Boot Linuxu z druhého SSD

Honza

Boot Linuxu z druhého SSD
« kdy: 15. 12. 2018, 21:05:31 »
Ahoj,
mám notebook ACER ASPIRE V 15 s dvěma SSD disky.
Na 1. SSD (původním) mám WIN 10
Na 2. SSD (přidáno) mám nově nainstalovaný KALI LINUX

Bohužen nedaří se mi nabootovat do 2. SSD. Když v biosu dám 2. ssd před 1. ssd, neabootuje win (2.ssd).
V boot menu se zobrazí pouze 1. ssd

Nevíte někdo, kde by mohl být problém?
P.S. bylo by dobré nějak zprovoznit bootmenu

Předem díky
Honza
« Poslední změna: 15. 12. 2018, 21:51:21 od Petr Krčmář »


Jenda

Re:BOOT 2. SDD (LINUX)
« Odpověď #1 kdy: 15. 12. 2018, 21:12:36 »
Bootuj Linux a do GRUBu dej chainloader.

Honza

Re:BOOT 2. SDD (LINUX)
« Odpověď #2 kdy: 15. 12. 2018, 21:20:35 »
Do linuxu nemůžu nabootovat
a WIN 10 chci zachovat tak jak to mám

boot bios:
https://photos.app.goo.gl/UKMaNZ9tjgMd5ikj7

Chuck

Re:Boot Linuxu z druhého SSD
« Odpověď #3 kdy: 15. 12. 2018, 22:20:31 »
Tak vyber ten HDD s W10. V Linuxe by si mohol mať súbor /boot/grub/menu.lst , alebo ho vytvor. Tam napíš, čo je tu uvedené https://www.gnu.org/software/grub/manual/grub/html_node/Chain_002dloading.html Zisti si, ako napíšeš ten disk a oddiel, na ktorom je W10. V uvedenom príklade je W na prvom oddieli prvého disku. To sa píše (hd0,1) . V biose daj disk s W naspäť pred Linux.

Honza

Re:Boot Linuxu z druhého SSD
« Odpověď #4 kdy: 15. 12. 2018, 22:58:10 »
Díky za nápad, ale nemůžu to tam napsat, protože se do Linuxu nedostanu a ve win souborech není disk vidět


Chuck

Re:Boot Linuxu z druhého SSD
« Odpověď #5 kdy: 15. 12. 2018, 23:05:55 »
A čo ti bráni vybrať z PC ten disk s W?

Honza

Re:Boot Linuxu z druhého SSD
« Odpověď #6 kdy: 16. 12. 2018, 00:05:21 »
Záruka...
Hrabat se dovnitř chci jako poslední řešení

Chuck

Re:Boot Linuxu z druhého SSD
« Odpověď #7 kdy: 16. 12. 2018, 00:24:50 »
To je zvláštna záruka, že vložiť HDD tam môžeš, ale vybrať nemôžeš. Skús nainštalovať Linux ešte raz, ale tentokrát rozdeľ disk manuálne a vytvor oddiel /boot . Potom vyskúšaj, či ti ho ukazuje v boot menu.

mino

Re:Boot Linuxu z druhého SSD
« Odpověď #8 kdy: 16. 12. 2018, 00:35:58 »
Podle foto nastavení boot menu EFI/BIOSu, které jsi dal na fotky google, ti nějak divně proběhla instalace toho linuxu - nemáš tam vytvořený záznam pro Linux. Ten by se dal sice vytvořit dodatečně pomocí efibootmgr, ale je divné, že se ti nevytvořil při instalaci toho linuxu. Každá distribuce má zcela jiný instalační program, Kali nepoužívám tak nevím, kde je chyba ale jednotl. distribuce Linuxu se nejvíce odlišují právě instalací. V každém případě, pokud máš nastaveno boot mode UEFI a secure boot disabled, tak bys po korektní instalaci tam měl mít nejen Windows Boot Manager ale i záznam pro tvou instalaci linuxu za kterou se skrývá GRUB jako jeho loader. Já tam mám např. opensuse a pak už na pořadí disků nezáleží - to bylo dříve, když se používal BIOS a MBR a nebo když si EFI přepneš do nějakého režimu kompatibility, což bys v tvém případě neměl nastavovat - čisté UEFI je OK, po odzkoušení si pak můžeš u některých distribucí zapnout i secure boot, ale to až ti to bude fungovat bez něj. Po úspěšné instalaci si už pak nevybíráš preferovaný disk v boot menu, ale pouze preferovaný záznam pro boot manager. Setkal jsem se kdysi ale už s chybama v UEFI, kdy nebylo možné nainstalovat víc než jeden záznam apod., pokud ti bude zlobit i  instalace jiné distribuce, zkus aktualizovat firmware (BIOS), a podívej se jak to máš v efibootmgr v nějakém live distro (jako např. www.system-rescue-cd.org).

