reklama

LTE pásma 1,8 GHz vs. 3,7 GHz

Re:LTE pásma 1,8 GHz vs. 3,7 GHz
« Odpověď #15 kdy: 21. 11. 2018, 16:47:28 »
Mu-mimo 8x8 umí technologie od Cambium Networks i v 5ghz včetně TDD a funkcni GPS synchronizace...

Err... Cambium Networks - v pásmu 5 GHz jistě, ale tipnu si, že se jedná spíš o "wifi-newifi" s media-access mechanismem TDMA, nikoli o "LTE TDD" (terminus technicus). Všechno dosavadní LTE tady u nás (telefony) ve všech pásmech jede LTE FDD, jenom pásmo 3.7 GHz je zmiňováno právě v souvislosti s LTE TDD (přitom ale má být "technologicky neutrální" - to jsem z toho daněk). Jinak samotný pojem Time Domain Duplex pasuje asi i na klasické 802.11 wifi s CSMA-CA :-)

Není mi jasné, k čemu je u 5GHz TDMA "newifi" základnovky synchronizace přes GPS. Multicell MIMO to podle mého neumí, a nějakých 100 ppm by měl udržet i poměrně obyčejný "šutr"...

Multi User MIMO asi opravdu není nic šokujícího. Poslední generace LTE základnovek by mohly pomalu umět Full Dimension MIMO, což zní jako užitečný upgrade. A pokud správně chápu, o Multi-Cell Coordinated Multipoint (CoMP) se zatím jenom řeční, žádný 3GPP release ho zatím neobsahuje?

LTE je mobilní síť 4.generace. Ohledně sítí 5.generace mám pocit, že mají chodit na desítkách GHz (několik pásem) a síť bude stavěná úplně jinak než u 4G a starších: mraky maličkých vysílačů rozmístěných v ulicích, protože bez přímé viditelnosti ani ránu.

reklama

bubla

« Odpověď #16 kdy: 22. 11. 2018, 11:25:19 »
nikoliv, 5G pujde v jakemkoliv pasmu podle vseho, stejne jako 4G, tech pasem je samozrejme vicero, ale vsecko nad 5Ghz se siri velmi spatne prekazkami, takze v siroke praxi nepouzitelne. Velmi by me zajimalo, kdo zainvestuje do tech "mraky maličkých vysílačů rozmístěných v ulicích", na to sere bily tesak, obchodni model je jasny, z 1 vysilace pokryt co nejvic ne co nejmin. Dochazi li kapacita, na to mame 1800,2100,2600. To ze nedosviti stejne jako treba 800 to uz je holt udel...

Spise mne zajima jak se bude chovat O2 čkem testovane :  2,6 GHz TDD Masive MIMO, to bude taky kapacitni naloz, je dobre. No a kdyby modem pro 3,7G umel CA s onou 2,6Ghz, to by bylo velmo zajimave... pak bych veril ze nejak dostane k lidem i alternativu VDSL 250Mbit.

Jezdec

« Odpověď #17 kdy: 23. 11. 2018, 12:44:22 »
Mu-mimo 8x8 umí technologie od Cambium Networks i v 5ghz včetně TDD a funkcni GPS synchronizace...

Err... Cambium Networks - v pásmu 5 GHz jistě, ale tipnu si, že se jedná spíš o "wifi-newifi" s media-access mechanismem TDMA, nikoli o "LTE TDD" (terminus technicus). Všechno dosavadní LTE tady u nás (telefony) ve všech pásmech jede LTE FDD, jenom pásmo 3.7 GHz je zmiňováno právě v souvislosti s LTE TDD (přitom ale má být "technologicky neutrální" - to jsem z toho daněk). Jinak samotný pojem Time Domain Duplex pasuje asi i na klasické 802.11 wifi s CSMA-CA :-)

Není mi jasné, k čemu je u 5GHz TDMA "newifi" základnovky synchronizace přes GPS. Multicell MIMO to podle mého neumí, a nějakých 100 ppm by měl udržet i poměrně obyčejný "šutr"...

Multi User MIMO asi opravdu není nic šokujícího. Poslední generace LTE základnovek by mohly pomalu umět Full Dimension MIMO, což zní jako užitečný upgrade. A pokud správně chápu, o Multi-Cell Coordinated Multipoint (CoMP) se zatím jenom řeční, žádný 3GPP release ho zatím neobsahuje?

LTE je mobilní síť 4.generace. Ohledně sítí 5.generace mám pocit, že mají chodit na desítkách GHz (několik pásem) a síť bude stavěná úplně jinak než u 4G a starších: mraky maličkých vysílačů rozmístěných v ulicích, protože bez přímé viditelnosti ani ránu.
Omyl Cambium nepoužívá TDMA to co vy zmiňujete se snaží používat Ubiquiti. To wifi-newifi. Se zbytkem s vámi souhlasím.

« Odpověď #18 kdy: 23. 11. 2018, 21:13:13 »

Err... Cambium Networks - v pásmu 5 GHz jistě, ale tipnu si, že se jedná spíš o "wifi-newifi" s media-access mechanismem TDMA, nikoli o "LTE TDD" (terminus technicus).

Omyl Cambium nepoužívá TDMA to co vy zmiňujete se snaží používat Ubiquiti. To wifi-newifi. Se zbytkem s vámi souhlasím.

Namátkou jsem si vybral tenhle spec sheet, linknutý odsud. Ano píše se tam TDD. Ale taky 802.11ac wave 2. Takže máte pravdu, že to skutečně není "wifi-newifi". Je to docela normální 802.11ac. Ta specifikace firmy Cambium se k "media access mechanismu" nijak dál nevyjadřuje - a jak už jsem zmínil, v obecném smyslu TDD je i standardní half-duplexní CSMA-CA. Frekvenční kanál je jenom jeden, a účastníci se střídají ve vysílání.

reklama