Ekologická likvidácia HDD

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ekologická likvidácia HDD
« Odpověď #45 kdy: 23. 04. 2015, 09:28:43 »
Jo, nalepky. Ale co lepidlo? A bude nekdo sundavat nalepky olejem a pak to zase odmastovat, aby PET flasky mohly byt decentne recyklovany a nebylo pomichane ruzne druhy plastu s papirem a slupkami od bananu, co lidi prihodili do kontajneru?


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Ekologická likvidácia HDD
« Odpověď #46 kdy: 23. 04. 2015, 12:48:40 »
To s tim krokovym motorkem tocite bez kontroleru 8-) ? (Nemyslim  nad hlavou, drže za privody.)

S krokový točím s pomocí Arduina a to ze dvou důvodů: 1. už na to je knihovna, 2. je to trapně jednoduchý proces. Třífázový DC motor je už vyšší úroveň a já mu nechci dávat příliš mozkové kapacity (tím chci říct, že by to nejspíš taky šlo ovládat pomocí Arduina, ale jsem línej to vymejšlet nebo hledat).

Trident

Re:Ekologická likvidácia HDD
« Odpověď #47 kdy: 24. 04. 2015, 08:35:20 »
ES: Skleněné plotny? Nějak se mi to nelíbí... Hoď mi nějakej odkaz, rád si o tom počtu (ideálně pokud by psali o ne/výhodách).
Zatial som pocul o diskoch zo sklennymi plotnami jedine v jednej hernej konzole tusim Sony. Inak rozoberam disky len tak zo zabavy a este som sklenne platne nevidel. Vecsina je ale 3.5 palcovych.
Inak ta hlinnikova zliatina z obalu disku sa da vybrusit a vylestit a ani po rokoch neoxiduje takze ak je niekde hrubsi kusok da sa to pouzit napriklad na rukovet na noza (zaciatok a koniec medzi to nejake pekne drevo alebo paroh). Este som neskusal pouzit motorcek ale mal by tam byt krokovy odhadujem tak 7W podla spotreby disku pri starte. Uvazoval som ze dam 4 motorceky na platnicku, nejake adurino a urobim si robota.
Pevne disky maji klasicky linearni motor na pohon ploten.  Na pohyb hlavy se krokovy motor prestal pouzivat nekdy kolem kapacit 100MB. Pak se zacalo pouzivat elektromagneticke vychylovani ktere mame dodnes.. Nektere disky maji i konec ramenka vychylovaci.
Ano male disky dost casto maji sklenene plotny a je to na plotny material budoucnosti. Sklo lze vyrobit v mnohem vetsi kvalite a je teplotne a mechanicky stabilnejsi nez hlinik.

Pavelvykup

Re:Ekologická likvidácia HDD
« Odpověď #48 kdy: 13. 11. 2018, 13:55:13 »
Dobrý den,

Narazil jsem na tuto diskuzi náhodou...pro informaci ani 1% nekončí ve spalovně. Hdd se zkládá z materiálu, kde každý má svoji cenu. Například elektronika, co tu někdo psal ze jde na skládku, tvoří 50% hodnoty hdd. Pokud vyhodite disk na svěřeny dvůr, do kontejneru na elektroodpad nebo dalšího zařízení jde hdd na prodej jako odpad a Dana firma na tom má pěkný zisk. Jeho hodnota se pohybuje mezi 38-45kc/kg, pokud tedy mate větší množství daji se prodat a hodi to nějakou korunu.

P_V

  • ***
  • 227
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ekologická likvidácia HDD
« Odpověď #49 kdy: 13. 11. 2018, 15:12:40 »
Nejlevněji ovšem vyjde, navážet to do nějaké velké haly, a když je plná, zapálit to. Dostanete zaplaceno za převzetí k likvidaci, i od pojišťovny, a nemusíte se snažit o nějaké rozebírání a recyklaci.


Ecco

Re:Ekologická likvidácia HDD
« Odpověď #50 kdy: 13. 11. 2018, 15:38:38 »
a když je plná, zapálit to.

