Server Dell PowerEdge T130 jako pracovní stanice

mln

Server Dell PowerEdge T130 jako pracovní stanice
« kdy: 18. 11. 2018, 18:01:36 »
Stručne povedané, je rozumné snažiť sa spraviť si z tower serveru Dell powerEdge T130 pracovnú stanicu podla tohoto návodu http://vcojot.blogspot.com/2016/11/some-tips-about-running-dell-poweredge.html

Podľa tej stránky je možné do toho serveru vložiť grafickú kartu s TDP max 45W a ten server by potom teoreticky mohol fungovať ako pracovná stanica (s 2 monitormi). Keď je T130 certifikovaný na RHEL a Ubuntu, mohol by na tom bežať obyčajný desktopový Linux Mint  (ovládače by mali byt v jadre ? )?

Dôvod prečo by som chcel zo serveru spraviť pracovnú stanicu je takýto:

Rozmýšľam nad kúpou nového PC ktorý má slúžiť ako pracovná stanica (rôzne virtuálne PC s/bez GUI (virtualbox alebo lxc kontajnery) pre embedded vývoj) a fileserver súčasne (ideálne aspoň 4 disky), na také polodomáce poloprofi použitie. PC hry nehrám, nepotrebujem výkonu grafiku (skôr uprednostňujem filmy a hudbu vo voľnom čase, takže vrcholom grafickej karty bude asi VDPAU pri HD filmoch).

 Cena by mala byť okolo 1000€, a rozhodne nechcem platiť za zbytočnú licenciu Windowsu (ideologický dôvod).

Rozhliadal som sa čo je dostupé na trhu. Buď si poskladať skladačku s asus/gigabyte/msi (2 asus dosky mi už 8 a 12 rokov bez poruchy slúžia) komponentov bez OS alebo kúpiť hotový PC napríklad od Dellu.

Problémom hotových PC ako napríklad Dell DELL Precision T3620 MT  (napriek deklarovanej certifikacii na RHEL a Ubuntu) je že ich väčšinou predávajú len s Win10 a pod. Ak niekto vie kde kúpiť bez Win10, nech dá vedieť.

Náhodou som narazil na servery Dellu, konkrétne Dell poweredge T130 seriu napr https://www.dell-shop.sk/dell-poweredge-t130-t130-5643. Dodávajú sa bez OS, majú celkom slušné vybavenie čo sa týka konektorov, 4x 3,5"disky, IDRAC remote management. Vyzerá to slušne.

Jediné čo im chýba aby bola z toho workstation je grafická karta a zvuková karta. Našiel som riešenie na tejto stránke, podla všetkého ten server utiahne max 45W grafickú kartu (nehrám hry, nejaka low cost grafika by mi mohla stačiť).
 
http://vcojot.blogspot.com/2016/11/some-tips-about-running-dell-poweredge.html


« Poslední změna: 18. 11. 2018, 22:26:58 od Petr Krčmář »


Oooo

Re:server Dell poweredge T130 ako pracovná stanica
« Odpověď #1 kdy: 18. 11. 2018, 18:24:41 »
Proc by to proboha neslo.
jedina vec je graficka karta, pokud se nejaka grafarna da vrazit do serveru tak je vsecko ok.

Oooo

Re:server Dell poweredge T130 ako pracovná stanica
« Odpověď #2 kdy: 18. 11. 2018, 18:27:33 »
Mit ten server k dispozici hned bych ho vyuzival, 3d me ani moc nebere, takze by mi stavajici grafika ze serveru stacila.

zdenek henek nereg.

Re:server Dell poweredge T130 ako pracovná stanica
« Odpověď #3 kdy: 18. 11. 2018, 21:09:13 »
Stručne povedané, je rozumné snažiť sa spraviť si z tower serveru Dell powerEdge T130 pracovnú stanicu podla tohoto návodu http://vcojot.blogspot.com/2016/11/some-tips-about-running-dell-poweredge.html

Podľa tej stránky je možné do toho serveru vložiť grafickú kartu s TDP max 45W a ten server by potom teoreticky mohol fungovať ako pracovná stanica (s 2 monitormi). Keď je T130 certifikovaný na RHEL a Ubuntu, mohol by na tom bežať obyčajný desktopový Linux Mint  (ovládače by mali byt v jadre ? )?

