Spolehlivý souborový systém pro RPi

crown

Spolehlivý souborový systém pro RPi
« kdy: 14. 11. 2018, 14:15:16 »
Potreboval bych poradit, jaky souborovy system je nejmene nachylny na poskozeni pri nesetrnem odpojeni/vypnuti.
Konkretne jde o raspberry pi, kde se stava, ze se odpoji napajeni bez spravneho vypnuti. System muzu dat na kartu nebo na externi disk, pokud v tom je rozdil.

(Doted tam byl ext4 na SD karte a po case se vzdy rozsype.)

Diky
« Poslední změna: 14. 11. 2018, 15:51:20 od Petr Krčmář »


g

Re:Souborovy system
« Odpověď #1 kdy: 14. 11. 2018, 14:42:55 »
Při odpojení za chodu (při zápisu) se ti rozsype všechno.
Na ext4 zapnout plné žurnálování (tzn. i dat, nejen metadat), mohlo by to pomoct (bude větší zátěž na SD kartu, určitě čekej zpomalení). Možná vypnout použití bufferů.
Nebo jit cestou FAT, protože je nejjednodušší oprava  ;D

MichalS

Re:Souborovy system
« Odpověď #2 kdy: 14. 11. 2018, 15:12:02 »
Ve firemnim prostrediu mame 100+ rpi a vypinaji se samozrejme za chodu, jak jinak. na zacatku jsem hodne laboroval s SD kartama, existuje i tabulka, kde je napsano jak se ktere karty chovaji, zalezi hodne na radici v karte. nakonec se nam jako nejlepsi osvedcili karty SanDisk, 16GB, class10 microsdhc A1 - drzi, dlouho a dost. pouzivame standartni debian stretch pro rpi (oficial), zadne upravy, aby se neco nezapisovalo, nebo aby bezel system v pameti atd. nic, proste to nemelo smysl. s kartama kingstone se to sralo po kazdem vypnuti, se SanDiskama to proste jede paradne (ale nerikam ze na 100 procent, obcas se taky neco posere) a s minimem ztrat ...

Re:Souborovy system
« Odpověď #3 kdy: 14. 11. 2018, 15:31:58 »
Akorá mi z Alzy vezou ScanDisk kartu, jsem rád :)
Co na tom mrskáte, že těch RPI máte tolik?

.

Re:Souborovy system
« Odpověď #4 kdy: 14. 11. 2018, 15:49:42 »
ZFS


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Spolehlivý souborový systém pro RPi
« Odpověď #5 kdy: 14. 11. 2018, 16:04:53 »
pokud neni problem pouzit USB HDD/SSD, tak to ze ti odchazej SD karty(na HW urovni) by to samozrejme vyresilo...

k microSD kartam, ja u desek kde chci kvalitu pouzivam vyhradne industrial A-DATA IDU3A
je to v podstate "SSD", pouziva to MLC, ECC, S.M.A.R.T.  (i kdyz smartctl mi udaje nacist nechtel?)
http://industrial.adata.com/us/product/253
https://www.suntech.cz/kategorie/?srchtxt=adata+industrial+micro&fts=1

Re:Spolehlivý souborový systém pro RPi
« Odpověď #6 kdy: 14. 11. 2018, 16:08:41 »
Nejméně náchylný na násilné odpojení bude FAT nebo FAT32, protože mají minimální množství metadat, takže je tam minimum toho, co by mohlo být nějak nekonzistentní nebo poškozené.

U ostatních souborových systémů by mělo pomoci zapnout žurnálování, protože to umožní souborový systém po výpadku obnovit do konzistentního stavu.

Ještě závisí na „chytrosti“ cílového média. Mám pocit, že SD už mohou obsahovat nějakou logiku, a pokud si souborový systém bude myslet, že něco už je zapsané ale nebude, ale zapsané bude něco následujícího, tak nepomůže ani žurnál, když bude rozbitý.

crown

Re:Spolehlivý souborový systém pro RPi
« Odpověď #7 kdy: 14. 11. 2018, 16:36:03 »
Diky za postrehy.
Na tom disku pobezi zase Raspbian, takze FAT by neslo. Mam k tomu pribalenou Kingston industrial. (Tady jste me nepotesili.) Zkusim teda system hodit na stary USB SSD disk, ktery se mi tu vali a uvidim.
Karty neodesli hardwarove, ale jen se rozsypal system.

Pomohlo by dat k disku kondenzator, aby stihl zapsat posledni data? i kdyz uz ho mozna disky maji v sobe od vyrobce...