Jeden hosting a jedna doména - propojení, podmínky

Ota Oplrt

Jeden hosting a jedna doména - propojení, podmínky
« kdy: 15. 01. 2019, 20:49:43 »
Ahoooj, mám dotaz na spojení domény a hostingu: první můj dotaz je , že když   mám  stránky na nějakém hostingu, a zakoupím nyní si doménu. Budu chtít, aby byl webserver běžící na daném hostingu dostupné přes tu doménu.
jaké kroky musím udělat na obou stranách (Hosting a doména)? Vím, že by se měl v administraci domény nastavit DNS záznam na IP adresu hostingu? Je to správně? Není to moc zjednodušené? Jaký záznam-typDNS? JE třeba něco potvrzovat, či na něco čekat. A komplikuje to nějak https?
A jsou třeba nějaké kroky nutné na straně hostingu?
« Poslední změna: 15. 01. 2019, 23:40:16 od Petr Krčmář »


Nereknu

Re:jeden hosting a jedna doména - propojení, podmínky
« Odpověď #1 kdy: 15. 01. 2019, 21:15:57 »
Ano jsou potřeba i kroky na straně hostingu. Obvykle stačí nastavit A záznam na ip, kterou ti sdělí a mx, pokud chceš tu doménu i pro maily. Hosting potřebuje vědět tu doménu, aby ji přidělil k tvému webu.

Většina hostingů má návod, jak to udělat. Obvykle hosting má i své DNS, pomocí kterých vše nastaví tak, aby byl potřeba co nejmenší zásah uživatele.


Chuck

Re:jeden hosting a jedna doména - propojení, podmínky
« Odpověď #2 kdy: 15. 01. 2019, 21:21:37 »
Kde máš alebo plánuješ mať ten hosting a u koho registruješ doménu? Vzhľad tých formulárov, kde sa to vypĺňa, sa môže líšiť. Samozrejme, že HTTPS je práca naviac. A ešte IPv6. Čakať treba na propagáciu DNS záznamu (~24 hodín). Verím, že to zvládneš. Aj keď niekedy to nezvládnu tí, od ktorých by každý čakal, že to zvládnu. Napríklad SIX.sk . V niektorých prehliadačoch keď zadám "six.sk", tak mi tú stránku neotvorí, kým pred to nenapíšem www. Možno sú len staromódni a majú to tak naschvál.

Ota Oplrt

Re:jeden hosting a jedna doména - propojení, podmínky
« Odpověď #3 kdy: 15. 01. 2019, 21:34:38 »
Dotaz je obecný.. Druhý přispěvatel to asi natuknul, "aby hosting vedel" komu pridelit domenu. to by mě zajímalo.
Jsou hostingy, kde na jedné IP běží více webserverů (myšleno zákazníků, co tam hostují stránky).?
Jsou případy, kdy není potřeba na hostingu cokoli nastavovat? Pomůže mi to rozlišit jednoduchý test, když do prohlížeče zadám http://IP ?

.

Re:jeden hosting a jedna doména - propojení, podmínky
« Odpověď #4 kdy: 15. 01. 2019, 21:48:16 »
Ano, přes DNS se jen přeloží jméno na IP adresu. Server na té adrese pak musí o té doméně vědět, aby na ni směřující požadavky mohl obsloužit. (Může tam být nějaký default, ale to nechceš.)Nereknu

Re:jeden hosting a jedna doména - propojení, podmínky
« Odpověď #6 kdy: 15. 01. 2019, 21:55:28 »
Na jedné IP adrese může běžet klidně milióny jednotlivých webů, jednotlivé servery pak jsou skryty za jednou reversní proxy (např. nginx). Na jednotlivých serverech pak běží virtual hosts (v nginx server blocks) a to jsou ty weby.

Takže to pak funguje tak, že reverse proxy ví, že doména www.pokus.cz má směrovat na konkrétní server a ten server pak pomocí virtual host zobrazí konkrétní web.

