Java 11 změna licence

Re:Java 11 změna licence
« Odpověď #15 kdy: 19. 11. 2018, 21:28:47 »
Nový licenční model bude fungovat až od ledna 2019, takže to, jak to funguje teď, není směrodatné. Ten váš odkaz nevypadá, že by vedl na oficiální dokument Oracle. Já si myslím, že Oracle OpenJDK bude vycházet stejně, jako OracleJDK (maximálně s nějakým drobným zpožděním), ale oficiální prohlášení Oraclu jsem k tomu nikde nenašel.


tester

Re:Java 11 změna licence
« Odpověď #16 kdy: 19. 11. 2018, 22:58:11 »
A má tohle java web start? Zulu I adopt ho nemají.
Java Web Start nebude mít nikdo, protože ta technologie s Javou 11 skončila. Jediná možnost je, že by někdo implementoval něco podobného (a třeba jednoduššího a funkčního). Navíc ta technologie je založená na tom, že to skoro všichni mají „automaticky“ v prohlížeči – to se jen tak někomu novému nepovede.

Java Web Start je mozne spustat aj z prikazoveho riadku alebo shellu.
http://javatechniques.com/blog/launching-java-webstart-from-the-command-line/

oss

Re:Java 11 změna licence
« Odpověď #17 kdy: 20. 11. 2018, 07:57:33 »
Ha, este pred par rokmi vsade, kde sa porovnavalo C# a Java, javisti tvrdili, ze toto sa jave stat nemoze, lebo je open a komunita a ved to poznate...

Re:Java 11 změna licence
« Odpověď #18 kdy: 20. 11. 2018, 08:17:37 »
Ha, este pred par rokmi vsade, kde sa porovnavalo C# a Java, javisti tvrdili, ze toto sa jave stat nemoze, lebo je open a komunita a ved to poznate...
Co „toto“ se stalo? Že si můžete vybrat mezi několika dodavateli komerční podpory a nebo můžete používat OSS variantu bez komerční podpory? Nevím, proč by někdo tvrdil, že se to nemůže stát, když to tak bylo vždycky – a navíc je to pozitivní. Nebo vy v možnosti výběru vidíte nějaký problém?

perceptron

Re:Java 11 změna licence
« Odpověď #19 kdy: 20. 11. 2018, 09:04:05 »
Citace
Ha, este pred par rokmi vsade, kde sa porovnavalo C# a Java, javisti tvrdili, ze toto sa jave
stat nemoze, lebo je open a komunita a ved to poznate...
a presne preto sa stalo to ze sa nic nestalo

namiesto jedneho providera binarok (oracle) mate zrazu najmenej styroch (oracle amazon redhat + openjdk)

najvaci problem je len to ze musite zmenit pouzivane balicky z oracle na niektoreho ineho providera a to je tak vsetko



technomaniak

Re:Java 11 změna licence
« Odpověď #20 kdy: 20. 11. 2018, 10:05:54 »
Nový licenční model bude fungovat až od ledna 2019, takže to, jak to funguje teď, není směrodatné. Ten váš odkaz nevypadá, že by vedl na oficiální dokument Oracle. Já si myslím, že Oracle OpenJDK bude vycházet stejně, jako OracleJDK (maximálně s nějakým drobným zpožděním), ale oficiální prohlášení Oraclu jsem k tomu nikde nenašel.

Ano, vyloženě kvůli tobě jsem jej vyrobil. (myšleno ironicky) Ty jsi fakt "mudla".  Ten obrázek jsem si na jaře sosnul, z nějakého blogu vývojáře z Oracle. Možná jsem si někde uložil url, ale fakt mě to za to nestojí hledat. Po novém roce uvidíš jestli to sedí nebo ten obrázek je blábol.

Re:Java 11 změna licence
« Odpověď #21 kdy: 20. 11. 2018, 10:23:25 »
Ano, vyloženě kvůli tobě jsem jej vyrobil. (myšleno ironicky) Ty jsi fakt "mudla".  Ten obrázek jsem si na jaře sosnul, z nějakého blogu vývojáře z Oracle. Možná jsem si někde uložil url, ale fakt mě to za to nestojí hledat. Po novém roce uvidíš jestli to sedí nebo ten obrázek je blábol.
To, že reagujete na něco jiného, než jsem napsal, je váš problém. Já jsem nikde nepsal, že takhle releasy Oracle OpenJDK vycházet nebudou. Naopak jsem napsal, že na základě různých neoficiálních vyjádření jsem přesvědčený, že to tak bude. Psal jsem, že to ale Oracle nikde oficiálně neuvádí. „Nějaký blog vývojáře“ není oficiální informace Oracle. Za oficiální považuju například to, co je odkazované přímo ze stránky Oraclu o změnách v podpoře Javy: Oracle Java SE Support Roadmap.