mino

Re:Boot Linuxu z druhého SSD
« Odpověď #9 kdy: 16. 12. 2018, 00:52:01 »
Ještě mě napadla druhá věc, která ovlivňuje zda se vytvoří v EFI záznam pro boot loader - rozhoduje o tom zda jsi při instalaci toho linuxu použil EFI i pro bootovací médium toho linuxu. Pokud ne, tak ten instalační program to detekuje jako BIOS - a instaluje loader postaru jako MBR a potom nevytvoří záznam v EFI (protože ho "nevidí", nemá přístup k EFIVARS atd.), zkrátka jede v režimu kompatibility. Jak bootuješ si můžeš ověřit právě tím SysRescCD - pokud je boot menu toho CD barevné (modré), tak startuješ postaru jako MBR, pokud jeto jen prostý text na černé obrazovce - jsi v UEFI a všechno je OK. Ověř si to a zkus to přeinstalovat v režimu UEFI (only).

garlamboy

Re:Boot Linuxu z druhého SSD
« Odpověď #10 kdy: 16. 12. 2018, 02:13:31 »
Ještě mě napadla druhá věc, která ovlivňuje zda se vytvoří v EFI záznam pro boot loader - rozhoduje o tom zda jsi při instalaci toho linuxu použil EFI i pro bootovací médium toho linuxu. Pokud ne, tak ten instalační program to detekuje jako BIOS - a instaluje loader postaru jako MBR a potom nevytvoří záznam v EFI (protože ho "nevidí", nemá přístup k EFIVARS atd.), zkrátka jede v režimu kompatibility. Jak bootuješ si můžeš ověřit právě tím SysRescCD - pokud je boot menu toho CD barevné (modré), tak startuješ postaru jako MBR, pokud jeto jen prostý text na černé obrazovce - jsi v UEFI a všechno je OK. Ověř si to a zkus to přeinstalovat v režimu UEFI (only).
a) Souhlas
b)nechapu proc pouzivas obskurni distribuci pro pokrocile jako je kali... radeji ubuntu nebo tradicni - debian fedora  atp...

anonomous

Re:Boot Linuxu z druhého SSD
« Odpověď #11 kdy: 16. 12. 2018, 08:33:25 »
Jestli můžu poradit, nejmíň konfiliktní a vždy a trvale fungující je mé lopaťácké řešeni: nainstaluju windows na první disk, odpojím první disk (fyzicky nebo biosem) a nainstaluju linux na druhý disk. Tím ti bude pc vždy bez grubu bootovat přímo do windows a přes f12 nebo boot menu můžu kdykoliv zvolit bootování manuálně do druhého disku.

Honza

Re:Boot Linuxu z druhého SSD
« Odpověď #12 kdy: 16. 12. 2018, 18:07:54 »
Zkusil jsem na 2. ssd nainstalovat další WIN.
Mezi jednotlivými win jsem se mohl přepínat v win boot manageru, ale z biosu/ bootmenu mi nikdy nenaběhl předem zvolený systém
bootmenu vždy zobrazuje jen toto (případně ještě instalační USB):
https://photos.app.goo.gl/SYzkKUdaJzVjRaht7
Přijde mi zvláštní, že zde není možnost zvolit, ze kterého SSD chci bootovat (SSD1/SSD2).

Pak jsem zkusil zavést instalační USB z boot menu (jak mi bylo doporučeno):
Ještě mě napadla druhá věc, která ovlivňuje zda se vytvoří v EFI záznam pro boot loader - rozhoduje o tom zda jsi při instalaci toho linuxu použil EFI i pro bootovací médium toho linuxu. Pokud ne, tak ten instalační program to detekuje jako BIOS - a instaluje loader postaru jako MBR a potom nevytvoří záznam v EFI (protože ho "nevidí", nemá přístup k EFIVARS atd.), zkrátka jede v režimu kompatibility. Jak bootuješ si můžeš ověřit právě tím SysRescCD - pokud je boot menu toho CD barevné (modré), tak startuješ postaru jako MBR, pokud jeto jen prostý text na černé obrazovce - jsi v UEFI a všechno je OK. Ověř si to a zkus to přeinstalovat v režimu UEFI (only).
systém se nainstaloval, ale znovu nenaběhl
https://photos.app.goo.gl/qDMRf23jZUbjRkM56
(f9 - návrat do normáního systému)

Nevite apoň někdo, proč se v bootmenu ukazuje pouze win boot manager?

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Boot Linuxu z druhého SSD
« Odpověď #13 kdy: 16. 12. 2018, 19:13:23 »
co zkusit nabootovat z nejake *buntu live cd/dvd


 a pak



sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install boot-repair
spustit
zaskrtnout reinstall grub

Chuck

Re:Boot Linuxu z druhého SSD
« Odpověď #14 kdy: 16. 12. 2018, 20:28:42 »
@Lojza: To je postup, ak inštaluješ najprv Linux a potom Windows.

Citace
Přijde mi zvláštní, že zde není možnost zvolit, ze kterého SSD chci bootovat (SSD1/SSD2).
Ak máš Windows a niečo nefunguje, tak mne to príde ako štandardné.

Mne vyhľadávač ponúka riešenia. https://askubuntu.com/questions/726972/dual-boot-windows-10-and-linux-ubuntu-on-separate-hard-drives
Ale skôr by som skúsil https://askubuntu.com/a/263597 https://alternativeto.net/software/easybcd/