Vhodný výběr monitoru (šetrného k očím)

Re:Vhodný výběr monitoru (šetrného k očím)
« Odpověď #15 kdy: 17. 11. 2018, 22:55:20 »
Hele lidi, co tu doporučujete 4k... jste si jistí, že všechen jeho soft je na 4k použitelný? Že má třeba vektorové ikonky a umí zvětšit celé GUI pro jemnější DPI okolo 200 ? Konkrétně Eagle? Jak starý Word? Pravda je, že na 4k monitor se dá poslat full HD obraz, a výsledek na displeji má pak kostičky ostré jako břitva :-)

Pro starý soft, stavěný na nějakých 70-90 dpi je problém už třeba full HD na 24". Pro starší soft je velmi dobrá volba nějaký pokud možno mladý monitor 27" full HD, protože plocha veliká a bude mít něco přes 70 dpi. Na technické kreslení klidně TN displej, není potřeba IPS.

Další věc je, jestli má tazatel vůbec počítač/grafiku, ze které se dá 4k vymáčknout. Ono poslat na monitor něco víc než full HD může být docela problém i na relativně mladém hardwaru, protože starší revize HDMI (a rozhodně DVI) zvládají právě tak full HD, cokoli víc může být problém. První monitory s 2560x1600 měly dual-link DVI, což dneska už začíná být dost exot.

A není vůbec od věci, ten displej si napřed někde prohlédnout na vlastní oči - různé displeje mají různé rozložení barevných subpixelů, skutečně při stejném rozlišení dávají některé displeje jednolitější pixely a jsou méně únavné pro oko. Jiné displeje mají místo každého pixelu "trikolóru" a zblízka to tahá za oči. Třeba LCD televize jsou v tomto ohledu jako displej pro pozorování zblízka hodně bídné. Což jsou věci, o kterých se v "technické specifikaci" na webu zpravidla nedočtete ani čárku.


Tely

Re:Vhodný výběr monitoru (šetrného k očím)
« Odpověď #16 kdy: 17. 11. 2018, 23:28:11 »
Ten Acer za 2 500,- je opravdu dobrá volba? A co říkáte na tyto:

Spíše tento: https://www.czc.cz/aoc-24v2q-led-monitor-23-8/247331/produkt
27": https://www.czc.cz/aoc-27v2q-led-monitor-27/247811/produkt

Stále jsou mi doporučovány. Myslel jsem, že bych vzal jeden z těch BenQ. Nezdají se mi špatné... Mají i funkce na šetření očí eye protection atd...

Repasované ne.

jpu

Re:Vhodný výběr monitoru (šetrného k očím)
« Odpověď #17 kdy: 17. 11. 2018, 23:54:20 »
Tak ja odporucam EIZO. To je zarucena kvalita. Mam osobne eizo 2750 a uplna spokojnost. Smejdy typu acer, asus, by som ani nezvazoval

Tely

Re:Vhodný výběr monitoru (šetrného k očím)
« Odpověď #18 kdy: 18. 11. 2018, 13:25:58 »
EIZO je moc drahé. To vůbec nepřipadá v úvahu  ;). Zřejmě vezmu AOC 24V2Q, jen jsem přemýšlel i o jeho 27" variantě, ale má pouze FHD a to je asi na takovou velikost málo, že?

Majkl

Re:Vhodný výběr monitoru (šetrného k očím)
« Odpověď #19 kdy: 18. 11. 2018, 15:07:51 »
EIZO je moc drahé. To vůbec nepřipadá v úvahu  ;). Zřejmě vezmu AOC 24V2Q, jen jsem přemýšlel i o jeho 27" variantě, ale má pouze FHD a to je asi na takovou velikost málo, že?
Je, za mě je rozumný kompromis na téhle úhlopříčce "2k" (2560x1440).

Ale když si nemůžeš dovolit vydat více než 3000, radí se dost špatně a tvůj výběr skončí u nějakého hodně špatného kompromisu.


zdenek henek nereg.

