Proč je syntaxe programovacích jazyků tak složitá?

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
tak nejak jsem prochazel bezne programovaaci jazyky a je to proste brainfuck


ma to nejake sve fundamentalni duvody nebo proc nejde udelat syntaxi "jednoduchou"tj. prirozenou lidskemu mysleni (psani) ?


treba smalltalk, ms small basic ale i python to maji aspon trochu normalni


chapu ze jazyk musi mit nejake vyrazove prostredky pro pouziti svych nastroju ale stejne ...
« Poslední změna: 23. 12. 2018, 21:37:18 od Petr Krčmář »


Re:Proc je syntaxe programovacich jazyku tak slozita ?
« Odpověď #1 kdy: 22. 12. 2018, 22:06:50 »
Pokud tě zaráží syntaxe, tak počkej na to, až se potkáš se sémantikou ;-),

dfasdfasdf

Re:Proc je syntaxe programovacich jazyku tak slozita ?
« Odpověď #2 kdy: 22. 12. 2018, 22:16:01 »
co konkretne ti vadi na syntaxi?

ja jsem spise uvazoval zavest [], (), {} do psaneho jazyka, akorat jeste nevim jak by se to vyslovovalo.
veta: vcera jsem se svou manzelkou obedval svickovou s knedlikem.
{[ja+manzelka <moje>] (obedvat) [svickova + knedlik] <vcera>}

pro zajemce, kteri chteji naprosto pravidelny (lidsky mluvici) jazyk, ktery je vytvoren pro to, aby sel pocitacove parsovat i zpracovat: lojban

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proc je syntaxe programovacich jazyku tak slozita ?
« Odpověď #3 kdy: 22. 12. 2018, 22:22:06 »
proste ta kombinace vsech moznych zavorek, slozenych zavorek, hranatych zavorek, odsazeni, stredniku, dvojtecek, rovna se, dvojite rovna, plusek, dvojitych plusek, minusek, tecek, ˜, ', ", @ # $ % & * ?   atd .. mi prijde ze by to snad mohlo jit zjednodusit aby se to lip pamatovalo ?


treba by stacilo rozsirit seznam vyhrazenych slov nejlepe odpovidajicich beznemu lidskemu mysleni (v anglictine)
« Poslední změna: 22. 12. 2018, 22:28:26 od Lojza »

Kiwi

Re:Proc je syntaxe programovacich jazyku tak slozita ?
« Odpověď #4 kdy: 22. 12. 2018, 22:22:34 »
co konkretne ti vadi na syntaxi?

ja jsem spise uvazoval zavest [], (), {} do psaneho jazyka, akorat jeste nevim jak by se to vyslovovalo.
veta: vcera jsem se svou manzelkou obedval svickovou s knedlikem.
{[ja+manzelka <moje>] (obedvat) [svickova + knedlik] <vcera>}

pro zajemce, kteri chteji naprosto pravidelny (lidsky mluvici) jazyk, ktery je vytvoren pro to, aby sel pocitacove parsovat i zpracovat: lojban
Někteří spíše přemýšlejí o opačném postupu...
http://users.monash.edu/~damian/papers/HTML/Perligata.html


O

Re:Proc je syntaxe programovacich jazyku tak slozita ?
« Odpověď #5 kdy: 22. 12. 2018, 22:25:06 »
Syntaxe přirozených jazyků je výrazně složitější než syntaxe programovacích jazyků.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proc je syntaxe programovacich jazyku tak slozita ?
« Odpověď #6 kdy: 22. 12. 2018, 22:34:52 »
jeste jsem zapomnel na !, /, \, -, --, ++,  _, __ atd ... kdo si to ma pamatovat kdy jak se ktery znak pouziva k obvyklemu vyjadreni instrukci ktere vice mene pouziva kazdy programovaci jazyk ... je to furt dokola prirazeni promenne, cykly, podminky, pole, datove typy, OOP atd ...

phpkral

Re:Proc je syntaxe programovacich jazyku tak slozita ?
« Odpověď #7 kdy: 22. 12. 2018, 22:58:56 »
jeste jsem zapomnel na !, /, \, -, --, ++,  _, __ atd ... kdo si to ma pamatovat kdy jak se ktery znak pouziva k obvyklemu vyjadreni instrukci ktere vice mene pouziva kazdy programovaci jazyk ... je to furt dokola prirazeni promenne, cykly, podminky, pole, datove typy, OOP atd ...
Vím, že trollové se nekrmí, ale je pro případ že jsi opravdu hloupý tak dodám, že prostě na programování musíš mít mozeček. když ho nemáš tak smůla.

