Obsah CV studenta bez praxe

Karel

Re:Obsah CV studenta bez praxe
« Odpověď #15 kdy: 03. 12. 2018, 16:13:33 »
Pokud z hlavičky životopisu vidím, že jste student druhého ročníku VŠ (nebo SŠ), tak automaticky předpokládám:

1. Nulovou praxi - takže nepište nic, co není relevantní
2. Nedokončené vzdělání - napište obor a směr
3. Dovedností (skills) bude hodně, ale žádná výrazná - nemá smysl uvádět seznam předmětů a programovacích jazyků, které jste dosud brali. Předpokládám, že jich už několik bylo, ale také předpokládám, že vaše úroveň jejich znalostí je na úrovni "prošel jsem zkouškou", což, ruku na srdce, není zrovna pochvala. Také jsem studoval a měl některé spolužáky, kteří prošli, ale já bych s nimi nechtěl psát ani semestrálku, natož aby se mnou pracovali.
4. Že místo praxe vyjmenujete několik projektů (2 až 5), které jste dosud zvládl. I kdyby to bylo na úrovni "Semestrální práce v jazyce Python - počítání oveček". Použijte jen zajímavější věci, o kterých jste schopen mluvit a odpovědět na záludné otázky typu "a co vám na tom dalo nejvíce práce?" Bod 3 stále platí, takže nevyjmenovávejte nic, co už si nechcete zopakovat. Kupříkladu já se chlubil Lispem, ale nikdy jsem nikde neuvedl SmallTalk, Prolog, ale kupříkladu ani C++ nebo HTML/PHP/JavaScript.

Přidám tři rady:

1. Každý máme jiný vkus. Neexistuje univerzální řešení, které by se líbilo všem. Někdo výše tu zmínil, že nechce CV ve Wordu a chce Latex. Word vidí jako známku lenosti. Já to vidím opačně - pokud Latex není náplní práce nebo ho nemáte alespoň rád, tak to považuji za známku elitářství nebo podbízivosti, v každém případě za známku toho, že neumíte vybrat odpovídající nástroj. A protože se nikdy nezavděčíte všem, tak si připravte jak případnou narážku zahrát do autu. V případě Word vs Latex třebas tak, že to uděláte v Latexu a na případný dotaz "proč jste na napsání CV použil nástroj, který se používá na psaní knih?" reagovat stylem "brali jsme to ve škole, tak jsem si to na CV chtěl procvičit". Nesnažte se najít univerzální střední cestu, prostě si to udělejte po svém a připravte se vaše volby obhájit nekonfliktní formou. Takže pokud máte rád barevné dokumenty, tak CV klidně v barvě :-) Jen si ověřte, že ho adresát dokáže přečíst i po vytištění na černobílé tiskárně.

2. Naučte se mentální cvičení "proč by to ten druhý měl chtít?" To je obecné cvičení, které se vám bude hodit mockrát v celé řadě situací. Ve vašem případě se tedy pokuste vcítit do pozice konkrétního zaměstnavatele a zamyslet se nad tím, k čemu by jim byl student druhého ročníku informatiky? A pak si zkuste říci, zda byste právě to dělat chtěl a případně jak upravit své CV a vystupování tak, abyste vypadal jako ten pravý kandidát. Tohle za vás nikdo udělat nemůže, protože se na tom beztak ani neshodneme. Každý to bude vidět jinak. Důležité je, jak to vidíte vy. To, zda to vidíte správně, totiž vůbec důležité není. Upřímně, jde hlavně o to, abyste to podobně viděl vy a ten personalista, co s vámi bude dělat pohovor. Objektivní pravda je irrelevantní. Pokud tedy vůbec existuje.

3. Řekněte si, co od toho čekáte vy osobně. A pak k sobě buďte upřímný a jděte si za tím. Chcete jen nějaké peníze ke studiu? Nebo vám jde jen o to mít po škole co napsat do CV? Nebo chcete získat zkušenosti s trouchnivějícím korporátem? Nebo naopak něco hodně agilního, kde lidé jdou do práce a ještě neví, co budou vlastně ten den dělat? Chcete se dostat k technologiím, které podle vás mají budoucnost a po škole se vám budou hodit ať už jako praktická věc nebo jako položka CV? Chcete získat praktické zkušenosti pro to, abyste měl po skončení studia lepší představu o oboru a dokázal si lépe říci, co vlastně chcete? Nebo máte něco, co vás hodně baví, a chcete to dělat za peníze? Hledáte místo, kde byste chtěl zůstat i po škole? Jaké místo byste skutečně chtěl po škole? Nestyďte se před sebou, buďte k sobě upřímný a přiznejte si, o co vám jde a hlavně i o co vám nejde. Nežeňte se za něčím, co nechcete, jen proto, že cítíte, že byste nejspís chtít měl, protože je správné to chtít. A naopak - neupírejte si něco, co chcete, jen proto, že si myslíte, že není správné to chtít. Podle toho, co vlastně chcete, byste pak měl vybrat firmy kam poslat CV a podle toho pak budete i vystupovat u pohovoru. Ve vašem případě to na CV nebude mít až takový vliv, vy tam prostě nemáte moc co napsat. A připravte se na to, že se vám s časem hodnoty změní - je normální, že po nějaké době začnete chtít něco jiného. Stárneme, mění se nám životní situace a hlavně postoje. Takže je klidně možné, že za dva roky budete chtít něco jiného. Já sám už změnil obor v rámci IT třikrát. A je docela legrační, že jsem se po čtyřicítce vrátil zpátky k tomu, s čím jsem začínal ještě za studia VŠ v minulém tisíciletí.