Re:Vhodný výběr monitoru (šetrného k očím)
« Odpověď #20 kdy: 18. 11. 2018, 15:55:40 »
Ahojte.
Sháním monitor na práci (ne více než 4-5hodinovou/den) a zábavu.
Doporučili byste mi tento? Mám ho vyhlédnutý a připadá mi jako nejlepší a hlavně šetrný k očím, na čemž si zakládám:

https://www.czc.cz/benq-gw2470h-led-monitor-24/177976/produkt

Díky

Jestli jeste porad hledas, tak si precti toto https://nickjanetakis.com/blog/how-to-pick-a-good-monitor-for-software-development

Yokotashi

Re:Vhodný výběr monitoru (šetrného k očím)
« Odpověď #21 kdy: 18. 11. 2018, 19:01:54 »
Me se kouka dobre na vsechny LCD, ale mel jsem problem s nizkou obnovovaci frekvenci u CRT, takze jsem pouzival MDA/Hercules s dlouhodosvitovym luminoforem predtim, nez LCD zacaly byt dostupne.

Ale treba jeden kolega v minulem zamestnani nezvladal jeden typ LCD panelu (uz si nepamatuju jaky). Takze to je dost individualni.

V kazdem pripade si nemyslim, ze hranata pismena jsou problem. Problem jsou spise rozmazana pismena u kterych bude mozna mozek porad nutit oko k doostreni a tim ho unavovat. 

Tely

Re:Vhodný výběr monitoru (šetrného k očím)
« Odpověď #22 kdy: 18. 11. 2018, 21:29:47 »
Jestli jeste porad hledas, tak si precti toto https://nickjanetakis.com/blog/how-to-pick-a-good-monitor-for-software-development

Ano, stále hledám a stále více se přikláním k tomuto:
[url]https://www.czc.cz/aoc-24v2q-led-monitor-23-8/247331/produkt[url]
Poměr cena/výkon se mi zdá přijatelný... Co jiného mně taky zbývá...

someone

Re:Vhodný výběr monitoru (šetrného k očím)
« Odpověď #23 kdy: 19. 11. 2018, 08:31:28 »
Já jsem při výběru hlídal hlavně to, aby při < 100% jasu monitor viditelně neblikal (označováno FlickerFree, FlickerSafe, u aoc-24v2q uvádí CZC Flicker reduction: ano). Dnes už je to možná běžné.

Rozhodnout o výběru může i preference technologie zobrazení - IPS (AOC 24V2Q) / VA (BenQ GW2470H)

Osobně mám starší a větší model BENQ gw2870, funguje, ale tím neříkám, že je lepší než IPS BENQ (nevím).

someone

Re:Vhodný výběr monitoru (šetrného k očím)
« Odpověď #24 kdy: 19. 11. 2018, 08:34:19 »
Osobně mám starší a větší model BENQ gw2870, funguje, ale tím neříkám, že je lepší než IPS BENQ (nevím).
Ups, chtěl jsem napsat, že neříkám, že je VA BENQ je lepší než IPS AOC.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodný výběr monitoru (šetrného k očím)
« Odpověď #25 kdy: 19. 11. 2018, 09:58:31 »
já doporučuji iiyama
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:Vhodný výběr monitoru (šetrného k očím)
« Odpověď #26 kdy: 19. 11. 2018, 10:24:22 »
EIZO je moc drahé. To vůbec nepřipadá v úvahu  ;). Zřejmě vezmu AOC 24V2Q, jen jsem přemýšlel i o jeho 27" variantě, ale má pouze FHD a to je asi na takovou velikost málo, že?

Ještě jednou zopakuji, naposled, už dám pokoj: na starší soft, který má pevné velikosti GUI elementů pro tehdejší dpi, je full HD na 27" pravým požehnáním (protože 32" se běžně nedělá). U nás v kanclu si to lidi pořizují na účetnictví apod. = starší soft s gridem přes celou obrazovku a pevnou velikostí ikonek. Pokud je Vám 40+, koukáte na displej cca z metru a nemusíte se naklánět blíž, abyste viděl na ikonky. Odhadem na elektro CAD to bude stejná píseň. Směju se lidem, co si pořídili na kreslení boží monitor se 100+ dpi a mají věčně ohnutý hřbet, jak se předklánějí k displeji kvůli ikonkám. Pak už jenom trochu pozor, ať pixely nevypadají moc jako "trikolóra" - pro oči nic moc.

