Struktura databáze pro sklad

gnat

Re:Struktura databáze pro sklad
« Odpověď #15 kdy: 17. 11. 2018, 12:55:00 »
Trošku mi v těch navrhovaných modelech chybí informace o lokacích (každý element může být uložen na více místech), kapacitach lokaci a balících jednotkách.


honzikk

Re:Struktura databáze pro sklad
« Odpověď #16 kdy: 17. 11. 2018, 13:51:26 »
Excel nahrad Accessem, u tak maly veci nema cenu delat sql..
Neco mi rika ze k php aso nechce sql server ... mozna spis mysql a tam neni duvod ho nepouzit. Access ho bude limitovat na stanici s windows.

Ijacek

Re:Struktura databáze pro sklad
« Odpověď #17 kdy: 17. 11. 2018, 17:40:48 »
Zdravím,
ze studijních důvodů bych chtěl v php nahradit excelovskou tabulku kterou požíváme ve výrobe pro evidenci materiálu. Přijde mi rozumnější se učit na něčem reálném než na virtuální knihovně z tutoriálů. A to, že by mohl být výsledek i někomu užitečný poskytne i nějakou motivaci.
Prvotní pokus s vytvořením MySQL tabulky ala excelovská tabulka se ukázal jako blbost. Nastudoval jsem nějakou teorii a objevil normalizaci databáze, ale pořád moc netuším jak na to. Rozebral jsem jednu velkou tabulku na vic malých provázaných pomocí cizích klíčů. Zasekl jsem se na tom, že výrobky jsou z různých součástí o různém počtu. Mít v tabulce výrobků položku s polem součást/počet mi nepřijde správné.
...
Jde o sklad dílů a výrobků z něho. Chci databázi v které bude sklad výrobků a seznam z kterých součástí jsou vyrobené. K tomu skladovou evidenci těch součástí. Jednotlivé díly se mohou vyskytovat ve více výrobcích. A databáze by měla být rozšiřitelná. Na tom ztroskotala jedná velká tabulka ala excel...
Diky za jakékoliv nakopnutí.

Nástřel schematu:
Kód: [Vybrat]
vyrobek
- id
- name
... další vlastnosti

cast
- id
- name
... další vlastnosti

vyrobek2cast
- id_vyrobek
- id_cast
- kusů

Domnívám se, že tvůj problém je právě ten počet kusů ve vazební tabulce

Dík,
toto řešení mne napadlo jako první. Ale když jsem si představil počet položek v té vazební tabulce které budou v podstatě totožné, tak jsem myslel, že tudy cesta nevede a měl bych to nějak přidat k výrobku. V každém výrobku bude hromada stejných šroubů a každý bude znamenat řádek ve vazební tabulce, tak mne napadlo to pole...

Re:Struktura databáze pro sklad
« Odpověď #18 kdy: 17. 11. 2018, 17:56:13 »
Nástřel schematu:
Kód: [Vybrat]
vyrobek
- id
- name
... další vlastnosti

cast
- id
- name
... další vlastnosti

vyrobek2cast
- id_vyrobek
- id_cast
- kusů

Domnívám se, že tvůj problém je právě ten počet kusů ve vazební tabulce

Dík,
toto řešení mne napadlo jako první. Ale když jsem si představil počet položek v té vazební tabulce které budou v podstatě totožné, tak jsem myslel, že tudy cesta nevede a měl bych to nějak přidat k výrobku. V každém výrobku bude hromada stejných šroubů a každý bude znamenat řádek ve vazební tabulce, tak mne napadlo to pole...

IMHO to je myšleno tak, že v té vazební tabulce bude jen jeden řádek a v něm bude uveden počet, kolik těch stejných šroubků výrobek obsahuje.

gnat

Re:Struktura databáze pro sklad
« Odpověď #19 kdy: 17. 11. 2018, 18:14:57 »
Pole v tabulce výrobků pro součástí je na první pohled líbivé řešení jehož nevýhody se projeví v okamziku, kdy zjistíš, že výrobek může mít podsestavy.


