Tutoriály o ovládaní IoT zariadení

oss

Re:Tutoriály o ovládaní IoT zariadení
« Odpověď #15 kdy: 07. 11. 2018, 13:18:05 »
Ano, je zaujem. Npr v arduine viem nieco napisat do ESP modulov aj s jednoduchov html, js strankou. Ale nemam predstavu ako ako do ESP urobit peknu SPA aplikaciu, ake nastroje pouzit na programovanie, co najjednoduchsi "deploy" do ESPcka, tiez nemam skusenost s mqtt.
Urcite ano

Zial klasicku SPA stranku do ESP-cka nezmestis, kvoli velkosti (dane bundle JS a CSS maju niekedy megabajty).
Ja som to riesil vanila Typescriptom.
Moja buildovacia chaina bola:
Typescript+Html => JS+HTML => minifikacia aj JS aj HTML => GZ kompresia => C++ zdrojak s midlwerom pre ESP (obsah ako bajtove polia)

Samozrejme vies pouzit aj CDN-ku na hostovanie napriklad Bootstrapu, ale hovorim uplne som si vystacil s vanila typescriptom

Niekedy, niektore "IoT" zariadenia nieje vhodne pripojit na internet, alebo su na mieste kde internet nieje. Takze externe zdroje kniznic... niesu uplne naj. Aj ked tiez mi napadlo "dotahovat" data z externych zdrojov. Pri ESP som sa tomu zatial vzdy vyhol.
S tym suhlasim, tiez sa radsej vybam extrenym zdrojom dat alebo zavislosti.


Re:Tutoriály o ovládaní IoT zariadení
« Odpověď #16 kdy: 07. 11. 2018, 13:18:21 »
Ano, je zaujem. Npr v arduine viem nieco napisat do ESP modulov aj s jednoduchov html, js strankou. Ale nemam predstavu ako ako do ESP urobit peknu SPA aplikaciu, ake nastroje pouzit na programovanie, co najjednoduchsi "deploy" do ESPcka, tiez nemam skusenost s mqtt.
Urcite ano

Zial klasicku SPA stranku do ESP-cka nezmestis, kvoli velkosti (dane bundle JS a CSS maju niekedy megabajty).
Ja som to riesil vanila Typescriptom.
Moja buildovacia chaina bola:
Typescript+Html => JS+HTML => minifikacia aj JS aj HTML => GZ kompresia => C++ zdrojak s midlwerom pre ESP (obsah ako bajtove polia)

Samozrejme vies pouzit aj CDN-ku na hostovanie napriklad Bootstrapu, ale hovorim uplne som si vystacil s vanila typescriptom

Niekedy, niektore "IoT" zariadenia nieje vhodne pripojit na internet, alebo su na mieste kde internet nieje. Takze externe zdroje kniznic... niesu uplne naj. Aj ked tiez mi napadlo "dotahovat" data z externych zdrojov. Pri ESP som sa tomu zatial vzdy vyhol.

Ono to je hlavne celé zbytočné. Web v ESP má byť čo najjednoduchší, určený len na nevyhnutnú konfiguráciu. Až externá aplikácia, komunikujúcu s daným zariadením, môže byť riešená ako chce, napríklad ako SPA.

agent

Re:Tutoriály o ovládaní IoT zariadení
« Odpověď #17 kdy: 07. 11. 2018, 16:13:16 »
I SPA může být jednoduchá a v jednotkách kB.
Jen to chce na začátku zapomenout na jakékoliv frameworky a knihovny a psát to jen v čistém JS.
Koukal jsem se do archivu a před 10 lety jsem dělal jednu takovovu jednoduchou SPA pro konfiguraci schedulování jobů pro klientské PC na deployment serveru (2xDropdown, 2xList, 1xTextbox, 1xInput box, 3 buttony) - soubor pro browser (základní HTML včetně inline JS a CSS) má 16kB + část na serveru pro komunikaci s klientem, načítání a zápis dat do SQL má 5kB. Vše bez minimalizace kódu, protože to nebylo potřeba (běželo to na normálním serveru).
 

filip

Re:Tutoriály o ovládaní IoT zariadení
« Odpověď #18 kdy: 07. 11. 2018, 17:15:28 »
Nez se dostanete do detailu - v tutorialu by bylo fajn hlavne ta provazanost komponent navzajem, co pouzit, kudy jde komunikace atd.

Reseni jednoho problemu se najit da. Reseni provazanosti uz velmi tezko.

Re:Tutoriály o ovládaní IoT zariadení
« Odpověď #19 kdy: 11. 11. 2018, 18:48:59 »
Prvý tutoriál sa ešte píše, ale kód je hotový a funkčný, pozrieť sa dá tu: https://codesandbox.io/embed/7yy111q38q?codemirror=1


technomaniak

Re:Tutoriály o ovládaní IoT zariadení
« Odpověď #20 kdy: 14. 11. 2018, 06:29:31 »
Prvý tutoriál sa ešte píše, ale kód je hotový a funkčný, pozrieť sa dá tu: https://codesandbox.io/embed/7yy111q38q?codemirror=1

Tutoriál bude HW + SW, že ?

Re:Tutoriály o ovládaní IoT zariadení
« Odpověď #21 kdy: 14. 11. 2018, 09:24:15 »
Prvý tutoriál sa ešte píše, ale kód je hotový a funkčný, pozrieť sa dá tu: https://codesandbox.io/embed/7yy111q38q?codemirror=1

Tutoriál bude HW + SW, že ?