Re:Java 11 změna licence
« Odpověď #22 kdy: 20. 11. 2018, 10:27:31 »
Ano, vyloženě kvůli tobě jsem jej vyrobil. (myšleno ironicky) Ty jsi fakt "mudla".  Ten obrázek jsem si na jaře sosnul, z nějakého blogu vývojáře z Oracle. Možná jsem si někde uložil url, ale fakt mě to za to nestojí hledat. Po novém roce uvidíš jestli to sedí nebo ten obrázek je blábol.
To, že reagujete na něco jiného, než jsem napsal, je váš problém. Já jsem nikde nepsal, že takhle releasy Oracle OpenJDK vycházet nebudou. Naopak jsem napsal, že na základě různých neoficiálních vyjádření jsem přesvědčený, že to tak bude. Psal jsem, že to ale Oracle nikde oficiálně neuvádí. „Nějaký blog vývojáře“ není oficiální informace Oracle. Za oficiální považuju například to, co je odkazované přímo ze stránky Oraclu o změnách v podpoře Javy: Oracle Java SE Support Roadmap.

Nasel jsem tohle:
https://medium.com/codefx-weekly/no-free-java-lts-version-b850192745fb

O tom obrazku tam pise:
Citace
(The best source I have for that is a slide from Sharat Chander, director of Java SE Product Management at Oracle. If you have a better one, let me know.
Update 2018–02: A helpful reader showed me the release map on the left, which Oracle sent out via email. You can see that 11 is marked for customers.)

Nevim jak moc je to oficialni. Ja ten email nedostal :-)

technomaniak

Re:Java 11 změna licence
« Odpověď #23 kdy: 20. 11. 2018, 11:47:03 »
Nasel jsem tohle:
https://medium.com/codefx-weekly/no-free-java-lts-version-b850192745fb

No, to bude asi ono(zdroj toho obrázku, který jsem si kdysi stáhl). Detaily si nepamatuji, četl jsem to někdy v březnu/dubnu. Jak vidíte, vydávání podle jejich plánů přesně sedí.

2Jirsák : Když už jsme u toho, kde si zjistil informaci že licenční podmínky se budou měnit od ledna? Cituji "Nový licenční model bude fungovat až od ledna 2019 .."  Licenční podmínky k Java11 byli zveřejněny v den vydání Java11.

Re:Java 11 změna licence
« Odpověď #24 kdy: 20. 11. 2018, 11:59:14 »
Když už jsme u toho, kde si zjistil informaci že licenční podmínky se budou měnit od ledna? Cituji "Nový licenční model bude fungovat až od ledna 2019 .."  Licenční podmínky k Java11 byli zveřejněny v den vydání Java11.
Zkuste stránku pro stažení Oracle java SE. Je tam takový nepřehlédnutelný červený rámeček. V něm je celkem užitečný text a také odkaz na podrobnosti.

technomaniak

Re:Java 11 změna licence
« Odpověď #25 kdy: 20. 11. 2018, 13:37:24 »
Zkuste stránku pro stažení Oracle java SE. Je tam takový nepřehlédnutelný červený rámeček. V něm je celkem užitečný text a také odkaz na podrobnosti.

Ale to se přeci týká Java8 a nikoliv Java11. Udělej CTR+C a CTRL+V daných textů nové licence týkající se Java11. To, že 8_202 bude poslední public se ví skoro rok.

Re:Java 11 změna licence
« Odpověď #26 kdy: 20. 11. 2018, 14:01:01 »
Ale to se přeci týká Java8 a nikoliv Java11. Udělej CTR+C a CTRL+V daných textů nové licence týkající se Java11. To, že 8_202 bude poslední public se ví skoro rok.
Nikoli, týká se to obecně Javy. Bavíme se totiž mimo jiné o updatech, takže to ani nemůžete fixovat na nějakou verzi. Jednou z klíčových vlastností nového modelu je to, že Oracle OpenJDK 13 okamžitě nahradí Oracle OpenJDK 12, tj. po vydání verze 13 už nebudou na verzi 12 vydávány žádné updaty. Tak netvrďte, že se to týká jen verze 11.

Do teď se nejvíc používá Java 8. Proto ukončení nekomerční podpory od ledna 2019 je to, co se dotýká největšího množství uživatelů. Pokud někdo už teď používá Javu 11, nebude mít problém co půl roku přecházet na nové verze a tedy používat Oracle OpenJDK.

technomaniak

Re:Java 11 změna licence
« Odpověď #27 kdy: 20. 11. 2018, 14:37:41 »
Nikoli, týká se to obecně Javy. Bavíme se totiž mimo jiné o updatech, takže to ani nemůžete fixovat na nějakou verzi. Jednou z klíčových vlastností nového modelu je to, že Oracle OpenJDK 13 okamžitě nahradí Oracle OpenJDK 12, tj. po vydání verze 13 už nebudou na verzi 12 vydávány žádné updaty. Tak netvrďte, že se to týká jen verze 11.