Ijacek

Re:Struktura databáze pro sklad
« Odpověď #20 kdy: 17. 11. 2018, 18:58:30 »
To xffefef:
Tutorialy apd, jsem prostudoval, ale tento problem nepochopil. Respektive dle zdejších odpovědí pochopil, ale považoval to za chybný přístup.
To Radovan.
Nemusím si stříhat kartičky. Léta denně ten materiál a výrobky vozím tam a zpět a vím co jak funguje. Proto jsem to zvolil oproti imaginární knihovně z tutoriálů.
To RDa:
To jsem nějak nepochopil... V sestavě může být různý počet komponent a dělat pro každou vlastní sloupec se už ukázalo jako blbost.
To Oooo: Díky, vygooglím.
To je jedno : Nevím jak to myslíš. U hotových řešení jsem se díval, ale nalezl jsem právě jen velké ERP kde byl počet tabulek v třímístných číslech kterými jsem se nedokázal prokousat.
To romanz :
Potrebuji to online. A s MS jsem skoncil i desktopu.
To Dr. Heinz Doofenshmirtz, j :
Klobouk dolů. Kdyby jste se chtěl strukturou té DB pochlubit, uvítal bych to. Tohle bude také poněkud složitější, výrobek na více místech, občas se některé výrobky rozeberou aby se nějaký díl použil tam kde to víc hoří, zmetkovitost dílů, inventury, důvod odepsání, z jednoho dílu se uděljí dva jiné případně se použije jiný než tam patří, apd.
To Ivan:
Zajímavé... přivedl jste mne na myšlenku, že by bylo se mohlo hodit zpětně zjistit co, kdy a kdo změnil stav na skladu. Díky
To Ondrej Nemecek:
Jasně, ale ten řádek bude u některých položek klidně v každém výrobku, a nebude sám. Množství těch podobných řádků mne přivedlo na myšlenku že to je špatně.
To gnat: Na první pohled mi přišlo dobré řešení široká tabulka s výrobkem v řadku a díly jako sloupci. To je momentální řešení v excelu. A ukázalo se jako úplně scestné. Struktura DB je základ, když je špatně, musí se začít od základu. I když vynalézáním kola se nejvíc naučim, tady se mi to opakovat nechce a tak se raději ptám.
Děkuji BoneFlute, agent a všem ostaním.

Kit

Re:Struktura databáze pro sklad
« Odpověď #21 kdy: 17. 11. 2018, 19:03:13 »
Warehouse management systemy ktery jsem doposud videl, byly zalozeny na dvou klicovych tabulkach. Jedna obsahovava seznam veci, ktery se do  skladu privezly, druha seznam veci ktery se vyskladnily. Zbyle tabulky popisovaly procesy ve skladu, objednavky, konfiguraci, uzivatele, prava, ...

Tohle jsem měl v jedné tabulce. Oddělovat příjem od výdeje mi nedávalo smysl.

jaba

Re:Struktura databáze pro sklad
« Odpověď #22 kdy: 17. 11. 2018, 19:24:12 »
Aby to vubec nejak fungovalo, musi byt pro kazdy vyrobek BOM napriklad jako vyrobek = jedna tabulka - idkomponenty, pocet kusu
Pak staci velka tabulka skladu komponent -klic1- Id komponenty-ks-misto etc
Oddelil bych sklad vyrobku - klic2 -Id vyrobku-ks-misto, etc.
Pak kdyz smena vyrobi x ks vyrobku a uskladni je nekam, dle BOM se odecte prislusny pocet komponent ze skladu...
takto primitivne zacit a postupne dodavat dalsi ficury - tabulka objednaneho- material na ceste - atp...
cus bambus

Dr. Heinz Doofenshmirtz

Re:Struktura databáze pro sklad
« Odpověď #23 kdy: 17. 11. 2018, 19:50:36 »
S kolika položkami se bude ve skladu operovat, jestli by nebylo lepší (v případě zmiňovaných sestav) použít dokumentovou databázi.

