Váš názor na agilní vývoj - Scrum

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #75 kdy: 02. 12. 2018, 21:32:32 »
Dlouho jsem vahal jestli to napsat ale tak co ... napisu.
Neco jsem si o tom precetl, byl jsem na meetingu, mam byvaleho spoluzaka co to zavadi do praxe ve firmach. Z celeho jsem nabil dojmu ze tohle degraduje programatora na obycejnou lopatu. Jste jako zajic co bezi za zelym a kdyz tam je tak mu ho vemou a on bezhlave bezi dal. To bezhlave je tam dulezite. Ac se ten system snazi sebelip uzavira to programatora do klece jeho funkcii a sprintu a nevidi ten celek kolem. Proste sprintuje ale jaksi uz nevi proc. Jo pro penize ja vim.

Minule leto jsem byl na pivo se svagrem co dela managera velkymu projektu. Ma par tymu co tak nejak ridi. Jeden z tymu sel v tomhle. Rikal ze kvuli scrum a agile si udelal certifikat. Nastudoval knihu o 500 stranach v anglictine a nasledne absolvoval testy. Pak prisel, cele si to prehlednul, vyslysel jak to u nich funguje a cely ten tym zrusil. Okomentoval to slovy: "prišiel som tam a oni celý vysmiati, všetko im funguje všetko v zelených farbičkách. Ale to že im ten systém vobec nefunguje s našími ostatnými systémami ich vobec netrápilo". Tož tak.


Lol Phirae


MarSik

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #77 kdy: 03. 12. 2018, 12:08:29 »
To bezhlave je tam dulezite. Ac se ten system snazi sebelip uzavira to programatora do klece jeho funkcii a sprintu a nevidi ten celek kolem. Proste sprintuje ale jaksi uz nevi proc. Jo pro penize ja vim.

Opět 100% chybná manažerská implementace (Tj. "SCRUM" na ovládání a měření mých oveček). Přece musí vědět proč, když si plánují úlohy na další Sprint. Součástí definice úlohy je přece i diskuze s "product ownerem" o přidané hodnotě. Každý sprint má podle teorie i definovaný cíl. To řízení tam musí pořád být, jen je zodpovědnost na úrovni týmu a ne jednotlivců.

Pokud se ta diskuse a hodnocení užitečnosti nedělá, tak je to jen manažerské zneužití sprintů na hodnocení lidí. Ještě hůře, pokud to hodnocení závisí i na splněných story points. Všichni školitelé a literatura před tím varují.. jenže manažerům v některých firmách se to tak líbí.

"prišiel som tam a oni celý vysmiati, všetko im funguje všetko v zelených farbičkách. Ale to že im ten systém vobec nefunguje s našími ostatnými systémami ich vobec netrápilo". Tož tak.

Měl vyhodit jejich manažera / product ownera. Pokud dokonale splnili zadání, tak to asi nebude úplně chyba těch vývojářů, ale spíš toho zadání (chybné nebo neúplné "acceptance criteria").

PetrM

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #78 kdy: 03. 12. 2018, 12:51:20 »
Dlouho jsem vahal jestli to napsat ale tak co ... napisu.
Neco jsem si o tom precetl, byl jsem na meetingu, mam byvaleho spoluzaka co to zavadi do praxe ve firmach. Z celeho jsem nabil dojmu ze tohle degraduje programatora na obycejnou lopatu. Jste jako zajic co bezi za zelym a kdyz tam je tak mu ho vemou a on bezhlave bezi dal. To bezhlave je tam dulezite. Ac se ten system snazi sebelip uzavira to programatora do klece jeho funkcii a sprintu a nevidi ten celek kolem. Proste sprintuje ale jaksi uz nevi proc. Jo pro penize ja vim.

Sorry, ale ono je to jinak. Určí se dílčí cíl a jde se za ním. "Tenhle sprint doděláme oko se setupem a demo implementace XY." Další sprint "pokračujeme v protokolu XY, zákazníkovi se nelíbilo menu v hlavním okně, Lojza to překope." Dělají se malý kroky, po nich je produkt nějak funkční a dá se ukázat zákazníkovi pokrok. Zákazník sám neví, co chce a ladí se to za běhu. Když to neví zákazník, jak to má vědět vývojář?

