Proč se v Javě XML nahrazuje YML?

JS

Re:Proč se v Javě XML nahrazuje YML?
« Odpověď #90 kdy: 14. 11. 2018, 16:16:43 »
S ktorych chyb sa konkretne poucili?

Uz je to delsi doba, co jsem si to porovnaval, ale jsou to v podstate spis drobnosti. Msgpack treba zezacatku nerozlisoval text a binarni data, pozdeji to tam pridali.

Jinak v CBOR specifikaci to porovnani primo mas (a tedy jake nedostatky se pokousel autor odstranit).


Re:Proč se v Javě XML nahrazuje YML?
« Odpověď #91 kdy: 14. 11. 2018, 16:21:21 »
Jinak mi prijde, ze si to trochu protireci. Pokud je XML zamerne textovy format, aby se dal snadno editovat, pak by mel stacit textovy editor.
Svět není černobílý. Editovat XML notepadem samozřejmě můžete, ale nebude to úplně pohodlné. A nebo můžete použít specializovaný editor, a s ním pak můžete klidně editovat XML, které má desetitisíce uzlů. Neexistuje žádný formát, se kterým byste mohl pohodlně v notepadu editovat soubor, který bude mít desetitisíce prvků. Rozdíl ve formátech je v tom, že když budete chtít nouzově editovat ten soubor s desetitisíci prvků v notepadu, tak v případě XML to bude otrava, ale nakonec to zvládnete, v případě JSONu taky, pokud půjde jen o to oeditovat nějakou hodnotu a nevytvářet žádné nové struktury, ale třeba v případě YAMLu byste se z toho zbláznil.

JS

Re:Proč se v Javě XML nahrazuje YML?
« Odpověď #92 kdy: 14. 11. 2018, 16:24:44 »
Ugh, precti si prvni vetu toho, co citujes.. Nicmene, proc bych mel chtit v textovem editoru editovat data, ktera vyrobil jeden program pro jiny program?
Protože se to někdy hodí, protože to jde a protože je to snadné a pohodlné.

Muzes lip popsat, kdy se to hodi? Vzdycky, kdyz jsem neco takoveho delal, tak jsem nakonec zjistil, ze bych byl byval udelal lip napsat si na to rovnou program (nebo test).

Kit

Re:Proč se v Javě XML nahrazuje YML?
« Odpověď #93 kdy: 14. 11. 2018, 18:51:38 »
Pro ruční editaci XML nemusíš používat textový editor, ale použiješ XML editor.
Nemám ho po ruce, textový editor je součástí základní výbavy každého os. Nemusí se ti to líbit, ale nemá smysl čůrat proti větru. Plain text je pro konfiguráky oepší volba, json pro výměnu dat na webu zrovna tak. Tohle není žádné nařízení shora, celé to vyplývá z lidské přirozenosti. XML se nepovedlo na sílu protlačit ani do html, kam se hodil velmi. Na spoustu věcí je zbytečně formální a komplexní.

Proto jsem použil slovo "nemusíš". Osobně pro editaci XML používám Vim, ale pokud nějakou změnu potřebuji udělat dávkově, použiji xmlstarlet.

Když píši HTML, tak si nejprve data uložím do XML a teprve pak z něho generuji HTML (nebo cokoli jiného).

XHTML se neosvědčilo, protože ořezalo používané sémantické značky místo toho vnucovalo strukturální značky. Sám jsem k němu měl už od počátku docela odpor a uvítal jsem HTML5, které naopak sémantické značky rozšířilo.

Re:Proč se v Javě XML nahrazuje YML?
« Odpověď #94 kdy: 14. 11. 2018, 20:34:14 »
XHTML se neosvědčilo, protože ořezalo používané sémantické značky místo toho vnucovalo strukturální značky. Sám jsem k němu měl už od počátku docela odpor a uvítal jsem HTML5, které naopak sémantické značky rozšířilo.
XHTML používalo stejné značky, jako HTML 4, byla to jen jiná serializace. I HTML5 má definovanou svojí XML serializaci. Ale autoři HTML5, místo aby použili existující specifikaci XML a nad tím dospecifikovali HTML5, vymysleli si vlastní jazyk, který nemá žádnou gramatiku – místo toho je v próze popsáno chování HTML5 parseru.