Kit

Re:Struktura databáze pro sklad
« Odpověď #24 kdy: 17. 11. 2018, 20:17:31 »
S kolika položkami se bude ve skladu operovat, jestli by nebylo lepší (v případě zmiňovaných sestav) použít dokumentovou databázi.

Dokumentovou databázi bych do toho netahal - nadělá s tím víc škody než užitku.

Re:Struktura databáze pro sklad
« Odpověď #25 kdy: 17. 11. 2018, 20:50:31 »
S kolika položkami se bude ve skladu operovat, jestli by nebylo lepší (v případě zmiňovaných sestav) použít dokumentovou databázi.

Dokumentovou databázi bych do toho netahal - nadělá s tím víc škody než užitku.

Fakt? Čím napríklad?

Re:Struktura databáze pro sklad
« Odpověď #26 kdy: 17. 11. 2018, 22:37:03 »
Asi jsem mimo, ale ohnout document management system na skladové hospodářství? A proboha proč? Relační databáze je mnohem spíš to správné kladivo, pokud není na pořadu dne, koupit na to hotový software (s databází uvnitř / na pozadí).

No fakt je, že už jsem viděl webový document management systém ohnutý na downloads section u jednoho výrobce... uživatelský dojem byl "přes koleno" a stejně tam nedokázali nacpat data tak, aby struktura "odkazů" odpovídala rodinám HW produktů, které sdílejí společné ovladače apod. Ale to bylo spíš o sebekázni správců.

Dr. Heinz Doofenshmirtz

Re:Struktura databáze pro sklad
« Odpověď #27 kdy: 18. 11. 2018, 11:04:02 »
Mimo autora dotazu tady nikdo neznáme s jak velkým množstvím jakých dat ten sklad operuje.
Část si tu asi představuje sklad nějakého obchodu - navezu paletu, odvezu paletu, všechno pěkně v krabičkách. Uvědomte si ale, jestli má sestavu, třeba tepelné čerpadlo a potřebuje z něj ad-hoc nějakou součást (například kvůli urgentní opravě) kanibalizovat a pak ji zase vrátit, jak složitá by vám vznikla struktura databáze. Kolik myslíte, že ten sklad může těch čerpadel držet? Dva kusy? Jestli to doteď drželi v Excelovské tabulce, tak se podívejte kolik je ta schopná zvládnout záznamů a vyjde vám z toho, že to nebyly statisíce položek a hledáte se tu řešení na problém, který neexistuje.

Pivel

Re:Struktura databáze pro sklad
« Odpověď #28 kdy: 18. 11. 2018, 11:52:59 »
Asi jsem mimo, ale ohnout document management system na skladové hospodářství? A proboha proč? Relační databáze je mnohem spíš to správné kladivo, pokud není na pořadu dne, koupit na to hotový software (s databází uvnitř / na pozadí).

On nepsal DMS ale dokumentovou databázi :) Třeba MongoDB nebo tak..

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Struktura databáze pro sklad
« Odpověď #29 kdy: 18. 11. 2018, 12:47:00 »
To RDa:
To jsem nějak nepochopil... V sestavě může být různý počet komponent a dělat pro každou vlastní sloupec se už ukázalo jako blbost.

Asi se nechapeme, nebo ty nechapes co je databaze. Ty potrebujes ukladat 2 druhy informaci: seznam fyzickych veci, at uz sestav nebo komponent ze kterych se to sklada = produkty (Tabulka 1). A pak informaci, kolikrat se ktera vec nachazi v jine veci (Tabulka 2 - sestava), s nejakou referenci, jestli to tam bude obsazeno na vice mistech:

Kód: [Vybrat]
produkty:
1. auto
2. koleso
:

sestava:
1 2 "provozni" 4x
1 2 "nahradni" 1x
:

Kde je tady vlastni sloupec? Jsou to dve primitivni tabulky.