A pokud jde o ztrátu obzoru, systém má několik úrovní abstrakce. Opravdu musím řešit celek, když se vrtám v nějaké low level funkci? Vždycky se to navíc dělá metodou "rozděl a panuj"...

Karel

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #79 kdy: 03. 12. 2018, 14:17:06 »
Má osobní zkušenost:

Pokud je Scrum aplikován správně, tak je velkým přínosem.

Zrada 1 (procesní): správná aplikace u řady projektů znamená, že se Scrum nepoužije. Posoudit, zda je pro daný produkt nebo projekt Scrum dobrá volba, je nedílnou součástí toho správně. Univerzální pravidlo není, takže jen subjektivní názor: na agilní věci to není dost agilní a na velké věci to není dost důsledné. Dá se to aplikovat stylem "rozděl a panuj" tak, že produkt řídíte klasickým iteračním modelem a do Scrumu cpete jen některé dílčí úkoly. Velké úkoly a změny je kolikrát snadnější prostě udělat, než se pokoušet je nějak rozsekat tak, aby na to hezky pasoval Scrum.

Zrada 2 (lidská): příliš často narazíte na lidi, kteří budou skálopevně přesvědčeni o tom, že "přesně podle instrukcí => správně". To pak máte Scrum tak krásný, že by vás hned mohli dávat do učebnic. Akorát tedy až na ten fakt, že to zrovna u vás vůbec nefunguje. Proto jsem tak strašně skeptický k "vystudovaným Scrum masterům". Oni nemají univerzální vzdělání typu "chirurg". Naopak, oni mají dost specifické vzdělání typu "operace zánětu slepého střeva". Dokud jsou si toho vědomi, tak je to v pohodě. Problém nastane když si to neuvědomují a aplikují ten postup i na operaci žlučníku nebo kýly, nedej bože kolene nebo vymknutého kotníku.

Zrada 3 (psychologická): řada lidí si myslí, že porušení Scrum pravidel je špatné. Což zrovna v případě Scrum metody, která se hlásí k agilnímu manifestu s jeho "Individuals and Interactions over processes and tools" působí na jednu stranu strašně legračně, ale na druhou stranu se vám z toho chce plakat. Hlavně nevynechat standup meeting, protože to by se tým zastavil a projekt zhroutil!


L.

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #80 kdy: 03. 12. 2018, 15:24:09 »
Já přidám ještě jednu zradu, která se netýká jen Scrumu, ale všech agilních metodik: Často si je management vyloží tak, že teď už se nemusí dělat analýza, prostě se programátorům dá vágní zadání a pak se doiteruje k tomu, co management/zákazník chce. Jenže to je samozřejmě fatálně špatně a následky jsou katastrofální. Přinejlepším se velmi draho a pomalu vyvine špatný produkt.

PetrM

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #81 kdy: 03. 12. 2018, 15:41:43 »
Má osobní zkušenost:

+1

Scrum je to nejlepší na údržbu projektu, ale někdy je prostě nevhodný. Zažil jsem situaci "děláme 100% waterfallem a nejsme flexibilní, za půl roku 100% scrum". Nefungovalo to.

Důvody:
1) Marketing - nějaký trouba jim nakecal, že se dá měnit zadání za běhu. Zajásali, u waterfallu tuhle možnost neměli. Takže člověk začal designovat kombajn a vyšel z toho čtyřtaktní benzínový toustovač.
2) Vedení - nějaký trouba nepochopil, že na začátku sprintu je odhad a že se neví, co bude za dva sprinty. Rozkreslili si projekty do M$Projektu (nejhorší nástroj na řízení vývoje SW) a strašně se divili, že se znovu překopávalo to, co před pěti sprintama, protože změněný zadání.
3) Vývoj - s*rem na papírování FMEA a rozvahy nejsou potřeba a budem jenom programovat. S*rem na architekturu a dokumentaci, za měsíc to bude všechno jinak... Potěmkin to jistí, dál se nedostaneme.