Re:Proč se v Javě XML nahrazuje YML?
« Odpověď #95 kdy: 14. 11. 2018, 20:37:15 »
Povodne urcenie XML nie su textove dokumenty!
Je to strojovo aj ludsky citatelny format. Bol urceny na to aby ho citali stroje aj ludia.
Tak nevím, nějak tomu nerozumím... Má to druhého tvrzení (tj. XML je čitelný strojově i lidsky) nějak plynout podpora pro to první (tj. XML není původně určený pro textové dokumenty)?

Protože já tam žádný rozpor nevidím - XML je formát pro značkování textů čitelný pro stroje i dokumenty.

Kit

Re:Proč se v Javě XML nahrazuje YML?
« Odpověď #96 kdy: 14. 11. 2018, 21:49:03 »
Povodne urcenie XML nie su textove dokumenty!
Je to strojovo aj ludsky citatelny format. Bol urceny na to aby ho citali stroje aj ludia.
Tak nevím, nějak tomu nerozumím... Má to druhého tvrzení (tj. XML je čitelný strojově i lidsky) nějak plynout podpora pro to první (tj. XML není původně určený pro textové dokumenty)?

Protože já tam žádný rozpor nevidím - XML je formát pro značkování textů čitelný pro stroje i dokumenty.

Možná by chtělo specifikovat, co jsou "textové dokumenty". Někdo si pod tím pojmem představuje dokumenty z Wordu...

Petr

Re:Proč se v Javě XML nahrazuje YML?
« Odpověď #97 kdy: 15. 11. 2018, 06:54:43 »
Pro ruční editaci XML nemusíš používat textový editor, ale použiješ XML editor.
Nemám ho po ruce, textový editor je součástí základní výbavy každého os. Nemusí se ti to líbit, ale nemá smysl čůrat proti větru. Plain text je pro konfiguráky oepší volba, json pro výměnu dat na webu zrovna tak. Tohle není žádné nařízení shora, celé to vyplývá z lidské přirozenosti. XML se nepovedlo na sílu protlačit ani do html, kam se hodil velmi. Na spoustu věcí je zbytečně formální a komplexní.

Proto jsem použil slovo "nemusíš". Osobně pro editaci XML používám Vim, ale pokud nějakou změnu potřebuji udělat dávkově, použiji xmlstarlet.

Když píši HTML, tak si nejprve data uložím do XML a teprve pak z něho generuji HTML (nebo cokoli jiného).

XHTML se neosvědčilo, protože ořezalo používané sémantické značky místo toho vnucovalo strukturální značky. Sám jsem k němu měl už od počátku docela odpor a uvítal jsem HTML5, které naopak sémantické značky rozšířilo.
Co děláš ty je úplně jedno, svět se podle tebe neřídí.
Html a xhtml bylo stejné, lišilo se jen nároky na přesnost zápisu.

Kit

Re:Proč se v Javě XML nahrazuje YML?
« Odpověď #98 kdy: 15. 11. 2018, 07:18:51 »
Html a xhtml bylo stejné, lišilo se jen nároky na přesnost zápisu.

HTML je odvozeno ze SGML, zatímco XHTML je odvozeno z XML. Jedná se tedy o různé formáty, které sice vypadají podobně, ale parsují se odlišně. Atributy elementů se píší jinak.

Re:Proč se v Javě XML nahrazuje YML?
« Odpověď #99 kdy: 15. 11. 2018, 08:06:17 »
Povodne urcenie XML nie su textove dokumenty!
Je to strojovo aj ludsky citatelny format. Bol urceny na to aby ho citali stroje aj ludia.
Tak nevím, nějak tomu nerozumím... Má to druhého tvrzení (tj. XML je čitelný strojově i lidsky) nějak plynout podpora pro to první (tj. XML není původně určený pro textové dokumenty)?