Cek

Re:Vhodný výběr monitoru (šetrného k očím)
« Odpověď #27 kdy: 19. 11. 2018, 14:08:16 »
EIZO je moc drahé. To vůbec nepřipadá v úvahu  ;). Zřejmě vezmu AOC 24V2Q, jen jsem přemýšlel i o jeho 27" variantě, ale má pouze FHD a to je asi na takovou velikost málo, že?

Ještě jednou zopakuji, naposled, už dám pokoj: na starší soft, který má pevné velikosti GUI elementů pro tehdejší dpi, je full HD na 27" pravým požehnáním (protože 32" se běžně nedělá). U nás v kanclu si to lidi pořizují na účetnictví apod. = starší soft s gridem přes celou obrazovku a pevnou velikostí ikonek. Pokud je Vám 40+, koukáte na displej cca z metru a nemusíte se naklánět blíž, abyste viděl na ikonky. Odhadem na elektro CAD to bude stejná píseň. Směju se lidem, co si pořídili na kreslení boží monitor se 100+ dpi a mají věčně ohnutý hřbet, jak se předklánějí k displeji kvůli ikonkám. Pak už jenom trochu pozor, ať pixely nevypadají moc jako "trikolóra" - pro oči nic moc.

Tak ja Ti to uz napisu: Ano, pokud pouzivas jeste stale DOSove programy, protoze jsou pro Tebe nejlepsi, porid si 30'' FullHD televizi. Pro nas s normalnimi programy aspon pro Windows 7 je 24'' FullHD akorat, s vyssi velikosti chceme vyssi rozliseni. To, ze nejaky jouda v roce 2000 nenapsal program tak, aby skaloval rozhrani, fakt neznamena, ze je to dobra volba.

Kuba

Re:Vhodný výběr monitoru (šetrného k očím)
« Odpověď #28 kdy: 19. 11. 2018, 15:15:25 »
Jestli jeste porad hledas, tak si precti toto https://nickjanetakis.com/blog/how-to-pick-a-good-monitor-for-software-development

Ano, stále hledám a stále více se přikláním k tomuto:
[url]https://www.czc.cz/aoc-24v2q-led-monitor-23-8/247331/produkt[url]
Poměr cena/výkon se mi zdá přijatelný... Co jiného mně taky zbývá...

Já mám 27" verzi a za ty prachy super, 75 Hz a IPS, můžu jen doporučit. Vzal jsem FullHD místo 4k abych měl vše trochu větší, a mohl dělat i bez brýlí. Rámeček je kolem LCD je úzkej necelý 4 mm, a stojan je kovovej.

Re:Vhodný výběr monitoru (šetrného k očím)
« Odpověď #29 kdy: 19. 11. 2018, 15:22:34 »
Tak ja Ti to uz napisu: Ano, pokud pouzivas jeste stale DOSove programy, protoze jsou pro Tebe nejlepsi, porid si 30'' FullHD televizi.

No... DOSových programů s podporou vyšších rozlišení než 640x480 mnoho nebylo. Nemluvě o text-mode programech, které běžely celou dobu v 80x25 znaků, moderní verze uměly tuším i něco jako 80x50. Čili na DOS stačí vlastně 14". Pokud lze využít vyšší rozlišení, tak každopádně poměr 4:3. Třeba 1600x1200 (21") nebo 1280x1024 (17-19").

Já jsem to myslel vážně pro Windowsové aplikace. Dodnes je spousta softu, který při změně "zoomu" desktopu a dekorací oken neškáluje interní bitmapové ikonky, velikosti písma v obsažených widgetech apod.