SadMan

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #82 kdy: 03. 12. 2018, 19:32:53 »
scrum a jeho protagonisti me strasne pripominaj jehovisty nebo podobnej alchymistickej kryptofasistickej bordel - ve spojeni s produktovym managementem a vyladenym Q.A. je z toho neco co presne ale naprosto PRESNE vystuhuje toto videjicko: https://www.youtube.com/watch?v=uX0XOcjVyz0

SadMan

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #83 kdy: 03. 12. 2018, 19:45:34 »

ded.kenedy

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #84 kdy: 03. 12. 2018, 23:22:46 »
Má osobní zkušenost:
...

+1

Citace
Což zrovna v případě Scrum metody, která se hlásí k agilnímu manifestu s jeho "Individuals and Interactions over processes and tools

Nejsmutnejsi na tom je, ze spousta lidi (vcetne prispevatelu do teto diskuze) chape Scrum jako nejaky proces, ktery ma jasne dane pravidla, vlastnosti, atp. a da se to naucit z knih nebo skoleni. Nepremysli nad tim, ze je to jen framework, ktery jde uzpusobit konkretnimu projektu, lidem, a co hur, ze jej lze prubezne upravovat, aby vyhoval dane situaci.

Jednotlive casti Scrumu maji svou motivaci  a mohou fungovat velice dobre, pokud je tato motivace pochopena. Problem je, kdyz se Scrumu chytnou lide, kteri nerozumi temto motivacim (nebo dokonce programovani). V takovem pripade se z toho stane bezduchy cargocult.




stepan

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #85 kdy: 18. 12. 2018, 21:28:20 »
A co jsi myslite o estimaci v agilnim procesu? Estimaci myslim, poker cards (1,2,3,5,...). Me to pripada nekdy totalnej nesmysl, protoze  nekdo muze pouzit pro estimaci 5 a nekdo 8 nebo 13. A co ted?

nick_nepodstatny

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #86 kdy: 18. 12. 2018, 21:45:39 »
Estimation je podstatny proces scrumu kedy sa hodnoti casova narocnost nejakej ulohy. To ze niekomu sa zda ze to je uloha za 5 bodov a iny da 15, je v poriadku, ak priemer celeho timu bude dajme tomu 10 (cize odchylka od priemernej hodnoty nie je voci ostatnym clenom timu nijak zavratna). Ak ale vacsina ludi dava body okolo 5 a jeden clovek da 15, tak to vacsinou znamena ze nepochopil obsahu danej ulohy, (co moze byt aj opacny pripad, priemer 15, vs jeden clovek s 5timy bodmi).

Toto hodnotenie je navyse aj dobra spatna vazba pre buduce planovanie, kedy product owner vie dopredu zhruba odhadnut casovu narocnost riesenia urcitych uloh a tim padom teda vykonnost timu, na zaklade minulych hodnoteni rovnakych/podobnych uloh a da sa tak lepsie planovat praca v dlhodobejsom horizonte.

stepan

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #87 kdy: 18. 12. 2018, 21:53:53 »
Dekuji za odpoved. A co rikate na vytvarani stories? Mel by se vyvojar podilet na vytvareni stories, nebo to je ukol PO a developeri by meli jenom ohodnotit popsanej ukol?

Michal2

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #88 kdy: 18. 12. 2018, 22:48:22 »
Moc mě baví lidi (a že jich tady takových v diskuzi je), kteří na každé "u nás SCRUM nefungoval" odpovídají "dělali jste to blbě". Kdyby se to přeložilo do lidštiny tak by mohlo zaznít něco jako "používali jsme na zatloukání hřebíků bagr a nefungovalo to dobře" -> "to je tím, že neumíte používat bagr". Prostě totální BS.

agent

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #89 kdy: 18. 12. 2018, 23:51:19 »
Dekuji za odpoved. A co rikate na vytvarani stories? Mel by se vyvojar podilet na vytvareni stories, nebo to je ukol PO a developeri by meli jenom ohodnotit popsanej ukol?
Mě to třeba nevadilo, ale znám vývojáře, kteří to striktně odmítají a chtějí mít zadaný konkrétní úkol.