A jedna bonusová rada: važte si sám sebe. Pokud jste šikovný a ochotný učit se, tak budete pro každou firmu v delším časovém horizontu přínosem. Nikdy to neberte tak, že vám nějaká firma dělá službu v tom, že vám dá práci i když nic neumíte. Vždy to berte jako oboustranně výhodný vztah, ve kterém také dáváte. Firem je na trhu dost a lidí málo. Pokud jste ochoten slíbit, že budete pracovat alespoň dva roky, tak vás plno firem rádo uvítá. Pak je na vás, zda do nich budete chtít - viz rada 3. Pokud kývnete na něco, co nechcete, tak to fungovat nebude.


xhamsterr

Re:Obsah CV studenta bez praxe
« Odpověď #16 kdy: 03. 12. 2018, 18:05:47 »
...
- Pouzij word a vim o tobe ze jsi lempl, kdyz nedokazes vytvorit jednu pro tebe dulezitou a4 v Latexu
- nech to co nejvic minimalni. Pokud mi chces ukazat, ze budes podobne psat kod. Praseci cv = praseci kod
...
Latex = znak uspesneho hledace prace ... no to asi ne. Jedinej kdo tohle resi je nejakej zm.d.
A druha cast? Z prispevku nechapu, je sestli povazujes za praseci cv minimalisticky styl? To asi taky ne.

Vinicius

Re:Obsah CV studenta bez praxe
« Odpověď #17 kdy: 03. 12. 2018, 18:35:26 »
S tím LaTeXem a lemplem je to snad trochu přehnané. Na vzhledu CV záleží. Než bych se kvůli CV učil od nuly TeX a LaTeX, tak bych si s tím dal práci ve Wordu.

LaTeX is not a word processor! Instead, LaTeX encourages authors not to worry too much about the appearance of their documents but to concentrate on getting the right content. For example, consider this document
https://www.latex-project.org/about/

Někdy mě napadá, jestli by nebylo lepší nechat si poslat CV právě ve Wordu a ověřit jaké formátovací praktiky dotyčný používá. Prázdné odstavce, zdvojené mezery atd.  Ale ruku na srdce. Stojí na tomhle svět?

xhamsterr

Re:Obsah CV studenta bez praxe
« Odpověď #18 kdy: 03. 12. 2018, 18:47:33 »
S tím LaTeXem a lemplem je to snad trochu přehnané. Na vzhledu CV záleží. Než bych se kvůli CV učil od nuly TeX a LaTeX, tak bych si s tím dal práci ve Wordu.

...

Někdy mě napadá, jestli by nebylo lepší nechat si poslat CV právě ve Wordu a ověřit jaké formátovací praktiky dotyčný používá. Prázdné odstavce, zdvojené mezery atd. ...
Tak to je presne muj nazor. Kvuli jedne A4 strance (jeste k tomu temer nepopsane) se ucit pomerne slozitou vec kterou oceni tak mozna nenkdo na Mesici ... kdyz tu samou energii investuje do wordu tak to tisickrat zuroci v bezne praxi ... .

Medo

Re:Obsah CV studenta bez praxe
« Odpověď #19 kdy: 03. 12. 2018, 20:07:45 »
Chlapi nehnevajte sa, nebudem vymyslat koleso, ked to uz spravil niekto predo mnou ..
Na webe je mrte templatov, vyberiem si, nejako to opajcnem, a vybavene ...
Nebudem travit cas nad editorom, to mi peniaze nezaraba ...

https://novoresume.com/cv-templates
https://www.overleaf.com/gallery/tagged/cv/page/2
....


xvd7

Re:Obsah CV studenta bez praxe
« Odpověď #20 kdy: 03. 12. 2018, 20:37:40 »
Ma pravdu, predseda. Kdyz nekdo posle CV v .doc nebo .docx , tak okamzite body dolu (aspon vyexportovat do pdf, kdyz uz to nekdo musi mastit ve Wordu). CV v LaTeXu udela ten spravny prvni dojem.