Áno. Prvé 4 tutoriály budú konkrétne takéto: dva ku Itead Sonoff TH10: Prvý ako ho ovládať, druhý ako čítať teplotu a vlhkosť z voliteľného senzora, a dva ku Itead Sonoff POW: prvý ako ho ovládať, druhý ako z neho čítať spotrebu elektrickej energie. Tutoriál bude organizovaný vždy rovnako: popis konfigurácie zariadenia, popis inštalácie vývojového prostredia, popis samotnej aplikácie.

Posledne som na základe odozvy kód ešte viac zjednodušil vynechaním Vuetify, zato však pridaním pomerne podrobných komentárov popisujúcich tok aplikácie.

Aktuálna verzia návrhu kódu pre prvý tutoriál je tu: https://codesandbox.io/embed/kxny9013r7?codemirror=1

Honza

Re:Tutoriály o ovládaní IoT zariadení
« Odpověď #22 kdy: 14. 11. 2018, 11:56:14 »
Ten kod je ale velmi necitatelny, clovek nan pozrie a netusi co sa tam deje. To profisilanlne robim v C++ embedet zariadenia.

Re:Tutoriály o ovládaní IoT zariadení
« Odpověď #23 kdy: 14. 11. 2018, 12:51:51 »
Ten kod je ale velmi necitatelny, clovek nan pozrie a netusi co sa tam deje. To profisilanlne robim v C++ embedet zariadenia.

Ten kód je v JS. Ak ho nepoznáš, iste, že ti nedáva zmysel, s tým nič nenarobím.

Bacsa

Re:Tutoriály o ovládaní IoT zariadení
« Odpověď #24 kdy: 14. 11. 2018, 13:15:55 »
Ten kod je ale velmi necitatelny, clovek nan pozrie a netusi co sa tam deje.
Ten kód je v JS.
To vidíme, Vladislave, ale je to prasokód, o jazyk nejde.

Re:Tutoriály o ovládaní IoT zariadení
« Odpověď #25 kdy: 14. 11. 2018, 13:44:45 »
Ten kod je ale velmi necitatelny, clovek nan pozrie a netusi co sa tam deje.
Ten kód je v JS.
To vidíme, Vladislave, ale je to prasokód, o jazyk nejde.

A čo je to ten prasokód? To je označenie pre normálny zdrojový kód, akurát že v jazyku ktorý ty osobne neuznávaš? Ach jo...

A mne sa zas páči. Aj to, ako jednoducho som mohol vďaka nemu pridať ovládanie hlasom: https://m5nnmmjk69.codesandbox.io

Kód sa dá pozrieť tu: https://codesandbox.io/embed/m5nnmmjk69?codemirror=1

oss

Re:Tutoriály o ovládaní IoT zariadení
« Odpověď #26 kdy: 14. 11. 2018, 14:21:37 »
Ten kod je ale velmi necitatelny, clovek nan pozrie a netusi co sa tam deje. To profisilanlne robim v C++ embedet zariadenia.

Ten kód je v JS. Ak ho nepoznáš, iste, že ti nedáva zmysel, s tým nič nenarobím.

Ja si nemyslim, ze ide o JS, ale mne sa ten kod zda na tutorial prekomplikovany, zvysuje zlozitsot toolchainu a tym aj vstupnu barieru - nevhodne na tutorial.

Ad hlasove ovladanie... ak to ma odosielat to co sa deje v mojom dome do googlu, tak cele tvoje rienie nema vyznam a vsteky zariadenia mozem ovladat z cloudu alebo si na routri otvorit porty...

crown

Re:Tutoriály o ovládaní IoT zariadení
« Odpověď #27 kdy: 14. 11. 2018, 14:25:19 »
Ja si na ten tutorial rad pockam. MQTT muzu ovladat i jinak nez z prohlizece. Aspon uvidim cele funkcni reseni s popisem a budu si ho moci prizpusobit.

Re:Tutoriály o ovládaní IoT zariadení
« Odpověď #28 kdy: 14. 11. 2018, 14:33:57 »
Ten kod je ale velmi necitatelny, clovek nan pozrie a netusi co sa tam deje. To profisilanlne robim v C++ embedet zariadenia.

Ten kód je v JS. Ak ho nepoznáš, iste, že ti nedáva zmysel, s tým nič nenarobím.

Ja si nemyslim, ze ide o JS, ale mne sa ten kod zda na tutorial prekomplikovany, zvysuje zlozitsot toolchainu a tym aj vstupnu barieru - nevhodne na tutorial.

Ad hlasove ovladanie... ak to ma odosielat to co sa deje v mojom dome do googlu, tak cele tvoje rienie nema vyznam a vsteky zariadenia mozem ovladat z cloudu alebo si na routri otvorit porty...

Zdrojový kód je napísaný pekne, v súlade so Standard štýlom a verím, že by sa zaň postavil ktokoľvek, kto robieva Code Reviews na JS projekty s React / Angular / Vue.

Plus, nič sa nikam neposiela, kód využíva Web Speech API zabudované priamo v prehliadači.

Re:Tutoriály o ovládaní IoT zariadení
« Odpověď #29 kdy: 14. 11. 2018, 15:34:04 »
Všimol som si nepresnosť v mojej odpovedi: do Google sa neposiela stav zariadenia. Posiela sa iba slovný príkaz a Google vráti v odpovedi text príkazu. A na základe toho textu sa pošle MQTT príkaz na zariadenie. To som mal na mysli tým, že sa to nikam neposiela. Lebo je to nepodstatné, bezpečné. Samotný MQTT príkaz sa nedá zo slovného nijakým spôsobom vyčítať. A meranie stavu, zobrazovanie čo sa deje v domácnosti, to už nemá s Google vôbec nič spoločné.