To ovsem neni ekologicke a o to tazateli slo predevsim.

xffefef

Re:Ekologická likvidácia HDD
« Odpověď #51 kdy: 13. 11. 2018, 17:59:08 »
Doma sa mi nahromadilo niekolko nefunkcnych HDD. Do kontajnera ich samozrejme vyhadzovat nechcem a predpokladam, ze ked ich odnesiem niekam do zberneho dvora, tak z nich maximalne vyberu elektroniku a zvysok skonci v spalovni.
Je nejaky lepsi sposob, ako sa zbavit starych diskov ? Existuje nejaka firma, ktora likviduje takyto druh odpadu seriozne ?

D za napady.
První věc u HDD je likvidace dat. Tu vyřeší malá dírka vrtačkou skrz plotny.

A druhá věc je samotná likvidace. V Česku se řeší odběr drobného elektroodpadu v červených kontejnerech na kterých je bíle napsáno elektroodpad. To je samovysvětlující. Kam házíte odpad na Slovenku tady asi nikdo vědět nebude.

xffefef

Re:Ekologická likvidácia HDD
« Odpověď #52 kdy: 13. 11. 2018, 18:13:03 »
Dobrý den,

Narazil jsem na tuto diskuzi náhodou...pro informaci ani 1% nekončí ve spalovně. Hdd se zkládá z materiálu, kde každý má svoji cenu. Například elektronika, co tu někdo psal ze jde na skládku, tvoří 50% hodnoty hdd. Pokud vyhodite disk na svěřeny dvůr, do kontejneru na elektroodpad nebo dalšího zařízení jde hdd na prodej jako odpad a Dana firma na tom má pěkný zisk. Jeho hodnota se pohybuje mezi 38-45kc/kg, pokud tedy mate větší množství daji se prodat a hodi to nějakou korunu.
Prošel jsem nějaké odkazy v google a za HDD dávali 5, 22 a nejvíc 30. Docela by mě zajímalo kde že dávaji těch 45kč/kg :o

A jinak elektro šrot je nadhodnocená komodita a je to obrovský obchod díky dvojité dotaci recyklátorům. První dotace je dotace z fondu zpětného odběru elektroodpadu a druhá dotace je na invalidy co to rozebírají. Recyklační centrum je z našich kapes v obrovském plusu než vůbec na něco chmátnou ...

Milan

Re:Ekologická likvidácia HDD
« Odpověď #53 kdy: 13. 11. 2018, 19:51:57 »
Osobně si myslím, že malá dírka vyvrtaná do plotny rozhodně nezničí data. Respektive zničí data pouze co byla v oblasti vyvrtané dírky. Ostatní oblast by byla ve čtecím zařízení čitelná se spoustou dat. Tak nějak se prý zachraňují data z havarovaných disků, kde je vadná čtecí hlava.

xffefef

Re:Ekologická likvidácia HDD
« Odpověď #54 kdy: 13. 11. 2018, 23:48:08 »
Osobně si myslím, že malá dírka vyvrtaná do plotny rozhodně nezničí data. Respektive zničí data pouze co byla v oblasti vyvrtané dírky. Ostatní oblast by byla ve čtecím zařízení čitelná se spoustou dat. Tak nějak se prý zachraňují data z havarovaných disků, kde je vadná čtecí hlava.
Osobně si myslím, že dírka bohatě stačí. Pouliční krysa co vybírá popelnice a tahá domu odpad to nerozchodí a ve sběrně to mezi těma tisícíma dalších už nikdo řešit nebude ... to bych spíš věřil na zásah bleskem. ;) ... ovšem pokud to jsou data NASA tak asi volit větší destrukci.

Ondro

Re:Ekologická likvidácia HDD
« Odpověď #55 kdy: 14. 11. 2018, 08:31:25 »
.....

MOja naivna laicka predstava bola, ze existuje specializovana firma, ktore dokaze efektivne zrecyklovat diskove platne, napr ich roztavenim a ziskany material predava naspat vyrobcom diskov.