Nejjednodušší je napsat na podporu toho hostingu, aby vše koretně nastavili a ty pak jen přidělíš a záznam či nastavíš DNS na jejich.

Nereknu

Re:jeden hosting a jedna doména - propojení, podmínky
« Odpověď #7 kdy: 15. 01. 2019, 21:58:49 »
a pokud máš virtuální server, nebo hoster je trošku pablb, tak klidně můžeš mít svou ip - a to zjistíš zadáním http://ip, jak jsi sám říkal. Ale toto snad nikdo nedělá, pokud tedy nemáš svůj virtualní server.

Chuck

Re:jeden hosting a jedna doména - propojení, podmínky
« Odpověď #8 kdy: 15. 01. 2019, 22:10:52 »
Oto, existuje na to veľa spôsobov, u každej firmy to môže byť iné. Na začiatok by bolo dobré vedieť, či chceš hosting pre statické stránky, alebo pre dynamické, alebo chceš Virtuálny Privátny Server. Statické môžeš hostovať aj na niektorých "storage" cloudoch ako Amazon S3 alebo Microsoft Azure Storage. Niektoré webhostingové firmy sa zaoberajú aj registráciou domén, niektoré nie. Niektoré firmy ti dajú bezplatnú subdoménu, takže hneď po zriadení hostingu môžeš stránku začať používať, ak ti nebude vadiť tá adresa (tvoja-stranka.webhostingova-firma.com). A doménu pridáš neskôr. A potom SSL certifikát (HTTPS), ak ho vôbec potrebuješ.

Chuck

Re:jeden hosting a jedna doména - propojení, podmínky
« Odpověď #9 kdy: 15. 01. 2019, 22:24:42 »
Keď vyriešiš tie základné veci, tak potom ešte musíš vyriešiť, či chceš, aby to fungovalo bez toho, aby užívateľ zadával www. Či chceš, aby sa tam samé pridalo www keď to niekto zadá bez www, alebo naopak chceš, aby sa objavila adresa bez www aj vtedy, keď ju užívateľ zadá s www. Všímaj si na iných stránkach, ako to funguje a rozhodni sa, ako to chceš mať na svojej stránke.

Ota Oplrt

Re:jeden hosting a jedna doména - propojení, podmínky
« Odpověď #10 kdy: 15. 01. 2019, 22:37:14 »
A rozlišuje se to pomocí HTTP hlavičky Host, že ? Nebo i jinak? Právě HTTPS a SNI to nějak komplikuje, že?
To bylo na rozehřátí, teď trochu přitvrdíme. A reverzní proxy snad není nutná ...
Půjde toto (přesměrování mé domény) nastavit na free webhostingu (který defaultně má něco jako babis-slibuje.webzdarma.cz)?  - --  Na to již bylo odpovězeno, jak to je technicky, ale zajímá mě, zda to obvykle free webhostingy umí.

A pak cimrmanovský poddotaz stranou: Představte si že mám web, například statický, kde mám zapsané odkazy v tvaru href="/bla.html". Přecházím na https. Jde nějak v server http response nastavit něco jako, aby Prohlížeč automaticky přecházel rovnou dotazoval se přes https? Neslouží k tomuhle náhodou http response header něco jako Upgrade-insecure request?  POZOR:  samozřejmě se to dá obejít klasickým redirectem HTTP 301 Location:. (což ale nechci jako prvotní řešení) Nebo úpravou odkazů v html souborech a nahrazením za  "//bla.html" nebo rovnou  "https://server.com/bla.html"..


>Chuck, díky za rady, ale tohle zrovna neřeším...

nereknu

Re:Jeden hosting a jedna doména - propojení, podmínky
« Odpověď #11 kdy: 16. 01. 2019, 10:14:13 »
Opakuji. Zeptej se tvého webhostingu.

Webzdarma.cz nabízí vlastní doménu jen s jejich placeným programem.

Ale jsou webhostingy, které to mají i zdarma.