Dôvod prečo by som chcel zo serveru spraviť pracovnú stanicu je takýto:

Rozmýšľam nad kúpou nového PC ktorý má slúžiť ako pracovná stanica (rôzne virtuálne PC s/bez GUI (virtualbox alebo lxc kontajnery) pre embedded vývoj) a fileserver súčasne (ideálne aspoň 4 disky), na také polodomáce poloprofi použitie. PC hry nehrám, nepotrebujem výkonu grafiku (skôr uprednostňujem filmy a hudbu vo voľnom čase, takže vrcholom grafickej karty bude asi VDPAU pri HD filmoch).

 Cena by mala byť okolo 1000€, a rozhodne nechcem platiť za zbytočnú licenciu Windowsu (ideologický dôvod).

Rozhliadal som sa čo je dostupé na trhu. Buď si poskladať skladačku s asus/gigabyte/msi (2 asus dosky mi už 8 a 12 rokov bez poruchy slúžia) komponentov bez OS alebo kúpiť hotový PC napríklad od Dellu.

Problémom hotových PC ako napríklad Dell DELL Precision T3620 MT  (napriek deklarovanej certifikacii na RHEL a Ubuntu) je že ich väčšinou predávajú len s Win10 a pod. Ak niekto vie kde kúpiť bez Win10, nech dá vedieť.

Náhodou som narazil na servery Dellu, konkrétne Dell poweredge T130 seriu napr https://www.dell-shop.sk/dell-poweredge-t130-t130-5643. Dodávajú sa bez OS, majú celkom slušné vybavenie čo sa týka konektorov, 4x 3,5"disky, IDRAC remote management. Vyzerá to slušne.

Jediné čo im chýba aby bola z toho workstation je grafická karta a zvuková karta. Našiel som riešenie na tejto stránke, podla všetkého ten server utiahne max 45W grafickú kartu (nehrám hry, nejaka low cost grafika by mi mohla stačiť).
 
http://vcojot.blogspot.com/2016/11/some-tips-about-running-dell-poweredge.html

Jsi si jistej, ze ti bude stacit 4jadrovy procesor bez hyperthreadingu?
Taky jsem o necem podobnem uvazoval, ale ve chvili, kdy AMD vydalo Ryzen cpu / popropade Threadripper tak jsem na nejaky Dell repas hodne rychle zapomel.

naseptavac

Re:Server Dell PowerEdge T130 jako pracovní stanice
« Odpověď #4 kdy: 18. 11. 2018, 23:45:54 »
Nevim jak T130 ale T30 uchladi 4 disky v kanclu jen s dobastlenymi ventilatory.


romanz

Re:Server Dell PowerEdge T130 jako pracovní stanice
« Odpověď #5 kdy: 19. 11. 2018, 00:06:05 »
Nevim jak T130 ale T30 uchladi 4 disky v kanclu jen s dobastlenymi ventilatory.

to je blbost. mám T30 několik s ESXi vmware, 4 disky jsou skoro ve všech a chladí se to v pohodě. Nevšim jsem si nějakýho přehřívání nebo většího hukotu větráků..

Human.

Re:Server Dell PowerEdge T130 jako pracovní stanice
« Odpověď #6 kdy: 19. 11. 2018, 00:22:22 »
Dát 1036€ za počítač, co má výkon středního notebooku a je osazený 1 RAM modulem 8GB bez ECC ač naštěstí jen s dvojkanálem by se mi tedy moc nechtělo. To raději notebook, třeba https://www.alza.sk/lenovo-legion-y530?dq=5446404 je za 779€ i s DPH a rozdíl v ceně ti stačí na víc RAM, externí disk, monitor nebo pořádnou kocovinu dle Tvé volby ;). Spotřeba menší, výkon stejný, přenosnost nesrovnatelná. Leda v tom serveru vyměnit CPU, přidat RAM, 290W zdroj je na GPU stejně slabý... Ale to už jsi v kolečku vyhazovat peníze za zastaralý hardware. A bude to pak stát jako rovnou nový Ryzen s lepší upgradovatelností do budoucna i použitelným GPU.

naseptavac

Re:Server Dell PowerEdge T130 jako pracovní stanice
« Odpověď #7 kdy: 19. 11. 2018, 01:16:57 »
to je blbost. mám T30 několik s ESXi vmware, 4 disky jsou skoro ve všech a chladí se to v pohodě. Nevšim jsem si nějakýho přehřívání nebo většího hukotu větráků..