No nic, zda sa, ze HDD skoncia v peci spolu s inym bordelom ...  :-\
.......

Ono to tak nejako funguje ale nie uplne priamo. Ak ich odnesies do zberneho dvoru, kde zbieraju el. odpad, tak neskonci v peci. Zrecykluje sa v najvecsej moznej miere. Napriklad hlinik je prefektne skoro 100% recyklovatelny a donekonecna bez ztraty kvality.
Do akej miery sa dany vyrobok zrecykluje/zhodnoti zalezi napriklad aj od konstrukcie daneho zariadenia.

Fido

Re:Ekologická likvidácia HDD
« Odpověď #56 kdy: 14. 11. 2018, 09:30:41 »
Jo, nalepky. Ale co lepidlo? A bude nekdo sundavat nalepky olejem a pak to zase odmastovat, aby PET flasky mohly byt decentne recyklovany a nebylo pomichane ruzne druhy plastu s papirem a slupkami od bananu, co lidi prihodili do kontajneru?

Není to dávno, co jsem byl na prohlídce Budvaru a tam mají na odstraňování etiket normálně linku, tuším že 45.000 lahví za hodinu. Troufám si odhadnout, že něco podobného bude i pro plasty.

PS: chápu, že skleněné lahve jsou asi jednodušší na manipulaci (drží tvar a jsou všechny stejně velké - i když třídící linka pro odlišné lahve je až za odstraňovačem etiket), zase na druhou stranu nikdo u PET nemusí řešit "opatrnost" při zacházení, dovedu si představit, že se to rozšmelcule na plastovou kaši a ta se v něčem vykoupe.

Madafa

Re:Ekologická likvidácia HDD
« Odpověď #57 kdy: 14. 11. 2018, 10:01:20 »
Ekologická likvidace HD? AUKRO  :-*

?

Re:Ekologická likvidácia HDD
« Odpověď #58 kdy: 14. 11. 2018, 11:32:37 »
Jo, nalepky. Ale co lepidlo? A bude nekdo sundavat nalepky olejem a pak to zase odmastovat, aby PET flasky mohly byt decentne recyklovany a nebylo pomichane ruzne druhy plastu s papirem a slupkami od bananu, co lidi prihodili do kontajneru?

Není to dávno, co jsem byl na prohlídce Budvaru a tam mají na odstraňování etiket normálně linku, tuším že 45.000 lahví za hodinu. Troufám si odhadnout, že něco podobného bude i pro plasty.

PS: chápu, že skleněné lahve jsou asi jednodušší na manipulaci (drží tvar a jsou všechny stejně velké - i když třídící linka pro odlišné lahve je až za odstraňovačem etiket), zase na druhou stranu nikdo u PET nemusí řešit "opatrnost" při zacházení, dovedu si představit, že se to rozšmelcule na plastovou kaši a ta se v něčem vykoupe.

PETky se rozdrtěj, hodnotnější ABS plast z víček vyplave na hladinu, zbytek klesne ke dnu. Proto je separatní sběr víček nesmysl. Drť pak stroje můžou třídit podle barvy, nebo se z toho všeho vylisujou třeba palety, sloupky na ploty, podstavce pod dočasný dopravní značení a podobný věci.

Sklo se taky rozdrtí, prožene magnetem kvůli odstanění kovů (proto též nevadí víčka), vykoupe, profoukne. Drť se případně třídí podle barvy. Zbytek shoří v peci.

Podobně se recyklujou třeba auta a v podstatě i elektronika. Všechno se rozdrtí, drť se rozdělí na lehký části (plasty) a těžký části (kovy), který se pak zase třídí na magnetický a nemagnetický.

Opravdu to nikdo nerozebírá. Maximálně se demontují velké části z jedno kusu materiálu (motory z aut, pc se vyndá z case, separují se kabely, chladiče) a nebezpečný věci (baterie, náplně).