Protože já tam žádný rozpor nevidím - XML je formát pro značkování textů čitelný pro stroje i dokumenty.

Možná by chtělo specifikovat, co jsou "textové dokumenty". Někdo si pod tím pojmem představuje dokumenty z Wordu...
No, dobře, ale to snad... no tak raději se zeptám, než budu soudit :-)

Plus: dokumenty z Wordu skutečně jsou (už nějakou řádku let) ukládány v XML :-)

Kit

Re:Proč se v Javě XML nahrazuje YML?
« Odpověď #100 kdy: 15. 11. 2018, 08:36:43 »
Plus: dokumenty z Wordu skutečně jsou (už nějakou řádku let) ukládány v XML :-)

V OpenXML je to dokonce celá sada dokumentů XML zabalená do jednoho ZIPu a příponou .docx, .xlsx, atd.

Stefan

Re:Proč se v Javě XML nahrazuje YML?
« Odpověď #101 kdy: 15. 11. 2018, 08:41:50 »
HTML je odvozeno ze SGML, zatímco XHTML je odvozeno z XML. Jedná se tedy o různé formáty, které sice vypadají podobně, ale parsují se odlišně. Atributy elementů se píší jinak.
https://en.wikipedia.org/wiki/Standard_Generalized_Markup_Language#Derivatives
.... The W3C XML (Extensible Markup Language) is a profile (subset) of SGML designed to ease the implementation of the parser compared to a full SGML parser ....

JS

Re:Proč se v Javě XML nahrazuje YML?
« Odpověď #102 kdy: 15. 11. 2018, 09:09:32 »
Jenom na okraj, ze je XML format primarne pro textove dokumenty je zrejme i z toho, ze se escapuji metadata, nikoli retezce.

Kazdy textovy format stoji pred zasadni volbou v navrhu - jestli se maji metadata zapisovat primo a escapovat retezce (priklady: s-expressions, JSON, YAML..) nebo jestli se maji retezce zapisovat primo a escapovat metadata (priklady: SGML, XML, HTML, TeX..).

Konkretni volba zalezi na tom, jestli je format urcen spis pro strojove nebo lidsky citelna data; neexistuje format vhodny na oboji, protoze je treba si vybrat, ktere z moznosti date prednost.

Z toho take logicky plyne, ze XML neni uplne vhodny format pro konfiguraci - jelikoz je potreba vsechna metadata escapovat (coz se dela lomenymi zavorkami).

Petr

Re:Proč se v Javě XML nahrazuje YML?
« Odpověď #103 kdy: 15. 11. 2018, 11:49:21 »
Html a xhtml bylo stejné, lišilo se jen nároky na přesnost zápisu.

HTML je odvozeno ze SGML, zatímco XHTML je odvozeno z XML. Jedná se tedy o různé formáty, které sice vypadají podobně, ale parsují se odlišně. Atributy elementů se píší jinak.

Ano, liší se syntaxe, ale jejich sémantika byla totožná. Tudíž děláš chybu, když neúspěch xml formátu xhtml  svádíš na sémantiku. Lidé xhtml odmítli čistě proto, že je nepohodlný pro ruční editaci.

Re:Proč se v Javě XML nahrazuje YML?
« Odpověď #104 kdy: 15. 11. 2018, 12:26:17 »
Ano, liší se syntaxe, ale jejich sémantika byla totožná. Tudíž děláš chybu, když neúspěch xml formátu xhtml  svádíš na sémantiku. Lidé xhtml odmítli čistě proto, že je nepohodlný pro ruční editaci.
Jako že je problém psát lomítka na konec nepárových tagů? Protože to je to jediné, čím se XHTML liší od správně napsaného HTML dokumentu.