DragonMaster

Re:Obsah CV studenta bez praxe
« Odpověď #21 kdy: 03. 12. 2018, 20:45:33 »
CV by měl být stručný, čtenářsky komfortní a obsahovat jasné informace o minulé praxi, certifikaci a vzdělání. V jednoduchosti je síla. Určitě to neobalovat nějakou omáčkou či nějakými grafickými fantasmagoriemi. Důležitá je ta užitečná informace...

phpkral

Re:Obsah CV studenta bez praxe
« Odpověď #22 kdy: 03. 12. 2018, 21:44:23 »
Ma pravdu, predseda. Kdyz nekdo posle CV v .doc nebo .docx , tak okamzite body dolu (aspon vyexportovat do pdf, kdyz uz to nekdo musi mastit ve Wordu). CV v LaTeXu udela ten spravny prvni dojem.
Přesně tak. U nás CV v první vlně třídíme podle toho v čem jsou psaná. CV z OpeOffice mažeme rovnou z emailu. CV z Wordu nemá ani cenu číst protože komu nestojíme za lepší formát ten nám nemá co nabídnout. S CV v .pdf jen doplňujeme počty, ale reálně je nikdo nečte. A kandidáta vybíráme jen z hromádky kde jsou VC v LaTeXu - je to logické, kdo nepíše v LaTeXu tak toho moc neumí a firmě nemá co nabídnout.

DragonMaster

Re:Obsah CV studenta bez praxe
« Odpověď #23 kdy: 03. 12. 2018, 22:52:17 »
Ma pravdu, predseda. Kdyz nekdo posle CV v .doc nebo .docx , tak okamzite body dolu (aspon vyexportovat do pdf, kdyz uz to nekdo musi mastit ve Wordu). CV v LaTeXu udela ten spravny prvni dojem.
Přesně tak. U nás CV v první vlně třídíme podle toho v čem jsou psaná. CV z OpeOffice mažeme rovnou z emailu. CV z Wordu nemá ani cenu číst protože komu nestojíme za lepší formát ten nám nemá co nabídnout. S CV v .pdf jen doplňujeme počty, ale reálně je nikdo nečte. A kandidáta vybíráme jen z hromádky kde jsou VC v LaTeXu - je to logické, kdo nepíše v LaTeXu tak toho moc neumí a firmě nemá co nabídnout.

Co také php firmě nabídnout? kodovat v pseudojazyce php? Já bych si o php neopřel ani kolo, dneska skutečný kreativní programátor tvoří weby jen v Javě...

ještě jednou, php jsou nuly... a jsem jen rád, že máte takový debilní filtr, alespoň php rychlokvašky rychle zaniknete...

Re:Obsah CV studenta bez praxe
« Odpověď #24 kdy: 04. 12. 2018, 07:32:32 »
Ono k těm brigádám apod. - je to člověk od člověka. Hodně lidí bere nesouvisející brigády jako plus (těch dlouhodobějších). Oborově to nemá nic společného, ale vypovídá to o tom, že už má člověk zažité pracovní návyky. Já to tam jako student vždy psal a nikomu to divné nepřišlo.

dfasdfasdf

Re:Obsah CV studenta bez praxe
« Odpověď #25 kdy: 04. 12. 2018, 08:00:41 »
Ono k těm brigádám apod. - je to člověk od člověka. Hodně lidí bere nesouvisející brigády jako plus (těch dlouhodobějších). Oborově to nemá nic společného, ale vypovídá to o tom, že už má člověk zažité pracovní návyky. Já to tam jako student vždy psal a nikomu to divné nepřišlo.

ja bych jako student napsal, ze jsem delal brigady, ale uz bych nepsal detaily.

anonym

Re:Obsah CV studenta bez praxe
« Odpověď #26 kdy: 04. 12. 2018, 08:48:08 »
Nevím jaké zkušenosti mají ostatní, ale zatím jsem nikde neviděl, že by někdo zkoumal v jakém editoru je CV psané.

Už jsem dlouho nehledal práci, ale jako zaměstnanec korporátu občas chodím na výběrová řízení. Asi tak, prvotní filtr jsou "holky z HR", naprosto netechnická pozice. Nejdříve se dívají na formální správnost, tj. pravopisné chyby, informační struktura. Pak se koukají na klíčová slova. Jinak řečeno, netuší jaký je rozdíl mezi hierarchickým systémem doménových jmen a DNS. Takže je tedy vhodné životopis lehce upravit podle pozice, na kterou se hlásím, použít klíčová slova z inzerátu na pozici, kam se hlásím, ale přitom nelhat. Na barevnosti nezáleží, CV není grafické dílo. Jakou má HR představu o vzhledu (struktuře a obsahu) CV lze odvodit trochu od vzhledu inzerce dané pozice. Ještě je nutný dobře promyšlený průvodní dopis (klidně email). Můžete mít CV sebelepší, ale bez průvodního dopisu opět neprojde přes  prvotní filtr.

Když ti to tak čtu, tak ještě je zde jedna možnost. Oběhnout nejrůznější "headhuntery", nic za to nedáte, tedy kromě času, ale toho má tazatel pravděpodobně ještě dost. Protože se většinou jedná o ex-HR lidi, dokáží vychytat ty největší chyby. Minimálně upraví CV do "stravitelné" podoby a od toho se už dá docela dobře odpíchnout. Také lze s nimi probrat nejcitlivější věc, a to o kolik si říct.