Do teď se nejvíc používá Java 8. Proto ukončení nekomerční podpory od ledna 2019 je to, co se dotýká největšího množství uživatelů. Pokud někdo už teď používá Javu 11, nebude mít problém co půl roku přecházet na nové verze a tedy používat Oracle OpenJDK.

Ale ty pořád konstatuješ to co se ví rok(mimochodem je to stejně stupidní jako kdybych ti vysvětlovat že 1+1 = 2 ) + a co v ekosystému Java děje od počátku. např. Java SE 4 (1.4) k 11/2018 taky nemá updaty. Java6,7 má updates ale nejsou public. Tudíž bylo logické očekávat že s Java 8 to bude stejné. Takže není žádné překvapení že jednou skončí úplně updaty Java 6,7,8. Prostě všechno jde v ekosystému Javy tak jak bylo dávno zveřejněno. Jestli ty jsi to nevěděl je to tvůj problém.

Abych to zkrátil : Prostě 01/2019 se žádné podmínky Java11 nemění. KONEC

Re:Java 11 změna licence
« Odpověď #28 kdy: 20. 11. 2018, 15:20:58 »
Ale ty pořád konstatuješ to co se ví rok(mimochodem je to stejně stupidní jako kdybych ti vysvětlovat že 1+1 = 2 ) + a co v ekosystému Java děje od počátku. např. Java SE 4 (1.4) k 11/2018 taky nemá updaty. Java6,7 má updates ale nejsou public. Tudíž bylo logické očekávat že s Java 8 to bude stejné. Takže není žádné překvapení že jednou skončí úplně updaty Java 6,7,8. Prostě všechno jde v ekosystému Javy tak jak bylo dávno zveřejněno. Jestli ty jsi to nevěděl je to tvůj problém.

Abych to zkrátil : Prostě 01/2019 se žádné podmínky Java11 nemění. KONEC
Java SE 1.4 má updaty stále, ale je to samozřejmě jenom v rámci speciálního (a určitě dost drahého) supportu. Java 8 je první verze s LTS a první, která přešla (i když ne kompletně) do režimu, že jednou za čas je vydána LTS verze a mezi tím je vydáno několik major verzí, které ale nemají dlouhodobou podporu a jejich podpora končí s vydáním následující major verze. Stejný model má např. Ubuntu. Java 8 je přechodová, takže mezi ní a další LTS byl například menší počet major verzí. Dříve měla dlouhodobou podporu každá major verze, takže veřejnou podporu měly vedle sebe třeba verze 6, 7 a 8, a placenou i 5 a 1.4.

K té zásadní změně s Javou dochází až od ledna 2019, kdy přestanou být vydávány updaty zdarma na Javu 8, tj. teprve tím okamžikem se přechází na režim „buď nejaktuálnější verze Oracle OpenJDK, pokud chcete použít starší ale záplatovanou verzi, musíte mít placenou podporu“. Teď můžete pořád používat nejnovější záplatované Oracle JDK 8 nebo 11, což nevypadá jako jediná verze Javy. Java 11 na tom vůbec nic nemění, akorát je shodou okolností první major verze, která už běží čistě v tom novém režimu, což se ale u Javy 11 projeví až v okamžiku, kdy vyjde verze 12 – protože pak budou další patche pro 11 pro komerční použití jen v rámci supportu. Jediný problém je v tom, že spousta lidí do té změny licencování motá Javu 11, protože se to děje ve stejném období, kdy Java 11 vyšla, ale jinak to s ní nijak nesouvisí.

andrej

Re:Java 11 změna licence
« Odpověď #29 kdy: 20. 11. 2018, 17:00:34 »
A má tohle java web start? Zulu I adopt ho nemají.
Java Web Start nebude mít nikdo, protože ta technologie s Javou 11 skončila. Jediná možnost je, že by někdo implementoval něco podobného (a třeba jednoduššího a funkčního). Navíc ta technologie je založená na tom, že to skoro všichni mají „automaticky“ v prohlížeči – to se jen tak někomu novému nepovede.

Java Web Start je mozne spustat aj z prikazoveho riadku alebo shellu.
http://javatechniques.com/blog/launching-java-webstart-from-the-command-line/
na jnlp / webstarte je zalozeny soft slovenskeho danoveho riaditelstva na vyplnanie a podavanie danovych priznani.