Kit

Re:Proc je syntaxe programovacich jazyku tak slozita ?
« Odpověď #8 kdy: 22. 12. 2018, 23:07:54 »
Zřejmě se ti stýská po Cobolu, ale i Pascal používá více klíčových slov namísto symbolů. Méně znaků by však mělo znamenat snadnější čtení, viz vývoj matematického zápisu, ve kterém se používá různých řezů písma, řecké znaky, indexy apod. Při programování však nelze využívat typografii v takové míře - zpravidla jsme omezeni na ASCII. Schopnější editory umí barvit podle syntaxe, ale to je asi tak vše. Současný stav je dílem kompromisu, z mého pohledu je nejkomplikovanější asi zápis v C++.

Smalltalk má sice jednoduchý zápis, ale jen do doby, než si začneš definovat vlastní třídy, ve kterých je těch symbolů také docela dost. Basic bych raději nevzpomínal, ale s tím Pythonem docela souhlasím.

Ohledně jednoduchého a přehledného zápisu se mi líbí Lisp. I těch závorek je v něm méně než třeba v Javě, ale je univerzální a lépe navržený.

Re:Proc je syntaxe programovacich jazyku tak slozita ?
« Odpověď #9 kdy: 22. 12. 2018, 23:09:49 »
Doporucuju lisp. ten v podstate syntaxi nema. Staci vedet jak udelat list.

Radovan.

Re:Proc je syntaxe programovacich jazyku tak slozita ?
« Odpověď #10 kdy: 22. 12. 2018, 23:12:22 »
treba by stacilo rozsirit seznam vyhrazenych slov nejlepe odpovidajicich beznemu lidskemu mysleni (v anglictine)
Říká ti něco COBOL? ;D

V některých jazycích je begin a end, v jiných složené závorky. Jsou to prostě zkratky pro rychlejší psaní, něco jako těsnopis.

Kit

Re:Proc je syntaxe programovacich jazyku tak slozita ?
« Odpověď #11 kdy: 22. 12. 2018, 23:17:05 »
Vím, že trollové se nekrmí, ale je pro případ že jsi opravdu hloupý tak dodám, že prostě na programování musíš mít mozeček. když ho nemáš tak smůla.

Proč mozeček? Ten se přece stará o pohybový aparát a do programování nekecá.

Některé programovací jazyky se čtou snáze a jiné hůře. Například C++ se mi čte docela blbě. Na PHP mnohým programátorům vadí "$" nebo "$this->". Na Lispu zase závorky. Zatím nemáme programovací jazyk, který by vyhovoval všem.

xyz

Re:Proc je syntaxe programovacich jazyku tak slozita ?
« Odpověď #12 kdy: 22. 12. 2018, 23:20:51 »
tak nejak jsem prochazel bezne programovaaci jazyky a je to proste brainfuck

Brainfuck mi nepřijde jako běžný programovací jazyk. (https://en.wikipedia.org/wiki/Brainfuck)

Kit

Re:Proc je syntaxe programovacich jazyku tak slozita ?
« Odpověď #13 kdy: 22. 12. 2018, 23:25:06 »
V některých jazycích je begin a end, v jiných složené závorky. Jsou to prostě zkratky pro rychlejší psaní, něco jako těsnopis.

Rychlejší psaní není až tak podstatné - mnohem důležitější je rychlejší čtení. Na přechod od begin a end ke složeným závorkám jsem si těžko zvykal, ale teď mi už vyhovují. Python je odstranil úplně a také jsme spokojení.

mikrom

Re:Proc je syntaxe programovacich jazyku tak slozita ?
« Odpověď #14 kdy: 22. 12. 2018, 23:26:39 »
treba by stacilo rozsirit seznam vyhrazenych slov nejlepe odpovidajicich beznemu lidskemu mysleni (v anglictine)
To tu uz vzniklo pred skoro 60 rokmi, stale to pouzivame a vola sa to COBOL. Je to genialny programovaci jazyk, doporucujem sa ho naucit  :)