A jake mas teploty disku? Ja mel pres 50 a to je pro me moc. Kdyz HP to zvladne uchladit pod 40, tak at se jde Dell vycpat.  Nejsem vymenovac disku a zkusenost (sahajici hluboko do minuleho tisicleti :) jasne rika, ze teploty pres 40 znatelne zvysuji pravdepodobnost poruch.

naseptavac

Re:Server Dell PowerEdge T130 jako pracovní stanice
« Odpověď #8 kdy: 19. 11. 2018, 01:20:19 »
Dát 1036€ za počítač, co má výkon středního notebooku a je osazený 1 RAM modulem 8GB bez ECC ač naštěstí jen s dvojkanálem by se mi tedy moc nechtělo. To raději notebook, třeba https://www.alza.sk/lenovo-legion-y530?dq=5446404 je za 779€ i s DPH a rozdíl v ceně ti stačí na víc RAM, externí disk, monitor nebo pořádnou kocovinu dle Tvé volby ;). Spotřeba menší, výkon stejný, přenosnost nesrovnatelná. Leda v tom serveru vyměnit CPU, přidat RAM, 290W zdroj je na GPU stejně slabý... Ale to už jsi v kolečku vyhazovat peníze za zastaralý hardware. A bude to pak stát jako rovnou nový Ryzen s lepší upgradovatelností do budoucna i použitelným GPU.

Jen poznamka: je tam C236, takze s ECC.

PS jinak srovnavat server s nejakym obsournickym notebookem od cinanu je chucpe.

Karel

Re:Server Dell PowerEdge T130 jako pracovní stanice
« Odpověď #9 kdy: 19. 11. 2018, 04:48:01 »
Typuji ze tady
https://www.levnapc.cz/pc-dell-precision-t3610-xeon.html
Ci obecne
https://www.levnapc.cz/pocitace-dell-precision-t3610.html
Mas co hledas, za rozumne penize. Zaruku na 2 roky to ma nebo prikoupis za 1000Kc.

 A bude ti slouzit roky. Kupuji odsud za par korun repas profi Ntb co predtim staly raketu. A spokojenost.


dustin

Re:Server Dell PowerEdge T130 jako pracovní stanice
« Odpověď #10 kdy: 19. 11. 2018, 09:12:57 »
A nebo jít ještě do předchozí generace T3500/5500, která má sice starší xeony (X5xxx - upgrade na 6jádro stojí pár stovek), ale je podstatně levnější a má také jen DDR3 paměti. Výkonově to nebude žádný velký rozdíl.

Jméno:

Re:Server Dell PowerEdge T130 jako pracovní stanice
« Odpověď #11 kdy: 19. 11. 2018, 09:31:50 »
import pc jsou v pohode taky od nich mam nekolik desktopu a notebooky, kazdopadne jestli chces novyho della zkonfigurovanyho podle svych predstavm, tak bych sel do dell konfiguratoru :)
mam velice dobre zkusenosti s sws.cz (zdravim&chvalim) ale urcite je vice firem co to umeji (odkazy na stranakch dellu).


MasoxCZ

Re:Server Dell PowerEdge T130 jako pracovní stanice
« Odpověď #12 kdy: 19. 12. 2018, 11:37:44 »
to je blbost. mám T30 několik s ESXi vmware, 4 disky jsou skoro ve všech a chladí se to v pohodě. Nevšim jsem si nějakýho přehřívání nebo většího hukotu větráků..

A jake mas teploty disku? Ja mel pres 50 a to je pro me moc. Kdyz HP to zvladne uchladit pod 40, tak at se jde Dell vycpat.  Nejsem vymenovac disku a zkusenost (sahajici hluboko do minuleho tisicleti :) jasne rika, ze teploty pres 40 znatelne zvysuji pravdepodobnost poruch.

Mě tu na stole stojí T10 s 3x WD Black 1TB, a hlásí to 37~38°C a je to zticha, ergo kdo ví jestli se větráky vůbec točí.

Re:Server Dell PowerEdge T130 jako pracovní stanice
« Odpověď #13 kdy: 19. 12. 2018, 12:00:58 »
Pokud chceš jít tímhle směrem, spíš než server bych doporučoval starší workstation. Měl jsem Sun, teď mám Thinkstation, obojí naprosto super, obojí se dalo koupit za bezvadnou cenu na Ebayi.

dsc

Re:Server Dell PowerEdge T130 jako pracovní stanice
« Odpověď #14 kdy: 20. 12. 2018, 10:06:21 »
mě by vadil ten hluk....sem uz zvyklý na absolutní ticho notasu