Kongu, či tam někde) a chtěl SSH přístup k tomu NASu
Za další dva dny se ozvali, že je to opravené

Nic za to nechtěli, stačilo hezky poděkovat
Pamatuji si, že už v prvním mailu psali, ať hlavně nepomíchám disky (změna pozic v šupletech)

Tož tak
M

phpmistr

Chápu, bohužel teď opravdu jinou zálohu nemám.
budu rád, pokud mi někdo dokážete poradit, jak obnovit svazek včetně dat.
To tady nikdo nevymyslí. kdyby tě zajímaly platy tak ano, na to názor máme.

... doporučuji specializovanou firmu nebo kontaktovat support synology.

MasoxCZ

Pokud nemáš zálohy, a zároveň nemáš páru co děláš, tak pokud nepomůže podpora výrobce, zbývá jedině datahelp.cz. nebude to levný a bude to chvíli trvat, ale pokud do toho nebudeš hrabat a prostě jim to odvezeš, tak je dobrá šance že ti to zachrání.
Pokud nevíš ani jak si udělat otisky těch disků BEZ ZÁPISU na ně, tak na to radši vůbec nesahej a rovnou jim to odvez.

Petr

Tak se nakonec podařilo problém vyřešit.
Support sinology jsem kontaktoval, ale odpověď jsem dostal teprve nyní s tím, že se omlouvají za pozdní odezvu, ale mají toho prý hodně.
Clone disku jsem udělal, to byla první věc, pak jsem dle odkazu co zasílal PavelH načetl disk (ten naklonovaný) v Ubuntu a data překopíroval na jiný disk.
Problém jsem měl jen u dat, které jsem měl v synology NAS chráněné šifrováním. Překopírované je sice mám, ale nevím jak je načíst tak, aby je NAS dokázal odšifrovat a načíst.
Když je nahraji na disk, tak je NAS vidí, jako surová data a nedokážu ho přinutit, aby jej dle uloženého klíče/hesla odšifroval.

Každopádně to nejhorší jsem tedy vyřešil. Data v Ubuntu překopíroval. NAS jsem nastavil celý znovu a následně na něj vrátil nakopírované data.

Nyní sice zanechám RADI 1, ale budu řešit ještě zálohu na jiném disku mimo NAS, která se bude pravidelně provádět.

děkuji také všem za reakce a pomoc