1) Počet klientů na jedno AP od 500,- až 1000,- Kč je cca okolo 20. Ne že by nešlo víc, ale už to nemusí být stabilní. Velmi záleží na použitém protokolu a síle signálu jednotlivých připojených klientů - a samozřejmě na konkrétním AP - jeho výkonu a citlivosti. Asi budu trochu vařit z vody, protože sám bych tohle potřebaval vysvětlit, ale hlavní roli asi hrají limity použitého modelu dělení pásma (
https://en.wikipedia.org/wiki/Channel_access_method), kvalita antény a bezdrátové karty a schopnost vypořádat se s odrazy, rušením atd...
2) Připojení většího počtu klientů nebo rosáhlejší prostor pokrytí lze realizovat více APčky se stejným SSID a různými nepřekrývajícími se kanály (2,4 GHz má asi jen 3). AP v tomto případě znamená, že se bridguje ethernet a wlan rozhraní. WDS s tímto úplně nesouvisí, bavíme-li se o tom, že jsou AP mezi sebou propojeny ethernetem (WDS by se použilo tam, kde by se AP propojovaly pomocí wlan).
3) Ke kterému AP se klient (notebook, smartphone atd..) připojí, závisí čistě na tom klientovi. Většinou to funguje tak, že se koncové zařízení připojí na AP s nejlepším signálem, ale pokud se signál zhorší, již nedojde k přeskenování, a připojení na vysílač s lepším signálem. V některých AP je ale možné nastavit minimální sílu signálu pod jehož úrovní bude klientské zařízení z AP odpojeno (takže se pak snaží připojit na jiné). Případně (myslím že právě případ Unifi) jsou do hry zapojeny ještě předávací mechanismy, kdy si jednolivé AP mohou sdělit, kdo kterého klienta připojí a kdo ho odmítne. Mělo by tak dojít k nějakému ideálnímu zatížení všech zúčastněných AP a současně k připojení všech klientů tak, aby měli co nejlepší signál.
4) Bude-li se připojovat hodně klientů, pak není od věci řešit i nějak rozumně shaping (což už nebude přímo záležitost AP, ale spíše routeru).
5) Složitěší sítě (co se týká počtu AP) je potom dobré řídit centrálním kontrolerem. Což je aplikace, která běží na PC nebo na nějakém specializovaném zařízení a která umí hromadně číst a měnit nastavení všech AP současně (může se týkat změny nebo přidání SSID, či virtálního SSID, přiřazení VLAN, změny typu zabezpečení nebo hesla a další).